Seyyid Emir Külâl (Radiyallah-u anhu)- 5

23 Haziran 2008 Pazartesi

14- Seyyid Emir Külâl hazretleri (r.a.) nin mübarek türbeleri

Seyyid Emir Külâl hazretleri (r.a.) nin inşaat halindeki türbeleri

Seyyid Emir Külâl (Radiyallah-u anhu)- 5

Ve;

-“Gözlerini yum, başını kaldır, bak ne göreceksin?” buyurdu.

O da söylediği gibi yaptı.

-“Birden gözüne Kâ’be ve tavaf edenler göründü. Emir Külâl hazretleri (r.a.) de tavaf edenler arasında gördü. bunun üzerine adam hayretler içinde kalıp, Emir Külâl hazretleri (r.a.) nin ellerine kapandı, yanlış düşüncelerden af diledi.”

Bundan sonra Emir Külâl hazretleri (r.a.) buyurdu ki;

-”Ey cahil kimse, kendisinde bir şey olmazsa, başkasında da yok zaneder. Gönül aynası açılmadıkça da, hiçbir şeyi göremez, idrak edemez.”

O kimse tövbe edip, Salih ve makbul kimselerden oldu.

Seyyid Emir Külâl hazretleri (r.a.) bir defasında, talabeleriyle birlikte evliyanın meşhurlarınden Hayrun Ata (r.a.) nın kabrini ziyarete gitmek için yola çıkmıştı. Yolun bir kısmını yürümüşlerdi ki, yolun ilerisinde bir heybetli arslan, ortaya çıkıp yolda durdu.

Arslanı gören talebeler endişelenip, huzursuz olmaya başladılar. Emir Külâl Hazretleri (r.a.) hiç aldırmadı. Arslanın yanına yalaşınca, yelesinden tutup yoldan çekip çıkardı ve kenara bıraktı.Talebeleri geçtiler.

Baktılar ki, arslan, Emir Külâl hazretleri (r.a.) ne yaklaşıp, başını yere koyarak, saygı gösterir gibi haraketler yaptı. Sonra oradan uzaklaştılar.

Bu hali gören talebeleri;

-“Efendim, bu nasıl bir işdir?” diye sual ettiler.

Bunun üzerine Emir Külâl hazretleri (r.a.) buyurdu ki;

-“Ey dostlarım, şunu biliniz ve dikkat ediniz ki, her kim gerçekten Allah-u Teâlâ’dan korkarsa, her şey ondan korkar, zarar vermez. Allah’tan korkmayan kimse, her şeyden korkar. Bir kimse, daima Allah-u Teâlâ’dan korkar bir halde olursa, Allah-u Teâlâ ona korkutucu bir şeyi musallat etmez. Hatta o kul, Allah’tan korkduğu için her şey ondan korkup çekinir.”

Seyyid Emir Külâl hazretleri (r.a.), hocası Muhammed Bâbâ Semmâsi (r.a.) nin yanında, Semmâs’da bulunduğu sırada, orada oturan bir gurup insanla, başka bir köyden bir cemâat arasında anlaşmazlık çımıştı. İş kavgaya dökülüp, birinin dişi kırılmıştı. Dişi kırılan kimse ve taraftarları, kırılan dişin diyetini almak için hakime muracaat etmeye karar verdiler.

-“Fakat önce Muhammed Bâbâ Semmâsi (r.a.) ye danışalım, kendi başımıza iş yapmayalım, ne buyurursa öyle yapalım.” Dediler.

Devam edecek…

İslam âlimleri ansiklopedisi

Allah-u Teâlâ hazretleri bizleri ve sizleri Silsile-i Âliye’nin ondördüncüzü olan Seyyid Emir Külâl (Radiyallah-u anhu) nin yüzü suyu hürmetine günahlarımızı aff eylesin. Amin.

Fuad Yusufoğlu

“Seyyid Emir Külâl (Radiyallah-u anhu)- 5” için 1 Yorum

  1. Seyyid Emir Külâl (Radiayallah-u anhu)- 4 | Allahın veli kulları diyor ki:

    [...] Hadis: – (01) Ana baba hakkı… « Seyyid Emir Külâl (Radiayallah-u anhu)- 3 Seyyid Emir Külâl (Radiayallah-u anhu)- 5 [...]

Yorum Yapın