Feridüddin-i Attâr (r.a.) nın“Tezkiret-ül-evliyâ” kitabından bazı bölümler -7

11 Şubat 2013 Pazartesi

Osmanlılar zamanında yapılmış olan Tren Garı (Medine-i Münevvere)

Feridüddin-i Attâr (r.a.) nınTezkiret-ül-evliyâ” kitabından bazı bölümler -7

Sırrı-yi Sekâti (r.a.) şöyle vasiyet ediyor;

-“Gençler! Gençliğin kıymetini biliniz. Güç kuvvet elde iken, çok ibadet ediniz. Bizlerden (yaşlılardan) ibret alınız da zayıf ve güçsüz duruma düşmeden evvel çok ibâdet yapınız.(O bu sözleri söylerken, gençlerden çok daha ibâdet ediyordu.)”

Şâh Şücâ! Kirmâni (r.a.) şöyle buyuruyor;

-“Gözünü harama bakmaktan, nefsini isteklerden koruyup, kalbini devâmlı murakabe, bedenini sünnete uygun amellerle ma’mur edenin firasetinde hiç hata olmaz.”

Zünnun-i Mısrı (r.a.) buyuruyor ki;

-“Her azâ’nın tövbesi v ardır. Kalb ve gönülün tövbesi, şehveti terk etmektir. Gözün tçvbesi, harama bakmamaktır. Dilin tövbesi, fenâ söz söylemekten, gıybet etmekten çekinmektir. Kulağın tövbesi, kötü sözleri dinlememektir. Ayağın tövbesi, haram yerlere gitmekten kendini korumaktır.”

Zünnun-i Mısrı (r.a.) ye;

-“Kul hangi sebeple cennete girer?” diye sorulunca

Buyurdular ki;

-“Beş şey ile. Eğrilik bulunmayan doğruluk, gevşeklik bulunmayan bir gayret, gizli-aşikâr Allah-u Teâlâ’yı anmak (murakabe etmek), yol hazırlığını yapıp, ölüme hazırlanarak ölümü beklemek, hesabe çekilmeden önce kendini hesabe çekmek.”

Ebû Abdullah-i Turugbadi (r.a.) buyuruyor ki;

-“Allah-u Teâlâ, kendisinin bilinip tanınmasına yarayan marifetlerden bir miktarını her kuluna vermiştir. Ayrıca her kuluna ihsan etmiş olduğu marifetin karşılığı kadar da, dert ve sıkıntı vermektedir. Ni’met olarak bahsedilen bu marifet sıkıntılara tahammül etmesinde ona yardımcı olur.”

Ebû Ali Cürcâni (r.a.) buyurdu ki;

-“Allah-u Teâlâ’nın beğendiği işleri kolayca yapabilmesi, sünnete göre hareket etmesi, Salih kimseleri sevmesi, eş-dost ile güzel geçinmesi, Allah-u Teâlâ’nın rızası için insanlara iyilik yapması, Müslümanların işlerini görmesi ve vakitlerini Allah-u Teâlâ’nın dinine hizmetle geçirmesi, kul için saâdet alâmetlerindendir.

Devam edecek…

İslam âlimleri ansiklopedisi

(Kaynaklar)

Feridüddin-i Attâr (r.a.) nınTezkiret-ül-evliyâ” kitabından alınmıştır

Allah-u Teâlâ hazretleri bizleri ve sizleri Feridüddin-i Attâr (Radiyallah-u anhu) nin yüzü suyu hürmetine günahlarımızı af eylesin. Amin

Fuad Yusufoğlu

“Feridüddin-i Attâr (r.a.) nın“Tezkiret-ül-evliyâ” kitabından bazı bölümler -7” için 1 Yorum

  1. Feridüddin-i Attâr (Radiyallah-u anhu) – 9 « بسم الله الرحمن الرحيم diyor ki:

    [...] (Radiyallah-u anh);Haydi Kur'an Okumaya; « Feridüddin-i Attâr (Radiyallah-u anhu) – 8 Feridüddin-i Attâr (Radiyallah-u anhu) – 10 [...]

Yorum Yapın