Berat Kandili

21 Temmuz 2008 Pazartesi

Berat gecesinde okunacak makbul dua:

Akşam namazı ile yatsı namazı arasında Üç yasini şerif okunur. her okunan yasini şeriften sonra bu makbul dua okunur, Birinci yasin okunduktan sonra uzun ve salih amel için niyet edilerek bu dau okunur, ikinci yasin-i  şerif okunduktan sonra dünyanın kötü ve afet ile belalarından korunmak niyetiyle bu dua okunur, üçüncü yasin-i şerif okunduktan sonra da HELAL RIZIK için ve insanların mallarından  gözlerinin  korunması (tamahtan ve açgözlülükten) için bu dua tekrar okunur.

Sevgili Canım Kardeşlerim…

Yüce rabbımız (c.c.) dan bu gece hürmetine Günahlarımızın kefareti olan BERAT ilam’ını elimize vermesini niyaz ediyorum.

Berat kandiliniz kutlu olsun…
Sevgilerimle
Fuad yusufoğlu

Denilir ki;

-“Yer yüzünde Müslümanların iki bayramı olduğu gibi meleklerin de iki bayramı vardır. Meleklerin birinci bayramı BERAT GECESİ’DIR, O da şaban’ın onbeşinci gecesidir. İkinci bayramları ise, KADİR GECESİDİR. Müslümanların bayramları ise Ramazan bayramı ile kurban bayramıdır. Bunun için Şa’ban’ın on beşinci gecesine meleklerin bayramı denir.”

Şibli (r.a.) tefsirinde der ki;

-“Şa’banın on beşinci gecesi (beraat gecesi) bir senenin günahlarına kefarettir.

Münziri (r.a.) rivayet eder:

-“Bayram gecesi ile Şa’banın on beşinci gecesini ihya eden kimsenin kalbi, kalblerin öldüğü gün ölmez.”

Bunun için bu geceye “İHYA GECESİ” de denir.

Bu geceye “ŞEFAAT GECESİ” dahi denilir.

Çünkü;

Resülullah (Sallallahu aleyhi ve selem) Şa’banın on üçüncü gecesi Ümmeti için Allah(c.c.) tan şefaat istedi. Allah (c.c.) ona üçte birini verdi.

Şa’banın on dördüncü gecesi istedi. Allah (c.c.) ona üçte ikisini verdi.

Şa’banın on beşinci gecesi istedi. Ma’siyete ısrarla Allah (c.c.) kaçan ve uzaklaşanlar hariç bütün ümmetine şefaat etmesini verdi.

Bu geceye “MAĞFİRET GECESİ” de denir.

Bu geceye “takdir ve taksim gecesi” de denilir.

Çünkü;

Ata’ bin Yesar (r.a.) rivâyet eder:

-“Şa’banın onbeşinci gecesi olduğu zaman, bu Şa’ban ayından gelecek Şa’ban ayına kadar her ölecek olanın isim listelerini ihtiva eden dosya Azrail (a.s.)’a verilir. Kulun ne ekip biçeceği, kimin evleneceği ve ne işler yapacağı bu gece takdir olunur.

Kalblerin keşfi (İmam-i Ğazali)

Allah-u Teala hazretleri (c.c.) bizleri ve sizleri; diğer bir adı ‘İhya gecesi’ de olan Berat gecesi hürmetine Günahlarımızı afv eylesin. AMİN…….
Fuad Yusufoğlu

“Berat Kandili” için 25 Yorum

 1. Nuruhilal diyor ki:

  Ziyaretiniz için Allah razı olsun Ramazan ayı boyunca yolumuza
  http://nuruhilalramazan.blogcu.com bloğumuzda devam edeceğiz inşaallah Ramazana özel salavat kampanyamızıda başlattık Katılımlarınızı bekleriz Ayrıca ramazan hatimlerimizi de uygun görürseniz sizin sitesine yönlendirmek istiyoruz Hayırda kalmanız duasıyla Kandiliniz mübarek olsun …

 2. igra diyor ki:

  Beraatin, hayatımıza yeni ufukların açılmasına vesile olması dileğiyle..

  Bir tevekkül istiyorum Rabbim:
  sana giden yollarımı açan,
  yüreğime bir fetih,
  hasretlerime bir vuslat..
  Fazlından bir tevekkül istiyorum ey Rabbim beni sana bağlayan,
  yalnız sana, sadece sana. .

  Beraat Kandilimiz ve Cumamiz mübarek olsun..

  Bir anın bir asra bedel olduğu bu gecede dualarda birleşmek dileğiyle..

  adresim değşmedi bu başka fuad amcam

 3. fatma46 diyor ki:

  BU MUBAREK GECEDE DUALARINIZIN KABUL VE MAKBUL OLMASI DILEKLERIMLE BERAAT KANDILINIZI KUTLAR SIZE VE SEVDIKLERINIZE HAYIRLARA VESILE OLMASINI DILERIM
  DUALARINIZDA BULUNABİLMEK UMUDUYLA GAMZE VE ALİMDE SELAM EDERLER SEVGİLER SELAMLAR

 4. sirad diyor ki:

  “Dinde zorlama yoktur.Gerçek şu ki doğruluk sapıklıktan apaçık ayrılmıştır. Artık kim tağuta küfreder ve ALLAH Teala ya iman ederse, o, sapasağlam bir kulpa yapışmıştır; bunun kopması yoktur. ALLAH (c.c.) işitendir, bilendir”
  (Bakara 256)

  İnşaALLAH bu geceyi en güzel şekilde değerlendirenlerden oluruz. İnşaALLAH bu af gecesinde dünyanın dört bir yanındaki mazlum kardeşlerimizi dualarımızda

  Beraat Kandilimiz mübarek olsun.

 5. sirad diyor ki:

  Ve aleykümselam

  Estağfrullah. Bizim hakkımız hukukumuz yoktur. Hele sizin üzerinize. Estağfrullah. Lakin sizin vardır üzerimizde. Hakkını helal edin. Üstelik bir de vefasızlık ettim. Ne hayırlı olsun demeye geldim, ne de halinizi hatrınızı sordum. Ama ALLAH en doğrsunu bilir ki aklımdaydınız. Ha bugün ya yarın gideyim diye diye tembelliğe iyice boğuldum. Zaten hiç kimseye ne uğradım ne de hal hatır sordum. Hatta bloğumuza ne de görevli olduğumuz forum sitemizde bile adam akıllı bakmadım, gitmedim. Aylardır ilk defa bu gece iki üç kişiyi ziyaret ettim. O da “igra” blogcu kardeşimizin vesile ile oldu. Cenabı ALLAH ondan razı olsun. Şu zamanda hangi müslüman diyebilir ki ben duaya ihtiyacım yoktur. Diyen varsa da ne büyük bir aldanış içersindedir. İnsan dünyada öyle bir yaşar ki sanır en büyük sıkıntı, dert keder kendisine tahsis edilmiş. Halbu ki öyle değildir. Şu son bir kaç aydır, öyle dertler sıkıntılar dinledim ve okudum ki aklim hayalim durdu. Düşündüm kendimi ve bir çok kardeşimi; demek bizdeki dert değil belki bir sivrisineğin ısırığıdır. Hele ResulALLAH (sav) ve ashabı (r.a.) düşününce. ALLAHU AKBER! Onlar ne büyük şeylerle imtihan edilmişlerdi. RABBİM bizlere sıkıntılarımızla baş edecek sabır versin. Bizlerin sapıtanların yoluna değil, istikamet üzerine olanların yoluna iletsin. RABBİM çektiğimiz eza ve sıkıntıları işlediğimiz günahlara kefaret kılsın. Amin.

  Efendim inşaALLAH önümüzde haftadan sizin de isterseniz bana cüz verin, beni indirilen hatimlerin sevabına ortak edin.

  Cenabı ALLAH gani gani razı olsun sizden.

  ALLAH a emanet olun.

  Selamünaleyküm ve Rahmetullah.

 6. Arzu-hal diyor ki:

  ” Şaban’ın yarısında (berat gecesinde) Allah kullarına muttali olur. Mü’minleri bağışlar, kafirlere mühlet verir, kin ehlini ise kinlerini bırakıncaya kadar (affetmeden) kendi hallerinde terk eder. ”

  İnşaallah bizler de Peygamber Efendimiz’in (s.a.v.) sözde değil de hakiki olarak ümmetinden olabilme şerefine nail oluruz da, bu gece de affedilenlerden oluruz.

 7. gocmenkizi diyor ki:

  Hayırlı kandiller diliyorum.. http://img393.imageshack.us/img393/9242/kandil008xg9.jpg http://www.gocmenkizi.blogcu.com

 8. lotuse diyor ki:

  merhaba fuat amca,
  bu siteden haberim yoktu,
  hayırlı olsun.
  berat; kurtuluş demektir,
  bu mübarek gecenin hatrına, allah sıkıntılardan kurtuluşa erdirsin hepimizi.
  saygılar size.

 9. gülay öztürk diyor ki:

  HAYIRLI KANDİLLER
  >
  > selamun aleykum değerli fuad abim..

  kandilinizi kutlar sağlıklı ve huzurlu yaşam temeni ederim
  > Cenab-ı Allah, mekânlar içinde mukaddes mekânlar, zamanlar içinde mukaddes zamanlar yaratmıştır. Receb, Şaban ve Ramazan ayları, kandil geceleri, Cuma günü, bayramlar ve bayram arefeleri gibi zamanlar, o mukaddes zamanlardandır. Dinimiz böyle zamanlara büyük önem ve kıymet vermiştir.
  > Hayatın çeşitli sıkıntıları ve nefsin baskıları karşısında yorgun düşen ruhlarımız, mübarek zamanlarda dinlenmeye, kendine gelmeye, toparlanmaya fırsat bulur. Bu nedenle böyle ayları, günleri, geceleri, ganimet bilip, Cenab-ı Hakk;ın kulluk kapısına daha iştiyaklı, daha heyecanlı yaklaşıp tazelenmeliyiz. Esasen her anı ebediyyet yolunda bir sermaye olan hayat için, böyle zamanlar ayrı bir yenilenme fırsatı olarak kabul edilmelidir.
  > Mukaddes zamanlar, kendimizi denetleme, değerlendirme bakımından çok önemlidir. Bir kere daha geçmişimizin muhasebesini yapar, geleceğe hazırlıklı olma düşüncemizi pekiştiririz.Üç Aylar bizatihi öneme sahipken, ayrıca bu ayların her biri kendisinde mübarek bir geceyi barındırır. Bu geceler, karanlıkta bir şeyini kaybedenin onu kandille aramasına benzetilmiş ve ;kandil geceleri denilmiştir. bu gecenin kıymetini bilenlerden olmayı nasıp eylesin rabbim

  (siteniz çok güzel.hayırlara vesile olsun inşallah abim..)

 10. Ay-sima diyor ki:

  Bereat kandiliniz mübarek olsun. Rabbim hakkıyla eda edebilmeyi nasip eylesin. Bereat kandilinin apayrı bir yeri vadır bende, bir senelik hallerimiz yazılacak rabbim hakkımızda hayırlı olanı nasip etsin. Acizane duanızı talep ediyorum. İsmen zikrederseniz eger çok memnun olurum her zaman duaya ihtiyacımız var ama şu aralar daha ziyade ihtiyacım var.

  Selam ve dua ile

 11. http://thares.blogcu.com/ diyor ki:

  16 Ağustos 2008 Cumartesini Bu Gece
  Mübarek Berat Kandilidir
  Bağışlanma Gecesi Olan Bu Mübarek Beraat Kandilinde
  Edeceğimiz Her Dua, Derdimize Deva, Hastalıklarınıza Şifa, Gözünüze Nur, Gönlünüze Huzur, Geçmişlerinize Rahmet, Evinize Bereket Getirsin,
  Beraat Kandilimiz Hepimize Mübarek Olsun
  Allah ım!
  Azabından Affına,
  Gazabından Rızana Sığınıyorum.
  Sen’den Yine Sana İltica Ediyorum.
  Şanın Yücedir.
  Sana Yaptığım Senayı Senin Kendine Yaptığın Senaya Denk Bulmuyorum.
  Sana Lâyık Bir Surette Hamd Etmekten Acizim.
  Allah ım! Beni Affet
  Günahlarımı Bağışla
  Amin
  RABBİM BU GECEYİ BİZE MUBAREK KIL
  İNŞAALLAH…

 12. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  16/8/2008 – s.a
  Yazan: bayansanem
  fuat amcacım berat kandilizi kutlar hayırlara vesile olmasını dilerim.dualarınızda eksik etmmeniz temennisiyle..

 13. E. Ali diyor ki:

  Berat kandiliniz mubarek olsun.

  Bu gece aynı zamanda meleklerin bayramıymış. Onların da bayramlarını tebrik ederim ayrıca onlara ve size ve ailenize saygılarımı sevgilerimi sunarım.

 14. ilkerpamukcu diyor ki:

  Saygıdeğer büyüğüm bu mubarek kandil gecesi size ve tüm islam alemine hayırlar getirsin,affımıza vesile olsun inşaallah.Allah bizleri ve günahlarımızı bu mubarek üç aylarda affeylesin dilerim.İnsanoğlu beşer şaşardır Allah doğru yoldan ayırmasın inşallah.
  Sonsuz hürmetlerimle

 15. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  16/8/2008 – selam ve dua ile
  Yazan: isimsiz
  saygıdeger abim öncelikler mubarek beraat kandilinizi tebrik ediyorum ve beraatimize vesile olmasın diliyorum

  22 -23*24-25.cüzleri 22.cüzzü aldıgım zamandan beri sitenize bakmadan okudum nasılsa sırası ile veriyorsunuz diye..ama baktım ki adımız bile yok bende bu okuduklarımı diger gruba veriyorum..haber vereyim dedim aeo.

  saygılarla..

 16. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  16/8/2008 – s.a
  Yazan: isimsiz
  degerli abim sanırım yanlış anlaşılma oldu bu tablolardan sizin haberiniz yokmuydu??
  bana 25 temmuz 31 temmuz arası 22 cüz verdiniz.daha sonra tabloya bugün baktım:2.cüzmüş
  ve 7 agustostan sonrada verilmemiş neyse cok memnun oldum tanıstıgıma ama benim okuduklarımla burası degişik 2 ve 3ü okumadım ki ben
  22-23-24-25 okuyup gidiyordum ..siz sıra ile veriyoruz deyince…neyse haberiniz olsun..bu okuduklarımdan 22 .cisi sizin olsun dgierlerini veriyorum diger grubumaa inş HAYIRLI KANDİLLER
  BİR ARA BANERİNİZİ BIRAKIRSANIZ SİTEME EKLERİM http://www.nasibimce.com

 17. Osman diyor ki:

  S.A. Değerli Hocam,

  Kıymetli ziyaretiniz için sağolun varolun. C.A. C.C. Yapacağınız bütün ibadetleri dergah-ı izzetinde kabul ve makbul eylesin İnşaallah! Berat kandilinizi en içten dileklerimle kutluyorum. Cenab-ı Hak Cenneti alada peygamberimizin sancağı altında buluşmayı bütün Muhammed ümmetlerine ve size ayrıca bizlerede nasip eder inşaallah! Amin.
  Saygı ve Sevgilerimle

 18. Rufeyde diyor ki:

  Bizi yoktan var eden Rabbim
  Hayati Kur’an la anlamlandiran
  Hayata vahyin penceresinden bakan
  Allah’in bak dedigi yerden bakan
  Parmak ayi gösterirken, parmaga degilde.
  Aya dogru bakan, yani hikmete ve manaya deger veren

  Eger bir insanin yüregine vahyin yagmuru yagarsa, orda cennet ciceklerinin acacagini bilenlerden
  Vahyi hayatina rehber edinenlerden ve insanlara tasimayi kendilerine görev bilenlerden etsin..
  Selam ve dua ile..

 19. fatma46 diyor ki:

  insallah Berat edenlerden oluruz!!
  öncelikle Hocalarimiz olmak üzere
  tüm Abi ve Ablalarin kardeşlerin Geceleri mübarek olsun!!

 20. sema diyor ki:

  slm Allah razi olsun amcacigim sizlerinde berat kandili kutlu olsun Rabbim dualarinizi kabul etsin ins..Allaha emanet olun..

 21. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  16/8/2008 – Efendim
  Yazan: Ebrar67
  Kandilinizin hayırlara vesile olmasını dilerim..Dualarınızda unutulmamak temennisiyle ..Rabbimin af etttiği kullardan olabilmek duasıyla bu güzel huzur dolu sayfadan ayrılıyorum…Hayırlarda kalınız.Rabbim tekrarını nasip eylesin inşaallah..

 22. Kayra diyor ki:

  Merhabalar,
  Geçmiş kandilinizi kutlarım.
  Ben aslında size birşey sormak için gelmiştim.
  BURAYA TIKLATIP yorumunuzu yazarsanız o sayfaya sevinirim.Allah (c.c.)’a emanet olun.

 23. ayla01 diyor ki:

  Allah razı olsun. sizlerinde kandili mubarek olsun. yüce rabbim hepimizi berat edenlerden eyler inşallah. şırnak görevi bitti, eşimi 2 hafta önce askere gönderdik, bakalım dağıtım neresi olacak hayırlısı olur inşallah dualarınızı esirgemeyin. Allaha emanet olun.

 24. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  Canım kardeşim…
  Allah (c.c.) sana ve ailene huzur dolu günler ihsan eylesin..
  Sevgili eşine de askerlik hayatında başarılar dilerim Sen ve sevgili eşin de Hizmet ehlisiniz Allah (c.c.) muvaffak eylesin… Hr zaman buraya da bekleriz..
  Sevgiyle kalın..Duayla kalın…

 25. Şaban-ı Şerif Ayının fazileti « بسم الله الرحمن الرحيم diyor ki:

  [...] iki bayramı olduğu gibi meleklerin de iki bayramı vardır. Meleklerin birinci bayramı BERAT GECESİ’DIR, O da şaban’ın onbeşinci gecesidir. İkinci bayramları ise, KADİR GECESİDİR. [...]

Yorum Yapın