Hac- 6 (Hac ve umre’de yasak olan şeyler)

11 Kasım 2008 Salı

Çağ-Çağ deresi (Billuri göleti) Nusaybin

Hac ve Umre’de yasak olan şeyler altıdır;

1-İhram giyince gömlek, çizme, şalvar ve palto giyilmez; İzar, rida ve nalin giymelidir. Eğer nalin bulamazsa ayakkabı da olur. İzar olmazsa şalvar giyebilir.

Bedenini izar ile örterse olur, yalnız baş hariç. Kadınların, adete göre elbise giymeleri caizdir. Yalnız yüzü örtmemelidir. Çadırda ve tahtırevanda ise yüzünü örtebilir.

2-Güzel kokular sürünmemelidir: Eğer koku sürerse veya elbise giyerse bir koyun kesmesi vacib olur.

3-Traş olmamak ve tırnak kesmemek: Eğer bunları yaparsa, bir koyun kesmesi vacib olur. Banyo yapmak, kan aldırmak, saçını kısaltmak caizdir. Kazımak caiz değildir.

4-Cima’ etmemektir: Eğer cima’ ederse, bir deve veya bir inek yahut da yedi koyun kesmesi vacib olur. Haccı bozulmuş olmaz.

5-Hanımına yaklaşmak: Yani okşamak ve öpmek gibi şeyleri yapmamalıdır. Dokunma ile abdesti bozan şey’lerde bir koyun kesmek vacib olur. İstimnada da böyledir. İhramda olanın akd-i nikah eylemesi doğru değildir. Yaparsa sahih olmaz, fakat bir şey de lazım gelmez.

6-Sudakiler hariç av avlamak caiz değildir: Eğer avlanırsa öldürdüğü hayvanın benzerini deveden, inekten veya koyundan kesmesi vacib olur.

Devam edecek…

Kimyay-i Saadet (İmam-i Ğazali)

Allah-u Teâlâ hazretleri (c.c.) bizleri ve sizleri hac farizesini zamanında yapan Salih kullarından eylesin. Amin.

Fuad Yusufoğlu

Etiketler: ,

Yorum Yapın