- Riyazüs-Salihin: Hadis- 1

22 Temmuz 2008 Salı

dsc08310-girnavas-tepesinden-bir-bakis.JPG

Girnavas (Cin tepesinden görünüş)

HADİS:1

1- وعَنْ أَميرِ الْمُؤْمِنِينَ أبي حفْصٍ عُمرَ بنِ الْخَطَّابِ بْن نُفَيْل بْنِ عَبْد الْعُزَّى بن رياح بْن عبدِ اللَّهِ بْن قُرْطِ بْنِ رزاح بْنِ عَدِيِّ بْن كَعْبِ بْن لُؤَيِّ بن غالبٍ القُرَشِيِّ العدويِّ . رضي الله عنه ، قال : سمعْتُ رسُولَ الله صَلّى اللهُ عَلَيْهِ وسَلَّم يقُولُ « إنَّما الأَعمالُ بالنِّيَّات ، وإِنَّمَا لِكُلِّ امرئٍ مَا نَوَى ، فمنْ كانَتْ هجْرَتُهُ إِلَى الله ورَسُولِهِ فهجرتُه إلى الله ورسُولِهِ ، ومنْ كاَنْت هجْرَتُه لدُنْيَا يُصيبُها ، أَو امرَأَةٍ يَنْكحُها فهْجْرَتُهُ إلى ما هَاجَر إليْهِ » متَّفَقٌ على صحَّتِه. رواهُ إِماما المُحَدِّثِين: أَبُو عَبْدِ الله مُحَمَّدُ بنُ إِسْمَاعيل بْن إِبْراهيمَ بْن الْمُغيرة بْن برْدزْبَهْ الْجُعْفِيُّ الْبُخَارِيُّ، وَأَبُو الحُسَيْنِى مُسْلمُ بْن الْحَجَّاجِ بن مُسلمٍ القُشَيْريُّ النَّيْسَابُوريُّ رَضَيَ الله عَنْهُمَا في صَحيحيهِما اللَّذَيْنِ هما أَصَحُّ الْكُتُبِ الْمُصَنَّفَة .

1- Emîrü’l Mü’minin Ebu Hafs Ömer b. el- Hattab b. Nüfeyl b. Abdü’l Uzza b. Riyah b. Abdullah b. Kurt b. Rezah b. Adiyy b. Ka’b b. Lüeyy b. Galib el- Kureşşiy el- Adeviyy Radiyallahu anh’den Resûlüllah Sllallahu aleyhi ve sellem’den şöyle işittim dediği rivayet olunmuştur:

-”Ameller, ancak niyetlere göre değerlenir. Herkesin ancak niyyetine göre amelinin karşılığı vardır.”

-”Her kimin hicreti Allah’a ve Resûlune (onların rızasına) yönelik ise, onun hicreti, Allah’a ve Resûlune (ulaşan hicret) dir. Her kimin de hicreti, erişeceği bir dünyalık veya evleneceği bir kadından dolayı ise, onun hicreti (ile elde edeceği şey, Allah ve Resûlünün rızası değil) hicretine sebap olan şeydir.” buyurdu.

(Hadisi, Buhari ve Müslim riyayet etmişlerdir.)

DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞI YAYINEVLERI

Devam edecek…

“- Riyazüs-Salihin: Hadis- 1” için 6 Yorum

 1. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  19/5/2008 – ÇOK ÖZÜR DİLERİM..
  Yazan: İlkay Baki annesi…
  Yazan: selamun aleykum
  güzel değerli fuad bey kardeşim; ben daha önceki 9-10, yeni olanlar ise 12-23-21 cüzlerini aldım fakat sizin sitede ki tabloyu bir süre açamadım o yüzden atladığım yoktur inşallah. eksik olacağından endişelendiğim için sizin teyidinize başvuruyorum inşallah bana sitem etmiyorsunuzdur.bana haziranda cüz vermeye başlarsanız çok memnun olurum. verdiğiniz her cüzü eksiksiz okuyorum lütfen endişeniz olmasın. size cevap yazacaktım fakat bazı probl.dolayı size geri dönemedim.dünya telaşına kapıldık anlıyacağınız.allah (cc) sizlerden binlerce kez razı olsun ki bu kadar işinizin arasında bana vakit ayırıyorsunuz lütfen kusuruma bakmayın bazı probl.dolayı sitenizi ziyaret edemedim yoksa başka bir mevzu yok tekrar özür dilerim lütfen beni yanlış anlamayın.siz çok iyi bir insansınız rabbim bütün dualarınız kabul eylesin inşallah amin.
  rabbim size ve ailenize sağlık sıhhat huzur versin inşallah. selametle..

 2. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  19/5/2008 – iremnuruma bıraktığınız mesaj için..
  Yazan: ferzane
  Aleyküm selam Fuad amca eksik olmayın tüm güzelliklerin yüreğinize hanenize dolması dileğimle teşekkür ediyorum Allah sizin gibi yüreği güzel dostlarımızı eksikliğini göstermesin sevgi ve saygılarımla…

 3. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  19/5/2008 – Merhabalar..
  Yazan: ziranbula
  Merhabalar..

  ziranbula.blogcu.com da başladığımız bilgi serüvenimiz http://www.ziranbula.com adresinde devam ediyor.
  Siz dostlarımızla bağımızı koparmamak ve birlikte büyümek adına -link değişimi- yapıyoruz. Bu link değişimleri sayesinde -pagerank-ınız artar ve GooGle aramalarında üst sıralarda gösterilirsiniz..
  İşte sitenizi ekleyeceğiniz adres:
  http://www.ziranbula.com/toplist-site-ekle/

  Sağlıcakla Kalın..

 4. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  19/5/2008 – sa
  Yazan: isimsiz
  sa fuad abim hayırlı aksamlar ömrünüz bereketli olsun huzur diliyorum ben gecen hafta yani 16 mayıs öncesi cüzlerimi tekrar ögrenmek istiyorum.bu hafta 3 ve 4 müş 16 ve 17 okudum 18 ve 19 okudum yanlış mı okudum?

 5. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  20/5/2008 – Selam…İlkay Baki annesine Selam…
  Yazan: fuadyusufoglu
  Sevgili canım kardeşim…
  Tabloda da görüleceği gibi sana tekrar cüz varmeye başladım ..
  Allah(c.c.) kendi rızası için kabul buyursun… Amin..
  Kurban mümkünse haftada en az bir sefer sayfama gelin perşembe günlerini tabloyu değiştiriyoruz.. Oraya bakıp hangi cüz olduğunu görürsünüz..Bizleri de dualarından eksik etmeyiniz…
  İlkay hanım yeğenime çok çok selamlar..O da bu fakir amcasına dua etsin..Hakıkatten ilkay hanım nasıllar onu çok özledim..Ben telefonumu ona bırakmıştım ..Arayabilir.. memnun olurum…
  Sevgiyle kalın..Duayla kalın…

 6. - Riyazüs-Salihin: Halis (İhlas) niyet hakkında ayeti kerimeler ile hadisler « بسم الله الرحمن الرحيم diyor ki:

  [...] ve sellem)- 52Katâda bin Nu’man (Radiyallah-u anhu)- 2 « İki kur’an hatmi – Riyazüs-Salihin: Hadis- 1 [...]

Yorum Yapın