İnsanlara hüküm etmek- 2

05 Temmuz 2008 Cumartesi

dsc00371-fuad-yusufoglu-girnavas.JPG

Girnavas Mevki-i (NUSAYBİN)

İKİNCİ KAAİDE:

İşi olanların huzuruna gelmeyi gözetmelerini hor tutmamalı ve bunun tehlikesinden sakınmalıdır. Kendisinin göreceği bir müslümanın işi olduğu müddetçe, nâfile ibadetlerle uğraşmamalıdır. Zira Müslümanların işlerini görmek, bütün nafile ibâdetlerden üstündür.

Bir gün Ömer İbn Ablulâziz (Rahmetullahi Aleyh) ikindiye kadar insanların işlerini gördü. Yoruldu ve dermansız kaldı. Evine gidip bir saat dinlenmek istedi.

Oğlu:

-”Şu saatte ölmeyeceğinden emin misin? Bir kimsenin seninle bir işi olur ve sen bunda nasıl eksiklik yapabilirsin?” Deyince.

-”Doğru söylüyorsun” buyurup kalktı ve dışarı çıktı.

ÜÇÜNCÜ KAAİDE:

Şehvetleriyle, istekleriyle uğraşmayı kendine âdet etmemelidir. Güzel, süslü elbiseler giymek, tatlı leziz yemekler yemek gibi. Belki her şey’de kanaati gözetmelidir. Zira kanaatsiz adâlet olamaz.

Ömer İbn Hattab (r.a.) Selmân-ı Fârisi (r.a.) ye;

-”Benim hallerimden beğenmediğin bir şey duydun mu?” Diye sorunca

Selman-i Farisi (radiyallah-u anh);

-”Duydum ki sofranda iki kap yemek oluyor ve iki gömlek bulunduruyormuşsun, birini gündüz, birini gece giyiyormuşsun.” dedi.

Hazret-i Ömer (Radıyallahu Anh);

-”Daha başka bir şey duydun mu?” Deyince;

Selman-i Farisi (radiyallah-u anh);

-“Hayır” diye cevap verdi.

DÖRDÜNCÜ KAAİDE:

Elinden geldiği müddetçe bütün işlerinin esası, sertlik değil, rıfk ve yumuşaklık olmalıdır.

Resulullah (s.a.v.) buyurdu:

-“Emrimdekilere rıfk ile muamele eden padişaha, kıyâmette rıfk ile muamele ederler.”

Hişam İbn Abdülmelik halife idi. Büyük alimlerden olan Ebu Hâzım’dan

-“Bu işte kurtuluş tedbiri nedir?”diye sordu.

-“Aldığın her gümüşü ve parayı helâlden alasın ve yerine sarfedesin.” dedi.

Ve yine dedi ki:

-“Cehenneme dayanamayan, Cenneti daha çok sever.”

BEŞİNCİ KAAİDE:

Bütün halkını memnun ve razı etmeye uğraşmalıdır. Ve bunu şeriata uygun yapmalıdır.

Resulullah (a.s.v.):

-“Padişahların en iyisi sizi seven ve sizin kendisini sevdiğinizdir. En fenası da size düşman olup la’net eden ve sizin de ona düşman olup lanet ettiğinizdir.” Buyurdu.

Devam edecek….

Kimya-yi Saadet (İmam-ii Ğazali)

Allah-u Teala (c.c.) Hazretleri Bizlerin başına Adaletle hüküm eden Adil Hükümdarlar Nasib eylesin…AMİN…..

Fuad Yusufoğlu

“İnsanlara hüküm etmek- 2” için 8 Yorum

 1. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  20/6/2007 – selam
  Yazan: SALIHAX
  selamun aleykum fuad amca benıde unutmayıp arada yorum yazıyorsun Allah razı olsu selam ve dua ıle yuregınıze saglık yazılarınız ıcın selam ve dua ıle saglıcakla kalın rabbım yar ve yardımcımız olsun

 2. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  20/6/2007 – s.a.
  Yazan: isimsiz
  Allah razı olsun amcacım yokluğumda bloğuma yorumlar yazmışsınız hakkınızı helal edin…ama tekrar döndüm inş. tekrar görüşmek üzere Allaha emanet olun…

 3. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  20/6/2007 – Selam….İSİMSİZ YAZI YAZAN YEĞENİME SELAM…
  Yazan: fuadyusufoglu
  Sevgili canımyeğenim… Mümkünse ismini yazsaydın da ben tekrar seniziyaret etseydim… YORUM İÇİN SAĞOL ALLAH(C.C.) SENİ BAŞARILI KILSIN…AMİN…
  Sevgiylekalın..Duayla kalın…

 4. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  20/6/2007 – selam aleyküm
  Yazan: nurislam
  Hocam haketmediğim övgülerde bulunmuşsunuz bin defa estagfirullah bu günahkar haketmiyor bunları sizin güzel gönlünüz söyletiyor bunları.Davet etmişsiniz beni çok sevindim Hocam ama beni biliyorsunuz cemaatte kalıyorum ve ev abisiyim öğrencilerim var Kuran hizmetlerimiz var yazın malesef bırakamıyorum buraları inşallah fırsatım olursa bir gün gelmeyi çok isterim bende beklerim Urfaya gelince görüşelim inşallah dualarınızı esirgemeyin Allah yolundaki hizmetlerimde muvaffak olabilmem için bana çok dua edin Hocam kendim için dua istemiyorum yeterki alemi islam kurtulsun yeter bize selam ve dua ile…

 5. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  20/6/2007 – selam :)
  Yazan: zahara
  bizler afiyetteyiz :)sizler de iyisiniz ins.ziyaretleriniz ve guzel dilekleriniz icin tekrar tesekkurler.kalb-i duayla….

 6. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  21/6/2007 – Selamünaleyküm
  Yazan: sirad
  Değerli ağabeyim günlerce uğrayamadım. Kusuruma bakmayın. Açıkçası aklımdan çıkmıştı bloğunuz şu son bir iki gündür; ama sadece sizin değil diğer herkesinkini ve hatta kendi bloğumuzu bile unuttum.

  Hakkınızı helal edin.

  Efendim nasılsınız? İnşALLAH sağlığınız, keyfiniz yerindedir. Yine birbirinden değerli ve bir o kadar da gerekli konuları okumamıza vesile oldunuz ALLAH razı olsun.

  Sözü fazla uzatmadan ben de sözü İmam Gazali (r.a.)’a bırakıyorum (18. Bölüm, Merhametli Olmanın Faziletleri):

  Peygamberimiz (S.A.S.) buyuruyor ki:

  “Cennet’e sadece merhametliler girecektir.”

  Orada bulunan sahabiler: «yâ Rasûlallah! Biz hepimiz merhametliyiz» derler.

  Peygamber’imiz. (S.A.S.) onlara söyle cevap verir;

  “Sirf nefsini esirgeyen kimse merhametli degildir; merhametli kimse hem kendini ve hem de baskalarini esirgeyendir.”

  Insanin kendine karsi merhametli olmasi; kendini Allah (C.C)’in azabindan esirgemesi, yasaklarin: islemekden, emirlerini yapmaktan sakinmasidir. Bu da günah islemekten vazgeçerek, islenmis günahlardan tevbe ederek, ibadet ederek ve ibadet ederken sirf Allah (C.C) rizasini gözeterek olur.

  Baskasina karsi merhametli olmak da. Islâm’in tesbit ettigi kul haklarina ve canlilara hürmet — riâyet, baskalarina zarar vermemektir.

  Nitekim Peygamberimiz (S.A.S.) buyuruyor ki:

  “Müslüman eli ile ve dili ile baskalarina zarar vermeyen, hayvanlara merhamet ederek onlari güçleri disinda kalan is ve yüklere kosmayandir.”

  Peygamber’imiz, (S.A.S.) söyle buyuruyor:

  “Adamin biri, bir gün yolda giderken susuzluktan yanacak gibi olur, bir kuyu bulur, basamaklarindan inerek suyun yanina ulasir, kana kana içerek yukari çikar. Bu orada gözüne susuzluktan dili sarkmis bir köpek ilisir, içinden (bu zavalli köpek, az önce benim oldugum gibi siddetli bir susuzluk çekiyor) der. Yeniden kuyuya iner, ayakkabisina su doldurur ve köpege bu suyu verir, hayvanin susuzlugunu giderir. Adamin hareketi Allah (C.C)’in hosuna gider, karsilik olarak onun günahlarini afveder.”

  Dinleyen sahabiler, Peygamber (S.A.S.)’imize «Hayvanlardan dolayi da ecir kazanabilir miyiz?» diye sordular. Peygamber (S.A.S.)’imiz «Her cigeri kurumamis (canli) varlik sayesinde ecir kazanilir.»

  ALLAH’a emanet olun.

  Esselamünaleyküm.

 7. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  21/6/2007 – Selamünaleyküm
  Yazan: sirad
  Efendim oğlunu kaza geçirmiş. Çok geçmiş olsun. ALLAH yardımcınız olsun. Ama size sitemim var! Bizlere neden haber vermediniz? Nurislam blogcuya uğramasam bu sabah katiyen haberim olmayacak :( Efendim lütfen bize haber verin olur mu? Elimizden geliyorsa bir şeyler yapalım, eksik kalmayalım. Hem bir garip, günahkar kullarız. Şimdi bu tür fırsatları da kaçırırsak ne olur halimiz :(

  Efendim size sitemem var! Başka insanlar için (ALLAH razı olsun sizden) elinizden gelen herbir şeyi yapıyorsunuz; ama aile afradınızda olmuş bir kazadan haberimiz olmuyor :(. Belki büyütüyorum, kusuruma bakmayın. Ama ne bilim işte bizi mutlak olarak haberdar edin lütfen. Belki madden olamayacağız hiç birimiz yanınızda; ama manevi bir dünyada gönüller bir oluyor inşALLAH. Sitemim bu yüzdendir işte! Maneviyatta bulaşamamak. Tabi sadece kazalarda, ölümlerde falan bir olalım demiyorum. Gerektiğinde en güzel, en komik şeylerde de maneviyat dünyasında buluşalım. Ama hiç bir fırsatı kaçırmayalım olmaz mı?

  Kırdıysam sizi, lütfen beni affedin. İnsanları kırmamaktan ve yanlış anlaşılmaktan ALLAH’a sığınırım.

  ALLAH’a emanet olun efendim.

  Esselamünaleyküm.

 8. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  21/6/2007 – s.a.
  Yazan: mondlicht
  amcacım kusura bakmayın isimsiz yazan bendim farkına varamamışım daha yeni gördüm :):):)
  baki selamlar….

Yorum Yapın