Hac- 5 Hacc’ın edâ şekilleri)

11 Kasım 2008 Salı

Girnavas mevki-i Nusaybin

Haccın Eda Şekilleri;

Haccın eda şekli üçtür:

1-İfrâd
2-Kıran
3-Temettü

1- İFRAD HAC:

Daha faziletlidir. Önce tam bir hac yapar. Hac bitince ihramdan çıkar, umre için yeniden ihram giyer ve umre yapar.

İhraminı Cirane’de giymek, Tenim’de giymekten, Tenim’de giymek de Hudeybiye’de giymekten daha iyidir. Bu üç yerde sünnettir.

2- KIRAN HAC:

-“Lebeyk bi- Haceti ve umreti” (Yarabbi, Hac ve Umre’ye hazırım) diyerek başlanılan hacdır.

Bir defada her ikisi için de ihram giymiş olur. Haccı bitince, ihramdan çıkmadan Umre’yi de yapar. Bu gusul abdesti alanın namaz abdesti de almasına benzer.

Kıran hac yapan hacdan sonra, Umreyi yapmadan çıkarsa bir koyun kesmesi vacib olur. Yalnız Mekke’li olanın kesmesi vacib değildir.

Çünkü Mekke’lilerin mikatı Mekke’dir. Kıran hac yapan Arafat’teki vakfe’den önce tavaf ve sa’y ederse:

Sa’yı hac için de Umre için de geçerlidir. Fakat vakfeden önce tavaf ederse, iade etmek lazımdır. Çünkü, tavafı vakfeden sonra yapmak şarttır.

TEMETTÜ HAC:

Mikat’a geldiği zaman Umre’ye niyetle İhram giyer, ihramla bağlı kalmamak için, İhramı çıkarır. Sonra hac vaktinde Mekke’de ihram’a girip haccını edâ eder. Ve bir koyun kurban etmesi vacib olur.

Eğer gücü yetmiyorsa, Kurban bayramından önce aralıklı veya aralıksız üç gün oruc tutar. Diğer yedi gününü de memleketine varınca tutar.

Kıran hacda da koyun kesmezse on gün oruç tutar. Temettü, Umre ihramını Şevvalde, Zılkâde’de yahut da zilhacce’nin ilk on gününde giyen kimse içindir.

Bu suretle hacdeki zahmet azalmış olur. Hac ihrâmını mikatten geçirmiş olur. Eğer Mekke’li ise yahut garib ise, hac vaktinde mikat’a gelir, yahut mikat kadar uzaklığa giderse koyun kesmesi vacib olmaz.

Devam edecek…

Kimyay-i Saadet (İmam-i Ğazali)

Allah-u Teâlâ hazretleri (c.c.) bizleri ve sizleri hac farizesini zamanında yapan Salih kullarından eylesin. Amin.

Fuad Yusufoğlu

Etiketler: ,

“Hac- 5 Hacc’ın edâ şekilleri)” için 2 Yorum

 1. Emine diyor ki:

  Çok teşekkür ediyorum..Sizlerde bizlerden öncelıkle benden dualarınızı eksik etmeyin lütfen.. inşallah bundan sonra yazılarınızı aralıksız takıp edicemm .sevgilerimi,saygılarımı gönderıyorum sizlere …Tekrarallah razı olsun sizlerden..

  7 Kasım – 13 Kasım 2008 tarafından, 12/11/2008 12:11

 2. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  Sevgili canım kardeşim Emine;
  Seni sitemde görmek beni mutlu eder. Bir zahmet gelirken de bu fakir ve günahkar kardeşinize bol bol dua edin. Sietnin içindeki eski yazılarımı da okumanı tavsiye ediyorum
  Ailene selamlarımı söyle Onlardan da dua beklerim..
  Sevgilerimle…

Yorum Yapın