Kırk Hadis: -(24) İmanın dereceleri

20 Temmuz 2008 Pazar

cimg6151mekke1.jpg

اَلْإيمَانُ بِضْعٌ وَسَبعُونَ شُعْبَتً آفْضَلُهَا قَوْلُ لاَإلَهَ إِلَاّاللَّهُ وَأدْناَهُ

إِمَاطَةُ ألأَذَى عَنِ اطَّرِيقِ وَالْحَيَاءُ شُعْبَةٌ مِنَ اْلإِيمَانِ

Meali;

Resulullah Sallallahu alyehi vesellem şöyle buyurmuştur;

-“İman, yetmiş küsür derecedir. En üstünü “La ilaheillallah (Allah’tan başka ilah yoktur)” sözüdür, en düşük derecesi de rahatsız edici bir şeyi yoldan kaldırmaktır. Haya da imandandır.”

Buhari (r.a.) Müslim (r.a.)

“Kırk Hadis: -(24) İmanın dereceleri” için 9 Yorum

 1. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  25/4/2008 – genel
  Yazan: gülcan
  Fuat Amca nasılsınız?inşaallah iyisinizdir.Uzun zaman bloglara bakamadım.Size daha önce yorum yazmıştım.Otuz martta Anneciğimi kaybettim (Kayınvalidem).Kendi Anacığım da vefat edeli dokuz yıl bitti.Allah bütün ölmüşlerimize Rahmeti ile muamele etsin inşaallah.Öüm anında yanlarında olduğum için her iki annemin de kendilerinde olmadıkları halde abdest aldıklarına şahit olduk.Bazı sırlı olaylar yaşadım.Ama imanla gittiklerine inanıyorum.En doğrusunu Allah bilir.
  Bu arada eşim şu an umrede.geçen sene beraber gitmiştik.bu sene şirket beyleri gönderdi.eşim makina mühendisi,doğal gaz proje çiziyor.şirket yolluyor.ben çok üzüldüm gidemedim diye.inşaallah hac nasip olur.Allah hepimize gitmeyi nasip etsin.üstte ki Mekke resmini görünce gözyaşlarımı tutamadım.bloğunuzu severek takip ediyorum.Allah daim eylesin,razı olsun inşaallah.dularınızı esirgemeyin bizlerden.
  Selam ve dualarımla Allah’a emanet olunuz.

 2. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  25/4/2008 – Selam…GÜLCAN YEĞENİM Selam..
  Yazan: fuadyusufoglu
  Sevgili canım yeğenim…
  Yorumunu aldım çok çok sevindim Allah(c.c.) senden ve ailenden razı olsun.Amin…
  Ama kurban senin sayfan olmadığı için ben yorumumu mecburen sayfama yazıyorum… Allah(c.c.) tekrar seni ailenle beraber Haca gitmeyi nasıb eylesin..Amin…
  Kurban senin kayin annenin ismi neydi bana söyle ve sevgili annenin de ismini bana söyle bu haftaki okuduğumuz kur’an hatmini sevabını onlara hibe edelim…
  Ama bana mutlaka haber ver…
  Dualarınız bana yeter de artar… Bol bol bu fakir ve günahkar kardeşinize dua edin Bana yeter…
  Allah(c.c.) selametle beyinizi o kutsal topraklardan evine salimen ulaşmayı nasıb eylesin..Amin…
  Sevgiyle kalın..Duayla kalın…

 3. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  26/4/2008 – Allah razı olsun
  Yazan: gülcan
  muhterem Fuad Amca ne diyeceğimi inanın bilemiyorum.hiç beklenti içine girmeden yazdım Size.aklımdan bile geçmedi.Allah’ın bir lutfu ve Sizin yüreğinizin güzelliğinden.Allah razı olsun.Rabbim Size her iki dünya saadeti versin inşaallah.Size sadece şimdi değil, her zaman dua ediyordum.yanlış anlaşılmaya sebeb vermemek için yazdım dua ettiğimi.Rabbim bu duyarlılığınızı her iki dünyada mükafatlandırsın.cüzleri okuyan bütün kardeşlerimizden Allah razı olsun.benim Anneciğimin ismi Hatice,kayınvalidemin Anneciğimin ismi Nedime.
  Fuad Amca bende cüz almak isterdim ama,şu an doluyum.yetiştiremem diye Allah’tan korkarım.beyim pazar günü Medine’ye geçecek inşaallah.onun için salavat-ı şerif okuyorum.hatimler de var.ama ileride inşaallah yetiştirebilirsem alırım inşaallah.Allah ebeden razı olsun.selam ve dua ile..

 4. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  26/4/2008 – Selam GÜLCAN KARDEŞİM Selam…
  Yazan: fuadyusufoglu
  Sevgili canım yeğenim.. Gülcan ….Tamam kurban ben onları hatım duasına ekledim… Allah (.c.) hem onlara hemde bizlerin vefat eden geçmişlerimize ganı gani rahmet eylesin..Amin…
  Dualarınızı beklerim… Çünkü dünyada Duadan daha kiymetli bir şey yoktur.. Sen bakma bizlerin kalbleri o kadar körelmiş ki kendimizi hep madiyete vermişiz ama maddiyet gidr, Tükenir .. Ama dualar bitmez… mesene adresin varsa oaradan sana telefonumu verirdim beyin geldiği zaman da bana haber verirdin o da bu fakir kardeşine dualar ederdi. hEM ŞU ANDA DA ONUN TELEFONU VARSA BANA VER BİR ARKADAŞIM MEDİNEDE BİR ARKADAŞIM MEKKEDE KALIYOR Ona hizmet ederlerdi..
  Sen istanbuuldamı kalıyorudn değil mi?
  Sevgiyle kalın..Duayla kalın…

 5. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  26/4/2008 – s.a
  Yazan: bacilarmutfak
  fuat ağbi beni unutmamış davet etmişsin ALLAH razı olsun hat sanatı herzaman ilgimi çekmiştir kızınızın başarısı daim olur inşallah ALLAH yolunu açık etsin ,inşallah gelmek tanışmak isterim gelemezsem hakkınızı helal edin ALLAHA emanet olun s.a.

 6. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  26/4/2008 – Fuat Amca…
  Yazan: gülcan
  çok muhterem Fuad Amcacığım size cevabım gecikti.hakkınızı helal edin.bugün misafirlerim vardı.sabahtan da internet yoktu nedense.onun için Size ulaşamadım.
  böyle bloglar çok faydalı.tevafuk oldu duada.Allah’ın bir lutfu bu.Allah kalbinizden geçen bütün halis niyetlerinizi kabul etsin inşaallah.Rabbim bütün musibetlerden,ins ve şeytanın şerrinden korusun Sizi ve Ailenizi.Allah’a emanetsiniz.Dualarınızda hatırlanmak ümidi ile..Sizi selamların en güzeli ile selamlıyorum Fuad Amcacığım..Selamün Aleyküm..

  Düzenleyen fuadyusufoglu gün: 26/4/2008 saat: 22:07

 7. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  26/4/2008 – Selam Gülcan yeğenim Selam…
  Yazan: fuadyusufoglu
  Sevgili canım yeğenim…
  Allah(c.c.) sizleri ve bizleri bu kötü dünya şerrinden muhafeza eylesin.. Amin…
  Değerli yeğenim ben meseneyi İstanbulda olduğunuzu tahmin ettiğim için istedim.. Yanılmışım..
  Kurban dualarınıza muhtacım. (Gerçi zaten dua ediyorsunuz. Allah senden ebedden razı olsun..Amin…)
  Allah(c.c.) gönlünüzde ne varsa hasıl eylesin..Amin.. Ailem ve çocuklarımın da selamları var…Onlara dua edin…Bilhasa ortanca oğlum Yusuf ünevirsete son sınıfta ona dua edin Okulu çok zor İnşaallah bu sene bitirip rahat olsun…İnşaallah
  Allah(c.c.) sizleri ve ailenizi FİRDEVS Cennetinde iskan eylesin.. Amin…
  Sevgiyle kalın..Duayla kalın…

 8. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  3/5/2008 – hayırlı geceler
  Yazan: gülcan
  Fuad amca eşim mübarek topraklardan döndü.ben ve eşim kalbi dua,teşekkür ve selamlarımızı gönderiyoruz.Dualarda hatırlanmak ümüdi ile Allah’a emanet olun.
  Not:yorum yazamasamda bloğunuzu severek okuyorum ve okuyoruz.şu sıralar misafirlerimiz geldiği için ziyaretlerim kısa olabiliyor.ama mutlaka daha sonra telafi ediyorum.
  Selam ve dualarımızla..

 9. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  3/5/2008 – Selam Gülcan yeğenim Selam…
  Yazan: fuadyusufoglu
  Sevgili canım yeğenim.. Gülcan… Yorumun beni sevindirdi Allah(c.c.) de seni ve aileni sevindirsin..Amin..
  Eşinin O mubarek, kutsal topraklardan selametle döndüğü için ALLAH(C.C.) A HAMDU SENALAR EDİYORUM…
  RESÜLULLAH (A.S.V.) EFENDİMİZE DE sALATU VE SELAM EDİYORUM…
  Tamam kurban sen ne zaman gelirsen memnun olurum.. Yeter ki bu fakir amcana dua et.. O güzel ve muttaki ein de bu günahkar kardeşine dua etsin..
  Ailene selamlarımı ilet .Sevgiyle kalın..Duayla kalın…

Yorum Yapın