Bilâli Habeşi (Radiyallah-u anh)- 10

13 Temmuz 2009 Pazartesi

Revda-i Mutahhara (Medine-i Münevvere)

Bilâli Habeşi (Radiyallah-u anh)- 10

Bunun üzerine Bilâli Habeşi (r.a.) hemen Medine yoluna düştü. Medine-i Münevvere’ ye gelince doğruca Peygamberimiz Efendimiz (Sallallahu aleyhi ve sellem) in KABRİ ŞERİFİNE gidip REVDA-İ MUTAHHARA’YA yüzünü, gözünü sürerek ziyaret etti.

Resulullah (Sallallahu aleyhi ve sellem) ile geçirdiği günleri hatırlayıp, hasret ve muhabbet gözyeşları dökerek UZUN MÜDDET AĞLADI.

Bu sırada Peygamber Efendimiz (Sallallahu aleyhi ve sellem) in torunları Hazret-i Hasan ve Hazret-i Hüseyin (r.anhüm) onu görüp boynuna sarılmışlardı.

Bilâli Habeşi (r.a.) nin medine’ye bu gelişinde Hazret-i Hasan ve Hazret-i Hüseyin (r.anhüm) BİR EZAN OKUMASI İÇİN ÇOK ISRAR ETMİŞLERDİ. Bilâli Habeşi (r.a.) bu ısrara dayanamayarak bir gün Sabah namazı vaktıinde ezan okumaya başlamıştı.

Peygamber Efendimiz (Sallallahu aleyhi ve sellem) in mescidinden Bilâli Habeşi (r.a.) nin sesiyle yükselen ezanı duyan ESHAB-İ KİRAM (r.anhüm) YERLERİNDEN FIRLAYIP, KADIN, ERKEK, ÇOLUK, ÇOCUK HEP SOKAKLARA DÖKÜLMÜŞLERDİ. Hepsi Resulullah (s.a.v.) ile yaşadıkları seâdetli günleri, Bilâli Habeşi (r.a.) nin okuduğu ezan sedalarıyla hatırlayıp ağlamışlardı.

Fakat Bilâli Habeşi (r.a.) ezanda;

(-“Eşhedü enne Muhaden resulullah”) derken,

Peygamber Efendimiz (Sallallahu aleyhi ve sellem) in mubarek ismi geçince HÜNGÜR HÜNGÜR AĞLAMAYA BAŞLADI. Ezanı tamamlamak için kendini zorladı. Gene gözyaşlarını tutamadı.

Böylece ağlaya ağlaya ezani bitirdi.

O gün Eshab-i Kiram(r.anhüm) sanki Resulullah (Sallallahu aleyhi ve sellem) ın bulunduğu günlerden bir gün yaşadı.

Peygamberimiz (Sallallahu aleyhi ve sellem) e olan hasretleri ve derin muhabbetleriyle ağlaştılar, o günleri yâd ettiler.

Bu ezani Bilâli Habeşi (r.a.) nin okuduğu SON EZAN OLDU.

Birkaç gün Medine’de kaldıktan sonra Şam’a geri döndü. Fakat yolda çok hastalanıp evine güçlükle varabildi. Bu hastalıkla ömürünün son günlerini geçirdi, ve vefat etti.

Vefat edeceği sırada büyük bir sevinç içinde;

-“OH NE TATLI, ARTIK RESULULLAH (Sallallahu aleyhi ve sellem) VE ARKADAŞLARI İLE BULUŞACAĞIM.” Demiştir.

Devam edecek….

İslam âlimleri ansiklopedisi

Allah-u Teâlâ hazretleri (c.c.) Bizleri ve sizleri Bilâli Habeşi (Radiyallah-u anhu) nun şefaatına nail eylesin. O’nun yüzü suyu hürmetine günahlarımızı afv eylesin. Amin

Fuad Yusufoğlu

“Bilâli Habeşi (Radiyallah-u anh)- 10” için 1 Yorum

  1. Bilâli Habeşi (Radiyallah-u anh)- 9 « بسم الله الرحمن الرحيم diyor ki:

    [...] 10Sadreddin-i Konevi (Radiyallah-u anhu) – 4 « Bilâli Habeşi (Radiyallah-u anh)- 8 Bilâli Habeşi (Radiyallah-u anh)- 10 [...]

Yorum Yapın