Kendi nefsini bilmek- 3

29 Haziran 2008 Pazar

dsc00030-cag-cag-baraji-fuadyusufoglu.JPG

Kasyane (Navale sipi)

Kendi nefsini bilmek- 3

O halde,

Ruha kadim (ezeli) diyenler yanılıyor. A’raz (sıfat) diyenler de yanılıyor. Çünkü A’RAZIN KIYAMI KENDİ İLE DEĞİL,TABİ OLMA ŞEKLİNDEDİR.

Ruh ise, insanın aslıdır. Bütün kalıp ona uymaktadır. Nasıl a’raz olabilir? Ruha cisimdir diyenler de yanılıyor. Zira cisim de, bölünebilir. Ruh ise bölünemez. Ama başka bir şey daha vardır ki, ona da ruh (can) derler. O bölünebilir. Belki o hayvanların ruhu olabilir.

Fakat bizim kalb dediğimiz ruh, Allah-u Teala (c.c.) yı tanımak, bilmek yeridir. Hayvanlarda bu yoktur. Bu ne cisim ne a’razdır. Belki melek cevherlerinden bir cevherdir. Onun hakikatini bilmek zordur. Onu şerh etmeye, uzun anlatmaya da izin yoktur. Başlangıçta bunu bilmeye hacet de yoktur.

Başlangıçta tutulacak din yolu mücahededir. Bir kimse şartlarına uyarak mücahede yaparsa, bu marifet kendiliğinden hasıl olur. Kimseden dinlemesine lüzüm kalmaz. Bu marifet Allah-u Teala (c.c.)nın buyurduğu şu hidayet cümlesindendir:

-“Rızamızı isteyip, zahir ve batın düşmanlarla cihad edenlere cennetlerimize kavuşma yollarını hidayet ederiz.” 29-Ankebut:69

Mücahedesini henüz tamamlamayanla, ruhun hakikati hakkında konuşmak doğru olmaz. Fakat mücahededen önce kalbin askerini bilmek lazımdır. Zira kalb askerini tanımayan, (nefsiyle) cihad edemez.

Beden kalbın ülkesidir. Bu ülkede kalbin çeşit çeşit askerleri vardır. Ayeti Kerimede,

-“Senin Rabbının askerlerni, Ondan başkası bilmez” 74-Müddessir:31. buyuruldu.

Kalb ahiret için yaratılmıştır. Onun işi saadeti aramaktır. Allah-u Teala (c.c.) yı tanımak, bilmek ise, Allah-u Teala (c.c.) nın yarattıklarını bilmekle ele geçer. Bu da bütün alemdir. Alemdeki acayip şeyleri tanımak, ona hisler (duygular) yoluyla gelir. Bu hisler ise, beden ile varlıkta durmaktadır.

O HALDE, MARİFET (tanımak) ONUN AVIDIR. Hisler de onun tuzağıdır. Beden binek hayvanıdır. Ve onun tuzağının taşıyıcısıdır.

Bunun için, onun bedene ihtiyacı vardır. Beden sudan, topraktan, sıcaklıktan ve rutübetten mürekkebtir. Bu yüzden zaif ve muhtaçtır. Helak olmasından korkulur.

İçerden, acıkma ve susama; dışarıden, ateş, su düşmanlar ile canavarların ve başka şeylerin kendini öldürmek istemeleri sebebiyle korkudadır. Açlık ve susama sebebiyle yemek ve içmek ister. Bunun için iki askere muhtaçtır. Biri zahirde, el ayak, ağız, diş mide gibi.

Diğeri batında, yemek ve içmek isteği gibi. DIŞARDEKİ DÜŞMANLARDAN KORUNMASI İÇİN İKİ ASKERE MUHTAÇTIR. Biri zahirde, el ayak silah gibi. Diğeri batında, hışım ve gazab gibi.

Görmediği gıdayı istemesi ve görmediği düşmanı defetmesi mümkün olmadığına göre, idrak etmeye, anlamaya ihtiyacı vardır. Bir kısmı zahirdedir. Beş duyu organı olan göz, burun, kulak, dil ve el gibi. Bir kısmı da batındadır.

Onlar da beştir.Ve yeri dimağdır:

Hayal kuvveti,
Düşünme kuvveti,
Ezberleme kuvveti,
Hatırlama kuvveti ve vehim kuvvetidir.

Bu kuvvetlerden her birinin HUSUSİ işleri vardır. Bir tanesine zarar
gelirse insanın işi, dünyada da ahrette de aksar.

Bu dışteki ve içteki askerler, KALBİN EMRİNDEDİRLER. Kalb ise hepsinin AMİRİ VE PADİŞAHIDIR.

Dile emir verince hemen konuşur.
Ele emredince tutar.
Ayağa emredince yürür.
Göze emredince bakar.
Düşünce kuvvetine emr verince, düşünür.
Hepsini onun isteğine ve emrine vermişlerdir. Böylece bedeni muhafeze ederler.

Bu, azığını alıncaya, avını elde edinceye, ahiret ticaretini bitirinceye ve kendi saadet tohumunu ekinceye kadar devam eder. Bu askerlerin Kalbe itaat etmesi, meleklerin Allah-uTaala (c.c.) ya itaat etmesine benzer ki, hiçbir emrine muhalefet edemezler. Hatta yaratılış icabi olarak ve isteyerek, emir olunanı

Kalbin askerlerini uzun uzun anlatmak çok sürer. Maksadı bir misal ile sana bildireyim: Beden bir şehre benzer.

Devam edecek…..

Kimya-yi Saadet (İmam-i Ğazali)

Allah(c.c.) bizleri ve sizleri Kalb’ını islaha çalışan, çaba sarf eden ve Allah (c.c.) yolunda ömrünü harcayan kullarından eylesin.Amin….

Fuad Yusufoğlu

“Kendi nefsini bilmek- 3” için 11 Yorum

 1. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  25/3/2007 – selamlar
  Yazan: H2SO4
  İzmirden sevgiler saygilar güzel bilgiler yine edinip gidiyorum :)

 2. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  25/3/2007 – ..
  Yazan: sacLariyagmurLukiz
  23 – 29 Mart 2007 abi bende listede 24 . cüz benim görünüyordu…

  Düzenleyen fuadyusufoglu gün: 25/3/2007 saat: 22:13

 3. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  26/3/2007 – s.a
  Yazan: bendamra
  Hayırlı geceler amca.
  Yüce ALLAH (C.C.) den isteğim sizinle bu dünyada nasıl birbirimizi seviyor ve berabersek ahirettede beraber olmamızı duayla niyaz ediyorum…
  En derinsaygılarımla amca…
  Rabbim size sağlıklı uzun ömür versin
  SELAMETLE

 4. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  26/3/2007 – ,,
  Yazan: sacLariyagmurLukiz
  abi ne demek tabiki uygundur.inş. en kısa zamanda okurum.amin.. amin.. seher vaktinde duada unutulmadın :) bu yorumu silebilrisin

 5. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  26/3/2007 – ..
  Yazan: sacLariyagmurLukiz
  abi kalsın ne demek :) onaylayabilirsin tabi ki..mutlu olacaksan kalsın inan daha cok sevinirim böylesine :) Rabbim dualarımızı kabul olunan dualardan eyler inşaAllah.. abi bahsettiğiniz kişiyi arkadas listeme ekledim ve ziyaretine de gittim hemen :) inş.sık sık uğramaya çalışacağım.. Allah cc cümlemizden razı olsun..

 6. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  26/3/2007 – Hayırlı akşamlar
  Yazan: ruhlargemisi
  Fuad amca Allahın güzel selamı üzerinize olsun.
  Dilerim ki; huzurunuz daim, eviniz mutlulukla dolsun.
  Sevgi ve muhabbetle kalınız.

 7. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  26/3/2007 – sa
  Yazan: SEMA1
  Amcacigim yeni sayfa acan kardesin sayfasina ugradim. Yazinida okudum, yazilar bazen degisik cikiyor ama kisa zamanda duzelecek ins. Cok tesekkur ederim eline saglik. Allaha emanet olun selam ve dua ile..

 8. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  26/3/2007 – selam
  Yazan: SEMA1
  Amcacigim tesekkur ederim enisten iyi selami var. Bu hafta sonu cuma gunu belcikaya gidiyorum pazar donerim selamlarini iletirim Aileme ins Allaha emanet olun selam ve dua ile Aile efradina selamlar sende duanda unutma bizleri selametle.

 9. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  26/3/2007 – hayırlı akşamlar
  Yazan: sengidince

  sizi gördüğüme sevindim, hocam unuttu herhalde bizi diyordum
  tam böyle düşünürken siz gelmişsiniz, demekki kalpler birbirine haber iletmiş uzakta olsa :)) demekki mesafelerin bi önemi yok sevgi alış verişinde..

  ve aslında bende özlemişim hani torunun resmini kaldırın demiştim bi aralar inanın dakikalarca onu seyrettim ilk olarak maşallah.. hayranım ben bu şirineye hep gülsün inşallah bugün bi prgm dinledim radyoda diyorki insan gençliğinde neyse yaşlandığındada öyle olurmuş küçüklüğüne dönermiş insan demekki ufaklık hep gülecek… :)) çok güzel yaa..

  biliyormusunuz tek bi tane küçüklük resmim var ve ben onda bi küsmüşümki görmelisiniz resmi derlerki bana sen hep inattın her şeye küserdin demekki ben çok zor bi yaşlılık geçirecem…neyse bi torun beni konuşturdu yine

  sizi gördüğüme ve şimdi burda olduğuma çok memnunum aile efradına herkese selam ve dualarınızda unutmayın beni oldumu hocam bakın kalpler haber veriyor işte bugün yaşadım bunu allaha emanet olunuz.

  ess…

 10. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  26/3/2007 – merhaba;
  Yazan: lotuse
  nasılsınız fuat amca;
  insan mükemmel bir makine,
  bizim haberimizin-bilincimizin dışında,
  herşey bir uyum içinde ..

  saygılar size, dualarınızdan eksik etmeyin

 11. Kendi nefsini bilmek- 2 | Tasavvuf diyor ki:

  [...] Şerif duası « Kendi nefsini bilmek Kendi nefsini bilmek- 3 [...]

Yorum Yapın