Ebû Rafi (Radiyallah-u anhu)- 5

03 Eylül 2009 Perşembe

Sevr Mağarası (Sevr Dağı)

Ebû Rafi (Radiyallah-u anhu)- 5

Ebû Râfi (r.a.) Resul-i Ekrem (Sallallahu aleyhi ve Sellem) in sünnet-i seviyesini ve yüksek ahlakını çok iyi bilirdi.

Eshab-i Kiram (r.anhüm), ondan bu konuda çok istifade etmişlerdir. Hatta İbn-i Abbas (r.a.) bir kitap tutup, O’nun bu hususta verdiği bilgileri yazdırmıştır.

Ebû Rafi (r.a.), çok talebesi vardır. Oğullarından, Hasan, Rafi, ubeydullah, Mutemer, torunlarından, Hasan Salim (r.anhüm) ve başkalarından Ata bin Yesar, Süleyman bin Yesar (r.anhüm) bunlardandır. Ebû Rafi (r.a.) den 68 hadis-i şerif rivayet edilmiştir.

Ebû Râfi (r.a.);

-’’Resulullah efendimiz (s.a.v.) abdest aldığı zaman, parmağının tamamen ıslanması için yüzüğünü hareket ettidiğini, bildirmektir.”

Yine Resulullah (Sallallahu aleyhi ve Sellem) dan şu hadis–i şerifi nakleder.

-“Sizden birinin kulağı çınlarsa, beni zikretsin ve bana salavat okusun.’’

Allhû teala, Âdem aleyhisselam’a olan ikramdan daha fazlasını Peygamber efendimiz (s.a.v.) ihsan etmiştir. Çünkü Âdem (a.s.) e yalnız isim bilgisi verildi. Peygaber efendimiz (Sallallahu aleyhi ve Sellem) isim bilgisi verildikten sonra, bu isimlere ait şahıslar da bildirildi. Ümmetinden ne kadar kişi gelecekse hepsinin suretleri kendisine sunulmuştur.

Bu konuda Ebû Râfi (r.a.) şu hadis-i şerifi bildirir;

-’’Su ile çamur arasıda iken, ümmetimin suretleri bana sunuldu. Âdem (a.s.) bütün isimler öğretildiği gibi bana da bütün isimler öğretildi.’’

Hazret-i Resul-i Erkem’in (Sallallahu aleyhi ve Sellem) mübarek hanımlarından olan Mâriye (r.anha) den İbrahim isminden bir oğlu teşrif etmişti.

Ebû Râfi (r.a.), Resûl-i Ekrem (Sallallahu aleyhi ve Sellem) e müjde haberini getirdiğinde Peygamber efendimiz, Ebû Râfi (r.a.) e bir köle bağışlamıştır.

Ebû Râfi (r.a.) nin Peygamber efendimizden, rivayet ettiği bir hadis-i şerif şöyledir;

-’’Allahü Teâlanın kullarının en iyisi, borcunu en iyi ödeyenlerdir.

İslam âlimleri ansiklopedisi

Allah-u Teâlâ hazretleri (c.c.) Bizleri ve sizleri Ebû Râfi (Radiyallah-u anhu) nun şefaatına nail eylesin. O’nun yüzü suyu hürmetine günahlarımızı afv eylesin. Amin

Fuad Yusufoğlu

“Ebû Rafi (Radiyallah-u anhu)- 5” için 3 Yorum

 1. remzi atmaca diyor ki:

  Allah razi olsun Hocam Allah cc amellerinizi kat kat arttirsin.hayirli ilim kabul olunan amel nasibetsin allah emanet olun es.al

 2. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  Sevgili canım kardeşim Remzi atmaca;
  Kurban Allah sizden ve aielnizden de razı olsun. Amin…
  Dualarınıza amin diyorum .
  Allah (c.c.) bizleri ve sizleri Bu kötü dünya afet ve belalarından muhafaza eylesin. Amin.
  Dualarını beklerim.
  Sevgilerimle…

 3. Ebû Râfi (Radiyallah-u anhu)- 4 « بسم الله الرحمن الرحيم diyor ki:

  [...] Basri (Radiyallah-u anh)- 8 Makbul dua’lar – 24 « Ebû Râfi (Radiyallah-u anhu)- 3 Ebû Rafi (Radiyallah-u anhu)- 5 [...]

Yorum Yapın