Seyyid Emir Külâl (Radiyallah-u anhu)- 3

23 Haziran 2008 Pazartesi

14- Fuad Yusufoğlu Seyyid Emir Külâl hazretleri

Seyyid Emir Külâl hazretleri inşaat halindeki mübarek türbeleri

Seyyid Emir Külâl (Radiyallah-u anhu)- 3

Muhammed Bâbâ Semmâsi hazretleri (r.a.), yanında bulunan talabelerinin kalblerinden geçeni anlayıp buyurdu ki;

-”Çok kimse onun sohbetinin bereketiyle evliyalık konaklarının üstün mertebelerine kavuşacaktır. O’nu bulunduğumuz yola bağlamak istiyorum.”

Onlar böyle konuşurken, Emir Külâl (r.a.) in gözleri Muhammed Bâbâ Semmâsi hazretleri (r.a.) ye takıldı. Onu görür görmez, birdenbire kalbı ona tutulup değişiverdi.

Hemen koşup yanına yaklaştı. Muhammed Bâbâ Semmâsi hazretleri(r.a.) nin ellerine kapandı. O güne kadar yaptığı bütün hata ve günahlardan eövbe etti ve Muhammed Bâbâ Semmâsi hazretleri (r.a.) ye ”sadık” bir talebe oldu.

Bundan sonra, hayatında yeni ve bambaşka bir safha başlamıştı. Hocasının sohbetinden ve hizmetinden hiç ayrılmadı. Yirmi sene sohbetine ve derslerine devam etti.

Her hafta Pazartesi ve Perşembe günleri, Sûhari’den beş fersah (30 km. kadar) uzakta bulunan ve hocasının ikâmet etmekte olduğu Semmâs’a gider gelirdi. Hocasına olan bağlılığı, temizliği, gayreti, ilme olan arzu ve isteği kısa zamanda olgunlaştırdı.

Hocasının derslerinde ve sohbetlerinde kemâle ulaştı. İnsanlara doğru yolu gösteren kıymetli bir rehber oldu. Hocası Muhammed Bâbâ Semmâsi hazretleri (r.a.) nin vefatından sonra, onun yerine geçip, irşad vazifesi yaptı.

İnsanların İslâm ahlakı ile ahlaklanmasını, kalbin ve ruhun kötü huylardan kurtulmasını, Allah rızası için güzel iş ve ibadet yapmayı sağlıyan ve bu iş için lazım olan bilgileri öğreten tasavvuf ilminde çok talebe yetiştirdi.

Nakledilir ki;

-“Bir defasında Mekke-i mükerreme’den ve Medine-i Münevvere’den tasavvuf ehli olan kimseler, bir cemâat halinde Buhâra’ya geldiler. Buhâra’da Sühâri köyüne gitmek istediklerini söyleyerek, bu köyü sordular.”

Bunun üzerine kendilerine;

-“Siz nereden geliyorsunuz ve bu köyü niçin soruyorsunuz?” dediler.

Onlar da;

-“Mekke ve medine’den geldiklerini, Sûhari köyünü sormalarından maksadlarının orada ikamet etmekte olan Emir Külâl hazretleri (r.a.) ni ziyaret etmek ve onunla görüşmek olduğunu söylediler.

Devam edecek…

İslam âlimleri ansiklopedisi

Allah-u Teâlâ hazretleri bizleri ve sizleri Silsile-i Âliye’nin ondördüncüsü olan Seyyid Emir Külâl (Radiyallah-u anhu) nin yüzü suyu hürmetine günahlarımızı aff eylesin. Amin.

Fuad Yusufoğlu

“Seyyid Emir Külâl (Radiyallah-u anhu)- 3” için 1 Yorum

  1. Seyyid Emir Külâl (Radiyallah-u anhu)- 2 | Allahın veli kulları diyor ki:

    [...] Hadis: – (01) Ana baba hakkı… « Seyyid Emir Külâl (Radiyallah-u anhu); Seyyid Emir Külâl (Radiayallah-u anhu)- 3 [...]

Yorum Yapın