Adem Aleyhis selamın yaradılışı (Azazil 8)

18 Haziran 2008 Çarşamba

 

Çağ-Çağ Barajı (Nusaybin)

Şimdi Bu hikmeti biraz daha açıklayacağız:

Allah’u Teâlâ (c.c.) Hazretleri İsra Suresinin Yetmişinci ayet-i kerimesinde: (Biz İnsanlari Hayvanlar üzerine terkim ettik.) Buyuruyor.

Böylece hilafet tacını ve keramet elbisesini, Adem (a.s.) a verdi. Hak Teâlâ yarattığı mahlukatın hepsini meleklere arz edip: Eğer sadık iseniz, bunların isimlerinden haber verin.) buyurdu.

Müfessirler derler ki:

Alah-u Teâlâ (c.c.) Bakara suresinin otuzunca ayeti kerimesinde : ( Ben yeryüzünde halife halk edeceğim.) buyurduğu zaman bütün melekler endişe ettiler.

Şöyle ki:

Hak Teâlâ’nın yarattıklarınden bizden daha kiymetli ve alim varmı ki, Allah-u Teâlâ (c.c.), kudretinin büyüklüğünü göstermek için Adem (a.s.) i halk edip eşyanın isimlerini öğretmekle onu mükerrem kıldı. Dediler.

Hak Teâlâ evvela eşyanın isimlerini Adem (a.s.) a öğretip sonra bu eşyayi meleklere arz etti. Ve (Eğer sadık iseniz, bunların isimlerini söyleyiniz.) buyurdu.

Demek ki evvel yaratılmak kiymetli olmayı göstermez. Sonra melekler acizliklerini itiraf edip, (sen her şeyden münezzeh ve mukaddes bir padişahsın. Bize ne ilham ettinse onu biliriz. Başka bir şey bilmeyiz.) dediler.

Buradan iki şey anlaşıldı:

Biri;

Adem (a.s.) in fazileti, diğeri alimin şerefi ve alimin abid üzerine fazileti olduğu. Nitekim Hadisi şerifte sallallahu aleyhi ve selem:

-“(Alimin Abid üzerine fazileti, benim en aşağı mertebede olanın üzerine faziletim gibidir )” buyurdu.

Hak Teâla’nın, Adem (a.s.) a eşyanın isimlerini öğrettiğinden murad hani eşya olduğunda ihtilaf olundu.

Bazı Alimler .(Meleklerin isimleridir.) dedi. Bazıları ise, küçük büyük, kedi, köpek, çanak, çömlek gibi her şeyin isimlerini bildirdi dedi. Ayet-i Kerimede ki (külleha) kelimesi ile bu manayı kuvvetlendirdiler.Bu isimleri nasıl öğrettiği hakkında da ihtilaf olundu.

Bazıları dedi ki :

Hak Teâlâ (c.c.) ihtiyacları yarattıkçe isimlerini bildirdi. Böylece bütün eşyayı öğretmiş oldu. Bazılarına göre Cenabbi hak (c.c.) her şeyin ismini bir anda Adem (a.s.) in kalbine ilham etti. Her şeyi görüp kulanmadan bildi.

Hak Teâlâ (c.c.) her eşyanın en ince noktasının özelliklerini isimlerini, sıfatlarını, her türlü usül ve kanun ilimlerini ve her çeşit san’atı ve aletlerın nasıl kullandığını Adem (a.s.) in kalbine bildirdi. Sonra kıyamete kadar gelecek olan evladının konuşacağı lisanları ve kulanacağı lugatları ve her birinin ayrı ayrı isimlerini bildirdi.

Melekler Adem (a.s.)in faziletini itiraf ettiler ve Hak Teâlâ’nın emriyle bir taht yaptılar ki yedi yüz ayağı var idi. İki ayağının arası bir kaç yıllık yol idi. Adem (a.s.) i bu taht üzerine bindirdiler. Mübarek boynuna ve pazusuna cennet cevherleriyle süslenmiş zinetler ve parmaklarına cennetten yüzükler taktılar. Seadet elbisesini arkasına ve keramet tacını başına giydirdiler

Adem (a.s.) ne zaman tebessüm etse dişlerinin nuru, güneş ışığı gibi alemi aydınlatır ve nereye dönüp baksa, alnında Muhammed (Aleyhis selatu ves selam)) ın nuru, on dördüncü ay gibi ışık saçardı.

Velhasıl melekler Adem (a.s.) in hüsn-ü Cemaline hayran kaldılar ve onun suretinde Hak Teâlâ’nın kuvvet ve kudretini müşahede edip;

-“( Hak Teâlâ her şeyin en iyi ve en güzelini yaratıyor)” dediler. Ve bunu dillerinden düşürmediler.
Hak Teâlâ (c.c.) meleklere;

-“(Adem (a.s.) in tahtını boynunuza alıp gökleri ve etrafı gezdirin ve ARŞIN yanına bırakın.) diye emr etti. Melekler emri yerine getirdiler sonra melekler (Adem’e (a.s.) secde edin) buyurdu:

Önce Cebrail (a.s.) secde etti.

Sonra sıra ile Mikail,

İsrafil,

Azrail

ve sonra bütün melekler (aleyhimüsselam ) secde eylediler.

Önce bu dört Melek secde ettiği için Hak Teâla (c.c.) Cebrail (a.s.) i Peygamberlerine VAHİY göndermekle vazifelendirdi.

Erzak hanesinin anahtarını Mikail (a.s.) e verdi

Kur’anı kerim in tamamını İsrafil ‘in (a.s.) eline yazdı.

Azrail (a.s.) i de Sevgiliyi sevgiliye kavuşturan ölüme vasıta klıdı.

Diğer meleklere de günahsızlık berat-ı yazıldı.

İblis gururunden secde etmemiştir.

Nakl edilir ki:

Melekler secdede yüz yıl, bir rivayete göre beş yüz yıl kaldılar. Başlarını secdeden kaldırdılar. İblisi öylece duruyor ve Adem (a.s.) in tarafına bakıyor gördüler. İtaatlarına şükr edip bir daha secdeye vardılar.

Onun için namazda iki secde emr olundu. Hak Teâlâ İblis’e :

-“(Ey mel’un, Halifeme niçin secde etmedin.)” buyurduğunda

İblis:

-“(Ben ondan hayırlıyim. Beni ateşten, onu ise topraktan halk ettin. Ateş Latif saf ve ışıktır elbette topraktan yüksektir.)” deyip bu bozuk fikri ve yanlış kıyası ileri sürdü.

Böylece büyük hata etti. Zira toprak ateşten bir çok bakımlarden üstündür. (Tevazu edeni Hak Teâlâ yükseltir.) sözü buna bir delildir…

Mearicün Nübüvve (Altıparmak)

Allah-u Teâla bizleri ve sizleri Şeytan Aleyhilla’net in şerrinden korusun..AMİN…
Fuad Yusufoğlu

“Adem Aleyhis selamın yaradılışı (Azazil 8)” için 38 Yorum

 1. H2SO4 diyor ki:

  Yazan: H2SO4

  Şeytan meleklerin en yücelerinden birisidir vaktinde Cennetin yedi katında yedi farkli isimle anilir

  Ve RABBİM derki içinizden birisi bana isyan edecek

  Şeytanda senelerce o hain o melun kim ise diyerek beddua eder RABBİN’ ona cezalar yagdırılmasi için

 2. ilkayoguzhan diyor ki:

  27/9/2006 – ..
  Yazan: ilkayoguzhan
  hayırlı günler fuad yusuf amca..
  kaçırdığım tüm bölümleri okudum şimdi.
  Allah razı olsun verdiğin bilgileri için
  zahmet ettin uğraştın bizler için..
  çok da güzel oldu
  müsaadenle kopyalamak ve saklamak istiyorum yazı dizini..
  hayırlı ramazanlar..

 3. hafis17 diyor ki:

  27/9/2006 – ESSELAMU ALEYKÜM
  Yazan: hafis17
  MERHABA AMCACIM NASILSIN?
  SİZDEN BİR KONU HAKKINDA YARDIM İSTİYORUZ. BİZE YARDIMCI OLURSUNIZ SEVİNİRİZ.

  “Bilgi, sınırı olmayan bir denizdir
  Bilgi dileyense, denizlere dalan bir dalgıçtır “(MEVLANA)

  BİZ BU SÖZÜN FARSÇASINI BULMAYA ÇALIŞIYORUZ. İNŞALLAH YARDIMCI OLABİLİRSİNİZ. ŞİMDİDEN ÇOK TEŞEKKÜR EDERİZ AMCACIM.

  ARKADAŞIMIN SİZE SELAMI(HAFİS) VAR AMCACIM. HAYIRLI GÜNLER VE RAMAZANLAR.
  (HİLAL17/HAFİS17)

 4. mucahittpolat diyor ki:

  27/9/2006 – Selamınaleyküm
  Yazan: mucahittpolat
  Tabiki tavsiyelerinizi kabul ederim.Zira sizlerin tavsiye ve yorumlarınızla site daha iyi ve faydalı olacaktır.Sitenin yazıları normal seviyede belki sebebi şu olabilir siteyi ziyaret ettiğiniz bilgisayardaki metin boyutu küçüktür.Sizden ricam internet sayfasında GÖRÜNÜM menüsünden Metin Boyutu sekmesinden metin boyutunu büyütebilirsiniz.Eğer bunu yaptıktan sonrada yazılar küçükse ben değerlendireceğim.İlginize teşekkürler ALLAH’a emanet olun.

 5. neslinursema1 diyor ki:

  27/9/2006 – sa
  Yazan: neslinursema1
  Hayirli ramazanlar amcacim Allah sizlerinde ailecek Ramazaninizi kabul etsin dualarimi eksik etmiyorum sizde etmeyin lutfen. cuz 20 okuyorum sagol Allah razi olsun. Allaha emanet olun selam ve dua ile

 6. neslinursema1 diyor ki:

  27/9/2006 – sa
  Yazan: neslinursema1
  Amcacim kusura bakma sayfalari okumaya vakit bulamiyorum hemen yorumlari cevaplayip cikiyorum. Sayfana girmisler ben sifren kolay degistir demistim neyse sen uzulme Allah cezasini verir insallah, benim sayfayada girmislerdi ama simdi giremezler artik.Selamlarini ilettim onlarinda bol bol selamlari var.Ozlemin cuzu’nu okumussun cok sagol Allah senden razi olsun kat kat sevap yazsin. Tekrar cumlenize hayirli ramazanlar, Allah kabul etsin. Selam ve dua ile.

 7. isimsiz diyor ki:

  28/9/2006 – İyi günler
  Yazan: isimsiz
  sevgili fuad hocam,
  Nasıl soracağımı nasıl açıklayacağımı bilemiyorum.Lütfen bana yardımcı olurmusunuz. Ben çok büyük bir günah işledim. Şöyleki:
  Ben ilaç kullandığım için bu hafta oruç tutamıyorum.Fakat eşim tutuyor.
  Mübarek Ramazanın 2.akşamı sahura çok geç kalmışım. Eşim hemen ayaküstü birşeyler yedi ve niyetlendi. Tabi biraz sitem etti. neyse 3.akşamı eşim bana kalk hadi saat 4 oldu dedi. sağolsun kendi kaldırdı bende kalkıyorum tamam dedim fakat tekrar uyumuşum. Küçük bir oğlum var. çok afacan yorgunluktan ayılamamışım yani.sahur için 1 dk. bile kalmamıştı (ezanın okunmasına).
  Eğer eşim beni kaldırdığı halde tekrar uyuya kaldığımı anlarsa aramızda tatsızlık kaçınılmazdı.Zaten aramız bu aralar gergin. Bende saate baktım 5,30 olmuş sahur vakti çoktan geçmiş. saatleri 1 saat geri aldım ve hiçbirşey yokmuş gibi birşeyler hazırlayıp eşimi kaldırdım. eşim anlamadı tabi geç kaldığımızı sahur için. Aslında eşim agrasif bir insan değildir. Niyetlendi yattı. oysaki ezan 1 saat önce okunmuştu.Yani ben böyle bir hata yaptım. eşim sahura vakitlice kalktığımızı zannediyor. oysa dediğim gibi 1 saat geçmişti. şu an ne yapacağımı bilemiyorum. bu yaptığım hata yüzünden ruhum daralıyor. eşim oruç tutmuş sayılırmı? Eşime bu yaptğımdan bahsedemem çünkü aramız iyice gerginleşir. Aslında hakikaten öyle sinirli falan bir insan değildir ama huzursuzluk doğabilir.kendimi çok suçlu ve çok mutsuz hissediyorum. Yaradan a kendimi nasıl affettirebilirim. gerçekten bu yaptığımdan utanıyorum. bu suçluluk duygusundan nasıl kurtulacağımı bilemiyorum. allah rızası için bana yardım edin. yardıma çok ihtiyacım var. BEN ŞİMDİ NE YAPMALIYIM. ALLAH RIZASI İÇİN SİZDEN YARDIM BEKLİYORUM.
  ALLAHA EMANET OLUN.

 8. isimsiz diyor ki:

  28/9/2006 – İyi günler
  Yazan: isimsiz
  sevgili fuad hocam,
  Nasıl soracağımı nasıl açıklayacağımı bilemiyorum.Lütfen bana yardımcı olurmusunuz. Ben çok büyük bir günah işledim. Şöyleki:
  Ben ilaç kullandığım için bu hafta oruç tutamıyorum.Fakat eşim tutuyor.
  Mübarek Ramazanın 2.akşamı sahura çok geç kalmışım. Eşim hemen ayaküstü birşeyler yedi ve niyetlendi. Tabi biraz sitem etti. neyse 3.akşamı eşim bana kalk hadi saat 4 oldu dedi. sağolsun kendi kaldırdı bende kalkıyorum tamam dedim fakat tekrar uyumuşum. Küçük bir oğlum var. çok afacan yorgunluktan ayılamamışım yani.sahur için 1 dk. bile kalmamıştı (ezanın okunmasına).
  Eğer eşim beni kaldırdığı halde tekrar uyuya kaldığımı anlarsa aramızda tatsızlık kaçınılmazdı.Zaten aramız bu aralar gergin. Bende saate baktım 5,30 olmuş sahur vakti çoktan geçmiş. saatleri 1 saat geri aldım ve hiçbirşey yokmuş gibi birşeyler hazırlayıp eşimi kaldırdım. eşim anlamadı tabi geç kaldığımızı sahur için. Aslında eşim agrasif bir insan değildir. Niyetlendi yattı. oysaki ezan 1 saat önce okunmuştu.Yani ben böyle bir hata yaptım. eşim sahura vakitlice kalktığımızı zannediyor. oysa dediğim gibi 1 saat geçmişti. şu an ne yapacağımı bilemiyorum. bu yaptığım hata yüzünden ruhum daralıyor. eşim oruç tutmuş sayılırmı? Eşime bu yaptğımdan bahsedemem çünkü aramız iyice gerginleşir. Aslında hakikaten öyle sinirli falan bir insan değildir ama huzursuzluk doğabilir.kendimi çok suçlu ve çok mutsuz hissediyorum. Yaradan a kendimi nasıl affettirebilirim. gerçekten bu yaptığımdan utanıyorum. bu suçluluk duygusundan nasıl kurtulacağımı bilemiyorum. allah rızası için bana yardım edin. yardıma çok ihtiyacım var. BEN ŞİMDİ NE YAPMALIYIM. ALLAH RIZASI İÇİN SİZDEN YARDIM BEKLİYORUM.
  ALLAHA EMANET OLUN.
  yazımı yayınlamazsanız iyi olur.

 9. gonulcedost diyor ki:

  28/9/2006 – amin amin bi hürmeti taha ve yasin
  Yazan: gonulcedost
  selam….Hayırlı Ramazanlar…
  Sevgili değerli ağabeyim….Ramazanınız kabul ve makbul olsun inşaallah..Allah(c.c.) sizleri ve bizleri Ramazanını kendilerinden hoşnut olan kullarınden eylesin..AMİN…
  Evet Mevlan hazretleri…Çok büyük bir alım ve Allah’ın(c.c.) veli kulu için ne denilirki…Allah bizleri onun yüzü suyu hürmetıne afv eylesin..amin…
  Sevgiyle kalın..

  amin amin bi hürmeti taha ve yasin
  sevgi değer dostum hoş geldiniz
  onlar geldiler ,gördüler ,bildiler ,erdiler ,
  bizse atiye ve ihsanlara garkolan zamana hükmün muhayyerliğinde kullukta mürid olan canlı varlık değilmiyiz.
  maksad bu alemi ahirete taşıyacak bizlerin geçmişin samimi allah doslarından gıpta kabilinden şevk alıp, bu gayretini ahretin ebediyetine hazırlamak olmalı sanırım.
  iş bu sırrın lutfenliğinde bize bir atiye olarak hazreti ramazanı rahmet misali sunmakta ve zamanın gece ve gündüzünü, bir cihetiyle tevbemiz adına bizlere imkan tanıyarak,bizleri ahirete ak ve pak kabul eylediğini hatırlatmakta.
  ikinci cihetiyle ise yapılan ihlas ve muhsinliğin şahsındaki amellerimizi ,bire karşı onluk sevabı bile kat be kat artırıp, birde rahmet sırrından müjde sunarak onları atiyelerini ecir olarak ben verecem, ve onları bu aya hürmet ve sevgileri adına reyyan kapısından geçirecem diyerek müjdelemekte.
  işte bu zahir şefkate duçar olan bir gönülle, şu alemi lutfen ve mahsusen kulları adına bu sırlı ayla şevklendirirken, bunları siz doslarımıza bir müjdeyi şahane olarak ve gönül tesellisi olarak ifade edelim istedik.
  şahsınızı ve sizin ihlasınızın samimiyetindeki bütün doslarımı rabbim bu ihlasla gayrete getirip bu fırsatların imsakına erdirsin diyorum.amin.

 10. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  28/9/2006 – selam….Hayırlı Ramazanlar..İSİMSİZ ADI ALTINDA BANA SORU SORAN KARDEŞİME CEVAB…
  Yazan: fuadyusufoglu
  Sevgili KARDEŞİM…. BEN SANA MEİL ADRESI VEREYİM….ORADAN SANA CEVAB YAZARIM… fuadyusufoglu@hotmail.com
  Hayırlı ramazanlar…Hayırlı günler…Allah (c.c.) hem bizi hem de sizi Afv eylesin…amin…

 11. lotuse diyor ki:

  28/9/2006 – merhaba,
  Yazan: lotuse
  hala, kim kimden üstün tavırları ve kibirlilik var,
  demek-peygamber, insan,iblis farketmiyor!!?.
  ..iftara az kaldı fuat amca; allah kabul etsin ama; inanın o kadar zor geldiği anlar oluyor ki..ama gene de normal bir açlıktan çok farklı tabi, allah rızası için; açları anlamak için; yardımlaşmak için…

  allah kabul etsin oruçlarımızı..

  iyi akşamlar,saygılar.

 12. amozonik diyor ki:

  28/9/2006 – merhabalar
  Yazan: amozonik
  Öncelikle hayırlı ramazanlar diliyorum .Biraz geç oldu ama..Şimdi soracağım soru hakkında aklınıza birşey gelmesini istemem.Ancak kime sordu isem dini manada beni ikna eden bir yanıt alamadım.Hani kimse seni ikna etmek zorunda değil diye düşünenler olabiliyor.Ancak ahirette bende hesap vereceğime göre birinin bunu bana açıklaması gerekir diye düşünüyorum.Şimdi kendimizi bildik bileli her müslüman çocuğu olarak bize anlatıldı ilk insanın nasıl yaratıldığı.Tevrat Hz Adem’in soy ağacını veriyor ve buda 10.000 yıl önceye gidiyor..Bir de bir gerçek var ki ırklar var.Irklar nasıl oluştu?Kaç yılda bu değişim gerçekleşti.Tek insan olduğuna göre ırkı da tekti .10.000 yıl gibi bir sürede bunca ırkın oluşması mümkün olabilirmi?Eskiden kıtalar birleşikmiş .Ancak bunun milyonlarca yıl olduğu söyleniyor bilim adamlarınca.Bu da tabii benim kafamı karıştırıyor.Hz.Adem kıtaların parçalanmasından sonra yaratıldı ise Amerika keşfedildiğinde orada yaşamakta olan yerli halk nasıl orada var oluyordu?Belki bir bilgi eksikliğinden kaynaklanan sorular bunlar ancak bir türlü taşları yerine oturtamıyorum.:)Size de danışmak istedim.Bu soruyu gerçekten açıkyüreklilikle ve hiç bir art niyetim olmadan soruyorum ve cevabını da tam olarak alamadım.Ya hikayeler anlatıldı ,yada geçiştirildi kime sordu isem bide tuhaf tuhaf şeyler söylendi fazla düşünme gibi…Cevap alabilirsem çok sevineceğim.Çalışmalarınız ve araştırmalarınızda başarılar dilerim.
  saygılar…

 13. yunuskose diyor ki:

  28/9/2006 – teşekkür ederim
  Yazan: yunuskose
  teşekkür ederim efendim ben sadece almış olduğum güncel bilgileri kaleme almaya değer olan şeyleri blogcu aracılığıyla siz saygıdeğer dostlarımla paylaşma gayretindeyim başarılarınızın devamını yüce allahtan niyaz ederim saygılar

 14. ilkay baki diyor ki:

  29/9/2006 – sevgili fuad hocam,
  Yazan: ilkay baki
  blok konusunda yardımlarınız için teşekkür ederim.Gerçekten çok samimi ve içten olan bu davranışınız ne kadar güzel insan olduğunuzu gösteriyor.Allah razı olsun.
  Benim blok konusunda hiçbir bilgim olmadığı için hüseyin arkadaşımız bana yardımcı oldu tabiki sizin aracılığınız ile.Hüseyin arkadaşımın ellerine sağlık.Sağlosun benim için epey uğraştı. Allah razı olsun.Benim blok detayları ile ilgilenecek pek vaktim olmuyor hocam. Lütfen kusuruma bakmayın.Bu kadar zor olduğunu bilmiyordum.
  Bana değerli vaktinizi ayırıp yardımcı olduğunuz için çok memnun oldum. Teşekkür ederim.İnşallah tekrar görüşüp sohbet ederiz.
  Allah’a emanet olun inşallah.

 15. kiremit diyor ki:

  29/9/2006 – selâm
  Yazan: kiremit
  Dün gayet iyiydi. evvelki gece acilen tıkalı damarı açmışlardı. bugün tekrar gideceğiz. her zaman göstermiyorlar. hastane çok uzak. Kartalda. abimin dükkan arkadaşlarından biri yardım ediyor arabasıyla götürüp getiriyor Allah Razı olsun.
  Daha sonra tekrar haber veririm. Şimdilik yoğun bakımda tutuyorlar.

 16. igra diyor ki:

  29/9/2006 – Selamün aleyküm
  Yazan: igra
  nasılsın Fuad amca iyimisin ALLAHrazı olsun uğruyorsun.Ramazan ayın inşallah hayırlı, bereketli,feyizli,sağlıklı geçmesi dileğiyle dualarında bizleride unutma ailenize selamlar ellerinizden öperim.ALLAH’a emanet olun.29

 17. igra diyor ki:

  /2006 – RABBİM!!!
  Yazan: igra
  Bizleride ogüzel yerleri görmeyi nasıp etsin!!!AMİN. Gece görüntüleri bile okadar güzelki insan huzur buluyor.

 18. ilkayoguzhan diyor ki:

  29/9/2006 – ..
  Yazan: ilkayoguzhan
  hayırlı cumalar fuad yusuf amca..
  oruş tabiki çok önemli bir ibadet,
  Rabbim Ramazanda tutulacak oruçların sevabını kimselere bildirmiyor biliyorsunuz ki Kendisinde saklı…
  Allah razı olsun..

 19. neslinursema1 diyor ki:

  29/9/2006 – sa
  Yazan: neslinursema1
  Guzel bilgiler icin sagol amcacim Allah razi olsun Selam ve dua ile..

 20. uneshan diyor ki:

  29/9/2006 – s.aleyküm
  Yazan: uneshan
  fuad abi senden aldığım cüzler okundu haber vereyim dedim,,
  Allah c.c. seni ve aile efradını her türlü kazadan beladan muhafaza etsin amin..

  ramazanın sana bize ve bütün islam alemine hayırlar gatirmesi dileğiyle

  hayırlı akşamlar
  —-
  abi farketmez istersen söylersin o kadar önemli değil benim açımdan,önemli olan eksik kalmasın hatimler,
  yoksa ben veya sen okumuşsun farketmez sana yapılan dualar bir vesileyle bize de gelir Allah ın izniyle,,,,
  Allah a emanet olunuz saygılarımla

 21. kiremit diyor ki:

  29/9/2006 – .
  Yazan: kiremit
  Fuad amca yeğenlerinize bildirmeyin diye yazdım ama sizin msn yazıları iletmiyor galiba…

 22. candedim diyor ki:

  1/10/2006 – selamün aleyküm
  Yazan: candedim
  Baskalarinin dehsetli ve belali korkusundan kurtar bizi EY CELAL SAHIBI.
  Baskalarinin huzunlu ve sancili askindan kurtar bizi EY CEMAL SAHIBI.
  Baskalarini Sana tercih etmenin zilletinden kurtar bizi EY SEVGILI .
  Baskalarindan istemenin dilenciliginden kurtar bizi EY KEREM SAHIBI.
  Baskalarina teveccuh etmenin zavalliligindan kurtar bizi EY CEMAL SAHIBI.
  Baskalarini anip zikretmenin umutsuzlugundan kurtar bizi EY BEKA SAHIBI.
  Baskalarina minnet etmenin dilenciliginden kurtar bizi EY IHSAN SAHIBI.
  Baskalarina muhabbet etmenin husranindan kurtar bizi EY MAHBUB.
  Baskalarinin sofrasina oturtma bizi EY KEREM SAHIBI.
  (ALLAH RAZI OLSUN…)

 23. YanikSevda diyor ki:

  1/10/2006 – …
  Yazan: YanikSevda
  Amin..Ecmain insaallah..

  Ziyaretiniz icin cok tesekkur ederim abim…

  Gecenin bu saatinde zahmet ettiniz ayaklariniza saglik..

  Isminizi ve yorumlarinizi degerli dostlarimin sayflarindan takip ediyorum…

  Sahsen olmasa kismen taniyorum sizi..:)

  Ciktiginiz yolda Rabbim yar ve yardimciniz olsun, ins niyetinizde muvaffak olursunuz..

  Allaha emanet olun..

  Selam ve Dua ile…

 24. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  1/10/2006 – selam…Hayırlı ramazanlar…BANA İSİMİSİZ ADI ALTINDA SORU SORAN KARDEŞİME CEVAB YAZMAYI BEKLİYORUM AMA CEVAB GELMEYİNCE MECBUREN KISA BİR BİLGİ VEREYİM…
  Yazan: fuadyusufoglu
  sEVGİLİ KARDEŞİM…..Önce Ramazanını tekrar tebrik ediyorum…Sana bu bilgileri msnede vermek isterdım ama senın msne adresını bilmediğim için kısa bır bilgi vereyım…Önce şimdi ailenıze bahsetmeyın…ama yıne bir yere yazın…ölümdür belli olmaz… Zaten olan olmuş …eşiniz şimdı de öğrense, yarın de öğrense onun da yapacağı bir şey yok…olan olmuş bir kere… ama İnşaallah Ramazan bitince Mutlaka ve mutlaka söyleğin…kı Kazasını yapsın…vede sizlere hakkını helal etsın…sizde ne olursa olsun bir daha böyle bir hata ya düşmeyin…Haydı bende sende ve hepimiz ALLAH(C.C.) ya tövbe istiğfar edelim…Allah(c.c.) hem bizleri hemde sizleri afv eylesın…
  Daha uzun bilgi vermek isterdim ama msn adresınız olmadığı için bu kısa bilgi şimdilik yeterlı …
  Sevgiyle kalın…

 25. elit41 diyor ki:

  1/10/2006 – Selam
  Yazan: elit41
  Selamun aleykum
  Ramazani serif-iniz mubarek olsun
  sayfaniz cok guzel.guncel konu ise hatirimiza kazinmasi lazim gelen bir olay..Rabbim bizi nefsine uyup iblis gibi gurur ve kibirlilerden eylemesin…amin
  Selam ve dua ile kalin

 26. ruhlargemisi diyor ki:

  1/10/2006 – Merhaba
  Yazan: ruhlargemisi
  Hayırlı sabahlar fuad amca nasılsınız inş. iyisinizdir.
  Dilerimki tüm güzellikler sizinle olsun…
  Güzel bir pazar günü geçirmenizi diliyorum…
  Sevgi ve muhabbetle kalın…

 27. sevgidamlaları diyor ki:

  1/10/2006 – S.A
  Yazan: sevgidamlalari
  Nasılsınız? değerli amcacım..
  Ramazanı şerifiniz hayırlara vesile olur inş.
  Rabbim Bu Mübarek ayın sonuna günahlarından arınmış olarak çıkanlardan eylesin bizi…
  Herdaim dualarımdasınız Dualarınızda unutulmamak dileğimle..
  Allah’a emanet olun…

 28. candedim diyor ki:

  1/10/2006 – selamün aleyküm
  Yazan: candedim
  Allah razı olsun abi yazılarınız ve yorumlarınız bizim için çok önemli.Sizin gibi Allah aşkıyla dolu abilerimizi Allah başımızdan eksik etmesin,hakkınızda hayırlısı ne ise Rabbim onu nasıp etsin ve bütün güzelliklerini göstersin.
  SELAM VE DUA İLE….

 29. kehkesani diyor ki:

  1/10/2006 – ***
  Yazan: kehkesani
  selamün aleyküm
  Allah bu günü ve her gününüzü hayırlı ve mübarek kılsın
  muhabbetle

 30. YanikSevda diyor ki:

  1/10/2006 – s.a
  Yazan: YanikSevda
  Gununuz hayirli, huzurlu ve bereketli gecmesini temenni ederim amcacigim..:)

  Cuz almakta gec kalmisim ama insaallah yarin aksam yapilacak hatim Dua’sina butun kalbimle Amin..Amin..Amin..Ecmain diyorum ve diyecegim..

  Saglik ve afiyette kalmaniz dilegimle..

 31. ilkay baki diyor ki:

  1/10/2006 – sayın hocam
  Yazan: ilkay baki
  Çok kıymetli Fuad Hocam, Bana bu hafta değilde önümüzdeki hafta hatimde cüz verirseniz memnun olurum.
  Sevgilerimle.

 32. kiremit diyor ki:

  /10/2006 – Selâm
  Yazan: kiremit
  Fuad amca uğrayamadım kusura bakmayın. Dualarınız için Allah razı olsun. Abimin durumu şimdi çok daha iyi, en fazla iki gün içinde hastaneden çıkar sanıyorum.
  Bu arada, yarın pazartesi, siz hala yeni hatim listesini göndermediniz.
  En kısa zamanda halletmeye çalışın. Aslında yarın akşama kadar vaktiniz var, unutmuş olabilirsiniz diye hatırlatmak istedim.

 33. muhammedi diyor ki:

  allah cc hazretleri razı olsun gerçekten harika bir çalışma

 34. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  Sevgili canım kardeşim Muhammedi;

  Asıl Allah senden razı olsun.

  İşte bu fakirin de istediği senin gibi kardeşlerimin yaptığı dualardır.

  Dua edin inşaallah Yüce rabbim de sizlerin duaları sebebiyle Benden razı olur inşaallah

  Zaten hepimizin de istediği ALLAH RIZASI değil mi?

  İnan ki böyle dualar gelince ben daha da çok çalışıp yazmak istiyorum

  Lealla (belki) bir salih kardeşimin duasına kavuşurum

  Tekrar teşekkürler.

  Dualarını esirgeme

  Sevgilerimle…

 35. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  Sevgili canım kardeşim Muhammedi;

  Bu site özel bir sitedir Ve üye olmak gerekmiyor YANI HER KES SERBESTTİR HER GELEN serbestçe Sadece istediği yazıları okur ve hayır dua eder yorum yazar beğenmediğini söyler tenkid eder Beğendiği yazıların altına ve ya beğenmediği yazıların altına fikrini yazar VE bu fakir kardeşine de dua eder.

  Bu kadar basit.

  Ayriyetten de Kuran hatimlerine katılmak isteğen kardeşlerimiz varsa da nbana yorum yazarlar ve katılmak istedikleri zaman kadar kuran hatimlerine de katılı istediği zaman da yarılabiliri

  Yanı hergelen bu siteye istediğini yazar YANI HERKES SERBESTTİR.

  DUALARINI BEKLERİM

  SEVGİLERİMLE…

 36. mehmet diyor ki:

  bu şeytan azazil ken ne görevi vardı .diğer dört büyük melekle aynı mertebedemi oluyordu. bu soruma cevap bulabilirmiyim aceba? yanıt alırsam çok memnun kalırım

 37. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  Kardeşim Mehmet;

  Senin sorunun cevabı zaten yazıda mevcuttur.
  Mümkünse yazıyı baştan itibaren okuma zamaın varsa daha çok açıklayıcı olur. Aslında ben sana buradan kesik kesik cevap yazabilirim Ve kısaca da şunu söyliyeyem.
  bu şeytan azazil ken ne görevi vardı ;

  CEVABNINA Kısaca şunu söyliyeyim.
  Şeytan azazil iken yer yüzünde idi ve cinilerden idi. Allah’a ibadet ile meşgül idi.
  Ama uzun uzadiya olarak da şunları verebilirim;

  Dehhak (Rahmetüllahı aleyh) İbni Abbas (r.a.) den rivayetle, burada hususi taifeler kastedildiği söylemiştir.

  Açıklaması şöyledir ki,

  Allahü Teala (c.c ) Adem aleyhısselamden evvel yeryüzünde cinlerin babası olan Can’ı ve evladını yarattı.

  Sonra evlad-ı can isyan ettiler. Hak subhanehu ve teâla bir kısım melekleri, bunları helak etmeleri için yeryüzüne gönderdiler.

  Azrail (a.s.) başkanları idi.

  Yeryüzüne gelip BUNLARI ÖLDÜRDÜLER VE YERYÜZÜNDEN ÇIKARDILAR.

  Senin Rabbın meleklere dedi ki:

  -“(Biz arz de bir halife yaratacağız) Mealındeki ayeti kerimede buyurulan meleklerden murad bunlardır.

  Allahu teala (c.c.) kur’anı kerimde Hicr suresi 27. nci ayeti kerimesinde (Adem’den önce cinlerin pederi olan Can’ı ateşten yarattık.) buyurdu.

  Bu ateş bir büyük ateştir ki, hem nuru hem dumanı vardır Nurdan melekleri, zülmetten cinleri halk etti.

  Cinlerin babasına (Dumas) yahut (Tarnus) derlerdi…

  Melekler nurdan yaratıldıkları için ibadete başladılar. Cinler zulmetten halk olunduklarından küfr, isyan ve tuğyan ettiler.

  Zamanla çoğaldılar. Hak Teala bunlar bir şeriat gönderdi. Taata ve ibadete çağırdı. Tarnus ve evladı itaat edip Hak teala’ya ibadette koyuldular.. Nice müddet bu halde devam ettiler. Altı bin otuz yıl, yahut beşbin yirmi yıl, Muhyiddin-i Arabi (k.s.) ya göre dört bin yirmi yıl geçti.

  Bu müddetlerın sonlarına doğru, inat ve isyana başladılar. Zira ateşin zülmet kısmınden yaratılmışlardı. Kibr edip ibadeti bıraktılar. Hak teala büyüklerinı çeşitli cezalerle helak eyledi. Zaifleri şeriatten ayrılmamışlerdi. İbadete devam ediyorlardı. Onun için sağ ve salim kaldılar.

  Hak teala kendi cinslerınden (Hülyanıs) namında birini bunlara vali tayın edip yeni bir şeriat emretti. İlkin itaat ettilerse de, uzun bir devir geçtikten sonra, bunlar da asi oldular. Hak teala bunların da kibr edenlerini helak edip, doğru yolda olanları sağ kaldı.

  Bunların başına (Halet) adında bir cini hakim etti. Üçüncü bir devir geçti. Yine doğru yoldan ayrıldılar. Hak teala’nın gazabına uğradılar. Salihlerden az kimse kaldı.

  Zamanla çoğaldılar içlerinde (Hamüs) adlı birisi en iyileri idi. Onu kendilerine Vali yaptı. Bütün ömrü boyunca Emri bil Ma’ruf Mehy-ı anıl münker ve şeriatın hükümlerini uyguladı. Ömrü tamam olunca Hak tealanın rahmetıne kavuştu.

  Bunun vefatınden sonra Can’ın kötü evlatleri küfran-i ni’met edip fesat yolunu tuttular. Hak teala onlara nasihatçıler gönderdi. Asla fayda etmedi. Dördüncü devir de nihayet buldu.. Hak Tealâ (c.c.) hikmeti gereğince melekler gönderip onların çoğunu katlettiler arda kalanlar, adalarda harabelerde saklandılar, dağıldılar.

  Bülüğa erişmiyenleri melekler esir ettiler. Onlardan biri AZAZİL idi… Melekler göye çıkıp aralarınde büyüyüp, günden güne ilerledi. Öyle oldu ki: Meleklerin muallimi oldu. Bazıları derler, onun babası Hablis adında arslan suretinde idi. Annesının adi teblis idi. Kurt süretinde idi…

  http://www.fuadyusufoglu.com/azazil-seytan-aleyhillanet2/

  bu yazıda önemli açıklamalar vardır.
  Yanı Azazil Melek değildi ki Dört büyük meleklerle aynı mertebeye erişsin.
  Sadece yeryüzünde suçlu olarak esir edilen bir cin kavminin ferdiydi.
  Duaların ı beklerim..

  Sevgiyle kalın..

  Duayla kalın..

 38. Adem Aleyhis selam’ın yaratılışı (Azazil 7) « بسم الله الرحمن الرحيم diyor ki:

  [...] dereceleri.İmâm-i Mâlik (Radiyallah-u Anhu)- 10 « Adem Aleyhis Selam (Azazil 6) Adem Aleyhis selamın yaradılışı (Azazil 8) [...]

Yorum Yapın