Kendi nefsini bilmek- 5

29 Haziran 2008 Pazar

dsc060611-cag-cag-suyu-fuadyusufoglu.jpg

Çağ-Çağ deresi (Nusaybin)

Kendi nefsini bilmek- 5

Demek kalbi yaratıllar ve bu memleket ile askeri ona verdiler. Bu binek vasitasiyle toprak aleminden, a’la-yı illiyine sefer eylemesi için, bu beden bineğini ona esir eylediler. Bu ni’metin hakkını gözetmek ve kulluk şartlarını yerine getirmek isterse padişah gibi, memleketinin ortasında oturmaya layık olur. Allah-u Teala (c.c.) ya döner ve maksadı Allah (c.c.) olur.

Ahiret vatanı ve devamlı duracağı yeri;

Dünya-yı konak yeri; bedeni binek vasıtası; elini, ayağını ve diğer organlarını hizmetçi, aklını vezir, şehvetini maliye müdürü, gazabını emniyet müdür, duygu organlarını istihbarat memuru eyler. Her birine bir başka yerde vazife verir. O, o şehrin haberlerini toplar.

Beynin ön tarafında bulunan hayal kuvvetini, istihbarat şefi yapar. Böylece istihbarat memurlerinin getirdiği bütün haberler onda toplanır. Beynin arkasında bulunan ezberleme kuvvetini emniyet amiri yapıp, istihbarat vasıkalarını, istihbarat şefinden alır, muhafeze eder ve zamanında akıl vezirine arz eder.

Memleketten gelen haberlere göre vezir, memlekettin tedbirini ve padişahın sefer hazırlıklarını sağlar. Askerlerden biri gibi görünür. Şehvet, gazab ve diğerleri padişaha baş kaldırırsa, ona itaat etmezlerse ve ona giden yolu tutarlarsa, onlarla cihad etmek, yola getirmek çaresiyle meşgül olur.

Onları öldürmek istemez. Çünkü onlar olamadan memleket işleri yürümez. Burada tedbir onları itaat etmeğe zorlamaktır. Böylece, ilerde vaki olacak seferde, ona düşman değil, dost ve yardımcı olurlar. Hırsız ve yol kesici değil. Böylece yaparsa kurtulur, said olur. Ni’metin hakkını vermiş olur. Bu ni’metin mükafatına vaktında kavuşur. Eğer buna muhalif haraket ederse, baş kaldıran düşmanlarla ve yol kesicilerle anlaşırsa, padişahın ni’metine küfür etmiş olur. Şaki olur. İşlediği suçun cezasını bulur.

İnsan kalbının içinde bulunan bu iki asker ile alakası vardır. Her birinden bir sıfat ve ve bir ahlak kendisinde hasıl olur. Bu ahlaklardan bazısı KÖTÜ olur; Onu helak eder. Bir kısmı iyi olur; Onu saadete kavuşturur. Bu ahlakın tamamı çok ise de dört ana esasta toplanmıştır.

Bunlar;

Hayvan,
Canavar,
Şeytan
Ve melek ahlakları sıfatlarıdır.

Kendisine yerleştirilmiş olan ŞEHVET ve HIRS sebebiyle hayvanlara ait işler yapar.Yemeği ve cimayı çok fazla istemek gibi. Hışım sebebi ile köpek, kurt ve aslanların yaptığını yapar. Vurmak , öldürmek, eliyle ve diliyle insanlara musallat olmak gibi.

Hile, aldatma, SURET-İ HAKTAN GÖRÜNÜP Kandırma, karıştırma insanlar arasında fitne fesat çıkarma sebebiyle şeytanların yaptığını yapar. Kndisine verilmiş AKIL sebebiyle de, Meleklerin yaptığını yapar. İlim ve salahı sevmek. Kötü ve çirkin şeylerden sakınmak, insanları barıştırmak, kendini süfli (alçak, adi) işlerden uzak tutmak, Amellerin ma’rifeti ile SAD olmak, cehalet ve bilgisizlikten utanmak gibi.

Kimya-yı Saadet (İmam-i Ğazali)

Allah-u Teala Hazretleri (c.c.) Bizleri ve sizleri AKIL denen Cevher, İLİM denen bitmeyen ve tükenmeyen hazine ile istişare edip Meleklerin amelleriyle amel eden kullarından eylesin. AMİN

Fuad Yusufoğlu

“Kendi nefsini bilmek- 5” için 14 Yorum

 1. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  29/3/2007 – kandil…
  Yazan: sevgipenceresi
  Mevlid Kandili’niz mübarek olsun.Fuad Amca, Allah’a emanet olunuz.İyi akşamlar.

 2. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  29/3/2007 – esselamü aleyküm ve rahmetullahi ve berekatühu
  Yazan: hisari
  Değereli kardeşim mevlid kandiliniz ve cumanız mübarek olsun.bu mübarek gün ve gecede yapacağınız her ibadeti rabbimiz kabul eylesin.mübarek gün ve geceler hürmetine.Rabbimiz Ümmeti Muhammedi avf ve mağfiret eylesin.Bu zilletten inşaallah azad eylesin(amin)selam ve dua ile

 3. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  29/3/2007 – S.A
  Yazan: SUBAT75
  GUL BAHCESINE GIRENLER GUL OLMASADA GUL KOKARLAR, KAINATIN EN GUZEL GULUNUN KOKUSU UZERINIZDE OLSUN. KANDILINIZ MUBAREK OLSUN.

 4. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  29/3/2007 – selamün aleyküm
  Yazan: hulos
  fuat amcacım mubarek mevlit kandilini kutluyorum ellerinden öpüyorum dualarının kabul olmasını diliyorum herkese sevgi selam ve saygılar …!

 5. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  29/3/2007 – s.a
  Yazan: damra
  Hayırlı geceler değerli amcacım…
  İnşaallah cennetil virdevs’te buluşucaz ve havuzundan o mubarek suyu içeceğiz hep beraberce.içtenlikle ettğiniz dualarınıza bende içtenlikle AMİN diyor ve bin bukabelesini size ediyorum amcacım…
  Haa bide hiçte yüklenmiyorsunuz verdiğiniz Kur’ani Kerim cüzüleri büyük bir sevinç ve huzurla okuyorum hiç kusuru olur mu,ben isteyerek ve Yüce ALLAH (CC) Hün izniylen okuyorum sizin cüzüler çok ben okuyunca benimkileri sizede yardım ederim ALLAH (CC) izniylen…
  Yüce ALLAH (cc) günlünüze göre versin,sizi ailenize ve biz sevdiklerize bağışlasın..AMİN…
  saygılarım ve dualarımla……

 6. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  29/3/2007 – Selamün aleyküm.
  Yazan: azadgulu
  Fuad Amca nasılsın?Ne zamandır gelemiyordum.Mevlid Kandilin Mübarek olsun.Rabbim katında sizin için en hayırlısını eylesin.Dualrda buluşalım.Bu mübarek gecede en çok istifade edenlerden olmak ümidiyle.Sizi ve ailenizi Allaha emanet ettim.Hayırlı geceler.

 7. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  29/3/2007 – kandil geceniz mubarek olsun
  Yazan: myvizyon
  Gül olanın aslı güldür peygamberin nesli gül
  Kusuru gül, yaşı güldür, toprağı gül, taşı güldür
  Girdim şahın bahçesine, cümlesi aşı güldür gül
  Asmasında gül dalları, kovanında gül balları
  Ağacında gül hâlleri, servi pınarı güldür gül
  Arkı akar çarkı döner, gülden değirmeni döver
  Yine gülden gül üğütür, bendi ırmağı güldür gül

  Gülden terâzi yaparlar, gül ile gülü tartarlar
  Gül alırlar gül satarlar, çarşı pazarı güldür gül
  Açıl gel ey gonca gülüm, ağlatma şeydâ bülbülün
  Bu inleyen garib dilin, âh-u efgânı güldür gül
  Gel hâ gel ha gül Nesîmi, geldi yine gül mevsimi
  Bu feryad bülbül sesimi, sesi feryâdı güldür gül

 8. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  30/3/2007 – SELAMÜN ALEYKÜM
  Yazan: bahargunesi
  Bu gece peygamberimiz Hz. Muhammed Mustafa S.A.V ‘in dünyaya şereflendirdiği gecedir. O peygamber ki insanların sapıklıkta sınır tanımadığı, cehalette en üst seviyelere ulaştığı, küfür ve şirkin kölesi olduğu bir zamanda dünyaya şeref vermiş ve dünyaya ilahi bir nur, rahmani bir şifa olmuştur.. Dularımız bu gece eksik olmasın, kalplerimiz imanla dolsun, kandiliniz mübarek olsun..

 9. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  30/3/2007 – selam
  Yazan: SEMA1
  Amcacigim hepinizinde mevlut kandilinizi kutlar allahdan dualarinizin kabul olmasini dilerim. Allaha emanet olun selam ve dua ile

 10. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  30/3/2007 – mevlid kandili
  Yazan: Baharcicegi
  Fuad amca mevlid kandiliniz mubarek olsun,hayirli bereketli cumalar dilerim

 11. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  30/3/2007 – selamünaleyküm
  Yazan: bennur76
  mevlid kandiliniz ve cumanız mübarek olsun…zulüm altında inleyen müslüman kardeşlerimizin kurtuluşuna vesile olsun inşallah dualarımız….fiemanillah

 12. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  4/4/2007 – S.A.
  Yazan: ozdencicek
  Merhabalar efendım,
  Daha önce yazamadım bağışlayın. Bu hafta Türkiye ye geldim ailemin yanına internet imkanı yok idi. bugün bir fırsat buldum baktım benim içinde 26 cüz yazmışsınız ancak maalesef okuyabilmem mümkün degil. Hakkınızı lütfen helal edin. Allah izin verirse hafta başı Dubaiye dönecegim bundan sonraki dagıtımda vereceginizi okuyabilirim kısmet olursa.
  Saygı ve hürmetler . Dua ile..

 13. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  /2/2008 – selam ve dua ile…
  Yazan: tülayve
  fuad amca ziyaretiniz için teşekkürler. uzun süre blogta yazamayacak gibiyim. inşallah daha güzel işlerle yeniden dönerim…
  aktardığınız yazı için Allah razi olsun. Allah aklımıza sahip çıkmamızı nasip eylesin. inşallah nefsimizi kontrolde başarılı oluruz.doğrusu nefsi yenmek bazen zor oluyor. Allahtan hakkımızda herşeyin hayırlısı olsun.Hayırlı cumalar.hoşçakalın.dualarınızda bizede yer verin. sağlıcaklan.

 14. Kendi nefsini bilmek- 4 | Tasavvuf diyor ki:

  [...] Şerif duası « Kendi nefsini bilmek- 3 Kendi nefsini bilmek- 5 [...]

Yorum Yapın