Hadice-tül Kübrâ (Radiyallah-u anha)- 3

19 Temmuz 2009 Pazar

Hazret-i Hadice (r.anha) nın kabri Hacun mezarlığı (Eski resim) Mekke-i Mükerreme

Hazret-i Hadice (r.anha) nın kabri’nin bulunduğu Hacun mezarlığı Mekke-i Mükerreme

Hadice-tül Kübrâ (Radiyallah-u anha)- 3

Resulullah Efendimiz (Sallallahu aleyhi ve sellem) in oğlu Kasım, Nübüvvet’den önce Mekke’de dünyaya geldi. Onyedi aylık iken vefat etti.

Hadice-tül Kübra (r.anha) dan olan son erkek çocuk Abdullah (r.a.) tır. Nübüvvetten sonra doğup memede iken vefat etti. Tayyib ve tahir’ de denilir.

Abdullah vefat edince, As bin Vail;

-“Muhammed (s.a.v.) ebter oldu. Yanı soyu kesildi.” Dedi.

Kevser Suresi gelerek, As kafirine Allah-u Teâlâ cevab verdi.

Hazret-i Muhammed (Sallallahu aleyhi ve sellem) e Cebrail (aleyhis selam) Hira (Cebel-ün-Nur) mağarasında İLK VAHYİ GETİRİP, Peygamber olduğunu bildirince, bunu ilk Hazret-i Hadice (r.anha) ye söyledi.

Hazret-i Hadice (r.anha);

-“Biliyorum ki sen DOĞRU SÖZLÜSÜN, EMÂNETE RİAYET EDERSİN… Güzel huylu ve iyi ahlaklısın… Senin bu Ümmetin Peygamberi olacağını umarım.” Dedi.

Muhammed (Sallallahu aleyhi ve sellem) in bildirdiklerine HİÇ TEREDDÜT ETMEDEN hemen İman ederek inanan İLK HÜR KADIN OLDU. Kafirlerin inatlıkları, alay ve eziyetlerine karşı, Resulullah (Sallallahu aleyhi ve sellem) a gayret ve teselli verirdi.

Hazret-i Hadice (r.anha) bütün malını mülkünü O’nun uğrunda fedâ etti. Resulullah (s.a.v.) a YİRMİDÖRT SENE hiç incitmeden sadakatle hizmet eti. O’nu bir kere bile üzmedi.

Hazret-i Hadice anamız (r.anha) Altmışbeş yaşında Hicretten üç sene önce (M. 619) Ramazan ayı başında Mekke’de vefat eti. Hacun mezarlığında defn edildi.

Muhammed (Sallallahu aleyhi ve sellem) Hazret-i Hadice (r.anha) nin vefatına çok üzüldü. Bundan dolayı bu seneye üzüntü, keder yılı manasında;

Senetü-l Hüzn” denildi.

Siyer, tarih, menkıbe ve çeşitli kitaplar Hazret-i Hadice (r.anha) hakkında çok ve pek bilgiler verir, Hazret-i Hadice (r.anha), peygamber Efendimiz (Sallallahu aleyhi ve sellem) e, evladına, Müslümanlara ve insanlara çok şefkatliydi. Ev işlerini iyi bilip mükemmel iş görürdü.

Peygamberimiz (Sallallahu aleyhi ve sellem) bu hususta O’nun için;

-“Hem çocuk annesi hem de ev işi tanzim eden hatun.” Buyurdu.

Devam edecek….

İslam âlimleri ansiklopedisi

Allah-u Teâlâ hazretleri (c.c.) Bizleri ve sizleri Hadice-tül kübrâ (Radiyallah-u anha) nun şefaatına nail eylesin. O’nun yüzü suyu hürmetine günahlarımızı afv eylesin. Amin

Fuad Yusufoğlu

“Hadice-tül Kübrâ (Radiyallah-u anha)- 3” için 1 Yorum

  1. Hadice-tül Kübrâ (Radiyallah-u anha)- 2 « بسم الله الرحمن الرحيم diyor ki:

    [...] Resulullah (Sallallahu aleyhi ve sellem)- 9 « Hadice-tül Kübrâ (Radiyallah-u anha); Hadice-tül Kübrâ (Radiyallah-u anha)- 3 [...]

Yorum Yapın