Abdullah bin Zübeyr (Radiyallah-u Anhu)- 4

29 Nisan 2009 Çarşamba

Bore Beşire Mecido Nusaybin

Abdullah bin Zübeyr (Radiyallah-u Anhu)- 4

Abdülmelik bin Mervan Ka’be’nin bir duvarını yıktırarak yeniden yaptırdı. Hacer-i Esvadi eski yerine koydurup son şeklini verdi. Bugünkü Ka’be’nin üç duvarı Abdullah İbn-i Zübeyr (r.a.), bir duvarı Abdülmelik yapısıdır.

Peygamber efendimiz (Sallallahu aleyhi ve selem) den doğrudan hadis-i şerif rivayet etti. Ayrıca babasından, Hazret-i Ebû Bekir, Hazret-i Osman (r.anhüm) den teyzesi Hazrete-i Aişe (r.anha) den, Hazret-i Ali ve Süfyan bin Ebû Züheyr es-Sekafi (r.anhüm) den hadis-i şerifler bildirdi.

Kendisinden de, Kardeşi Urve, Oğulları Âmir ve Ubbad, yeğeni Muhammed bin Urve, Ebû Ziban, Urve bin Amr-i Selmâni, Ata, Tavus, Amr bin Dinar, Veheb bin Keysan, Sabit-i Benâni ve diğer zatlar (r.anhüm) rivayet etti.

Rivayet ettiği hadis-i şeriflerinden bazıları şunlardır;

Abdullah bin Zübeyr (r.a.) rivayetle Resulullah (Sallallahu aleyhi ve selem) buyurmuşlardı ki;

-“Bulut ve meleklerin onun korkusundan kendisni tesbih ettiği Allah-u Teâlâ’yı noksan sıfatlarından tebzih ederim.”

Yine Abdullah bin Zübeyr (r.a.) rivayetle Resulullah (Sallallahu aleyhi ve selem) buyurdular ki;

-“Herhangi bir memlekette vefat eden Eshabımdan biri, Kıyamette mahşer yerine giderken, o memleketin Müslümanlarına önder olur ve onların önlerini aydınlatır.”

Eshab-i Kiram (r.anhüm) ın tefsir, hadis ve fıkıh âlimlerinden ve abâdile (dört Abdullah) dan biridir.

Kendisinden Sahihayn’da (Buhari ve Müslim) otuzüç hadis-i şerif rivayet edilmiştir. Bunlardan altı tanesi Buhari (r.a.) dedir.

Rivayet ettiği otuzüç hadis-i şerif’in tamamı Ahmed bin Hambel (r.a.) in ‘Müsnedadlı hadis kitabında mevcuttur.

İslamiyette ilk olarak yuvarlak gümüş parayı, Mekke-i Mükerreme’de Abdullah bin Zübeyr (r.a.) bastırdı. Paranın bir yüzünde “Muhammedün Resulullah” diğer yüzünde “Allah vefakar ve adaletli olmayı emretti” yazılı idi.

İslam âlimleri ansiklopedisi

Allah-u Teâlâ hazretleri (c.c.) Bizleri ve sizleri Abdullah bin Zübeyr (Radiyallah-u anhu) nun şefaatına nail eylesin. O’nun yüzü suyu hürmetine günahlarımızı afv eylesin. Amin

Fuad Yusufoğlu

“Abdullah bin Zübeyr (Radiyallah-u Anhu)- 4” için 2 Yorum

 1. yitik sevda diyor ki:

  selamun aleykum hocam
  Abdullah ismi ile meşhur dört sahabi (abadile) hayatlarını çok merak ediyordum. Bir yarışmada soru olarak karşıma çıkmışlardı bundan okumak nasip oldu.

  “Herhangi bir memlekette vefat eden ashabımdan biri, kıyamette mahşer yerine giderken, o memleketin müslümanlarına ÖNDER OLUR VE ONLARIN ÖNLERİNİ AYDINLATIR”.
  bu hadisi şerifi ilk defa okudum ve gerçekten çok sevindim ne güzel sadece o memlekette kabirleri bulunduğu için onlara önder olacaklar.
  Rabbim bu dünyada onların yolunda gitmeyi ahirettede onların şefaatlerine nail olmayı nasip etsin. amin
  selam ve dua ile

 2. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  Sevgili ama çok sevgili canım yeğenim.. Yitik Sevda
  Seni bayağı özlemiştim Ama geldin ya artık sorun değil ..
  Kurban sen nasılsın ailen nsıllar İnşaallah bu fakir ve günahkar amcana dua ediyorsun..
  Evet hakikatten ben de de Mübarek Dört Abdullah -r.anhüm- (abadila) hakkında eksik bilgim vardı Ben de bir şeyler öğrendim. Allah kendi rızası istikametinde kabul buyursun Amin..
  Bu mübarek Sahablerin hakıkatten bizim memleklerimizde vefat edenlerin çok olmaları bizler için bir Ni’mettir İnan ki ben de bu hadisi yeni görüyorum Elahmdulıllah bu güzel müjdeyi de okumuş oldum iNŞAALLAH yÜCE RABBİM BİZLERİ BU MÜBAREK ZATLAR (r.anhüm) HÜRMETİNE AFF EDER. İnşaallah temennimiz budur Umudumuz da budur.
  Allah seni aziz eylesin . Dualarını da benden esirgeme.
  Ailene de selam söyle.
  Sevgilerimle…

Yorum Yapın