Dinde Kırk Esas “Namaz” – 4

06 Temmuz 2008 Pazar

dsc00677-fuadyusufoglu-kalecik-koyu.JPG

Kalecik köyü (Kalehe)

Üçüncü esas:

Namazda muhafeza edilmesi gereken esaslardan üçüncüsü namazın ruhunu muhafeza etmendir,

Namazın ruhunu, ihlas, namazın tümünde kalb huzuru ve namaz kılarken kalbin namazın manaları ile muttasıf olmasıdır.

Ruku ve secdeyi ancak kalbinin zahiri haraketine uygun olarak huşu içinde iken eda edersin. Zira esas maksad bedenin huşu ve (hudu’u) değil, kalbin hudu’u ve huşuudur. Sen “Allah-u Ekber – Allah her şeyden büyüktür. - dediğin zaman kalbinde ondan büyük bir şeyin bulunmaması gerekir.

Ve

Yüzümü Allah’a yöneltim.” Dediğinde de tam manası ile Allah’a yönelmeli ve bütün varlığınla Allah’tan başkasından yüzünü çevirmelisin

“Elhamdulillah” dediğinde kalbin Allah’ın ni’metlerine karşı olan şükür ve neimetlerine olan şükrünün sevinci ile dolmuş olmalıdır.

Ve iyyake nestein” – Ancak senden yardım taleb ederiz – dediğinde de, kendi za’fın ve acsinin şuuruna ermelisin ve ne senin ne de senden başkasının elinde hiçbir şey bulunmadığını idrak etmelisin. Bütün dualarda ve amellerde durum böyledir. Onun tafsilatı uzar. İHYA kitabında geniş olarak izah ettik.

Sen, namaz kılarken, namazın evvelinden sonuna kadar kalbini namaza bağlaman için nefsinle savaş. Zira kişi namazında ancak namazdan anladığı kadar sevab alır.

Eğer namaz kılarken kalbini namaza bağlıyamıyorsan – Ben seni ancak böyle olduğunu zan ederim – Öyle ise bak, eğer gaflet içinde geçirdiğin mikdar iki rekat farz kadar ise namazı iade etme, fakat iyi bil ki nafile namazlar, farz namazlarını telafi eder.

Binaenaleyh kalb huzuru gelinceye dek iki rek’at kadar nafile kıl, gaflet ziyadeleştikçe nafile namazlarını fazlalaştır. Ta ki, kalbinin huzura kavuşsun.

Meselâ,

On rek’atta dört rekat sana farz olan mikdardır. Allah’ın nafile namazlarının farz namazlarının telafisi olması hususunu senden kabul buyurması sana olan rahmetidir. İşte bunlar namazda riayet edilmesi gereken esaslardır.

Devam edecek…..

Dinde Kırk esas (İmam-i Ğazali)

Allah-u Teala hazretleri (c.c.) bizleri ve sizleri Namaz kılarken namazın erkanlarına, sünnetlerine riayet eden kullarınden eylesin. AMİN…..

Fuad Yusufoğlu

“Dinde Kırk Esas “Namaz” – 4” için 4 Yorum

 1. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  22/7/2007 – Selamünaleyküm
  Yazan: sirad
  Ağabeyim yorumunuzu görünce o kadar rahatladım ki! Diğer mesajlarınızı almadım. Daha doğrusu hiç görmedim. Korkmuştum cevap göremeyince. Aceba ağabeyim bana darıldı mı? Üstüne mi yüklendim? diye düşündüm.

  ALLAH Teâlâ razı olsun sizden. 21 ile 29 arası (21 ve 29 da dahil) olucak. Sizden bir ricam var. Eğer ki kalırsa ALLAH (c.c.)’nin rızası için sakın kendiniz tek başınıza okumayın. Yüklenmeyin sakın kendinize. ALLAH (c.c.) için bana haber verin paylaşalım inşALLAH.

  ALLAH Teâlâ’ya emanet olun.

  Selamünaleyküm.

 2. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  22/7/2007 – Selamünaleyküm
  Yazan: isimsiz
  Ağabeyim inşALLAH Ramazan Ayı’na kadar. Cüz kalırsa eğer inşALLAH paylaşalım inşALLAH sevabı. Bir de eğer ki cüzler biter de almak isteyen olursa yine haberdar edin inşALLAH beni.

  ALLAH Teâlâ razı olsun sizden.

  Selamünaleyküm.

 3. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  22/7/2007 – Selam….İSİMSİZ GÜL yeğenim…Selam…
  Yazan: fuadyusufoglu
  Sevgili canım yğenim… Eşinize de selamlarımı söyle Ve daha evvel de sana yazdığım yorum ışığında Birlik ve beraberlik içinde Allah(c.c.) sizleri mesud ve bahtiyar eylesin..amin…
  Sevgiyle kalın..duayla kalın…

  Düzenleyen fuadyusufoglu gün: 22/7/2007 saat: 20:39

 4. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  22/7/2007 – Dua ile..
  Yazan: isimsizgül
  Amin..Cümlemize inşaallah.Allah razı olsun.Hayırlı akşamlar.

Yorum Yapın