Havf’ın elde edilmesi- 4

13 Temmuz 2008 Pazar

dsc02162-ornek-girnavas-cin-tepesi.JPG

Girnavas Mevki-i -Uzaktan-(Nusaybin)

Ata Sülem-i (r.a.) çok korkanlardan idi Kırk sene gülmedi. GÖKYÜZÜNE BAKMADI. Bir defa göğe baktı ve korkusundan düştü. Her gece birkaç defa kendini yoklar, insanlık şeklinden çıkıp çıkmadığını araştırırdı. İnsanlara kıtlık ve bir bela gelse,

-“Benim yüzümden geliyor.” Derdi.

Ahmed İbn Hanbel (r.a.) der ki;

-“Korkudan bir kapının bana açılması için dua ettim. Kabul edildi. Korktum ve aklımı yitireceğimi sandım.

-“Ya Rabbi Dayanabileceğim kadar ver.” Dedim. Sonra sükünet buldum.

Ömer ibn Abdulaziz (r.a.) ın bir cariyesi vardı. Bir gün uykudan kalkınca:

-“Ey Emirel- mu’minin tuhaf bir r’uya gördüm.” Dedi.

Ömer ibn Abdulaziz (r.a.):

-“Haydi anlat.” Buyurdu.

Cariye şöyle anlattı:

-“Cehennem alevlenmiş, üzerinde sırat kurulmuş, halifeleri getirdiler. Önce Abdulmelik ibn Mervan’ı gördüm. Getirdiler,

-“Geç dediler.” Geçemedi, cehenneme düştü.

Ömer ibn Abdulaziz (r.a.):

-“Anlat .” buyurdu.

Cariye:

-“Sonra seni getirdiler. “ bunu söyler söylemez Ömer ibn Abdulaziz (r.a.) bir feryad etti. Kendinden geçti ve düştü. Cariye bağırıyor ve:

-“Allah(c.c.) a yemin ederim ki, sen sıratı selametle geçtin.” Diyordu. Cariye bağırıyor, o ise düşmüş çırpınıyordu.

Fasıl:

Bir kimse diyebilir ki, havf ve recanın fazileti hakkında haberler çoktur. Bu ikisinden hangi daha üstündür. Ve hangisi galib olmalıdır?

Bil ki;

Havf ve reca iki ilaç gibidir. İlaç için faziletli denmez, faydalı denir. Söylediğimiz havf ve reca, noksanlık sıfatlarındandır. İnsanın kemali Allah-u Teala (c.c.) sevgisine gömülmektir. Zikri, bütün varlığını kaplamaktır Sonunu da öncesini de düşünmemektir.

Kimya-yı Saadet (İmam-i Ğazali)

Allah-u Teala hazretleri (c.c.) bizleri ve sizleri her zaman kendisinden korkan kullarından eylesin.AMİN………

Fuad Yusufoğlu

“Havf’ın elde edilmesi- 4” için 12 Yorum

 1. sirad diyor ki:

  12/12/2007 – Selamünaleyküm
  Yazan: sirad
  Ağabeyim cenabı ALLAH sizden ve aile efradınızdan razı olsun.

  Bana istediğinizi ve istediğiniz kadarını verin. Razıyım! Şimdilik iki tane ablam (Cenabı ALLAH razı olsun) birer tane cüz aldılar. İnşALLAH devamı gelir.

 2. nefise45 diyor ki:

  12/12/2007 – Merhaba
  Yazan: nefise45
  Değerli ağabeyciğim nasılsınız?Halinizi ve hatırınızı sormak istedim.Bu günlerde sayfama pek uğrayamıyorum, kız kardeşimin kayınvalidesi hasta ona destek olmak için yanındayım sağolsun kardeşim beni bu durumlarda hiç yalnız bırakmaz bende ona yardımcı oluyorum.Sizin sayfanıza uğradığımda kalbim ferahlıyor.Allah razı olsun.Bu aralar sıkıntılarımız çok.Ama büyük bir imtihan da olduğumuzu biliyorum Rabb’ im sizi bizi ve inananları bu imtihanlardan başarıyla geçmemizi nasip etsin.Allah-ü tealaya emanet olunuz.

 3. umudayolcular diyor ki:

  13/12/2007 – s.a.sevgili dostum
  Yazan: umudayolcular
  o kadar güzel bir siteniz varki arkadaşım şöyle bir uğrayım diyorum ama gelincede çıkmak mümkün olmuyor..bakın yine çıkamıyorum işte..ellerine yüreğine emeğine sağlık sevgili dostum..herşey gönlünce olsun…selam ve dua ile

 4. ilkerpamukcu diyor ki:

  14/12/2007 – s.a.
  Yazan: ilkerpamukcu
  Efendim cumanız mubarek olsun dilerim.
  Selam ve dua ile
  saygımla

 5. nurislam diyor ki:

  13/12/2007 – selamun aleyküm
  Yazan: nurislam
  Merhaba Hocam inşaallah sıhhatiniz yerindedir dualarınızı bekliyorum.Cüneyt Hocamla telefonda görüştük inşaallah yarın yanına uğrayacağım eğer bulabilirsem yerinde selamlarınızı iletirim.Bu arada Hocam ben bu haftaki cüzümü okuyamadım derslere yoğunluğa daldım nete de bakamadım bana hangi cüz verilmişdi bi zahmet hangisiyse siz okurmusunuz kusuruma bakmayın bidaha olmaz inşallah.Selametle

 6. 16MUCO49 diyor ki:

  13/12/2007 – selamun aleykum
  Yazan: 16MUCO49
  Değerli amca bey,temiz yüreğinle, ele avuca gelecek,insanlara fayda sağlayacak projeler düşünmüşsünüz…Allah(c.c)razı olsun……………Bizlerinde fikirlerini istemişsin..
  Diğer arkadaşların düşünceleri ne olur,nasıl düşünürler onlarıda görürüz… Bu benim fikrim kendi adıma yazıyorum…: Birinci projenin başarı oranı düşüktür,sistemin tıkır tıkır işlediğini varsayarsak..4 yılda tamamlanır..Yani en sondaki arkadaşımıza 4 yıl sonra sıra gelir…Ve bu sistem de mutlaka takılır,sonuna ulaşılamaz,buna emin olabilirsiniz….
  İkinci projeye gelince..;Bu proje mantıklı ve güzel,uygulanabilirse faydalı olur..
  Bunun için ortak hesaba lüzum yoktur.Sizin belirleyeceğiniz hesap numarasına her ay belli tarihte belirlenen miktar yatırılır..Para konusunda size karşı en ufak tereddütüm yoktur…..Değerlendirme konusuna gelince;Bu da artık size kalmış yani para sizde toplanacak nasıl isterseniz öyle değerlendirin…. Proje sahibi olarak siz yorulacaksınız..
  Bu projeden maddi olarak bir beklentim yok,ister batsın,ister çıksın,Hakkım geçersede helal olsun,önemli olan Hak yolunda olanlara faydası olmasıdır…..
  Bu yazdıklarım sadece kendi adıma kendi fikirlerimdir…………
  Selam eder,hürmetle ellerinden öperim….

 7. sirad diyor ki:

  13/12/2007 – Selamünaleyküm
  Yazan: sirad
  Efendim bana vermiş olduğunuz cüzlerden bana hiç cüz kalmadı :( En azından iki cüz de bana verirseniz çok sevinirim. Bir de oraya sirad değil de Gül ya da Nurgül yazsanız da içim de kibir birikmesin. Aman Cenabı ALLAH korusun !

 8. cerenimo74 diyor ki:

  14/12/2007 – slm.
  Yazan: cerenimo74
  sevgili ve muhterem fuad amca. sayfanızı ziyaret ediyorum elbette. ama bu aralar pek elim erip te bişeyler yazamadığım için özür dilerim. dualarınız için teşekkür ederim. uzun zamandır katılamıyor olsamda belki bu haftaki hatim duanızda babamı da unutmazsınız. dualarınız ile onuda selamlarsınız inş. kendinize iyi bakın allah’a emanet olun.

  sevgiyle ve sağlıcakla kalın.

 9. Ebrar67 diyor ki:

  14/12/2007 – Sevgili abi..
  Yazan: Ebrar67
  Niyetiniz ne kadar halis bu belli.Bizleride bilgilendiriirseniz mutlu oluruz.Ablama yazdığınız yorumu okudum (nefise45)Allah-u teala razı olsun kayınvalideme bakmamda çok yardımı oluyor.Sağolsun.Ablacığım çok destek ama yüreğide bir o kadar güzelki.Kimseye kıyamaz.Aldım yazdığınız dualarınızı sağolun.Rabbim size ve sevdiklerinizede sağlık sıhhat versin..Hayırlı cumalar dilerim.Allah-u tealaya emanet olun.Bizimde ailemizde sıkıntılar çok bu konuda dua ederseniz çok mutlu olacağım..Ellerinizden hürmetle öperim..

 10. ilkayoguzhan diyor ki:

  14/12/2007 – ..
  Yazan: ilkayoguzhan
  selamun aleyküm
  hayırlı sabahlar fuad amca..
  uzun zamandır yorum yazamıyordum ama cüzler vesilesi ile uğruyordum bloğunuza..
  yazıları okudum bence güzel bir fikir..
  Rabbim projelerinizi hep beraberce gerçekleştirmeyi nasip etsin..
  Allah razı olsun..

 11. ahcihatah diyor ki:

  15/12/2007 – ….
  Yazan: ahcihatah
  İçimizde her zaman çeşitli vesilelerle paraya ihtiyacı olan arkadaşlarımız var.Bende size katılıyorum.Ayda 30 gönderemem ama daha düşük bir miktarda bende varım.Size bu konuda güvenim var.Gereken neyse yaparsınız yeterki insanlar gene paranın büyüsüne kapılıp cimrilik etmesinler.Para olunca kişilikler birden değişiveriyor çünkü..Hayırlısı olsun diyelim ve destek bekliyelim..

 12. sirad diyor ki:

  16/12/2007 – Selamünaleyküm
  Yazan: sirad
  Ağabeyim projelerinizi okudum. Cenabı ALLAH razı olsun sizden ve aile afradınızdan.

  Projeleriniz çok güzel ve inşALLAH çok hayırlı. Lakin sanal ortamda bu projeri uygulamaya geçirmek çalışmak zor zordur. Başlasa bile bir yerden sonra yarıda kalabilir. Bence bu projlerin mümkünse gerçek hayata uygulamaya geçirilmeye çalışılması daha iyi olur ilk etapta.

  Bir de projeleriniz güvenilir bir kuruluşun adı altında uygulamaya geçirilse insanlar daha az şüphe duyarlar, içleri daha rahat olur ve devamlılık daha iyi sağlanır bence.

Yorum Yapın