Kadir gecesi’nin fazileti

11 Temmuz 2008 Cuma

su-fuadyusufoglu-cag-cag-baraj.jpg

Çağ-Çağ barajı (Nusaybin)

Bin aydan hayırlı olan Kadir gecesini Dinimize, Devletimize, Milletimize ve bütün Müslümanlara Hayırlara vesile olmasını Yüce Rabbımızdan Niyaz ediyorum…

Kadir Geceniz Kutlu olsun…

Kadir Geceniz Mutlu olsun…
Fuad Yusufoğlu

KADİR GECESİ’NİN FAZİLETİ

İbni abbas (r.a.) tan rivayet edilir,

Der ki;

-“Resulüllah (a.s.v.) a İsrail oğullarından bir adamın elinde silah ile bin ay Allah (c.c.) yolunda savaştığı anlatıldı.

Resulüllah (a.s.v.), bu adamın işine taaccüp ederek aynı şeyi Ümmeti için temenni etti ve şöyle niyazda bulundu:

-“Ey Rabbim, benim ümmetimi, ümmetlerin en kısa ömürlüsü, amel bakımından da en az amellisi kıldın.”

Bunun üzerine Allah-u Teala (c.c.) ona ve ümmetine kıyamete kadar, İsrail oğullarındaki, elinde silahı ile, Allah (c.c.) yolunda BİN AYsavaşçının amelinden daha hayırlı olan Kadir gecesini verdi. Kadir gecesi bu ümmete has olarak verilenlerden biridir.

Enes (r.a.) den rivayet edilir, Der ki;

Resulüllah (a.s.v.) buyurdu:

-“Kadir gecesi olduğu zaman Cebrail (aleyhisselam), meleklerden bir topluluk ile iner. Mü’minler için İstiğfar ederler. Ayakta ve oturarak Allah (c.c.) ı her zikredene selam verirler.”

Ebu hüreyre (r.a.) şöyle der:

-“Kadir gecesinde yeryüzüne sayılmayacak kadar çok melek iner. Onların inmeleri için gök kapıları açılır. Nurlar yükselir büyük bir tecelli hasıl olur. Kadir gecesinde Meleküt aynen beyan olur.

-“Bu halde insanların durumu birbirine uymaz. İnsanlardan bir kısmına göklerin ve yerin sırrı açılır, onun için göklerden perdeler kaldırılır, göklerde melekleri kendi suretlerinde kıyam halında, oturur halde, ruku, secde eder halde zikreder, tesbih ve tahlil eder, şükr eder halde görür,

-“İnsanlardan bazısına cennet; bütün içindekileriyle ayan beyan olur. Cennetteki evleri, köşkleri, hurileri, ırmakları, ağaçları ve meyveleri görür.

-“Bu kimse, Allah(c.c.) ın arşını, peygamberlerin, velilerin, şehid ve sıdıkların makamlarını da müşahede eder. Bu meleküt alemine hayran kalır. Rahmet deryasından seyreder.

-“Cehennemi ve cehennemin azap çukurlarını kafirlerin makamlarını da müşahede eder. O gece de mü’minlerin bir kısmına Allah (c.c.) cemalıni müşahede etmek için perdeler kaldırılır. O kimse yalnız Allah(c.c.) ı müşahede eder.”

Hazreti Ömer-ül Faruk (r.a.) rivayet eder;

Resulüllah (sallallahu aleyhi ve selem) buyurdular:

-“Bir kimse Ramazan ayının yirmi yedinci gecesini sabaha kadar İHYA ederse, o benim için Ramazan ayının bütün gecelerini ihya edenden daha sevimlidir.”

Hazret-i Fatima (radiyallah-u anha) dedi:

-“Ey babacığım, kadınlardan ve erkeklerden o geceyi ihya etmeğe gücü yetmiyen zayıflar ne yapar?”

Resulüllah (a.s.v.) buyurdu:

-“Onlar yastıklarını koyup üzerlerinde oturarak bu gecenin saatlerinden bir saati Allah (c.c.) a Dua ederek geçirmez ki, o benim için bütün ümmetimin ramazan ayının geceleri ihya etmelerinden daha sevimli olmasın.”

Hazret-i Aişe (r.anha) dan rivayet edilmiştir. Der ki;

Resulüllah (a.s.v.) buyuruyor:

-“Kim Kadir gecesini ihya eder, iki rekat namaz kılarak istiğfar ederse Allah (c.c.) onun günahlarını affeder. O kimse Allah (c.c.) ın rahmet deryasına dalar. Cebrail onu kanadiyle sıvazlar. Kim Cebrail (a.s.) kanadiyle sıvazlarsa Cennet’e girer.”

Mükaşefe-tül Kulub (İmam-i Ğazali)

Kutlamakta olduğumuz KADİR GECESİ‘nde bu dua yı Hep beraber yapalım…

Çok makbul bir dua’dır;

“Allahumma;

inneke a’fuvvun,

kerimün,

tuhibbül a’fva

fa’fu anna.”

Allah-u Teala hazretleri (c.c.) bizleri ve sizleri Ramazan-i şerif hurmetine, Bin aydan HAYIRLI olan Kadir gecesi hurmetine; Dünyada başkalarına muhtaç olmayacak kadar helal rızık, geniş ve gönül zenginliği ile donanmış zikirle meşgül olan bir kalb, İbadetlerimizi yapmak için sıhhat ve afiyet İhsan Eylesin….Bu Kadir gecesi hurmetine de günahlarımızı afv eylesin…..AMİN…..

Fuad Yusufoğlu

“Kadir gecesi’nin fazileti” için 27 Yorum

 1. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  6/10/2007 – …
  Yazan: neredeyim
  fuad amca güzel konuya değinmişsin…
  seninde kadir gecen mübarek olsun…
  güzel yorumunuz için de teşekkürler…fuad amca ben açıköğretim okumaya karar verdim…hem babamın yanında da çalışıyorum.işletme bölümünü seçtim…şimdilik derslerde bişey yok ama çalışmaya başlıcam yakında :) eee dersler boşlamaya gelmez.hem elimden geleni yapıyorum zaten..teşekkürler :)

 2. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  6/10/2007 – merhaba,
  Yazan: lotuse
  kadir gecesi tüm insanlara – inananlara kutlu olsun,
  allahım dualarımızı kabul etsin,
  herşeyin gönlünüzce olmasını diliyorum,
  saygılar fuat amca,

 3. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  6/10/2007 – Aleykum Selam, Amcacigim…
  Yazan: SEMA1
  Yorum icin tesekkur ederim amcacigim, bende sizleri cok ozledim. Hepinizin Kadir gecesi ve ayrica tum inananlarin Kadir gecesi kutlu olsun, dua eden herkesin duasini kabul etsin yuce Rabbim… Yazi guzeldi okudum eline saglik Allah razi olsun guzel yazi ve emeklerin icin… Allaha emanet olun selam ve dualarimla..

 4. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  6/10/2007 – Selam…İSİMSİZ GÜLYeğenim…Selam…
  Yazan: isimsiz
  Sevgili canım yeğenim… Ben seni unutmadım CEREN’i de unutmadım… …Bu böyle biline…CEREN nasıl oldu…bana LÜTFEN Bildiriniz…
  Ailene selamlarımı ilet…Kadir geceniz mutlu olsun ….. kutlu olsun…
  Bu mübarek gece de bu fakir kardeşinize DUA edin… Dualarınıza ihtiyacım var…Ailende dua etsin…..
  Sevgiyle kalın..Duayla kalın…

 5. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  7/10/2007 – Kandil Mesajı
  Yazan: unsal1
  “Şüphesiz, o Kur’ân’ı Kadir Gecesinde indirdik. Bilir misin, Kadir Gecesi nedir? Kadir Gecesi bin aydan daha hayırlıdır.”"Kim inanarak, sevabını ancak Allah’tan bekleyerek Kadir Gecesinde kıyam üzere olursa (uyanık kalıp ihya ederse) geçmiş günahları affedilir.” “Dedim ki, ‘Yâ Resulallah, Kadir Gecesine rastlarsam nasıl dua edeyim?’
  Resulullah Aleyhissalâtü Vesselam “Allahümme inneke afüvvün tuhibbü’l-afve fa’fu annî (Allah’ım, Sen affedicisin, affetmeyi seversin, beni de affeyle) dersin’ buyurdu”
  O gece boyunca melekler, Rablerinin izniyle ölü canlara hayat taşımak için bölük bölük inerler; her çeşit barış, huzur, saadet ve güven taşırlar… ta şafak sökünceye dek!.. Bu mübarek Kadir Gecesinde Allah dualarınızı kabul etsin.

 6. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  7/10/2007 – selam
  Yazan: suudiden
  hayirli geceler hayirli ramazanlar fuat abi
  ben mesajinizi aldim uzun zamandir rahatsiz oldugum icin
  bilgisayara giremiyordum bu gun daha iyiyim ins
  ve mesajinizi okudum
  Allahtan bir mani gelmezse seve seve kabul ederim bu dileginizi
  allah kabul etsin ins
  bizleride duanizdan unutmayin ins
  aeo

 7. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  7/10/2007 – S.A
  Yazan: subat75
  Kadir Gecesi değer gecesidir, Allah tarafından değerli kılınmış bir gecedir. Kadir Gecesi bin aydan daha hayırlıdır. Bu gece bir ömürden daha hayırlıdır. Ellerin açıldığı, gözlerin dualarla yaşardığı, kalplerin okşandığı Kadir Gecesinde bütün insanların günahlardan uzaklaşıp tövbelerinin kabul edilmesini niyaz ederiz. Allah tüm inananları iman yolundan ayırmasın.Amin..
  dualarınızdan unutulmamak dileğim ile ..

 8. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  7/10/2007 – selam sevgili Fuad abim
  Yazan: sevgialemi/hicretehli
  “” İzniyle Allah’ın, inecek cümle melek,
  Selam sacacak her bucağa, sabaha dek.
  Hepsinden öte! Bizzat Rahman tecelli edecek,
  Kim ihya eder? Ebediyyen O’nu mahzun etmeyecek…”"

  KADİR GECEMİZ MÜBAREK OLSUN

  sevgilerimle

 9. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  7/10/2007 – selamun aleyküm
  Yazan: nurislam
  Hocam Kadir gecenizi tebrik eder hayırlara vesile olmasını dilerim.Nolur unutmayın beni de dualarınızda.Hocam bir de bişey soracaktım zengin bi akrabamız zekatını öğrenciyim diye bana verdi acaba olur mu böyle hakkım oluyor mu o para yoksa benim de birine mi vermem gerekir yardımcı olursanız sevinirim.selam ve dua ile

 10. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  7/10/2007 – Selamun Aleyküm Fuad Amca…
  Yazan: yagmurmah

  Kadir Gecesi değer gecesidir, Allah tarafından değerli kılınmış bir gecedir. Kadir Gecesi bin aydan daha hayırlıdır. Bu gece bir ömürden daha hayırlıdır. Ellerin açıldığı, gözlerin dualarla yaşardığı, kalplerin okşandığı Kadir Gecesinde bütün insanların günahlardan uzaklaşıp tövbelerinin kabul edilmesini niyaz ederiz. Allah tüm inananları iman yolundan ayırmasın.Amin..
  dualarınızdan unutulmamak dileğim ile ..

  Selam Ve Duayla….

 11. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  7/10/2007 – s.a
  Yazan: siiringozyaslari
  Ümit ederiz ki bu mübarek gece, zor günler geçirdigimiz; fakat gelecek adina umutla dolu oldugumuz su dönemlerde yeniden bir uyanisa vesile olur.Kadir Geceniz mübarek olsun..
  Sevgilerimle
  Kalbimizin sahibine emanet olun.

 12. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  7/10/2007 – Kadir Geceniz Mübarek Olsun!
  Yazan: sirad
  Esselamunaleyküm.
  Kadir Gecesi değer gecesidir, Allah tarafından değerli kılınmış bir gecedir. Kadir Gecesi bin aydan daha hayırlıdır. Bu gece bir ömürden daha hayırlıdır. Ellerin açıldığı, gözlerin dualarla yaşardığı, kalplerin okşandığı Kadir Gecesinde bütün insanların günahlardan uzaklaşıp tövbelerinin kabul edilmesini niyaz ederiz. Allah tüm inananları iman yolundan ayırmasın. (AMİN!)
  Selametle….

 13. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  7/10/2007 – iyi gunler
  Yazan: neslinur78
  ziyaretiniz ve yorumunuz icin cok tessekkur ederim yine faydali bilgiler eklemissiniz.Vakit azligindan kimseyi bu aralar ziyaret edemiyorum ve bunada tatil eklenince blogumu tamamen ertelemisim,hosgorun.Iyi gunler dilerim

 14. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  7/10/2007 – Kadir Gecesi
  Yazan: ozdencicek
  S.A. Mubarek Kadir gecenizin hayirlara vesile olmasini , Rabbimizin sonsuz Rahmetinden butun mumin kardeslerimizin istifade edebilmesini diliyorum. Bana ayirdiginiz 6. cuz tamamlanmistir. Rabbim kabul buyursun.
  Allah yar ve yardimciniz olsun

 15. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  7/10/2007 – selamun aleykum
  Yazan: 16MUCO49
  Sizin ve bütün İslâm âleminin Kadir Gecelerini cândan tebrîk eder, sevdikleriyle birlikte sıhhat ve âfiyet içerisinde nicelerine kavuşmalarını, Cenâb-ı Hak’tan niyaz ederim…

 16. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  7/10/2007 – SELAMÜN ALEYKÜM
  Yazan: fatma46
  SELAMÜNALEYKÜM abi sitenizi tesadüfen rastladım.huzur buldum inanıyorumki benim derdime ortak olacak birileri mutlaka vardır.eşim akciyer kanseri fazla zamanının olamdığını söylüyor doktorlar sizden ricam kadir gecesinde eşim avni içinde dua edmeniz .artık elimden gelen dua cok zor ve caresiz kaldım şimdiden teşekkür ederim.kadir geceniz mübarek olsun dualarınızda bulunabilmek ümidiğle hayırlı akşamlar dilerim selamünaleyküm

 17. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  7/10/2007 – Kadir Gecemiz Mübarek Olsun
  Yazan: thares
  Ramazan-ı Şerifin biteceğini haber eden, biteceği için hüzünlenen gönüllerimize su serpen Kadir gecemiz geldi
  Bu gecenin öyle bir anı vardır ki o anda yapılan ibadet ve dualar mutlaka makbul olur.
  Bu önemli anı yakalamak için gecenin bütününü tövbe ve istiğfar ile geçirmek gerekir.
  Bu da kişinin imanını tazeler. Gücümüz yetene kadar ” Allah’ım sen çok affedicisin, affı seversin, beni affet.” diyelim, şefaat ve merhamet dileyelim.
  Gecenin bütününü ibadetle geçiremeyenler en azından teravihten sonra bir miktar oturup dua etmelidirler.
  Kadir Gecemiz Hayırlara Vesile Olsun

 18. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  7/10/2007 – geceniz mübarek olsun
  Yazan: destebasi
  O halde Allahü teâlânın rızasına kavuşmak için, hiçbir iyiliği küçük görmemeli! Gazabı günahlar içinde saklı olduğu için, hiçbir günahı küçük görmemeli; orta namazı kaçırmamak için, beş vakit namazı vaktinde kılmalı; evliya halk arasında gizli olduğu için herkese iyi muamele etmeli. Her geleni Hızır, her geceyi Kadir bilmelidir.

 19. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  8/10/2007 – KADIR GECENIZ KUTLU OLSUN:
  Yazan: ruzun
  Bin aydan daha hayırlı olan Kadir Gecesinde, kainatın yaratıcısı ve alemlerin Rabbi bağışlayıcı ve acıyıcı yüce Allah tüm dualarınızı kabul etsin.

 20. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  8/10/2007 – KADİR GECESİ
  Yazan: gulten
  Gözün meyvesi gördüğü ile tefekkür etmek,
  Kulağın meyvesi Kuran-ı dinlemektir,
  Dilin meyvesi Allahı zikretmek,
  Ellerin ve ayakların meyvesi ise hayırlı işlere koşmaktır.

  Kalp ağacın kurursa meyvelerin çürür,
  Onu kurtarmak için çokça zikreyle.
  Hakikat odur ki ilaçsız şifa olmaz,
  ve kalp yaratıcının evidir;

  Tefekkürün, zikrin, şifanın, tevbenin ve duanın miracıdır o gece, bin aydan hayırlıdır buyrulan gecedir o, mübarek kitabın indirildiği gecedir.

  Mübarek kitabın indirildiği, bin aydan hayırlıdır buyrulan gecedir o.
  Bağışlaması sonsuz olanın, kullarına davetidir bu gece Bu gece kalbe dönüş, eve dönüş gecesidir.

  08 Ekim Kadir Gecesidir.

  Kandiliniz mübarek olsun.

  Düzenleyen fuadyusufoglu gün: 8/10/2007 saat: 13:41

 21. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  8/10/2007 – Slmn alykm abicim…
  Yazan: NuRuN
  Dualarınız için Allah razı olsun….Sizinde Kadir Geceniz hayırlara vesile olsun Rabbim bu gece hürmetine ettiğiniz tüm duaları kabul buyursun
  Size ve ailenize bu geceyi mübarek kılsın inşaallah…

  buda duam :(

  “Yâ Rabbî!
  Bizim hâlimize bakarak muâmele etme. Kendi ikrâm ve ihsânına göre bize muâmele eyle.
  Yâ Rabbî!
  Kerem ve lütfunla hidâyet ettiğin kalbi tekrar dalâlete, sapıklığa meylettirme.
  Belâları bizden sarf eyle, çevir ve değiştir.
  Ey affı çok olan, günahları örten Rabbim!
  O günahlar dolayısı ile bizden intikam alma. Bize azâb etme.
  Yâ Rabbî!
  Biz nefis ile şeytana köpek gibi tâbi olduksa da sen, azab arslanını bize saldırtma.
  Ey Hayy, ebedî diri olan Rabbim!
  Taleb ve duâ üzerine nasıl olur da kerem etmezsin. Sen kerem sâhibisin.
  Ey mahlûkâtın, yaratıkların canlıların ihtiyâcını gideren Rabbim!
  Sen varken hiç bir kimseyi hatırlamak ve ondan bir şey ummak lâyık değildir.
  Yâ Rabbî!
  Rûhumda bir ilim katresi var. İlâhî onu hevâ rüzgarıyla ten toprağından muhâfaza eyle.
  Ey ihsânı çok olan Rabbim!
  Cefâ içinde geçip giden ömre merhamet et.
  Ey affetmeyi seven Rabbim!
  Bizi affeyle. İsyân derdimize çâre eyle.
  Ey yardım isteyenlerin yardımcısı!
  Bizi hidâyete çıkar.

  Yâ Rabbî!

  Duâ ve yakarışlarımızda sana lâyık olmayan sözleri bilmeyerek söyleyip hatâlarda bulunmuş isek, o kelimeleri sen ıslâh et ve duâmızı kabul buyur.
  Çünkü sözlerin hâkimi ve sultanı ancak sensin.
  Ey âlemin yaratıcısı!
  Kasvetli, kararmış, katılaşmış âdetâ taş gibi olmuş olan kalbimizi mum gibi yumuşat, feryâdımızı, âh u vâhımızı, hoş eyle ki rahmetini celbetsin, çeksin.
  Bizi köle gibi kullanan bu serkeş nefisten bizi satın al.
  O nefis bıçağı kemiğe dayandı (zulmü canımıza yetti).

  Yâ Rabbî! Sana ne arz edeyim. Çünkü sen gizli ve açık her şeyi bilirsin.”Amin Amin…

  selam ve dua ile

 22. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  9/10/2007 – selam ile
  Yazan: seherevurgun
  selam ile efendim,gecemiz hayr ola inşAllah,dualardan unutulmamak dileğiyle…

  vesselam…

 23. SİVİST /BLOGCU diyor ki:

  BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM
  ” O, hanginizin daha güzel amel yapacağını sınamak için ölümü ve hayatı yaratandır. O, mutlak güç sahibidir, çok bağışlayandır.
  (Mülk,67/2)
  CUMANIZ MÜBAREK OLSUN
  EFENDİM KURAN LİNGLERİN DEN BAHSETMİŞSİNİZ SİTEDE YAYINLANMAK ÜZERE ÇOK GÜZEL VE SEVAP KAZANDIRACAK BİR İŞ ALLAH RAZI OLSUN ANCAK…:))BEN OKADAR ACEMİYİMKİ BUNUN NASIL OLACAĞINI BİLMİYORUM..
  AYRICA ZİYARETİNİZ İÇİN TEŞEKKÜRLER SİTELERDE EPEYDİR SORUNLAR VAR UĞRAYAMIYORUZ PEK.
  HEPİMİZ ELHAMDÜLİLLAH İYİYİZ..DULARINIZDA BİZLERİDE UNUTMAYIN SAĞLICAKLA…

 24. kasım yolcusoy diyor ki:

  dualardaunutulmamak dileğiyle

 25. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  Sevgili canım kardeşim Kasım…
  Kurban asıl sen bu fakir ve günahkar kardeşine dua et..
  Allah(c.c.) bizlerin ve sizlerin taat ve ibadetleri kendi rızası istikmetinde kabul buyursun Amin…
  Sevgilerimle…

 26. Kadir geceniz mubarek olsun… — İslâm Tasavvuf ve Takva diyor ki:

  [...] aydan hayırlı olan KADİR GECENİZ mubarek olsun. Allah-u Teâlâ hazretleri bizlere ve sizlere bütün İslam alemine hayırler, [...]

 27. Kadir gecesi | Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  [...] <<<Kadir gecesi hakkında başka bir yazı>>> [...]

Yorum Yapın