Muhammed bin Mesleme (Radiyallah-u anhu)- 18

18 Ağustos 2009 Salı

Resulullah (s.a.v.) ın Uhud’da dişleri şehid olunca kaldığı mağara

Muhammed bin Mesleme (Radiyallah-u anhu)- 18

Hudeybiye antlaşmasına şahit olarak imza atan sahabelerden biri de Muhammed bin Mesleme (r.a.) dir.

Bundan sonra Hayber gazvesinde Heyber kalelerine yapılan hucumlarda en önde bulunuyordu. Henüz Hayber fethedilmemişti.

Muhammed bin Mesleme (r.a.);

-“Ya Resulallah! Bugün çok üzgünüm. Yahudiler kardeşim Mahmud bin Mesleme (r.a.) yi şehid etti.” Dedi.

Bunun üzerine Peygamber Efendimiz (Sallallahu aleyhi ve Sellem;

-“Düşmanlarla karşılaşmayı istemeyiniz. Allah’dan sağlık ve afiyet dileyiniz. Çünkü, siz onlardan başınıza neler geleceğinizi bilemezsiniz. Düşmanla karşılaştığınız zaman, ‘Ey Allah’ım! Bizim de Rabbimiz onların da Rabbi sensin. Hepimiz senin kudretin altındayız. Onları öldürecek, ancak sensin’ diye duâ ediniz, ondan sonra oturunuz.” Sizi sardıkları zaman tekbir getiriniz. Ey Muhammed bin Meslme! Sana müjde! Yarın, inşallah kardeşini öldüren öldürülecek ve Yahudi savaşçıları kaçacaklar.” Buyurdu.

Hicretin yedinci senesinde Umret-ül kazâda Mekke’ye giden Müslümanların keşif kuvvetlerinin kumandanlığı yapan, Huneyn savaşında ve Vedâ Haccı’ında bulunan Muhammed bin Mesleme (r.a.), Hazret-i Ebû Bekir (r.a.) in halifeliği sırasında mürtedlerle ve Suriye taraflarında yapılan savaşlara katılıp, fiilen ve malıyla cihad etmiştir.

Hazret-i Ömer (r.a.) in halifeliği sırasında da zekat amirliği yaptı. Kimseden fazla bir şey almazdı. Sadece kendisine verilen koyunları kabul ederdi.

Zaman zaman Vali’leri teftiş ve kontrol için gönderilirdi. Bir gün Hazret-i Ömer (r.a.), Muhammed bin mesleme (r.a.) ye kendi tutum ve davranışlarını nasıl bulduğunu, sorunca;

-“Seni istediğim gibi buluyorum. Zekatın toplanma ve taksiminde adâlet’e riayet ediyorsun.” Cevabını verdi.

Hayatı muharabe meydanlarında geçti. Resulullah (Sallallahu aleyhi ve Sellem) a olan sevgi ve muhabbeti çok fazlaydı. O’nun için muharabelerde Peygamber Efendimiz (Sallallahu aleyhi ve Sellem) in etrafında Pervane olurdu.

Hazret-i Osman (r.a.) ve Hazreti Ali (r.a.) nin halifelikler sırasında artık ihtiyarlamış olduğundan, Medine’de sakin bir hayat yaşadı. Hazret-i Muaviye (r.a.) nin halifeliği sırasında yetmiş yedi yaşında iken Medine’de vefat etti. Baki kabristanına defnedildi.

Muhammed bin Mesleme (r.a.) den az hadis-i şerif rivayet edilmiştir. Bunlardan bazıları;

Peygamber Efendimiz (Sallallahu aleyhi ve Sellem) buyuruyor ki;

-“Bir kimse, bir müslümanın bir ayıbını örterse, Allah-ü Teâlâ O’nun dünyada ve ve Ahiret’te ayıbını örter. Bir sıkıntısını giderirse, Allah-u Teâlâ KIYAMET GÜNÜNÜN sıkıntılarını ondan giderir. Kim Müslüman kardeşinin hacetini görürse, Allah-u teâlâ da onun hacetini görür.”

Peygamber Efendimiz (Sallallahu aleyhi ve Sellem) buyuruyor ki;

-“Bir kimse bir müslümanın günahını öğrenip de gizlerse Allah-u Teeâlâ da Kıyamet günü onun günahını örter.”

İslam âlimleri ansiklopedisi

Allah-u Teâlâ hazretleri (c.c.) Bizleri ve sizleri Muhammed bin Mesleme (Radiyallah-u anhu) nun şefaatına nail eylesin. O’nun yüzü suyu hürmetine günahlarımızı afv eylesin. Amin

Fuad Yusufoğlu

“Muhammed bin Mesleme (Radiyallah-u anhu)- 18” için 1 Yorum

  1. Muhammed bin Mesleme (Radiyallah-u anhu)- 17 « بسم الله الرحمن الرحيم diyor ki:

    [...] Bin Hâtim-i Tâ-i (Radiyallah-u anhu); « Muhammed bin Mesleme (Radiyallah-u anhu)- 16 Muhammed bin Mesleme (Radiyallah-u anhu)- 18 [...]

Yorum Yapın