Bir Anlık Gaflet için 30 Yıl

22 Şubat 2008 Cuma

Çağ-çağ barajı (Nusaybin)

Büyük tasavvuf alimlerinden ve vefat ettikten sonra da yeryüzünde tasarrufu devam eden dört büyük evliyaullahtan birisi olan Ma’ruf-u Kerhî (k.s.) bir bayram arifesi camiye giderken cami avlusunda oynayan çocukları görür. İçlerinden bir küçük kız mahzun bakışlarla diğer oynayan çocuklara bakmaktadır.

Ma’ruf-u Kerhi (k.s.) hazretlerinin dikkatini çeker:

-”Kızım niye sen de arkadaşların gibi oynamıyorsun” der .

Küçük kız ağlamaklı bir sesle:

-”Ben oynarsam elbiselerim kirlenir, yıkayacak ne annem, yeni elbise alacak ne de babam var.”

Maruf-u Kerhi (k.s.) hazretleri küçük kızın elinden tutup o zamanın zengin tüccarlarından Sırrı-yı Sekati’ye (k.s.) götürür.

Sırrı-yı Sekati (k.s.) Ma’ruf-u Kerhi (k.s.) hazretlerini görünce hemen ayağa kalkar.

-”Buyurun efendim ne emriniz varsa yerine getirmeye hazırım” der.

Ma’ruf-i Kerhi (k.s.) hazretleri, ona küçük kızı göstererek;

-’‘Ya Sırrı bu kız yetimdir; yarın bayram, giyecek yeni bir elbisesi yok. Ona bir elbise dikebilir misin?” der.

Sırrı-yı Sekati (k.s):

-“Baş üstüne efendim.” der ve en güzel kumaştan küçük yetim kıza bir elbise dikmeye başlar.

Bayram sabahı Ma’ruf-u Kerhi (k.s.) hazretleri kızı alıp Sırrı’nın dükkânına gider.

Sırrı-yı Sekati (k.s.) onları kapıda karşılar.

-”Buyurun efendim elbise hazır” der.

Ma’ruf-u Kerhi (k.s.) hazretleri bu harakete çok sevinir ve ellerini açıp:

-”Ya Rabbi Bu kulunun kalbinden dünya sevgisini çıkar” diye dua eder.

Maruf-u Kerhi (k.s.) daha oradan ayrılmadan Sırr-ı Sekati’de bir garip haller olur. Aradan çok kısa bir zaman geçmeden;

Sırr-ı Sekati (k.s.) sanki bir ruya’dan uyanır gibi kendi kendine düşünür:

-”Benim bu kadar malım, mülküm var hâlâ terzilik yapıyorum. Vallahi, yemin olsun bütün malımı muhtaç olan fakirlere dağıtacağım.” diyerek bütün malını fakirlere dağıtır.

Hemen Tevbe-i nasuh ederek büyük mutasavvuf âlimi olan Ma’ruf-u Kerhi (k.s.) hazretlerine talebe olur. Aradan uzun seneler geçer Ma’ruf-u Kerhi (k.s.) hazretlerinin vefatından sonra onun yerine geçer. Zamanla talebeleri çoğalır etrafa yayılır.

Sırrı-yı Sekati hazretleri (k.s.) nin Talebeleri onu hep ağlarken görürler.

Ona çok yakın bir talebesi sorar:

-”Efendim! biz bu kadar sene senin yanındayız,  seni hep ağlarken görüyoruz bunun sebebi hikmetini bize söyliyebilir misiniz?” diye sorar .

Talebelerinin ısrarlarına cevaben:

-”Ben bir gün ‘Elhamdülillah’ dedim. Keşke bu ‘Elhamdülillah’ kelimesini söylemeseydim diye tam otuz yıldır ağlıyorum Allah’tan (c.c.) beni affetmesi için dua ediyorum” dedi.

Talebeleri daha çok hayret etti.

-”Efendim ‘Elhamdülillah kelimesi Allah’ı zikir etmektir bunda bir şey yoktur ki” dediler.

Sırrı-yı Sekati (k.s.) hazretleri şöyle anlatmaya başladı:

-“Ben Maruf-i Kerhi (k.s.) hazretlerinin talebesi olmadan evvel çok zengindim.Yaz aylarından bir gün öğleleyin  Evde istirahat ediyordum.

Kapımı çalan bir kişi:

-”Ya Sırrı pasajda yangın çıkmış, yangın dükkânlarına doğru gidiyor.” dedi.

Ben de alelacele  evden çıktım. dükkanlarımın akibetini öğrenmek için acele ediyordum.

Yolda bana rastlayan bir başka kişi:

-”Ya Sırrı, bütün dükkânlar yandı, yangın tam senin pasajına gelince söndü” dedi.

Ben de o zaman gayri ihtiyari ‘Elhamdülillah’ dedim.

Şimdi ise o mübarek zat olan Ma’ruf-i Kerhi’nin (k.s.) talebesi olduğumdan günden beri düşünüyorum, ve kendi nefsime diyorum ki; benim dükkânlarım yanmadığı için Allah’a hamd ederek Elhamdülillah’ dedim. Demek ki o zaman kendimi tek düşünerek müslüman kardeşlerimin zararını düşünemedim” diye tekrar ağlamaya başladı.

Talebeleri de onunla beraber ağlamaya başladılar.

Ve şöyle dediler:

-“Allah’ı zikir maksadıyla bir kelimeyi manasını düşünmeden söylemiş ve 30 yıldır ağladığı halde hâlâ unutamamış. Bu kadar günahlardan sonra, bizim halimiz ne olacak?”

<<<Sırrı-yı Sekati (r.a.) nın bir başka yazısı>>>

Allah-u teâlâ hazretleri (c.c.) bizleri ve sizleri tasavvuf ehli; Yüksek ver’a sahibi olan bu mübarek zatlar hürmetine afv eylesin. Amin.

Fuad Yusufoğlu

“Bir Anlık Gaflet için 30 Yıl” için 30 Yorum

 1. fatma46 diyor ki:

  hayırlı sabahlar abim yeni siteniz hayırlı olsun ben müsait bir anımda size sorunu yazacam sizi böyle işlerle oyaladığımız içinde hakkınızı helal edin

 2. İlkay diyor ki:

  Sevgili Fuad amca
  yeni siteniz hayırlı uğurlu olsun
  güzel yazılarınıza buradan devam edeceksiniz herhalde..
  kıssayı okudum utandım…
  Allah razı olsun..

 3. nurislam diyor ki:

  Esselamun aleyküm değerli Hocam siteniz hayırlı olsun inşallah çoktandır yeğeninize uğramıyorsunuz unutmayın beni dualarınız bekliyorum kendinize dikkat edin.hoşçakalın…

 4. thares diyor ki:

  Selamunaleyküm siteniz hepimize hayırlı olsun çokda güzel bir site olmuş Sayın abim keşke bu siteyi açma gerekliliğini yazsaydınız hem aydınlanmış olurduk hemde bizlerede şahsımıza özel bir site girmeyi düşünebilirdik
  Allah Yar ve Yardımcımız Olsun

 5. sema diyor ki:

  Selamun Aleykum, sevgili canim amcacigim, yorumunu yeni aldim siten hayirli olsun cok guzel olmus..cok begendim, benim amcam site yaparda guzel olmazmi hic ellerine saglik hergun gelirim ziyaretine ins… zaman buldukca degerli yazilarini okumaya. Allaha emanet ol saglicakla kal..Selam ve dua ile..

 6. NuruHilal diyor ki:

  Yeni Sİteniz Hayırlara vesile Olsun Rabbim razı olacağı hizmetlerde sizleri daim eylesin Rabbin rahmeti bereketi inayeti üzerinize olsun hayırlı günler

 7. igr@ diyor ki:

  Selamun aleyküm fuad amcam hayırlı uğurlu olsun yeni siteniz Rabbim hayırlara vesile eder inş…Dualarda unutulmamak üzere en güzele emanet olun..

 8. Muhammed diyor ki:

  Selamun Aleykum Değerli Fuad Bey Amcam…İlk tebrik eden olmak isterdim…Ama yeni haberim oldugu için malesef biraz geriye düştük…Rabbim sizlere yar ve yardımcı olsun…
  Dualarınızı her daim bekliyoruz…Allah a emanet olun…

 9. bahargunesi diyor ki:

  Selamün aleyküm saygı ve hürmetlerimi kabul etmeniz temennisi ile açmış olduğunuz yeni kapınızın size ve sizi ziyaret edecek tüm misafirlerinize hayır ve uğur getirmesini diliyorum…
  Birde sizden ricam eğer vakit bulduğunuz takdirde bu mahçup kızınıza eğer Furkan kardeşimin Web adresini bir zahmet bırakırsanız beni çok mutlu edersiniz,şimdiden Allah c.c. sizden razı olsun,selam ve dua ile,
  ALLAH C.C.YAR VE YARDIMCINIZ OLSUN.

 10. dostlukrehberi diyor ki:

  28/5/2006 – S.A
  Yazan: dostlukrehberi
  Abi ALLAH RAZI OLSUN ÇOK GÜZEL BİLGİLERİ BİZLERLE PAYLAŞIYORSUNUZ..
  FOTOLARDA ÇOK GÜZEL KİM ÇEKMİŞSE..
  SELAM VE DUA İLE..

 11. kitabooku diyor ki:

  16/12/2006 – yangın
  Yazan: kitabooku
  doğru söylüyorsunuz abi. bugün de her tarafımız yangın yeri… Hamd ederek kenara çekilebiliriz ama bu yangın başka yangın..bugün bizim pişmanlığımız onların pişmanlığının çok ötesinde olur..bu yangın bizim hanemize de buluşabilir..en iyisi ibrahim a.s. ateşe atıldığında su taşıyan karınca misali tarafımız belli olsun… bizim ne yangını söndürecek halimiz var ne de seyredecek..tarafımız yazılsın deftere..Allah hepimize acısın..
  Allah razı olsun.

 12. zahara diyor ki:

  15/2/2007 – zahara
  Yazan: zahara
  27/5/2006 – s.a
  Yazan: zahara (IP bilinmiyor)
  Duanıza amin demek düşüyor bize.Resim kendi çekiminiz galiba.Güzel bir manzara.Neresi diye sorucam izninizle.Selam ve dua ile….
  Bağlantı Düzenle Sil

 13. zahara diyor ki:

  15/2/2007 – zahara
  Yazan: zahara
  14/2/2007 – :)) s.a.
  Yazan: zahara (88.246.49.240)
  hem ilginc, hem de cok hos bir istek.Nasıl geri cevrilebilir ki.?tesekkurler:)
  .
  Ben Gidiyorum. Ta ki Benden Hayırlısı Gelsin..

  Yatsı ezanına birkaç dakika vardı. Camiye gitmek üzere son hazırlıklarımı yapıyordum. O sırada kapının zili çaldı. Kapıyı açtım. Karşımda uzun zamandır görmediğim bir dostum. Beni ziyarete gelmiş. Selamlaşıp, kucaklaştık. Buyur ettim. Çay eşliğinde uzun bir sohbet için salona geçtik.

  Muhabbet gerçekten koyu idi. Nasıl geçtiğini anlayamadığımız üç koca saatin ardından misafirim geç oldu, bana müsad diyerek noktayı koydu ve kalktı. Sokağın başına kadar eşlik etme teklifime, memnun olurum cevabını verdi.

  Birlikte çıktık. Sokağın başına vardığımızda Şimdi ayrılık vakti. Ben gidiyorum, ta ki benden hayırlısı gelsin inşallah diyerek elini uzattı. Kucaklaşırken, dostumun ettiği duaya alışkanlıkla amin dedim. Ve arkadaşım sokağın köşesini döndü gitti…

  Eve dönerken, arkadaşımın veda sözleri takıldı aklıma. Ben gidiyorum ta ki benden hayırlısı gelsin. Düşündüm, düşündükçe ürperdim. Bu bir dua idi. İlk kez duyduğum yaman bir dua. Gayri ihtiyari birkaç kez tekrarladım. Sıcacık duygularla doldum. Bir şey tarafından kuşatılmıştım. Bütün benliğimi dolduran güzel bir şey.

  Ertesi gün ilk işim arkadaşımı telefonla aramak oldu. Nedir, nereden duydun diye sordum. Bu özlü duadan çok etkilendiğimi anlayan dostum,Hz. İsa Aleyhisselam ın, Peygamber Efendimiz in geleceğini müjdelediği duaymış bu dedi. Ne güzel dua imiş! Tuttum bu duayı dedim. Güldü ve o halde hiç bırakma. Ayrıca vesile ol, başkaları da tutsun diye cevap verdi ve bana bir hayır kapısı aralayarak telefonu kapattı.

  Ben gidiyorum, ta ki benden hayırlısı gelsin inşallah.

  Tutmuştum bu duayı. Bırakmaya da niyetim yoktu.

  İşte giden gitmişti. Hayırlı bir insandı giden. Fakat, gelmesi için dua edilen daha hayırlı kimdi ya da neydi? Bir insan? Bir haber? Yoksa yeni bir gün, yeni bir gece mi? Bir insan ise ya da bir haber, beklemeye değer. Gündüz ya da geceyse hayırlı olan, geri bırakmamaya, ihya etmeye değerdi. Tutmuştum bu duayı.

  Günler günleri kovaladı, hayırlar hayırları… Dua halen zihnimi meşgul ediyor. Ben de dostumun tavsiyesine uyarak, işitmeyenlere bu duayı duyurmakla vazifeli olduğumu hissediyor, fırsat doğdukça vazifemi ifa ediyordum.

  Kim bilir, daha ne kadar böyle duyulmamış sözler, dualar vardır. Ve kim bilir ne kadar yitip giden…

  Unutulmuş sözler, dualar gibi yitip gitmemek için, giderken kendisinden daha hayırlısı için dua eden dostlara kulak vermekten başka çare var mı? Ve hayır dileyen bütün sözlere.

  Her sabah namaz uykudan hayırlıdır diye seslenen müezzin hayra çağırır. Yanlış bir adımda kalbin derin bir yerinde uç veren sızı hayra çağırır. Hayır her adımdadır. Can kulağını açık tutana.

  Ninelerimiz, evin çatısında ötüp duran kargaya,hayrola karga, hayır isen öt, şer isen git derler, karganın ağzından hayrı çağırırlardı. Dedelerimiz, ters giden, sarpa sarmış işlerini hayırlısı olur inşallah der, bir çırpıda aşıverirlerdi.

  Şimdi hayra sarılıp hayır dileyenler ne kadar az. Daha hayırlısı onun için mi gelmiyor ne?

  Ben Gidiyorum. Ta ki Benden Hayırlısı Gelsin.. :) selametle ins….

 14. kiremit diyor ki:

  15/2/2007 – Selâm
  Yazan: kiremit
  bütün mesele profil sayfalarındaki reklam. evet bütün mesele budur.
  diğer yorumlara bakıyorum, gitmenizi kimse istemiyor.
  bazı arkadaşlardan çok matıklı şeyler yazanlar var.
  o halde şöyle yapsanız diyorum:
  profil sayfanızda görünecek size ait bütün bilgileri sileriz, Allah Muhammed yazan resmi kaldırırız, bu bir.
  blog sayfanızdaki profilim linkini de sileriz, onun yerine sizin tanışmak sünnettir sayfanızın linkini koyarız bu iki..
  böyle yapsak nasıl olur? ne dersiniz?

 15. hulos diyor ki:

  15/2/2007 – selamlar fuad abi
  Yazan: hulos
  fuad abicim sanırım gidiyorsun benim siteme bi uğra bi ara sana sonuna kadar destek oluyorum abi…haklısın davanda tabi ki ama keşke gitmeseydin üzülüyorum allaha emanet ol seni seviyoruz

 16. fuadyusufoglu diyor ki:

  16/2/2007 – Selam..İlk yorumu ve son yorumu yazan hanım kızım…
  Yazan: fuadyusufoglu
  Sevgili HANIM KIZIM..Evet ben sana çok çooooooooook teşekkür ederim..Hele bu duayı öğrettiğin için BEN GİDİYORUM TAKİ BENDERN HAYIRLİSİ GELSİN…
  Sevgiyle kalın..Huzurla kalın…Duayla kalın..Hakkınızı helal edin…

 17. yağmurmah diyor ki:

  16/2/2007 – Selamun Aleyküm Fuad Amca…
  Yazan: yagmurmah

  Fuad Amca hayırlı cumalar dilerim iyisinizdir inş.
  Fuad Amca ben site kapanıyor diye hatim programını annemlerde toplantılarında hatim yapıyorlarda onların hatimlerine kaydırdım.Bu 23.-24. cüzleri de alayım da daha sonra onlardan devam edeyim buradan almayayım sizce de uygunsa.

  Selam Ve Duayla…

 18. neslinursema1 diyor ki:

  16/2/2007 – selam
  Yazan: neslinursema1
  Hayirli cumalar amcacigim umarim iyisinizdir Allaha emanet olun

 19. kitabooku diyor ki:

  16/2/2007 – s.a.
  Yazan: kitabooku
  evet fuat abi bugün böyle.. herhalde hatalarını anlamış olmalılar. inşaallah böyle devam eder. eğer doğru olursa teşekkür mesajları yayınlarız.

 20. sengidince diyor ki:

  26/5/2007 – hayırlı sabahlar
  Yazan: sengidince

  isteğinizi aldım hocam Allah hayırlı şifalar versin hüseyin dedeye ve tüm hastalara

  hayırlara vesile olan işlerinizin devamını dilerim allaha emanet olunuz.
  ess…

 21. vezirhan diyor ki:

  26/5/2007 – MERHABALAR
  Yazan: vezirhan
  http://vezirhan.blogcu.com/fuad ağabey mutlu bir hafta sonu geçirmeniz dileğiyle a.e.o

 22. kiremit diyor ki:

  26/5/2007 – Selâmlar ..
  Yazan: kiremit
  Önce anneniz için geçmiş olsun der Allahtan acil şifalar dilerim.
  İnşallah bunu atlatırsa, bundan sonra yediğine içtiğine daha dikkat eder, ilaçlarını muntazam alır, eskisinden daha sağlıklı olur.
  Abim de çok kalp krizleri geçirdi.
  ilklerinin kalp krizi olduğunu anlayamamıştı.
  kalp krizinin çeşitleri varmış.
  neyse.. doktora gitmedi tabi.
  sonra şiddetli kriz ile hastanede tedavi etmeye çalıştılar. çok geç kalınmış. kalpde çok şeyler ölmüş. bundan sonra kalp yetmezliği olacak dedi doktorlar.. hareketlerine dikkat etmeliymiş.
  şimdi iyi.
  birkaç ay önce ilaçları bırakmıştı az daha ölüyordu.
  doktora danışmadan ilaçları kesmemek lazım.
  aklınızda bulunsun. ciddi hastalıklarda doktora danışmadan ilacı bırakmamak lazım. Annenizin iyi haberini kısa zamanda alırız inşallah.
  ayrıca bir yılı doldurmuşsunuz. tebrik ederim. gayet hayırlı bir yıl oldu aslında.

 23. destebasi diyor ki:

  27/5/2007 – Aleykümselam
  Yazan: destebasi
  Allahın rahmet ve bereketi üzerinize olsun.

 24. azadgulu diyor ki:

  27/5/2007 – selamün aleyküm
  Yazan: azadgulu
  Ve de ki: “Rabbim, beni (girilecek yere) doğru bir girdirişle girdir ve (çıkarılacak yerden) doğru bir çıkarışla çıkar ve Katından bana yardımcı bir kuvvet ver.”isra 80

  Amcacım sıhhatesinizdir inşallah.ben buralardayım artık.çok özlemişim sizleri…Görüşmek ümidiyle.Allaha emanet olun…

 25. Cüneyd-i Bağdadi (Radiyallah-u anh) | Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  [...] <<< Sırri-ye Sakati (r.a.) başka yazıyı okumak isterseniz tıklayın>>> [...]

 26. Sırrı-yı Sekatı hazretleri(r.a.); | Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  [...] <<<İsteyen bu yazımı okusun>>> [...]

 27. Ma’rûf-i kerhi (Radiyallahu anh)- 1 | Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  [...] <<<Ma’ruf-i Kerhi (r.a.) nın bir başka yazısı>>> [...]

 28. cihan diyor ki:

  Allah razı olsun.Rabbim Peygamberimizin asm. Sefaatine nail eylesin.
  Rabbimizin cemalini görebilmeyi nasip etsin insaallah!

 29. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  Kardeşim Cihan
  Öncelikle dualarına amin diyorum…
  Allah-u Teâlâ hazretleri bizleri ve sizleri bu kötü dünya afet ve belalarından muhafaza eylesin… Amin…
  Sevgiyle kalın…

 30. Sırrı-yi Sekatı (Radiyallah-u anh)- 2 « بسم الله الرحمن الرحيم diyor ki:

  [...] gün bir hata işledim. O hatânın ateşi otuz (30) yıldır içimde durmakta, hatırladıkça kalbim cayır cayır yanmaktadır. Bir gün Bağdad şehrinde, [...]

Yorum Yapın