Ebû Ubeyde bin Cerrah (Radiyallahu anhu)- 2

03 Nisan 2009 Cuma

girnavas civarı (İlkbahar mevsimi) Nusaybin

Ebû Ubeyde bin Cerrah (Radiyallahu anhu)- 2

Hazret-i Ebû Ubeyde (r.a.) Uhud cenginde de büyük kahramanlık gösterdi. Hazret-i Peygamberimiz (s.a.v.), Ebû Ubeyde (r.a.) ile Sa’d bin ebi Vakkas hazretleri (r.a.) ni ön safta çarpışanlara kumandan olarak seçti.

Kafirleri merkezde, bulunan sevgili Peygamberimiz (s.a.v.) e yaklaştırmamak için bütün güçleri ile savaştılar. Peygamber efendimiz (s.a.v.) dahi düşmanı geriletecek şekilde yayıyla, okuyla, kılıcıyla çarpışıyordu.

Eshab-i Kiram (r.anhum) canlarını dişlerine takmışlar peygamberimiz (s.a.v.) in etrafında Pervane olmuşlardı.

Hazret-i Hamza, Hazret-i Ali, Hazret-i Ebû Dücane, Hazret-i Sa’d bin ebu Vakkas, hazret-i Umeyr, Hazret-i Ubeyde bin Cerrah, Hazret-i Talha, Hazret-i Zübeyr gibi Eshab-i Kiram (r.anhum) Peygamber efendimiz (s.a.v.) i korumaya çalışıyorlardı.

Pek çok Eshab-i Kiram (r.anhum) çarpışa çarpışa şehid oldu. duşman gerilemişti, zafere yaklaşılmıştı. Zafer sevinciyle yerlerini terk eden Eshab-i Kiram (r.anhum) ın bulundukları yerden, düşman süvarılari okcu tepesinin etrafından saldırıya geçti ve peygamber Efendimiz (s.a.v.) e kadar sokuldular.

İbn-i Kamia denilen müşrik, Resulullah (s.a.v.) in mübarek başına kılıcını vurdu, miğferin demiri mübarek yanağına saplandı.

Eshab-i Kiram tekrar toparlanıp kafirlere saldırdı, düşmanı Peygamberimiz (s.a.v.) in yanından uzaklaştırdılar.

Hazret-i Ebû Ubeyde (r.a.) nin sevgili Peygamberimiz (s.a.v.) in mübarek yanaklarından miğferin demirini dişleriyle çekip çıkarırken iki ön dişi kırıldı. Bu gazâda Peygember efendimiz (s.a.v.) in mübarek dişleri şehid oldu.

Bu savaşı, İslam ordusunun önce galibiyeti, sonra düşmanın hücumu, daha sonra da Eshab-i Kiram (r.anhum) ın düşmanı kovalamasıyle neticelendi.

97 kadar şehid verildi. Bunların içinde Hazret-i Hamza (r.a.), şehidlerin serdarı olarak yanlarına yeğeni Abdullah bin Cahş (r.a.) ile aynı kabre defnedildiler.

Hazret-i Ebû Ubeyde (r.a.), Hendek, Hudeybiye, Hayber gazalarında görülmemiş şekilde cenk etti. Mekke’nin fethinde de Peygamber Efendimiz (s.a.v.) in yanlarında bulundu.

9 (M. 630) senesinde Peygamberimiz Efendimiz (s.a.v.) huzuruna Necran’dan bir hiristiyan heyeti geldi. Uzun konuşmalardan sonra Resulullah (s.a.v.) ın peygamber olduğunu kabul ettiler…

Ve;

-“Ya Muhammed (s.a.v.)! Senden razıyız ne istersen sana verelim. Eshabından bir emin kimseyi bizimle beraber gönder, vergilerimizi ona verelim!” dediler.

Peygamber Efendimiz (s.a.v.) de yemin edip,

-“Gayet emin bir kimseyi sizinle gönderirim.” Buyurdu. Eshab-i Kiram (r.anhum) emin olarak kimin şerefleneceğini merak ediyorlardı

Resulullah (Sallallahu aleyhi ve selem);

-“Kalk Ya Ebâ Ubeyde!” buyurdu.

-“Ümmetimin emini budur.” Diyerek beraber gönderdi. Hazret-i Ebû Ubeyde (r.a.) bu müjdeye kavuşunca sevincinden ağladı.

Devam edecek…

İslam âlimleri ansiklopedisi

Allah-u Teâlâ hazretleri (c.c.) Bizleri ve sizleri Ebû Ubeyde bin Cerrah (Radiyallah-u anhu) nun şefaatına nail eylesin. O’nun yüzü suyu hürmetine günahlarımızı afv eylesin. Amin

Fuad Yusufoğlu

“Ebû Ubeyde bin Cerrah (Radiyallahu anhu)- 2” için 3 Yorum

 1. sivist blogcu diyor ki:

  Vakt-i şerif, Cuma, ömür ve şahsiyetlerimiz meyveye dursun,
  ahir ve akibet, zahir ve batınlarımız hayrola,
  Aşkullah, Muhabbettullah, Marifetullah,
  Şevkullah ve Zikrullah gönüllere nakşola
  Şefaat û nebi cümlemize nasib ola efendim

 2. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  Sevgili Canım Kardeşim Sivist…
  Kurban Senin de Cuman Hayırlı olsun. Bu mubarek cuma gününde bu fakir kardeşine dua et.
  Aile de selamlarımı lütfen ilet
  Sevgilerimle…

 3. Ebû Ubeyde bin Cerrah (Radiyallahu anhu); « بسم الله الرحمن الرحيم diyor ki:

  [...] Adaviyye (radiyallah-u anha)- 9 « Abdurrahman Bin Avf (Radiyallah-u Anhu)- 9 Ebû Ubeyde bin Cerrah (Radiyallahu anhu)- 2 [...]

Yorum Yapın