Hazret-i Aişe-i Sıddıka (Radiyallah-u anha) – 19

20 Temmuz 2009 Pazartesi

Mescid-i Kaba (Çok eski resim)

 

Hazret-i Aişe-i Sıddıka (Radiyallah-u anha) – 19

Resulullah (Sallallahu aleyhi ve selem) iki şey arasında muhayyer kılındığı zaman, o iki işin en kolayını alırdı. -günah olamdıkça- günah olduğu zaman, ondan herkesten çok uzalaşırdı. Hiçbir zaman Allah’ın Resulu (s.a.v.) kendi nefsi için intikam almaya kalkmamıştır. Yalnız Allah’ın emri çiğnendiği zaman müstesna.”

-“Resulullah (sallallahu aleyhi ve selem) yatağı, içi hurma lifi dolu geri idi.”

Peygamberin (s.a.v.) karnı (hiçbir zaman) yemek ile doymamıştır. Bu hususta hiç kimseye yakınmamıştır. İhtiyaç, onun için zenginlikten daha iyi idi. Bütün gece açlıktankıvransa bile, O’nun bu durtumu, gündüz orucundan alıkoymazdı. İsteseydi, Rabbinden yeryüzünün bütün hazinelerini, meyvelerini ve refah hayatını isterdi. And olsun ki, O’nun o halini gördüğüm zaman acırdım ve ağlardım. Elimle karnını sıvazlardım ve derdim ki;

-“Canım sana feda olsun!Sana güç verecek şu dünyadan bazı menfaatlar (yiyecek ve içecekler) temin etsem olmaz mı?”

-“Ey Âişe, dünya benim neyime! Ulû’l azm’den olan Peygamber kardeşlerim, bundan daha çetin olanına karşı tahammül gösterdiler. Fakat o halleri ile yaşayacaklarına devam ettiler, rablarına kavuştular, bu sebeple Rableri onların kendisine dönüşlerini çok güzel bir şekilde yaptı, sevaplarını artırdı. Ben refah bir hayat yaşamaktan hayâ ediyorum. Çünkü böyle bir hayal beni onlardan geri bırakır. Bnenim için en güzel ve sevimli şey, kardeşlerime, dostlarıma kavuşmak ve onlara katılmaktır.” Buyurdu.

Âişe (r.anha) dedi ki;

-“Bu sözlerden bir y sonra (fazla) kalmadı vefat etti. (s.a.v.)”

-“Resulullah (s.a.v.) bütün gece tek bir ayetle namaz kılardı.”

Allah-u Teâlâ’nın, insanların en üstünü olan Hazret-i Muhammed (Sallallahu aleyhi ve selem) e Peygamberliklele birlikte şehidlik derecesini de vermiş olduğu, Hazret-i Âişe-i Sıddıka (r.anha) nın haber vermiş olduğu şu Hadisi şeriftenanlaşılmaktadır.

-“Hayberde yidiğim zehirli etin acısını duymaktayım. O zehrin tesiri ile ebher (aort) damarım şimdi çalışmıyacak hale geldi.”

Ebû Davud, Hazret-i Âişe (r.anha) dan bildiriyor ki; kız kardeşim Esmâ, Resulullah (Sallallahu aleyhi ve selem) ın yanına geldi. Arkasında ince elbis vardı. Derisinin rengi belli oluyordu.

Resulullah (Sallallahu aleyhi ve selem) baldızına bakmadı. Mübarek yüzünü çevirdi ve;

-“Ya Esmâ! Bir kadın; Namaz kılacak yaşa geldiği zaman onun yüzünden ve iki ellerinden başka yerlerini erkeklere göstermemsi lazımdır.” buyrudu.

Devam edecek…

İslâm âlimleri ansiklopedisi

Allah-u Teâlâ hazretleri bizleri ve sizleri Hazret-i Âişe-i Sıdık radiyallahu anha’nın yüzü suyu hürmetine günahlarımızı afv eylesin. Amin

Fuad Yusufoğlu

“Hazret-i Aişe-i Sıddıka (Radiyallah-u anha) – 19” için 1 Yorum

  1. Hazret-i Aişe-i Sıddıka (Radiyallah-u anha) – 18 « بسم الله الرحمن الرحيم diyor ki:

    [...] (Radiayallah-u anh)- 4TASAVVUF- 6 « Hazret-i Aişe-i Sıddıka (Radiyallah-u anha) – 17 Hazret-i Aişe-i Sıddıka (Radiyallah-u anha) – 19 [...]

Yorum Yapın