Abdulhâlık Goncdüvâni (Radiyallah-u anhu);

23 Haziran 2008 Pazartesi

09- Fuad Yusufoğlu Abdulhalık Goncdüvani hazretlerinin mübarek türbesi

Abdulhalık Goncdüveni (Radiyallah-u anhu) nın mübarek türbeleri

09- Fuad Yusufoğlu Abdulhalık Goncdüveni hazretlerinin türbesi

Abdulhalık Goncdüveni hazretleri (radiyallah-u anhu) nın türbeleri

Abdulhâlık Goncdüvâni (Radiyallah-u anhu);

Evliyanın önderlerinden, İslam âlimlerinin büyüklerindendir. İnsanları Hakka da’vet eden, onları doğru yolu gösterip, hakiki saâdete kavuşturan ve kendilerine “Silsile-i âliye” denilen büyük âlim ve velilerin dokuzuncusudur. Babası Abdülcemil, âlim ve ârif bir kimse olup, Malatya’lı idi. İmâm-i Mâlik hazretleri (r.a.) nin soyundandır.

Zahiri ve batını ilimlerde üstün olup, müşkülü olanlar ona başvururdu. Hızır Aleyhis selam ile görüşür, sohbet ederlerdi.

Bir gün Hızır Aleyhis selam kendisine;

-“Senin Salih bir erkek evladın olacak ismini Abdulhalık koyarsın!” buyurdular.

Çocuk doğmadan Abdülcemil (r.a.) Buhara’ya göç etti. “Goncdüvan” kasabasına yerleşti. Abdulhalık Goncdüvanı (r.a.) orada doğdu. Çocukluğunu burada geçirdi. Yine burada 575 (M. 1179) tarihinde vefat etti.

Abdulhalık Goncdüvani hazretleri (r.a.), ilim öğrenmek için, beş yaşında iken Buhara’ya gönderildi. Buhara’nın büyük âlimlerinden Hâce Sadreddin (r.a.) den Kur’an-i kerim ve tefsirini öğrenmeye başladı.

Okuma esnasında;

-“Rabbinize tezarrû’ ederek ve gizli duâ ediniz.” A’raf suresi ayet; 55 mealindeki ayet-i kerime’ye gelince,

Hocasına;

-“Efendim! Bu “gizli” den murad edilen nedir? Kalb ile yapılan zikrin aslı nedir? Eğer zikir ve duâ, aşikâr (açıktan, sesli olarak), dil ile olursa riyadan korkulur. Araya riya girerse, hakkı ile (layık olduğu şekilde) zikir edilmemiş olur. Şayet kalb ile zikretsem, (-“Şeytan insanın damarlarında kan gibi dolaşır”) hadis-i şerifi gereğince, şeytan bu zikri duyar. Ne yapacağımı bilemiyorum, bu müşkülümü haletmenizi istirham ederim, efendim!” diye arz etti.

Hocası , büyük âlim Sadreddin hazretleri (r.a.), bu yaştaki bir çocuğun kendisinin bile anlıyamadığı böyle bir sual sorabilmesine hayret etti, hayran kaldı

Cevab olarak;

-“Evladım! Bu mes’ele, kalb ilimlerinin bir konusudur. Allah-u Teâlâ nasib ederse, sana bu ilimleri öğretebilecek bir ustada kavuşturur. Kalb ile zikri ondan öğrenirsin, böylece bu müşkülün haledilmiş olur.” Buyurdu.

Abdulhalık Goncdüveni (r.a.) bu işaret üzerine, mes’elelerini haledecek o büyük zatı beklemeye başladı.

Bir gün Hızır Aleyhis selam yanına geldi. O’na, Allah-u Teâlâ’yı gizli ve açık zikretme, anma yollarını öğretti ve onu manevi evlatlığa kabul edip,

-“Kalbinde “Lâilahe illalah, Muhammedün Resulullah” kelime-i tayyibesini şöyle zikredersin!” diye ta’rif etti.

Abdulhalık hazretleri (r.a.) de, ta’rif üzere, bu mübarek kelime-i Tevhidi sesiz olarak, kalben söylemeye başladı. Bunu, kendisine bir ders olarak kabul etti. Bu hal, kendisinin ma’nevi makamlarda pek çok yükselmesine sebep oldu.

Devam edecek…

İslam âlimleri ansiklopedisi

Allah-u Teâlâ hazretleri bizleri ve sizleri Abdulhâlık Goncdüvâni (Radiyallah-u anhu) hazretlerinin yüzü suyu hürmetine günahlarımızı aff eylesin. Amin.

Fuad Yusufoğlu

“Abdulhâlık Goncdüvâni (Radiyallah-u anhu);” için 3 Yorum

 1. Silsile-i aliyye büyüklerinin isimleri | Allahın veli kulları diyor ki:

  [...] Abdulhâlık Goncdüvâni (Radiayallah-u anhu); [...]

 2. kazakistanli diyor ki:

  Selamunaleykum

  Calismalariniz guzel olmus. Allah razi olsun. Bir sualim olacak.
  Silsileden bugunku Ozbekistan topraklari icerisinde kalan velilerin turbe ve kabirlerinin resimlerini nerden temin ettiniz?
  Cunku bu resimler bir kac arkadasla yaptigimiz ziyaretlerde cekilmisti.

  Yanlis anlasilmasin . hesap soruyor gibi algilanmasin lutfen. Resimler guzel, bir hakki varsa da helal hos olsun.
  Sadece merak ettim.

  Allah dunya ve ahiret seadetini nasib etsin.

 3. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  Ve aleykümesselam ve rahmatullahi ve berekatühü
  Sevgili ama bir o kadar daha kıymetli kardeşim Kazakistanlı;
  İnan ki dört yıldır sitem var ve bu zaman zarfında bu yorumuna sevindiğim kadar daha hiç bir yoruma sevinmedim (Müslümanların bana dua eden yorumları hariç)
  Evet sevgili kardeşim bu güzide resimleri bir siteden aldım (ki benim huyum şu şayet sitedeki yazılar ve resimler başkalarıyla paylaşacak için izin verilmiş ise de o siteden ne alırsak hem mübah ve hemde o site sahiblerin sevablarıdır diye düşündüğün için (mesele benin sitemde her şey serbest kim ne alır ve kullanırsa benden helal-u hoş olsun. çünkü benim insanlara bazı şeyleri paylaşıyor ve mutlu oluyorum.) Sen sevgili kardeşimin benden bu resimlerin akibetini sormanda hiç bir beis yoktur yanı alınmadım bilakıs sevindim.
  Allah tekrar senden ve ailenden razı olsun. Amin.
  Ha resimlerin hangi siteden aldığıma gelince ;
  Silsile-i aliye denilen bir güzel siteden aldım:
  Ve de herhangi bir engel de olmayınca ben de siteden izin almadım. Çünkü engeleme varsa izin alınır mesele ben Nur penceresinden Kur’an-i kerim linkini aldım ona da engeleme ile rastlamadım ama olur ya link alıp devamlı kur’an okuyunca da Site sahiblerinden izin almak için yazı yazdım ve bayağı da site sahibleri memnun oldular ve böylece şimdi ki ana sayfamda okunan kur’an-i kerim Nur penceresinden alınmıştır. Allah onlardan ve sizlerden ve de bizlerden razı olsun. Amin.
  Sizin yorumunaz sevinmem şöyledir çünkü bu fotoğrafları çeken kardeşlere ihtiyacım var ve onlarla da tanışmak isterdim. düşüncesiyle çok dualar ettim Hata bir kaç hemşehrimiz de oralara gider gelirler hata onlara da söyledim bu mübarek zatların markadlarının fotoğraflarını bana çekebilir misiniz hata onlara da filan yere gidin sizlere yol paranız ne ise vereyim diye
  Şimdi güzel kardeşim seninle tanışmaktan gurur duyarım inşaallah bu fakir ve günahkar kardeşini dualarından esirgemezsin hele bu mübarek sadatlarımızın mübarek kabirleri baş ucunda inşaallah bana dua edersiniz. onlardan benim için himmet istersiniz.
  kurban sana musaid zamanda telefonumu da vereyim daha detaylı dertleşiriz
  acaba sen bir daha o mübarek yerlere gidecek misin?
  Şu anda nerede kalıyorsun (tabiki sakıncası yoksa) Benim zaten ana sayfamda frofilimde nerede olduğum bellidir.(gene söyliyeyim Mardin’de kalıyorum)
  selam ve saygılarımı sunarım ellerinden öperim beni duasız bırakmayınız.
  Ailene de selamlarımı lütfen söyleyiniz.
  Sevgilerimle..

Yorum Yapın