Halid bin Velid (Radiyallah-u Anhu)- 8

26 Ekim 2009 Pazartesi

Uhud şehidliği’inden bir başka kesit Hazret-i Hamza (r.a.) nın kabri

Halid bin Velid (Radiyallah-u Anhu)- 8

Peygamber Efendimiz (Sallallahu aleyhi ve sellem) de Hazret-i Halid bin Velid (r.a.) in mektubuna şöyle cevab yazdırdılar;

-“Bismillahirrahmanirrahim”
-“Allah-u Teâlâ’nın Resulu Muhammed Aleyhisselam’dan Halid bin Velid’e”
-“Esselamü aleyke Ya Halid. Allah-u Teâlâ’ya hamd ederim. Beni Haris bin Kâ’blıların kendileriyle çarpışmanıza ihtiyaç kalmadan Müslüman olup, Allah-u Teâlâ’nın birliğine ve Muhammed’in O’nun kulu ve Resulu olduğuna şehadet ettiklerini ve Hidayate kavuştuklarını haber veren mektubunu elçiler bana getirdi.”
-“Onları, Allah-u Teâlâ’nin ve Resul’unun emirlerine göre haraket ederlerse ahret ni’metleriyle müjdele. Eğer, aykırı haraket ederlerse ahret azablarıyla korkut. Sonra buraya gel. Onların elçileri de seninle beraber gelsin.”
-“Vesselmü aleyke ve rahmetullahi ve Berekâtühü.”

Bundan sonra, Peygamber Efendimiz (Sallallahu aleyhi ve sellem), Hazret-i Ali (r.a.) yi bir müfreze ile Yemen’e arkasından O’na yardım etmeleri için Hazret-i Halid bin Velid (r.a.) i de bir müfreze ile gönderdi.

Hazret-i Ali (r.a.) ye ulaştıkları zaman, ona tabi olmalarını tenbih etti. Gittiler. Yemen halkı biraz karşı koydu ise de az bir çarpışmadan sonra, İslâmi kabul ettiler.

Hazret-i Halid bin Velid (r.a.), Peygamber Efendimiz (Sallallahu aleyhi ve sellem) in vefatlarından sonra Hazret-i Ebû Bekir (r.a.) devrinde, ortaya çıkan ve Peygamberlik iddiasında bulunan bazı kimseler üzerine yürüdü.

Bunlardan Tuleyha ve Avanesini öldürdü, Ayniye bin Husayn’ı yakalayıp Medine’ye getirdi. Yemâme de Müseylemet-ül-Kezzab’ın ordusunu dağıttı.

Bu muharebede Müseyleme’nin ordusundan 20 bin kişi, Müseyleme de Hazret-i Vahşi (r.a.) tarafından öldürüldü. İslâm ordusundan 2000 asker şehid oldu.

Bundan sonra Hazret-i Halid bin Velid (r.a.), mürted olanlarla ve zekat vermek istemiyenlerle uğraştı.

Daha sonra İslâm’ın yayılması için, Irak tarafına gönderildi. Muzar muharebesinde 30.000 İran askeriyle çarpıştı.

Galip geldi.

Çoğunu nehre döktü. İran’lı kumandan Hürmüz’le müthiş çarpışmalar oldu. Hazret-i Halid bin Velid (r.a.) in kumandanlarından Hazret-i Ka’ka bin Amr fevkalâde kahramanlıklar gösterdi, kalın zincirlerle yapılmış istihkamları kırdı. İran ordusuna karşı muzaffer oldular.

Devam Edecek…

İslam âlimleri ansiklopedisi

Allah-u Teâlâ hazretleri (c.c.) Bizleri ve sizleri Halid bin Velid (Radiyallah-u anhu) nun şefaatına nail eylesin. O’nun yüzü suyu hürmetine günahlarımızı afv eylesin. Amin

Fuad Yusufoğlu

“Halid bin Velid (Radiyallah-u Anhu)- 8” için 1 Yorum

  1. Halid bin Velid (Radiyallah-u Anhu)- 7 « بسم الله الرحمن الرحيم diyor ki:

    [...] Sevde binti Zem’a (Radiyallah-u anha); « Halid bin Velid (Radiyallah-u Anhu)- 6 Halid bin Velid (Radiyallah-u Anhu)- 8 [...]

Yorum Yapın