Bilâli Habeşi (Radiyallah-u anh)- 13

14 Temmuz 2009 Salı

Revda-i Şerif -Sallallahu aleyhi ve sellem-(Ba’b-ül Baki’ kapısı)

Bilâli Habeşi (Radiyallah-u anh)- 13

Hemen toparlanıp, Resulullah (s.a.v.) ın huzuruna koştu. Yanına varınca edeble beklemeye başladı.

Peygamber Efendimiz (Sallallahu aleyhi ve sellem);

-“Yâ Bilâl ticaretten dönen bir kervan var, kervana git onların arasında üzerindeki yükleriyle birlikte bana hediye edilmiş olan üç deve var, onları al senin olsun. Borcunu öde.” Buyurdu.

Bilâli Habeşi, hemen gidip onları teslim aldı. Yüklerini indirdi. Develere yem verip, Sabah ezanını okumak için mescid’e gitti. Yine o Tatlı sesiyle ezan’ı okudu.

Namazı kıldıktan sonra da dışarı çıkıp,

-“Ben de borcu olan gelsin.” Diye bağırdı.

Yahudi gelince o mallardan bütün borcunu ödedi. Yahudi şaşkın şaşkın dönüp gitti. O yine hoş sedasiyle ezan okuyarak Medine semalarını çınlatmaya devam etti.

Hazret-i Bilâli Habeşi (r.a.) bizzat Peygamberimiz Efendimiz (Sallallahu aleyhi ve sellem) den işiterek hadi-i şerif rivayet etmiştir.

Rivayet ettiği bu hadis-i şeriflerden 44 tanesi Sahih-i Buhari’de ve sahih-i Müslim’de ve dört ‘sünen’ kitabında yer almıştır.

Eshab-i Kiram’dan Hazret-i Ebû Bekir, Hazret-i Ömer, Hazret-i Ali, Abdullah bin Mes’ud, İbn-i Amr, Usame bin Zeyd, Ka’b bin Ucre, Cabir bin Abdullah, Bera bin Âzib (r.anhüm) ve diğer eshab, ayrıca tabi-in’in büyük hadis âlimleri bilâli Habeşi (r.a.) den hadis-i şerif rivayet etmiştir.

Hazret-i Bilâli Habeşi (r.a.) nin Peygamber Efendimiz (Sallallahu aleyhi ve sellem) den BİZAT İŞİTEREK rivayet ettiği hadis-i şerif’lerden bir kısmı şunlardır;

-“Ezân ve gözümün nuru olan namaz ile bizi ferahlandır Yâ Bilâl.”

-“Cennette Bilâl’i gördüm. (O’na Cennete ne ile girdin!) diye sordum. Sebebini bilemiyorum, ancak her abdest tazeledikçe iki rek’at namaz kılardım diye cevap verdi.”

-“Gece kıyamına (İbadetine) devam edin; zira bu, sizden önceki Salihlerin ibadetidir. Çünkü, gece ibadeti, Allah’a yakınlık ve günahlara kefaret olup, insanın bedenini hastalıklardan korur ve günahlardan uzaklaştırır.”

İslam âlimleri ansiklopedisi

Allah-u Teâlâ hazretleri (c.c.) Bizleri ve sizleri Bilâli Habeşi (Radiyallah-u anhu) nun şefaatına nail eylesin. O’nun yüzü suyu hürmetine günahlarımızı afv eylesin. Amin

Fuad Yusufoğlu

“Bilâli Habeşi (Radiyallah-u anh)- 13” için 1 Yorum

  1. Bilâli Habeşi (Radiyallah-u anh)- 12 « بسم الله الرحمن الرحيم diyor ki:

    [...] anhu)Ebû Katâde (Radiyallah-u anhu)- 4 « Bilâli Habeşi (Radiyallah-u anh)- 11 Bilâli Habeşi (Radiyallah-u anh)- 13 [...]

Yorum Yapın