Dinde kırk esas: Kur’an okumak- 2

07 Temmuz 2008 Pazartesi

dsc06153-fuadyusufoglu-kasyane.JPG

Kasyane (Nusaybin)

3-Kur’an okumanın mikdarıdır. Onun üç derecesi vardır; en ednası ayda bir kere hatm etmektir. En alası ise üç günde bir hatm etmektir.

Peygamberimiz (Sallallahu aleyhi ve selem);

-“Kim ki kur’an’ı üç günden daha az bir zamanda hatm ederse O, Kur’an’ı anlamaz.” buyurmuştur. (Tirmizi.)

Kur’an okumanın mikdarı, haftada bir hatmetmektir. Her gün bir hatim yapmak ise sevablı ve iyi bir şey değildir.

Ey kardeşim,

Aklınla bir mantık yürütüp, hayırlı ve menfaatlı olan her şey ne kadar çok olursa o kadar yararlı ve faideli olur deme.

Çünkü;

Senin aklın ilahi işlerin sırlarına ulaşamaz. İlahi işlerin sırlarını ancak PEYGAMBERLİK kuvveti kavrayabilir. Sana; yapması gereken şey peygambere uymaktır.

Görmüyormusun ki, sen namaz kılmakla emrolunduğun halde bütün gün namaz kılmaktan menedildin, Sabah namazı vaktindan sonra, güneş doğarken ve batarken zeval vakti (Öğle vaktinin yaklaşması anı) namazı kılmamakla emrolundun.

Senin bu kıyasindeki, yanı;

-“Nekadar çok namaz kılarsan o kadar çok sevab alırım” demenin fasıd ve doğru olmadığı zahirdır.

Zira senin bu sözlerin, ilaç hastaya yararlıdır, ne kadar çok kullanırsa o kadar çok fayda görür diyen gibidir. Halbukki sen bilirsin ki, ilacı çok almak bazı kere insanı öldürür.

Kur’an okumanın batını sırları ise beştir.

1- Kur’an okumağa başladığın ilk an, Allah (c.c.) ın büyüklüğünü, anlıyarak okuduğun kelamın alametini büyüklüğünü anlamandır. Arşı, kürsü, gökleri, yeri, gökler ve yer arasında bulunan melekleri, insanları, cinleri, hayvanları, bitkileri ve madenleri kalbine müşahede ederek bunların tümünün yaratıcısının Allah (c.c.) olduğunu ve bunların hepsinin Allah (c.c.) ın kudret kabzesinde bulunduğunu ve yine bunların hepsinin Allah (c.c.) ın fadlı ve rahmeti ile yaşadığını hatırlarsın.

Sen Allah (c.c.) ın kelamını okumak ve onunla Allah (c.c.) ın zatına bakmak ve Allah(c.c.) ın ilminin, hikmetinin güzelliğine muttali olmak istersin. Ve sen bilirsin ki, Kur’an’ın sahifelerinden ibret olan zahiri kısmına ancak zahirleri temiz olanlar el sürebilir. Zahirleri temiz olmayanların Kur’an’a el tuıtmaları yasaklanmıştır.

2- Eğer anlayabilirsen Kur’an-ı okurken manasını düşünerek
Okuman dır. Gaflet içinde okuduğun her parçasını amelinden saymayarak onu tekrarla. Çünkü: zahirde Kur’an-ı talim ve tecvid üzere okumak manasını anlamağa imkân hazırlamak içindir.

Resul-i Ekrem (salllallahu aleyhi ve selem);

-“Şuursuzca yapılan ibadette, düşünmeden okunan da (Kur’an okumada) hayır yoktur.”

Hatim sayısının çokluğuna haris olmaktan sakın. Zira bir gecede manasını düşünerek okuduğun bir ayet senin için manasını düşünmeyerek okuduğun iki hatımden daha hayırlıdır.

Resulullah (Sallalllahu aleyhi ve selem) besmele-işerifi okudu ve aynı ayeti  yirmi defa tekrarladı.

Said bin Cübeyr de bütün bir geceyi,

-“Ey günahkarlar bugün siz bir tarafa ayrılın.”Mealindeki ayet-i kerimeyi okumakla geçirdi. Yasin suresi Ayet: 59

Ey Okuyucu:

Ümit edilir ki, senin için en layık olanı, Arif kişilerin bazısının söyledikleri şu sözdür:

Zira arifin biri der ki;

-“Benim her cuma bir hatmim vardır. (Her hafta bir hatim yaparım) ve benim her ay bir hatmim vardır, benim her yıl bir hatmim vardır. Ve benim otuz seneden beri henüz bitirmediğim bir hatmim vardır.

Bunlar Kur’an-i okurken düşünme derecelerine göredir. Zira vakitlerin bir kısmında uzun düşünmeye kalbin tahammülü olmaz. Bunu içindir ki uzun düşünme için özel bir hatmin olması gerekir.

3- Kur’an okuma esnasında düşünürken irfan meyvelerini kendi dallarından toplaman, ve onları kendi menbalarından iktibas etmendir.

4-Kur’an-ı anlamaya engelleyenlerden kendini kurtarmaktır ki o engeller, anlamayı men eden bir perdedir.

Devam edecek…

Dinde Kırk esas (İmam-i Ğazali)

Allah-u Teala hazretleri (c.c.) bizleri ve sizleri kur’an-i kerimi anlayarak okuyan ve onunla amel eden kullarından eylesin. AMİN…

Fuad Yusufoğlu

“Dinde kırk esas: Kur’an okumak- 2” için 11 Yorum

 1. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  3/8/2007 – selamun aleykum
  Yazan: 16MUCO49
  Cumanız mubarek olsun.Allah’ım(c.c)bu günün hatırı için hayır üzere olan bütün
  ümmeti-muhammedin işini rast getirsin,acı içinde olanların acısını dindirsin İnşaallah.(amin).Sizlere ve ailenizede huzur ve mutluluklar diler selamlarımı iletirim.
  Allah’a(c.c)amanet olunuz..(dualarınızı bekliyorum)

 2. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  3/8/2007 – Esselamunlaeyküm..
  Yazan: sirad
  Öncelikle yeğeniniz olarak kabul ettiğiniz için Allah(cc) razı olsun.Hakkınızı helal edin aklınızı karıştırdım. Amcacım sirad tek bir kişiden oluşmuyor. Ama şimdiye kadar bir kişi ilgilendiği için siradı bir kişi olarak tanımış olabilirsiniz. Gül şimdiye kadar siradla uğraşan size yorumlar yazan kişiydi. Ben siradın diğer üyesiyim ama siradla bazı sebeplerden dolayı ilgilenemedim.Yeni yeni ilgilenmeye başladım.Dünkü yazıyı yayınlayan da bendim. O yüzden size öyle bir yorum yazdım. İnşaAllah bu sefer açık anlatabilmişimdir. Tekrar kusuruma bakmayın. Selametle..

 3. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  3/8/2007 – slm
  Yazan: siiringozyaslari
  S.a Fuat amca iyisinizdir inş sağlığınıza duacıyım.Bilmenizi istiyorum ki verdiğiniz cüzleri okuyorum buna bir mani olduğunda ise dostlarıma okutuyorum.
  Sanıyorum bilginiz dahilindedir kısa bir süre önce büyük bir ameliyat geçirdim 2 ay oldu ve ben hamdolsun şaşılacak bir hızla toparlandım.Bunun tek nedeni ise kadere olan inancım ve tevekküldür.Düzelmem akabinde hafızlığa yeniden başladım bu konuda muvaffak olmam içinde dualarınızı bekliyorum.
  Duada unutulmamak dileğiyle…
  selam ve dua ile.

 4. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  3/8/2007 – Duamızda ısrarcıyız..
  Yazan: isimsizgül
  Ailenizin ,sizin ve tüm müslüman aleminin cumamız mübarek olsun Fuat amcacım.Dualarımız sizinle.Öncelikle şunu belirtmek isterim sizinde dediğiniz üzere internette herhangi bir sayfam yok ve hiç bir yere üye filan değilim.Tek yaptığım internette Cerenimin vesilesiyle sizlere yorum yazmak,yorumlarınızı okumak,duanızı ve duamızı almak.Allah(c.c.)sizden ebeden razı olsun.Şuana kadar yaptığınız iyilikler için.Ne güzel gönlünüz var amcacım Rabbim amellerinizi katında kabul buyursun inşaallah.Siz belkide bizim yapmak isteyipte yapamadıklarımızı yapıyor ve inşaallah biz gençlere güzel örnekler oluyorsunuz.
  Fuat amcacım sizin gibipaylaşımları olan insanlar çok sınırlı, sizin
  bana duanızdan çok çok yardımınız dokundu.O yüzden sizi takdir ediyor ve sizi amcam kadar belki dahada fazla seviyorum.Allah(c.c.) sizden ve ailenizden razı olsun.AMİN.Sıkıntılarımızı paylaştınız ve elinizden geldiği kadar da yardımcı oldunuz, şimdi sıra bizlerde sizler için elimizden geldiği kadar duacıyız..İnşaallah.Allah’ın izni ile sayenizde dualarımız artacak ve bizlerde sıkıntıları olan kardeşlerimize elimizden geldiği kadar yardımlarda bulunacağız hakkınızı helal ediniz Fuat amcacım.Ailenize çok çok selamlar.Allah’ın rahmeti üzerinize olsun.Allah’a emanet olun.Ami

 5. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  3/8/2007 – Dua ile..
  Yazan: isimsizgül
  Şu mübarek günün yüzü suyu hürmetine Allah-u Teala bizleri Kuran-ı öğrenmek, onu anlayarak ve usuluyle okumak ve Kuran-ı okudukça ondan feyiz alan kullarından eylesin.Amin.Tüm temennim ve isteklerimin en büyüğü Fuat amcacım.İnşaallah.Rabbim katında dualarımızı kabul buyurur.Amin.Amin.Amin.

 6. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  3/8/2007 – s.a fuad amcam
  Yazan: igra
  HAyırlı cumalar cumanız mubarek olsun.Nasılsınız iyimisiniz .RABBİM sizleri korusun RABBİM sizleri evlatlarınızın başından eksik etmasin.Dualarım sizinle hakkını helal et fuad amca bu ara sık uğrayamadım eşim rahatsızlandı üç gün hep yattı.RABBİM hastalara şifa dertlilere deva versin amin.Ellerinizden öpüyorum sizlerin eşinizin selamün aleyküm.

 7. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  3/8/2007 – Selam İSİMSİZ GÜL yeğenim… SELAM…
  Yazan: fuadyusufoglu
  SEVGİLİ CANIM YEĞENİM…Cumanız mübarek olsun… Bizim gibi fakırlerin bayramı olan bu mübarek günde bu güzel ve anlamlı dualarınız için Allah(c.c.) ve Fahri kainat efendimiz olan Resulullah (Aleyhisselat-u ve selam)de sizden ve ailenizden Ebedden razi olsun.. AMİN….Allah(c.c.) sizleri mutlu ve huzurlu eylesin…amin…
  Asıl sizler iyisiniz sizler bu günahkar amcanıza yaptığınız dualar sayesinde dereceler kazanacaksınız inşaallah … Allah(c.c.)sizlerin kalbınde ne varsa hasıl eylesin amin…gönlünüzdekini kalbınızde hayırlı olarak kılsın…AMİN…
  Zaten bizim gibi günahkarlar da bunu ister sizler gibi temiz kalblı Mütedeyyin insanların dualarından başka ne isteyebilir ki… Bu bana yeter de artar… Sadece dua …dua …dua istiyoruz… Elhamdulıllah BU DA ALLAH(C.C.) BİR Ni’metidir…Bizim kalbımızı dünya malından müsteğnı kılmıştır…İnan ki bende farkında değilim… Nasıl oluyor bende bilmiyorum Bu da Allah(c.c.) bir keremidir…
  Ben bir şehirde görevli iken Misafırlarım çok gidip geliyordu..Bir gece saydım tam 21 kişi Tabiki dost akraba… BİR ARKADAŞIM BANA BİR GÜN
  “Fuad senin maaşın belli ve senin evini de biliyoruz gelirinide biliyoruz ama senin gözün korkmuyor ve çok harcama yapıyorsun… Acebe diyoruz Vala sen böyle bir insan değilsin ama acebe dairedeki görev sebebiyle başka bir gelirmi alıyorsun?(RÜŞVETİ KASD EDİYOR)dedi…Ben
  ” evet doğrudur benim maaşım sınırlı ve gözüm korkmuyor ve ayrıyetten de dairedki görevim icabı olarak başka yerden yan gelirimde yok ama senin unuttuğun bir şey var oda Allah(c.c.) bereketidir.. ALLAH(C.C.) BİR YERE BEREKET İHSAN EYLEDİMİ O KOLAY KOLAY O EVDEN VEYA O İŞ YERİNDEN ÇIKMAZ.İŞTE SENİN MALIN MÜLKÜN OLABİLİR AMA SEN DE Kanaat olmazsa fakır fuad ne yapsın “dedim…
  Kanaat ve cevadlık bir başkadır… Mesele Allah(c.c.) bir müslüman olmayan bir kişiyi sırf cevvad ve misafirperverlik yaptığı için Cehennemde olduğu halde onu cehennem ateşiyle yakmiyor Resulullah (a.s.v.) miraca giderken Orada cennet ve cehennemi gezmiş.. cEHENEMDE BAKMIŞ Kİ BİR ŞAHIS OTURUYOR AMA ÜZERİ CAMLI KAPLI YANMIYOR… Resul(a.s.v.) Malık’a ‘ sormuş
  “bu kim?”
  Malik cevab vermiş
  ” Bu dünyada iken çok mertlık yapmış dünyaya ismini hizmetle yaymış olan Hatem-e taydır”
  Allah(c.c.) niçin cennetine koymamış:çünkü Allah(c.c.) ın cenneti müşriklere haramdır… Ama bu hizmetlerin karşılığı olarak da onu cehennemde tutmuş ama Yakmamış Kendisi de Daha Peygamber (a.s.v.) zamanına erişmemiş bir insan Ama kızı ve Ade ismindeki Oğlu MÜSLÜMAN OLMUŞLAR VE PEYGAMBER EFENDİMİZE BAĞLI KALMIŞLAR …ONLARIN KISASI DA UZUNDUR… SENİ SIKMIYAYIM… Daha evvelde söyledim İşte bu huyum kötüdür.. Ben hep müslümanları sıkıyor onları rahatsız ediyorum…Oysakı Rahmetli babam bana bunu demişti YERİ CENNET OLSUN
  ” Oğlum dostlarını sıkma onları rahatsız etme diye”
  Malesef ben onun sözünü tutmadım… Afola … Hayırlı cunmalar…Enişteme de selam söyle…
  Sevgiyle kalın..Duayla kalın…

 8. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  3/8/2007 – Dua ile..
  Yazan: isimsizgül
  Aleyküm selam amcam.Hakikaten bu misafir perverliğiniz benide etkiliyor.Sayfanıza yorum yaptıkça cevapladığınız o güzel örnekler yorumlar bize güzel bi ışık yakıyor.Amcacım sizin gibi, misafiri Allah(c.c.) rızası için bende çok severim,elimden geldiği kadarıyla.Genciz ister istemez dünya malınada gözümüz kayıyor ama şükrediyoruz bize verilen nimetlere fazlasında gözümüz yok Rabbim bize ne layık görmüşse onu dostlarımızla paylaşmak kadar güzel ve mühim bişey yok.O yüzden bu yiğeninde çok fazla tutumlu olamıyor.Bunun sıkıntısını çoğu zaman atlatıyoruz Elhamdürillah.Ama önemli olan şu durki helal lokma yemek,Rabbim gözümüzü haramdan,başkasının malından,ve dünya malından alıkoysun hepimizi.Rabbim bizi kimseye muhtaç etmeden yaşatsın.Amin.İnşaallah ömrümüz yettiğince harcadıklarımız hep ALLAH(C.C.) yolunda ve rızasında olur inşaallah.Amcacım Abdullah dedemize Allah’tan rahmet diliyorum.Mekanı cennet olur inşallah.
  Ve o cennet-i mekanda gönül dostlarımızla,Peygamber efendimiz(sallallahu aleyhi ve sellem)in ve Allah-u Tealanın yanında bizede bir yer nasip olur inşaallah.Rabbim Cerenimize Ayçamıza ve tüm hastalarımıza şifalar versin inşaallah.Amin. Amcacım cumanız mübarek olsun.Allah’a emanet olun.

 9. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  3/8/2007 – Selâm
  Yazan: kiremit
  -okuduktan sonra silebilirsiniz-
  sizin sayaç arada bir görünmez oluyordu en iyisi onu artık kullanmayıp başka sayaçla değiştirmeli diye düşündüm.
  yeni sayaç biraz farklı.
  en üstte şu an kaç kişi var onu gösterir.
  onun altında bugün kaç ayrı kişi ziyaretinizde bulunmuş onu gösterir.
  onun altında ise bugün sayfalarınıza kaç tıklama yapılmış onu gösteriyor.
  yani aynı kişi birkaç sayfanızı tıklamış olabilir.
  en altta ise, sayaç sayfanıza eklendiğinden şu ana kadarki tıklama sayısı gösterir.
  En alttaki sayı her gün artar, diğerleri 24 saatte bir sıfırlanır.
  ayrıca arkadaşlar listesine bir yenilik yaptım:
  listedeki her hangi birine tıkladığınız zaman ayrı sayfa olarak sizin sayfanın haricinde açılır. sizin sayfa yerinde kalır. değişmez.

 10. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  3/8/2007 – ..
  Yazan: kiremit
  mesajlarınızı biraz geç okuyabildim.
  tabii ki istemezseniz silmeyin.
  bu sayaçtan kullananlarda şimdiye kadar sayacın zaman zaman görünmez olması gibi aksaklıklara hiç rastlamadım.
  bu daha iyidir.
  hem sadece tıklamaları değil gün içinde kaç farklı kişi gelmiş onu da gösteriyor.
  daha iyi.

 11. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  3/8/2007 – Selam….İSİMSİZ BİRİSİ Yorum yazan kardeşim… SELAM…
  Yazan: fuadyusufoglu
  Sevgili canım yeğenim… Yorumlarınızı bekliyorum… İNAN Kİ ÖZLEDİM MUTLAKA İşlerin vardır… İşlerin olsa da uğramazsan da bu fakır kardeşine dua et yeter… Zaten benim derdim DUA’DIR…Daha evvelde bir yazımda belirtim… Rahmetli Babmın mezarına ziyarette giderken gözüme bir mezar taşındakı yazı ilişti İNAN Kİ DEFALARCA OKUDUM…Okudum …okudum…
  O MEZAR TAŞINDA ŞUNLAR YAZILIYDI:
  “Ziyaretim maksadı Dua’dır
  Bugun bana, yarın ise sana’dır.”
  Evet ibretli bir yazı… Onun için lütfen herkese söyliyorum Bu garıban kardeşinize dua edin…
  sEVGİYLE kalın..Duayla kalın…

  Düzenleyen fuadyusufoglu gün: 4/8/2007 saat: 00:34

Yorum Yapın