Ebû Râfi (Radiyallah-u anhu)- 2

31 Ağustos 2009 Pazartesi

Mescid-i Nebevvi (Sallallahu aleyhi ve Sellem)

Ebû Râfi (Radiyallah-u anhu)- 2

Ebû Râfi (r.a.), İslamın İLK zamanlarında Müslüman olmasına rağmen müşriklerin şerrinden çekindiği için Müslümanlığını açığa vurmamıştı. Bedır muharebesine kadar, olmuş, müşrikler mağlup olarak Mekke’ye dönmüşlerdi.

Ebu Rafi ( r.a ) bu sırada Zemzem kuyusunun yanındaki odasına kendi işi ile uğraşıyordu. Yanında Ümm-i Fadl (r.anha) var idi. Ümm-i Fadl (r.anha) da Müslüman idi.

Bedir Müslümanların, müşrikleri, büyük bir hezimete uğrattıklarını duyunca, çok sevinmişlerdi. Ebu Rafi ile Ümm-i Fadl bu sevinçli haberden konuşuyorlardı. Bu sırada oraya Ebu Leheb gelince, konuşmalarını kestiler.

Ebu Leheb, Bedir gazasına gitmemiş, yerine As bin Hişam bin el Muğire’yi göndermişti. O zamanın adetine göre harbe gitmiyen bir kimse, yerine başkasını göndermesi gerekiyordu.

Ebu Leheb, gelince, kendisine Kureyş’in mağlubiyet haberini verdiler. Bunun üzerine orada bir yerde oturdu. Ebu Rafi (r.a.) ile Ebu Leheb’in sırtları birbirilerine dönük bir vaziyette idi. Ebu Leheb otururken, Ebu Süfyan da Bedir’den dönmüştü.

Bunu görenler,

-“İşte Ebu Süfyan geldi.” dediler.

Ebu Leheb, Ebu Süfyan’a

-’’Ey kardeşimin oğlu! yanıma gel, diye çağırdı. O’ndan, Bedir harbi hakkında bilgi istedi.

Devam edecek….

İslam âlimleri ansiklopedisi

Allah-u Teâlâ hazretleri (c.c.) Bizleri ve sizleri Ebû Râfi (Radiyallah-u anhu) nun şefaatına nail eylesin. O’nun yüzü suyu hürmetine günahlarımızı afv eylesin. Amin

Fuad Yusufoğlu

“Ebû Râfi (Radiyallah-u anhu)- 2” için 1 Yorum

  1. Ebû Râfi (Radiyallah-u anhu); « بسم الله الرحمن الرحيم diyor ki:

    [...] anh);Kurban bayramınız kutlu olsun « Abdullah bin Ümm-i Mektüm (Radiyallah-u anhu)- 2 Ebû Râfi (Radiyallah-u anhu)- 2 [...]

Yorum Yapın