Musa bin Mâhin el Mardin’i ez-Zuli;

25 Aralık 2009 Cuma

DSC01297 Fuad Yusufoğlu Sultan şeyh Musa (r.a.) mübarek türbeleri (Mardin) Musa bin Mahin el-Mardini ez-Züli

Musa bin Mahin el-Mardini Ez-Züli (r.a.) nin mübarek markadları

DSC01319  Fuad Yusufoğlu Musa bin Mahin el-Mardini Ez-Züli (r.a.) nin mübarek markadları

Musa bin Mahin El-Mardini Ez-Züli (r.a.) nin mübarek markadların dışardan görünüşü

Musa bin Mâhin el Mardin’i ez-Zuli;

Evliyanın büyüklerinden. Hicri altıncı asırda yaşamış olup, Abdulkâdir Geylâni hazretleri (r.a.) nin talebelerindendir.

Hocası, onun yetişip, büyük bir evliya olacağını daha önceden müjdelemiş,

-“Ey Bağdad halkı, yakında öyle biri gelecek, öyle bir güneş doğacak ki, öyle birisi daha size gelmedi.” Demiştir

-“O zat kimdir?” denilince,

Mûsâ bin Mâhin olduğunu işaret etmiştir. Hocalarının huzuruna geleceği zaman, Abdülkâdir Geylâni hazretleri (r.a.) nin karşılamak için gönderdikleri tarafından, çok uzaklarda karşılanmıştır.

Abdülkâdir Geylâni hazretleri (r.a.) nin huzuruna girince, kalkıp onu kucaklamıştır. Allah-u Teâlâ ona çok ihsanda bulunmuş, gayblar âleminin sırlarına kavuşturmuştur. Çok kerametleri görülmüştür. Herkes heybetine ve faziletine hayran olmuş, onu sevmiştir.

Âlimler ve evliya zatlar onun sohbetlerine devam etmiştir. Irak’ta pek çok kimse ondan icazet almışlardır. O, duâ’sı kabul edilen büyük bir evliya idi.

Gözleri kör olan bir kimseye duâ etse, Allah-u Teâlâ’nın izniyle körün gözleri açılırdı. Fakira duâ etse, zengin olur, bir kimseye bereket için duâ etse, bereket’e kavuşurdu. Hastaya duâ etse, sıhhate kavuşurdu.

Oğlu Amed Mardini (r.a.), babasından naklen onun hakkında şöyle anlatmıştır.

-“O Peygamber efendimiz (s.a.v.) i çok görür, hallerinde hep Resulullah (s.a.v.) a uyardı. Bir kadın, dört aylık çocuğunu O’na getirdi. Çocuğa duâ edince, çocuk yürümeye başladı. İhlas suresini çocuğa okuyup ona da oku deyince, çocuk gayet açık bir şekilde İhlas suresini okudu. Bu telkinden dolayı, gayet güzel bir fesahate (ifade güzelliğine) kavuşmuştur. Bu hali uzun müddet devam etti.

Musa bin Mâhin hazretleri (r.a.) vefat ettiğinde, o çocuk otuz yaşına girmiş olduğu halde, aynı fesahatle konuşuyordu.

Mûsa bin Mâhin hazretleri (r.a.) Mardin’de yerleşmiş ve orada vefat etmiştir. Kabri Mardin’de olup, ziyaret edilmektedir.

Cenazesi kabre konulduğunda, kabirde kalkıp, namaz kılmıştır. Kabri birden genişlemiştir. Defn etmek için kabre inenler, bu hali görünce bayılmışlardır.

İslam âlimleri ansiklopedisi

Açıklama;

(Ömer radiyallah-u anhu’nın soyundan olan ve Ömer’i olarak anılan Mûsa bin Mahin (r.a.) yöre halkı arasında “Sultan Şeyh mus” olarak da meşhur olmuştur. Mardin-Diyarbakır yolu güzergahı üzeri, Mardin’den takriben 10-15 kilometre uzaklıkta bulunan “Şeyhan” köyünde metfundur.)

Allah-u Teâlâ hazretleri bizleri ve sizleri duâ’sı çok çok müstecab olan Mûsa bin Mahin (Sultan şeyhmus) radiyallah-u anhu’nun yüzü suyu hürmetine günahlarımızı aff eylesin. Amin.

Fuad Yusufoğlu

“Musa bin Mâhin el Mardin’i ez-Zuli;” için 10 Yorum

 1. metekan diyor ki:

  kalpler imanla, gönüller huzurla dolsun. saadetler hepimizin olsun. ne kurulan bağlar bozulsun, nede dostlar unutulsun. hayırlı cumalar dilerim …
  http://www.blogcu.com/metekan

 2. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  Sevgili canım kardeşim Metekan;
  Allah senden ve ailenden de razı olsun.
  Evet …
  iNŞAALLAH DOSTLUKLAR UNUTULMAZ …Senin de cUman mübarek olsun. Amin.
  Dualarını beklerim.
  Sevgilerimle..

 3. hazerhun diyor ki:

  sevgili dostlar yazılarınızdan allah c.c. binlerce razı olsun,allahın mescidlerini din gününe ve amentü iman ederler ayet.k. deniyor allahın mescidleri aynı zamanda ve bilhassa gönüllet oldugu icin oraları da evlitalar imar ettigi apacık oratada bir dua ile yıkık dökük icinde oturulmayacak gönüller e allah misafir oluyo,misafir gelen eve deallahın rahmeti geldigi icin gönüllere allah dostları sayesinde rahmet geliyor bu nedenle allah dostlarını anlatmaya devam ederseniz ç.mem.olacagım duam allah dostları inş.evliyanın duası olsun esselamünaleyküm ve rahm.

 4. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  Sevgili canım kardeşim hazerhun;
  Öncelikle Dualarına amin diyorum Allah sizden de razı olsun. Amin.
  Dularınızın devamını bekliyorum.
  Allah-u Teâlâ bizleri ve sizleri Bu evliaullah ‘ın yüzü suyu hürmetine günahlarımızı aff eylesin. Amin.
  Sevgilerimle…

 5. esin diyor ki:

  ALLAH sizden razı olsun ,bizleride onların şefaatine nail etsin inşallah.

 6. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  Sevgili canım kardeşim Esin;
  Dularına amim diyorum.
  İnsan Hakikatten Allah’ın sevgili kulları olan bu evliyaullah kesimin hayatlarını ve menkıbelerini okuyunca bir başka oluyor Çünkü bizler barı onları severek İnşaallah Allah rızasını da buradan kazanabiliriz.
  çünkü onlar Allahın sevgili kullarıdırlar Çünkü
  onlar Evliyaullahtırlar.
  Allah-u Teâlâ hazretleri bizleri ve sizler, bu mübarek zatların şefaatına nail eylesin. Amin.
  Ailene de selamlarımı ilet onlarda bana dua etsinler
  Sevgilerimle…

 7. m şerif ece diyor ki:

  Esselamu aleykum.bu mubarek zatının hayatını okudum allah yazandan razi olsun.Yalnız anlamadığım bir şey var .sultan şahmusu biliyoruz onu ziyaret etmişiz.Ama başta gırnavas yaziyor bu zatın gırnavasla ne alakası var.gırnavas nusaybinin yanındadır Sultan şahmus ise d.bakir ile mardin arasındadır.buna açıklama getirseniz sevinirim.allaha emanet olun.

 8. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  Kardeşim m. şerif ece;

  BEN BİR SÜRELİĞİNE Yoktum… Sen de bana galiba çoktan bu yorumu göndermişsin ama cevab yazamadaım çünkü ben yurt dışındaydım…

  Özrümü beyan ettikten sonrada Girnavas hakkındaki sözlerin çok doğrudur…

  Ama bir şeyi hatırlatayım…

  Ben bütün veli kullarının resimlerini her yazıda yayınlayamadığım için başka resimleri de kliyorum O girnavas yazısı da RESİM İLE İLGİLİDİR Yanı bu resim Girnavas mevkiinde dir diye

  Yoksa yazılyla hiç alaksı yoktur (Senin de söylediğin gibi ) Fakat ben bu gün yurt dışından geldim ve BU MÜBAREK ZATI DA ZİYARET ETTİM VE DOLAYISIYLA DA ONUN MARKADININ RESMİNİ ÇEKTİM İNŞAALLAH EN KISA ZAMANDA GİRNAVAS RESMİNİ slilip onun yerine bu mübarek zatın markad resmini eklerim çünkü ziyarette onu markadının resmini de çektim…

  dualarını beklerim..

  Sevgiyle kalın …

 9. SİYAMEND DİLMEN diyor ki:

  SULTAN ŞEYHMUS (MUSA BİN MAHİN EL-MARDİNİ K.S.);
  Hz.Abdülkadir Geylani (ks) devrinde yaşamış evliyanın büyüklerinden olan Şeyh Musa Ezzuli (ks), Mardin’de yaşamış, orada vefat etmiştir. Kabri şerifleri, Mardin Şehrine yaklaşık 20 km. mesafede, Diyarbakır yolu üzerinde olup ziyaretgah-ı enamdır.
  Kabri şeriflerinin bulunduğu makam, aynı zamanda O’nun (ks) irşad faaliyetlerini sürdürdüğü dergahı idi.Doğum ve vefat tarihleri bilinmemektedir.
  Ancak ,O’nun (ks) , Hz. Abdülkadir Geylani (ks) ile olan yakınlık ve samimiyeti, yaşadığı devir, hayatı, tasavvufi kişiliği hakkında sarih bilgiler vermektedir. Hz. Abdülkadir Geylani’nin (ks) menakıbı hakkında telif edilmiş tüm eserlerde, O’nun (ks) ismi zikredilmekte, kişiliği anlatılmakta, Hz.Abdülkadir Geylani’ye (ks) olan bağlılığı, sevgisi ve edebi vurgulanmaktadır.
  O (ks), heybetli, gayet güzel görünüşlü, cemil, behi, duası kabul edilen , keramet sahibi büyük bir Hak dostu idi. Ulema, O’nun (ks) büyüklüğünde ittifak etmişti. Irak velilerinin pek çoğu, O’na (ks) talebelik yapıp feyzyab olmuşlar, Ondan (ks) icazet almışlardır.
  O (ks), Resulullah’ı (Sallalahu aleyhi ve sellem) çok müşahede ederdi. O’nun (ks) duası bereketiyle hasta iyileşir, amanın gözü açılır, fakir, zengin olur, ihtiyaç sahiplerinin müşkilleri hallolurdu.
  Haber verdiği olaylar aynı ile vuku bulurdu. Pek çok kerameti, menakıb kitablarında nakledilmiştir.
  Mardin’i adlı müellif, babasından şu şekilde nakleder ki;
  -”Şeyh Musa Ezzuli’nin (ks), Resulullah’a (Sallallahu aleyhi ve sellem) ru’yet ve müşahedesi çok idi. Bütün hal ve fiilleri, Resulullah’ın (s.a.v.) siyretine uygundu. O (ks), “ve elenna lehül Hadid” ayet-i celilesinin hükmünce, eliyle demiri tutsa, demir, O’nun (ks) elinde, ker*** ustası elindeki çamur gibi yumuşak olurdu. Mardin’de çıkan şiddetli bir yangının söndürülmesi için, Halk, Ondan (ks) yardım istedi. O da (ks) ,elindeki asasını, yangının orta yerine atmaları için, halka verdi. Asayı yangına attıklarında yangın söndü. Yangının hiçbir şekilde tesir etmediği asayı alıp O’na (ks) götürdüler.
  O (ks) şöyle buyurdular ki:
  -“Allahü Teala, benim elimin değdiği ve tuttuğu nesneyi yakmayacağını bana vaad etti.”
  Kucağında küçük bir çocukla dua talebi için huzuruna gelen bir hanımefendinin çocuğuna dua buyurdular.
  -”Çocuk altı aylık olduğu halde yürümeye başladı. Çocuğa ihlas suresini okuttu. Çocuk fasih bir lisanla ihlas suresini sonuna kadar okudu. O çocuktan ömrü boyunca bu hal gitmedi. Şeyh Musa’nın (ks) huzurundaki fesahatının ziyadesiz ve noksansız aynı ile okumaya, hayatı boyunca devam etti.”
  -”Kabrine konulduğunda, kabir içinde namaz kılar gibi ayak üzere kıyam etti. Kabri genişledi. Bu hali gören Mardinliler, kendilerinden geçtiler.”
  O ki Şeyh Abndülkadir geylani hz. leri (r.a.) Mardin’e geldiğinde abdest zamanı geldiğinde etrafta su olmadığını söylenince eline asasını alarak yere vurmuş ve kırk çeşme yerde birden bire bitivermiştir bu çeşmeler hala mardin de şeyhan bölgesinde mevcuttur. O (ks), Evliyalar sultanı, Gavsül Azam Hz.Abdülkadir Geylani (r.a.) ye yakınlığı ile ma’ruftur.
  Hz. Abdülkadir Geylani (r.a.) , O’na (ks) çok iltifatta bulunur ve O’nun şanını i’zam ederdi.
  Bir defasında , Hz.Abdülkadir Geylani (r.a.), çevresindekilere hitaben,
  -“Ey Bağdat ahalisi! Yakında sizin üzerinize öyle bir maarif güneşi doğar ki, bundan sonra bir daha O’nun (ks) misli zuhur etmez. O (ks), Musa Ezzuli’dir (ks)” buyurdular
  Ve Hacca gitmek üzere Bağdat’a gelen Şeyh Musa’nın (ks) iki günlük mesafeden karşılanması hususuna tam bir ihtimam gösterilmesini emr eylediler. Şeyh Musa (ks) Bağdat’a gelince , O’na (ks) çok ikram ve ihtiramda bulundular.
  Tikrit’li Şeyh Yahya şöyle haber vermiştir.
  -“Biz babamla bazen Şeyh Musa’yı (ks) ziyaret için Tikrit’ten Mardin’e , bazan da Hz.Abdülkadir Geylani’yi (r.a.) ziyaret için Bağdat’a gidiyorduk. Bir keresinde Şeyh Musa (ks) ile birlikte Bağdat’a geldik.Hz.Abdülkadir Geylani’nin (r.a.) meclisinde hazır bulunduk.
  Hz.Abdülkadir Geylani (ks) vaaz esnasında,
  -“Bu ayağım bütün evliyanın boynu üzerindedir” dediğinde, Şeyh Musa (ks), boynunu eğip alçalttı.”
  Yine aynı zat haber vermiştir ki:
  -“Şeyh Musa (ks) hacca gitmek için Bağdat’a gelmişti. Ben de babamla beraber O’nun (ks) yanında idim. O (ks), Hz. Abdülkadir Geylani (ks ) ile bir araya geldiğinde, Hz.Abdülkadir’e (ks) öyle bir tazim, edeb, tebcil ve ihtiram eyledi ki Hz. Abdülkadir (r.a.) den başka hiç kimsenin yanında öyle bir hal içinde olduğunu görmedik.”
  Yalnız kaldığımız zaman, Babam bunun sebebini, O’na (ks) sordu. O (ks) şöyle cevap verdi.
  -“Abdülkadir (r.a.) zamanımızdaki nasın hayırlısıdır. Evliyanın sultanı ve ariflerin seyyididir. Meleklerin bile edeb ettiği o zata, ben nasıl edeb etmeyeyim?”
  Şeyh Musa Ezzuli’nin (ks), tasavvufun inceliklerine dair, manalarını ancak kamil velilerin anlayabileceği sözleri mevcuttur. Bu sözler, kaynak olarak kullandığımız eserlerde ifade edilmektedir. Ehlince oradan mütalaa edilmesi mümkün olan bu anlamı yüce ifadelerden örnek bir paragraf aşağıda verilmiştir.
  -“Menazil ü meratib ü makamatın, tafsil-i meanisi vesairlerinin alasıdır. Ve tecmil ü tezyin-i sicillat ve muhadarat-ı makamatın şeair ve alaimidir. Ve bitarikıl keşf cemil-i külliyata nazaran, dekayık müttehide ve muttasıladır.Ve suver-i cüziyyata nazarla dahi mevzı u mevkı-i teşkilden munfasıldır.”

  -”Bu büyük insanın hayatını paylaşmak istedim kabri mardindedir her yıl milyonu aşkın insanlarca ziyaret edilir alemi islama büyük hizmeti olmuş veli insanlardan biridir şehid olmuş ve mardinin manevi koruyucusu hükmündedir evliyadan büyüklerin birbirlerine olan saygı ve sevgilerini bu yazıdan görebiliyoruz şeyh abdülkadir geylani hz. leri ile yaşamış oldukları çok güzel hatıraları ve beraberce geçirdikleri günler ve birbirlerine olan sevgi ve tevazuyu görebiliyoruz hz şeyh musa ezzuli nin çoçukları ve onun torunları doğu illerinin bir çok yerlerine dağılmış ve Bitlis Siirt Van Muş gibi islam a hizmet etmiş evliyaullahın çoğunun şeyh musa ezzuli hzlerinin soyundan geldiği görülmektedir.”
  (DAYI SİZİN KADAR ANLATMAMIŞSAM BU KIT KELİMELERİMLE BİRAZ BU SİTEDE PAYLAŞIMIMDA OLMASINI İSTEDİĞİMDEN PAYLAŞTIM İNŞ BEĞENİRSİNİZ…ARTI RESMİMİ PAYLAŞTIĞINIZ İÇİN ÇOK TEŞEKKUR EDERİM SAYGILARIMLA…)

  YEĞENİN SİYAMEND DİLMEN

 10. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  Yeğenim Siyamend;
  Allah seni derselerinden muvaffak eylesin. Amin..
  Evet… Ben Umre dönüşü, senin ve Yusuf’un beni karşılaması esnasında beraber o mubarak zatı ziyaret etmiştik ziyarete gişttiğimiz zaman ben de oradaki türbeyi çekmiştim. Ben de orada çektiğim fotoğrafını da ekledim…
  Allah-u Teâlâ hazretleri bizleri ve sizleri Musa bin Mahin Ez-Züli (r.a.) nin yüzü suyu hurmetine günahlarımızı aff eylesin ve Ahirette imanla gitmeyi nasib eylesin… Amin..
  Sevgiyle kalın…

Yorum Yapın