Fatima-tüz Zehra (Radiyallah-u anha)- 16

24 Temmuz 2009 Cuma

Mescid-i Nebevvi (Sallallahu aleyhi ve Sellem)

Fatima-tüz Zehra (Radiyallah-u anha)- 16

Yine bir başka hadis-i şerifte Resulullah (Sallallahu aleyhi ve sellem);

-“Yâ Ali! Allah-u Teâlâ sana, fatima’yı zevce yaptı. YERYÜZÜNÜ O’NA MEHR KILDI. Sana buğz ederek yeryüzünde yürüyen kimsenin, bu yürümesi haramdır.” Buyurdu.

Bilâl-i Habeşi (r.a.) anlatıyor;

-“Bir gün Resulullah (Sallallahu aleyhi ve Sellem) mübarek yüzü ayın öndördünden daha parlak olduğu halde yanımıza geliyordu.”

Abdurrahman bin Avf (r.a.) Server-i âlemi karşıladı;

-“Babam anam sana feda olsun Yâ Resulallah! Bu ne nur’dur?” dedi

Resulullah (Sallallahu aleyhi ve Sellem);

-“Bu kardeşim, amcam oğlu ve dâmâdım hakkında Rabbimden gelen müjdedir. Allah-u Teâlâ, Fatimâ’yı, Ali’ye tezviç ettiği zaman, Cennetin sahibi olan Rıdvan adındeki meleğe Tubâ ağacını sallamasını emr buyurdu. Rıdvan’da salladı. Bizim dostlarımız sayısınca senetler saçıldı. Allah-u Teâlâ nur’dan Melekler yarattı. Her meleğe o senetlerden birer tane verdi. O senetlerde;(-”Resulümü ve Ehl-i beytimi halis sevenler, Cehennemden âzât olmuştur.”) Diye yazılmıştır.” Buyurdu.

Enes bin Mâlik (r.a.) rivayet etmiştir; Resulullah (Sallallahu aleyhi ve Sellem) bir hadis-i şerifte buyurdular ki;

-“Kıyamet günü halk aç, susuz ve çıplak iken biz dört kişi binek üzerinde oluruz. Ben kendi bineğim olan BURAK üzerine binerim. Salih Aleyhis selam DEVESİ üzerine biner. Fatimâ, benim ASBÂ ADINDAKİ DEVEME biner. Ali bin Ebi Talib de CENNET develerinden birine biner..”

Ebû Bekir Sıddık (r.a.);

-“Allah-u Teâlâ Ey Cennet! Senin dört köşeni, dört kimse ile süslerim. Biri Peygamberlerin üstünü Muhammed (Aleyhis Selam) dir. Biri Allah’tan korkanların üstünü Ali’dir. Üçüncüsü kadınların üstünü, Fatima-tüz Zehra’dır. Dördüncüsü köşedeki de temizlerin üstünü Hasan ve Hüseyin’dir” buyurduğunu bildirmektedir.

İbn-i Abbas (r.a.) bildiriyor ki;

-“Resulullah (Sallallahu aleyhi ve Sellem) ın huzurunda idim.”

Hazret-i Fatima (r.anha) ağlayarak geldi;

-“Babacığım! Hasan ve Hüseyin evden çıkmışlardı. UZUN ZAMAN GEÇTİ Hâlâ gelmediler. Ali (r.a.) de evde yok ki gidip onları çağırsın, şimdi ne yapacağız?” dedi.

Resulullah (Sallallahu aleyhi ve Sellem);

-“Ya Fatima! Üzülme, Allah-u Teâlâ onları muhafaza eder.” Buyurdu.

Sonra ;

Devam edecek….

İslam âlimleri ansiklopedisi

Allah-u Teâlâ hazretleri (c.c.) Bizleri ve sizleri Fatima-tüz Zehra (Radiyallah-u anha) nun şefaatına nail eylesin. O’nun yüzü suyu hürmetine günahlarımızı afv eylesin. Amin

Fuad Yusufoğlu

Yorum Yapın