Ebû Katâde (Radiyallah-u anhu)

19 Ağustos 2009 Çarşamba

Kâ’beyi Muazzama

Ebû Katâde (Radiyallah-u anhu)

Resul-i Ekrem Efendimiz (Sallallahu aleyhi ve Sellem) süvarilerinden. İsmi, Haris, künyesi Ebû Katâde, lakabı Fâris-i Resulullah (Resulullah’ın süvarisi) dir.

Tahminen (M. 602) yıllarında Medine’de doğup 54 (M. 674) senesinde de Kufe’de vefat etmiştir.

Hazrec kabilesindendir. Babası Rebı’ bin Beldehe, annesi Kebşe binti Mazhar’dır.

Ebû Katâde (r.a.) Sülâfe binti Berâ bin Ma’rur ile evlendi. Sülâfe (r.anha) de kadın sahabilerden idi. Ebû Katâda (r.a.) nın bu zevcesinden Abdullah, Ma’bed, Abdurrahman ve Sabit (r.anhüm) adlarında dört oğlu oldu.

Ebû Katâde (r.a.) ikinci Akabe biatından sonra Müslüman oldu. Bedir muharebesine katıldığı ihtilaflıdır. Bedir’den sonraki muharebelere iştirak etmiştir.

Hicretin altıncı senesinde meydana gelen Zikared gazâsında büyük başarılar göstermiştir.

Resulullah (Sallallahu aleyhi ve Sellem) 6(M. 628) senesinde müşriklerle Hudeybiye antlaşmasını imzaladıktan sonra, artık geri dönülüyorldu.

Hazret-i Seleme (r.a.) ve Resulullah (s.av.) ın azadlısı Ribah hazretleri (r.a.) de yük ve develeri yola çıkarmışlardı.

Yolda Abdurrahman El-Fezari’nin saldırısına uğradılar. Ekşiye topluluğu develerin çobanını öldürmüş, Resulullah (Sallallahu aleyhi ve Sellem) ın develerini götürmek istemişti.

Seleme bin El-Ekva (r.a.) Hazret-i Rabih (r.a.) i kalan develerle gönderip, durumu Resulullah (Sallallahu aleyhi ve Sellem) a bildirmiş, kendisi de çevreden yardım istemişti. Yanına gelenlerle, Abdurrahman El-Ekvâ’nın peşine düştü.

Nihayet onlara yetişti. Vuruşmaya başladılar. Ancak eşkiye gurubu orada bulunan dağ geçidine doğru çekilerek kendilerini emniyete aldılar.

Bu sırada Resul-i Ekrem (Sallallahu aleyhi ve Sellem) in suvari kuvveti ile birlikte Ebû Katâde (r.a.) da yetişmişti.

Eşkiyalara hücüm ettiler. Ancak Abdurrahman El-Fezar’ı, Ahrem El-Esed (r.a.) i şehid etti. Bunun üzerine Hazret-i Ebû Katâde (r.a.) bu azılı düşmana sldırrarak, onu katletti.

Neticede eşkiyalar kaçmak zorunda kaldılar. Resulullah (Sallallahu aleyhi ve Sellem) in develeri geri alındı

Hazret-i Katâde (r.a.) nin bu muvaffakiyetini Resul-i Ekrem (Sallallahu aleyhi ve Sellem) duyunca;

-“Bütün atlılarımızın en hayırlısı Ebû Katâde idi.” Buyurmuşlardır.”

Devam edecek….

İslam âlimleri ansiklopedisi

Allah-u Teâlâ hazretleri (c.c.) Bizleri ve sizleri Ebû Katâde (Radiyallah-u anhu) nun şefaatına nail eylesin. O’nun yüzü suyu hürmetine günahlarımızı afv eylesin. Amin

Fuad Yusufoğlu

Yorum Yapın