Erkam bin Ebi’l Erkam (Radiyallahu anhu)- 2

03 Ağustos 2009 Pazartesi

Mescidül-Kıbleteyn Minaresi (Medine-i Münevvere)

Erkam bin Ebi’l Erkam (Radiyallahu anhu)- 2

Bu vakfiye’de şöyle yazılır;

-“Bu Erkam’ın Safâ’dan az ileride bulunan evi hakkında verdiği sözü ve vasiyetidir. Arsası Harem-i şerif’ten sayıldığından bu ev de vakfedilmiştir. Satılmaz ve mirasçı olunmaz. Buna Hişâm bin As ve azaldı kölesi filan şahiddir.” Böylece İslamiyet’te İLK VAKFI yapmış oldu.

Bu tarihi ev Hazret-i Erkam (r.a.) ın evlad ve torunları tarafından kullanılarak 140 senesinde Halife Mansur zamanına kadar geldi.

Halife Mansur bunlardan hisselerini satın aldı. Ev tamamen Devlet’e kaldı. Daha sonra tamir edilirken asıl şekli de değişti. Birçok el değiştirdikten sonra Üçüncü Sultan Murad Hân 999 (M. 1591) mescid olarak yeniden yaptırdı.

Hazret-i Erkam (r.a.) asil bir aileden ve çok zengin idi. Cahiliyet zamanında bile itibarı yüksekti. ANCAK Müşriklerin işkence ve zulümleri dayanılmaz hale gelince Medine-i Münevvere’ye HİCRET etti.

Resulullah (Sallallahu aleyhi ve Sellem) Medine’de kendisni Hazret-i Ebû Talha (Zeyd bin Selh) ile KARDEŞ yaptı. Rahat ve huzurlu yaşaması için Beni Züreyk mahallesinden bir miktar arazı aldı. Hazret-i Erkam (r.a.) vefatına kadar burada yaşadı.

Resulullah (Sallallahu aleyhi ve Sellem) ile birlikte Bedir, Uhud, Hendek ve diğer bütün savaşlara katıldı. Kahramanca döğüşüp büyük fedakârlıklar gösterdi.

BEDİR SAVAŞINDAN SONRA Peygamberimiz (Sallallahu aleyhi ve Sellem) kendisine bir kılıç hediye etti. Daha sonra zekat mallarını toplama hizmetini verdi. Dört Halife devrinde ‘meşveret meclisinde’ vazife yaptı.

Zühd ve Takvası çok idi. Bütün vaktini Allah-u Teâlâ’ya ibadet etmekle geçirirdi. Birgün Kudüs’teki Mescid-i Aksa’da namaz kılma arzusunu Resulullah (s.a.v.) a arz etti.

Bunun üzerine Resulullah (Sallallahu aleyhi ve Sellem);

-“Mescid-i Haramda bir defa namaz kılmak, diğer mescidlerde Yüzbin defa daha çok sevabtır.” Buyurunca. Mekke’ye gidip, Mescid-i Haram’da ibadetini yaptı.

Peygamberimiz (Sallallahu aleyhi ve Sellem) den bazı hadis-i şerifler rivayet etti. Rivayet eden oğlu Osman olarak gösteriliyor ise de kaç tane hadis rivayet ettiği bilinmemektedir.

Hazret-i Erkam (r.a.) geçimini kendi arazilerinden elde ettikleri mahsulden kazandıklarıyla ve ticaret ile temin ederdi.

Ubeydullah, Osman (r.anhüm) adlı oğulları Meryem, safiye ve Ümeyye (r.anha) adlı kızları olmak üzere beş evladı bilinmektedir.

Hazret-i Erkam (r.a.) 53 (M. 673) de 83 yaşlarında iken Medine-i Münevvere’de vefat etti. Bu sırada Medine valisi Mervan bin Hakem idi. Namazını kıldırma vazifesini kendisi yapmak istedi ise de Hazret-i Erkam (r.a.) ın oğlu Ubeydullah (r.a.) babasının vasiyeti olduğunu söyledi.

Hazret-i Erkam (r.a.) ın vasiyeti üzerine cenaze namazını Âşere-i mübeşşere’den olan Hazret-i Sa’d bin Ebi Vakkas (r.a.) kıldırdı. Baki’ kabristanına defnedildi.

İslam âlimleri ansiklopedisi

Allah-u Teâlâ hazretleri (c.c.) Bizleri ve sizleri Erkam bin Ebi’l Erkam (Radiyallah-u anhu) nun şefaatına nail eylesin. O’nun yüzü suyu hürmetine günahlarımızı afv eylesin. Amin

Fuad Yusufoğlu

“Erkam bin Ebi’l Erkam (Radiyallahu anhu)- 2” için 3 Yorum

 1. nurislam diyor ki:

  Hocam selamun aleykum. yoğunluğumdan dolayı cüzleri size havale etmiştim Allah razı olsun anlayışınız için. Ben hangi cüzden itibaren okumaya başlayayım Hocam 30 dan mı 1. cüzden itibaren mii alayım nasıl diyorsanız öyle yapayım cevabınızı beklıyorum.

 2. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  Sevgili canım yeğenim Nurislam;

  Kurban bana işlerinin yoğunluğu nedeniyle bana gelecek haftalar için de (29 ve 30 cüzleri) senin cüzlerini okumamı istemiştin Ben bu hafta 29 ı okuyacağım ve gelecek hafta 30 inşaallah okuyacağım. Ama işlerin biterde sen istersen Glecek hafta 30 icüz’ü okuyabilirsin. İşlerin bitmemiş ise ben senin yerine 30 cüz’ü de okuyayım sevabı şimdiden sana hibe ediyorum.

  Allah kendi rıazsı istikametinde kabul buyursun. Cüzler için durum bu bana haber veriniz.

  Kurban sizler salıh insanlarsınız Benim ailemin üzerinde bazı musibetler vardır (gerçi Yüce Rabbım bizleri daha büyük müsibetlerden muhafaza eylesin Amin)

  Ama salıh insanlar olduğunuz için bana ve aileme dua eder misiniz?

  Sevgilerimle

 3. Erkam bin Ebi’l Erkam (Radiyallahu anhu); « بسم الله الرحمن الرحيم diyor ki:

  [...] Devam edecek…. [...]

Yorum Yapın