Ebû Seleme bin Abdülesed (Radiyallah-u anhu)- 4

07 Eylül 2009 Pazartesi

Sevr dağına tırmanırkan (Mekke-i Mukarreme)

Ebû Seleme bin Abdülesed (Radiyallah-u anhu)- 4

Ebû Seleme (r.a.) ordusu ıssız ve sarp yollardan geçerek Esed oğullarının toplandıkları su başlarında birisi olan Katan’a (Veya Kutna) yaklaştılar. Orada bulunanları hayvanları ile birlikte ele geçirdiler. Ellerinden kaçıp kurtulanlar kaçarak, kalabalık bir İslam ordusunun geldiğini haber verdiler.

Daha sonra katan’a gelince, Hazret-i Ebû Seleme (r.a.) nin ordusu orada Esed oğulları ile karşılaştı. Onları sabahın alaca karanlığında hemen kuşattı. Askerlerine de çok dikkatlı olmalarını kimseyi kaçırmamalarını sıkı sıkı tenbih ettikten sonra hücuma geçti.

Kahraman İslam mücahidlerinin geldiğini gören Esed oğulları darmadağın oldular.

Ebû Seleme (r.a.) ordusu onları bir müddet takip etti. Kavim dağıldıktan sonra, Hazret-i Ebû Seleme (r.a.) ordunun karargahını KATAN SUYU BAŞINDA KURDU. On gün kadar burada kaldı.

Etrafa dağılan askerler, pek çok deve ve koyun toplayarak karargaha getirdiler. Çok miktarda ganimet elde eden Hazret-i Ebû Seleme (r.a.), Medine’ye döndü.

Peygamber Efendimiz (Sallallahu aleyhi ve Sellem) in emir ve tavsiyelerine aynen uymuş ve kendisine verilen görevi hakkıyla yerine getirmişti. Böylece Uhud harbinden sonra Müslümanlar üzerine saldırmak isteyen düşmanın yuvası dağıtıldı.

Katan seferinden dönünce, Hazret-i Ebû Seleme (r.a.) nin yarası birden bire deşildi ve kendisi yatağa düştü.Tam beş ay, durmadan yarasından kan aktı ve tehlikeli bir hal aldı.

Peygamberimiz (Sallallahu aleyhi ve Sellem) durumdan haberdar olur olmaz, süt kardeşi ve çok sevdiği sahabesinin yanına gittiler.

Ebû Seleme (r.a.), vefat etmek üzere olduğundan, evdeki kadınlar ağlaşmağa başlamışlardı. Vefat edince, gözleri açık kalmış olduğundan, Resulullah (Sallallahu aleyhi ve Sellem) mübarek elleriyle gözlerini kapayıp hayır duâ etti.

Resulullah (Sallallahu aleyhi ve Sellem) O sırada ağlaşan aile fertlerine de;

-“Siz, kendinize hayırdan başka dua etmeyiniz. Çünkü melekler, ölünün yanında bulunur ve ölü sahiplerinin söylediklerine ‘AMİN’ derler.” Diyerek, onların ağlayıp feryat etmemelerini emir buyurdu.

Sonra Resulullah (Sallallahu aleyhi ve Sellem) Ebû Seleme (r.a.) için şöyle duâ etti;

-“Ey Allahım! Onun kabrini genişler ve rahat kıl. Oarda onun için aydınlık yap ve nurunu çoğalt! Günahını affet. Hidayete kavuşanlar arasındaki derecesini yücelt, yükselt. Onun arkasında bıraktıklarına da sen halef (vekil) ol. Bizi de, Onu da mağfiret eyle! Ey âlemlerin Rabbi olan Allahım!”

Sonra da;

-“Muhakkak ki, ruh çıktığı zaman, göz onu takip eder, Ölünün iki gözünün yukarıya doğru dikildiğini görmediniz mi?” buyurdu.

Daha sonra Ebû Seleme (r.a.) nin cenazesi Âliye mevkiinde bulunan kuyu sularıyla yıkandı ve Medine kabristanına defnedildi.

Devam edecek….

İslam âlimleri ansiklopedisi

Allah-u Teâlâ hazretleri (c.c.) Bizleri ve sizleri Ebû Seleme bin Abdülesed (Radiyallah-u anhu) nun şefaatına nail eylesin. O’nun yüzü suyu hürmetine günahlarımızı afv eylesin. Amin

Fuad Yusufoğlu

“Ebû Seleme bin Abdülesed (Radiyallah-u anhu)- 4” için 1 Yorum

  1. Ebû Seleme bin Abdülesed (Radiyallah-u anhu)- 3 « بسم الله الرحمن الرحيم diyor ki:

    [...] 3Ebû Dücâne (Radiyallahu anhu)- 2 « Ebû Seleme bin Abdülesed (Radiyallah-u anhu)- 2 Ebû Seleme bin Abdülesed (Radiyallah-u anhu)- 4 [...]

Yorum Yapın