Ömer bin Abdülaziz (Radiyallah-u anh)- 21

19 Şubat 2009 Perşembe

Beyaz su başı (Nusaybin)

Ömer bin Abdülaziz (Radiyallah-u anh)- 21

Ömer bin Abdülaziz (r.a.) in insanlara rehber olan sözlerinden bazıları;

-“Öfkelenme ve hırstan korunmuş olan kurtulmuştur.”

Ömer bin Abdülaziz (r.a.) akrabalarından birisine yazdığı bir mektubta şöyle demişti;

-“Eğer gece ve gündüzünde ölümü hatırlamadığı şiâr edinmek edinmek istersen fâni (geçici) olana rağbet etmeyip, baki (devamlı) olana yönel. Vesselam.”

Bir gün Ömer bin Abdülaziz (r.a.) cemâate hitaben şöyle konuştu;

-“Ey İnsanlar! Sizler, ölüm için hedefler durumundasınız. Ölüm sizden dilediğini seçer. Size yeni bir ni’met verildiği zaman, önceki ni’met orada sona erer. Ağıza bir lokma alınmasın, bir yudum su içilmesin ki, onunla beraber bir keder ve bir üzüntü olmasın. DÜN GEÇTİ. O , sizin hakkınızda iyi bir şahittir. BUGÜN MÜHİM BİR EMÂNETTİR. Onun kıymetini bilmek ve değerlendirmek lazımdır. YARIN, İÇİNDE HADİSELERLE BERABER GELMEKTEDİR. Sizi almak için gelen ölümün elinden kaçış nereye varacak.”

-“Sizler şu dünyada, eşyalarını BİNEKLERİNE YÜKLEMİŞ, YOLCULARSINIZ. Sizler şu dünyada SİZDEN ÖNCE GELENLERİN YERİNE GEÇTİNİZ. Fakat siz de yerinizi, SİZDEN SONRA GELENLERE VERECEKSİNİZ. Sizin aslınız ve DÜNYAYA GELMENİZE VESİLE OLANLAR KALMADI. Sizler; onlardan dünyaya gelen kimseler, nasıl baki (devamlı) kalabilirsiniz. SİZLER DE BU DÜNYADAN GÖÇECEKSİNİZ.”

Ömer bin Abdülaziz (r.a.), Şam’da bir minber üzerinde hutbe okudu. Allah-u Teâlâ’ya Hemd ve Senâdan sonra üç şey söyledi.

-“Ey İnsanlar! İçinizi, kalblerinizi düzeltirseniz, zahiriniz, dışınız da iyi olur. A’zalarınız, gözünüz, kulağınız, elleriniz, ayaklarınız, hayır işler, Allah-u teâlâ’nın beğendiği şeylerle meşgûl olur. Ahretiniz için Salih ameller işleyiniz. BÖYLECE DÜNYANIZI DA KORUMUŞ OLURSUNUZ. Âdem (a.s.) den itibaren, kendisine kadar, bütün dedeleri ölüp gitmiş olan kimse de bir gün ölecektir.”

Ömer bin Abdülaziz (r.a.) başka birisine yazdığı mektubunda ise;

-“Şimdi, sana ALLAH-U TEÂLÂ’DAN KORKMAYI, Allah-u Teâlâ’nın sana ihsan ettiği şeylerle, AHİRETE HAZIRLANMAYI TAVSİYE EDERİM. Sen sanki ölümü tatmış, ölümden sonra olan şeyleri görür gibi amel yap. GÜNLER VE GECELER, SÜR’ATLE GİDİYORLAR. Ömür her gün noksanlaşıyor. Ecel ise yaklaşıyor. Kötü amellerimizden dolayı Allah-u Teâlâ’dan af ve mağfiret dileriz. Günahlarımızdan ve bu yüzden bize gazab etmesinden O’na sığınırız.”

Devam edecek…

İslam âlimleri ansiklopedisi

Allah-u Teâlâ hazretleri (c.c.) Bizleri ve sizleri Ömer Bin Abdülaziz (Radiyallah-u anhu) hurmetine günahlarımızı afv eylesin. Amin

Fuad Yusufoğlu

“Ömer bin Abdülaziz (Radiyallah-u anh)- 21” için 1 Yorum

  1. Ömer bin Abdülaziz (Radiyallah-u anh)- 20 | Allahın veli kulları diyor ki:

    [...] Hadis: – (01) Ana baba hakkı… « Ömer bin Abdülaziz (Radiyallah-u anh)- 19 Ömer bin Abdülaziz (Radiyallah-u anh)- 21 [...]

Yorum Yapın