Muhammed Resulullah (Sallallahu aleyhi ve sellem)- 74 (Veda Hutbesi-1)

07 Aralık 2009 Pazartesi

DSC04995  Fuad Yusufoğlu Arafat

Arafat tepesi

Muhammed (Aleyhis selam)- 74

Veda Hutbesi; 1

-“Ey İnsanlar!

-“Sözümü iyi dinleyiniz! Bilmiyorum belki bu seneden sonra sizinle burada ebedi olarak bir daha birleşemiyeceğim.”

-“İnsanlar!

-“Bugünleriniz nasıl mukaddes bir gün ise, bu aylarınız nasıl mukaddes bir ay ise, bu şehriniz (Mekke) nasıl mübarek bir şehir ise, canlarınız, mallarınız, namuslarınız da öyle mukaddestir. Her türlü tecavüzden korunmuştur.”

-“Eshabim!

-“Yarın Rabbinize kavuşacaksınız ve bugünki her hal ve haeketinizden muhakkak sorulacaksınız. Sakın benden sonra eski sapıklıklara dönüp de birbirlerinizin boynunu vurmayanız! Bu vasiyetimi burada bulunanlar, bulunmayanlara bildirsin. Olabilir ki bildirilen kimse, burada bulunup işitenden daha iyi anlayarak muhafaza etmiş olur.”

-“Eshabim!

-“Kimin yanında bir emanet varsa onu sahibine versin! Faiz’in her çeşidi kaldırılımıştır, ayağımın altındadır. Lakin borcunuzun aslını vermek gerektir. Ne zulmediniz, ne de zulme uğrayınız. Allah’ın emriyle faizcilik artık yasaktır. Cahiliyet’ten kalma bu çirkin âdetin hertürlüsü ayağımın altındadır. İlk kaldırdığım faiz de Abdulmuttalib’in oğlu (amcam) Abbas’ın faizidir.”

-“Eshabim!

-“Cahiliyet devrinde güdülen kan davaları da tamamen kaldırılmıştır. Kaldırdığım ilk kan dâvası Abdulmuttalib’in torunu (amcaoğlu) Rebia’nın kan davasıdır.”

-“Ey İnsanlar!

-“Harb edebilmek için haram ayların yerlerini değiştirmek, şüphesiz ki küfürde çok ileri gitmektir. Bu, kafirlerin kendisiyle dalâlete düşürüldükleri bir şeydir. Bir sene helâl olarak kabul ettikleri (bir ayı) öbür sene haram olarak ilan ederler. Cenab-i Hakkın helâl ve haram kıldıklarının sayısına uydurmak için bunu yaparlar. Onlar Allah’ın haram kıldığını helâl, helâl kıldığını da haram ederler.”

-“Hiç şüphe yok ki, zaman Allah-u Teâlâ’nın yarattığı gündeki şekil ve nizamına dönmüştür.”

-“Ey insanlar!

-“Bugün şeytan sizin şu topraklarınızda yeniden tesir hakimiyetini kurma gücünü ebedi sûrette kaybetmiştir. Fakat siz; bu kaldırdığım şeyler dışında, küçük gördüğünüz işlerde ona uyarsanız bu da onu memnun edecektir. Dininizi korumak için bunlardan da sakınınız!

Devam edecek…

İslam âlimleri ansiklopedisi

Allah-u Teâlâ hazretleri (c.c.) bizleri ve sizleri son Peygamber olan Habibi Muhammed (Sallallahu aleyhi ve Sellem) ın şefaatına nail eylesin. O’nun yüzü suyu hürmetine günahlarımızı aff eylesin. Amin.

Fuad Yusufoğlu

“Muhammed Resulullah (Sallallahu aleyhi ve sellem)- 74 (Veda Hutbesi-1)” için 1 Yorum

  1. Muhammed Resulullah (Sallallahu aleyhi ve sellem)- 73 « بسم الله الرحمن الرحيم diyor ki:

    [...] (c.c.) ın rahmeti « Muhammed Resulullah (Sallallahu aleyhi ve sellem)- 72 Muhammed Resulullah (Sallallahu aleyhi ve sellem)- 74 (Veda Hutbesi-1) [...]

Yorum Yapın