Suheyb-i Rum-i (Radiyallah-u Anhu)- 5

31 Temmuz 2009 Cuma

Biat-ür-Rıdvan’ın yapıldığı Yer (Hudeybiye)

Suheyb-i Rum-i (Radiyallah-u Anhu)- 5

Hazret-i Suheyb’i Rumi (r.a.), nişan almakta ve ok atmakta çok mahir idi. Başta, Bedir, Uhud ve Hendek olmak üzere bütün gazâlarda bulundu. Çok büyük gayret ve kahramanlık gösterdi.

Buyurdu ki;

-“Her zaman, Resulullah (s.a.v.) ın yanında bulundum. Bütün biat’lerde, bütün gazâlarda ve seriyyerlerde hep etraflarında idim. Hiçbir zaman Resullah (s.a.v.) ile benim aramda bir düşman bulunmamıştır. O’NA BİR ZARAR GELMEMESİ İÇİN KENDİ VÜCUDUMU SİPER ETTİM. Bu durum, O AHİRETE İRTİHAL EDİNCEYE KADAR DEVAM ETTİ.”

Bir defasında, Hazret-i Ömer (r.a.) Hazret-i Suheyb (r.a.) e sordu;

-“Ey Suheyb Sizde ayıblıyacağım bir şey yoktur. Sizi ayıplamak için söylemiyiyorum. Ama sizde gördüğüm üç haslet var. Bunları sormak istiyorum.”

-“1-Arab olduğunuzu söyliyorsunuz. Fakat konuşmanız, aslen Arab olanların konuşmalarına benzemiyor.”
-“2-Oğulunuzun ismi Hamza olduğu halde, bir peygamberin isni ile (Ebû Yahya) kümyeleniyorsunuz.”
-“3-Malınızı çokça harciyorsunuz.”

Hazret-i Suheyb (r.a.) cevaben buyurdular ki;

-“Ben aslinda Arab’ım, lâkin küçükken beni Rumlar esir almışlar. Ben onların elinde yetiştiğim için onların dilini öğrendim. Ebû Yahya künyesini bana Resulullah (Sallallahu aleyhi ve Sellem) verdiler. Çok harcamama gelince çok harciyorum ama, hep Allah yolunda sarf ediyorum.”

Hazret-i Ömer (r.a.) bu cevabdan çok memnun oldu. Hazret-i Ömer (r.a.) Hazret-i Suheyb (r.a.) i çok severdi.

Hazret-i Ömer (r.a.), Ebû Lü’lü kafiri tarafından yaralanınca, yerine geçecek halifeyi seçmek için şûra ehlini tayin edip, yeni Halife seçilinceye kadar Hazret-i Suheyb (r.a.) in kendisinin yerine vekil olması için ve Cenaza namazını kıldırması için vesiyyet eti.

Hazret-i Suheyb (r.a.), üç gün müddetle cemaate namaz kıldırdı. Bu mukaddes vazifeyi büyük bir ihtimam ve hasisiyetle yerine getirdi.

Hazret-i Ömer (r.a.) in cenaze namazını da kıldırdı. Bu esnada gösterdiği dikkat ve itine ile herkesin takdir ve tasvibini kazandı.

Devam edecek….

İslam âlimleri ansiklopedisi

Allah-u Teâlâ hazretleri (c.c.) Bizleri ve sizleri Suheyb-i Rumi (Radiyallah-u anhu) nun şefaatına nail eylesin. O’nun yüzü suyu hürmetine günahlarımızı afv eylesin. Amin

Fuad Yusufoğlu

Yorum Yapın