Sa’di Şirâzi (r.a.) nın “Bostan” adlı kitabından kısa bölümler- 3

13 Ocak 2013 Pazar

Safa tepesi

Sa’di Şirâzi (r.a.) nın “Bostan” adlı kitabından kısa bölümler- 3

Hikâye;

-“Allah-u Teâlâ’nın sevgili kullarından biri. Bir kaplanın üstüne binmiş ve elinde ise bir yılan tutarak, sanki ata binmiş gibi gidiyordu.”

Birisi ona;

-“Ey Allah yolunda giden Allah’ın kulu! Bu gittiğin yolda bana kılavuz ol, beni de götür. Sen ne yaptın ki, bu yırtıcı hayvanlar sana tâbi oldu?” diye sorunca

Allahın sevgili kulu;

-“Kaplan, yılan, fil ve birçok yırtıcı hayvan bana tâbi oluyorsa bunda şaşılacak nr var ki? Sen de Allah-u Teâlâ’ya bağlan. O zaman görürsün ki, herkes ve her şey sana bağlı olur. Sen Hak teâlâ’nın hükmüne tâbi olursan, herkes ve her şey de senin hükmüne tabi olur.” Dedi.

-“Bir hükümdar, Allah-u Teâlâ’nın emrini yerine getirirse, cenab-ı Hak da onu korur ve ona yardım eder.”

-“Kızılarslan ile bir âlimin hikayesi;”

-Kızılarslan’ın çok sağlam bir kalesi vardı. Kalenin yolu kıvrım kıvrım idi. Güzel bir bahçe içinde âdetâ lâcivert bir tabağın ortasındaki yumurta gibi, çok az bulunur bir kale idi.”

-“Bir gün bu kaleye uzak yoldan gelen, gün görmüş, derin bilgili, ma’rifet ve hüner sâhibi, çok güzel konuşan, her sözü hikmetli bir zât geldi ve kızılarslan’ın huzuruna kabul edildi.”

Kızılarslan o zâta;

-“Bunca yerleri gezdiniz, hiç bu kadar muhkem ve güzel bir kale gördünüz mü?” diye sorunca

Âlim da;

-“Evet burası güzel bir kaledir. Lâkin bana göre muhkem değildir. Senden önce burası kudretli padişahların elinde idi. Burada bir müddet oturdular, sonra da bırakıp gittiler. Senden sonra da başka hükümdarlar de gelip burada oturacaklar ve senin ümit ağacından onlar da yemiş yiyecekler. Babanın zamanını düşün ve onun saltanat devrini hatırla da, kendini böyle düşüncelerden kurtar. Bak Allah-u Teâlâ, babanı bir pula bile hükmü geçmediği yere nasıl soktu. Baban herkesten ve her şeyden ümidini kesti. Ümidi yalnız Allah-u Teâlâ’nın fazlına kaldı.” Cevabını verdi.

Devam edecek…

İslam âlimleri ansiklopedisi

Kaynaklar;

(Sa’di Şirâzi (r.a.) nın “Bostan” adlı kitabından alınmıştır)

Allah-u Teâlâ hazretleri bizleri ve sizleri sa’d-i Şirâzi (Radiyallah-u anhu) nın hürmetine günahlarımızı af eylesin. Amin  Verilen ni’metlere karşı şükür edip tefekkür eden ve onların hikmetlerinden ibret alan kullarından eylesin. Amin

Fuad Yusufoğlu

“Sa’di Şirâzi (r.a.) nın “Bostan” adlı kitabından kısa bölümler- 3” için 1 Yorum

  1. Sa’di Şirazı (r.a.) nın “Bostan” adlı kitabından kısa bölümler- 2 « بسم الله الرحمن الرحيم diyor ki:

    [...] fazileti « Sa’di Şirazı (r.a.) nın “Bostan” adlı kitabından kısa bölümler; Sa’di Şirazı (r.a.) nın “Bostan” adlı kitabından kısa bölümler- 3 [...]

Yorum Yapın