Kötü ahlaktan arındırma yollları.

06 Temmuz 2008 Pazar

dsc00264-fuadyusufoglu-ava-res.JPG

Navale Reş (Nusaybin)

Bir kimsede Allah-u Teala (c.c.) yı isteme arzusu meydana gelince;

Allah-u Teâla (c.c.) nın;

-“Halis, Mü’min olarak ahreti dileyen, onun için bir Salih amel işleyerek ahreti isteğenin bu çalışmaları Allah-u Teâla (c.c.) katında makbuldur.” İsra-17 Buyuruduklarından olur.

O yolda yürümek manasında olan çalışmanın ne olduğunu bilmek lazımdır.

Salike (din yolunda ilerleyen) en önce lazım olan şartları yerine getirmek, sonra bunlara sıkı tutunmak ve sonra da etrafını sularla çevirip KALE GİBİ OLMAK LAZIMDIR.

Birinci Şart;

Kendisi ile Hak Teala (c.c.) arasındaki perdeyi kaldırmaktır. Ancak böylece haklarında Allah-u Teala (c.c.) nın;

-“Önlerine ve arkalarına perde koydu.”Yasin-9  buyurduklarından olmaz.

Perde dörttür:
MAL:
MEVKİ
TAKLİD:
MASİYET:

Mal:

Mal’ın perde olması şöyledir ki, kalbi meşgül eder.Halbuki kalb Allah-u Teala (c.c.) dan gayri şeylerden boşalmadıkça, ilerlemek olmaz. O halde mali aradan kaldırmak lazımdır. Ancak meşgül olmayacak kadar ihtiyaç miktarınca olmak perde olmaz.

Mevki :

Mevki ve makam perdesinden kurtulmak, bunlardan kaçmakla olur. Kimsenin bilmediği yere gitmelidir. Meşhur olunca, daima insanlarla lezzet ve kabullerle meşgül olur. İnsanlardan lezzet alan ise hakka kavuşamaz.

Taklid:

Taklidin perde olması şöyledir ki; bir kimsenin mezhebine ittikad edince, cedel (mucadele-münakaşa) yolu ile olan sözlerini dinler. Kalbinde hiç bir şey’e yer kalmaz.

Bunların hepsini unutmak lazımdır. Lailahe illallah kelimesinin manasına iman etmelidir. Bunun da esasi, onun için, Allah-u Teala (c.c.) dan başka, ibadet edeceği hiç bir mâbud yok demektir.

Arzu ve isteklerin galib olduğu kimsenin mabudu, bu istekleri olur. Bunun böyle olduğu anlaşılınca, işlerin keşfini mücadele ve munakaşa da değil, mücahede de aramak lazım olur.

Ma’siyet:

Günah kalın bir perdedir. Zira günah işlemeye ısrar edenin kalbı kararmış olur. Hak ona nasıl görünebilir? Bilhasa haram yemek, kalbi tam karartır. Helal yemek kadar kalbi nurlandıran bir şey yoktur. İşin esasi, haram rızık ve yemekten sakınmaktır. Helaldan başka şey yememelidir.

Şeriat bilgilerini öğrenip, amel etmeden önce, din ve şeriat sırlarına kavuşmak isteyen, arabi’yi ( ve tefsir için lüzumlu bilgileri) öğrenmeden Kur’anı kerim-i tefsir etmek isteyen kimseye benzer.

Bu perdeleri aradan kaldıran, abdest alıp namaza başlayacak seviyeye gelen kimse gibidir.

Şimdi uyabileceği bir imama ihtiyacı kalmış olur. Bu da yol gösterici olan MÜRŞİD’dır. Zira mürşidsiz, rehbersiz yola gitmek doğru olmaz.

Çünkü;

Yol gizlidir. Ve şeytan yolu, Hak yolu ile karışmıştır. Hak yolu birdir. bozuk yollar ise binlercedir. O HALDE BU YOL GÖSTERİCİ, YOLU BİLİCİ OLMADAN ilerlemek, yola girmek nasıl mümkün olabilir? Bir mürşid ele geçirince, bütün işlerini on ısmarlamalı ve kendi iradesine son vermelidir.

Bilmelidir ki, USTADIN HATASINDEKİ MENFAATİ, KENDİ DOĞRU İŞİNDE OLAN menfaatından daha çoktur. Mürşidinden anlayamıyacağı bir şey duyarsa, MUSA (a.s.) ve HIZIR (a.s.) ın HİKAYESİNİ HATIRLAMALIDIR. Bu hikaye mürşid ve mürid içindir.

Çünkü:

Mürşidler öyle şeyler bildirilmişlerdir ki, akıl ile anlaşılmaz.

Calinos zamanında birinin sağ parmağı ağrıdı. Mütehassis olmayan hekimler parmağına ilaç sürdüler. Hiç fayda vermedi. Colinos o parmağa ilaç koymayıp, sol omzuna ilaç koydu.

-“Bu ne bilgisislik ve akılsızlıktır hastalık parmakta, ilaç omuzda; bunun ne faydası olur.” Dediler.

Parmak iyileşti. Bunun da sebebi sinirlerin aslında bir bozukluk olduğunu anlamasıdır. SİNİRLERİN BEYİNDEN VE ARKADAN GELDİĞİNİ ANLAMIŞ OLMASIDIR.Bunu anlatmaktan maksat, müridin kalbinde hiç bir inisiyatifin bulunmaması lazım geldiğini bildirmektir.

Kimya-yi Saadet (İmam-i Ğazali)

Allah-u Teala(c.c.) hazretleri bizleri ve sizleri Mal ve mevkiye önem vermeyen Sırf kendi Rıda’sı için çalışan kullarında eylesin. AMİN…

Fuad Yusufoğlu

Etiketler: ,

“Kötü ahlaktan arındırma yollları.” için 45 Yorum

 1. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  18/7/2007 – Duacıyız Hak Tealaya…
  Yazan: isimsizGÜL
  aMİN fUAT AMCACIM.iNŞAALLAH…inşallah…Allah razı olsun..Gününüz mübarek olsun.

 2. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  18/7/2007 – s.a fuad amca
  Yazan: igra
  Negüzel yazmışsın RABBİM bizleri nefsimizin eline bırakmasın mal ,mülk, mertebe,evlat,zenginlik ,fakirlikle imtihan etmesin.amin.Bir söz vardır RABBİM az verip aratmasın çok verip azdırmasın .RABBİM doğru yoldan ayırmasın .Kendini uzaklaştıracak işlerle meşgül etmesin bizleri amiiiiiin.3.Cüzü bu akşam okuyacam ALLAH ‘a emanet olun amin.RABBİM o güzel gönlünüze göre güzellikler versin amin.

 3. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  18/7/2007 – s.a.
  Yazan: SanaGeleyim
  Paylaşımınız için çok saolun.Allah sizden razı olsun.Böylesine güzel paylaşımların hep devamını görürüs inşallah…Allahın Rahmeti ve bereketi üzerinize olsun..selametle…

 4. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  18/7/2007 – Selam…. İSİMSİZ GÜL yeğenim…SELAM…
  Yazan: fuadyusufoglu
  Sevgili canım yeğenim… Yorumun için sağol Allah(c.c.) seni ve aileni Dünya afet ve belalardan muhafeze eylesin…amin…
  Ailene selamlarımı lütfen bildir… onlarda bu gariban amcana dua etsinler… Hele minicik yeğenciğim CEREN de bu fakır amcasına dua etsin…Çünkü onun duaları MÜSTECAPTIR..Çünkü o Günahlardan masudur…KEŞKE BİZLERDE ONLAR KADAR MA’SUM OLSAYDIK…Ama gitti… Keşke benimşimdiki aklım Ceren yaşında iken bande olsaydı…Ama giden gitti..
  Sevgiyle kalın..duayla kalın…

  Düzenleyen fuadyusufoglu gün: 18/7/2007 saat: 16:12

 5. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  18/7/2007 – selamlar
  Yazan: hasret12378
  hocam yine bize ne faydalı bilgiler
  sunmuşsunuz
  emeklerinize sağlık
  Allah A EMANET OLUN

 6. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  18/7/2007 – selamun aleykum
  Yazan: hiclal
  uc aylartın mubarek olsun .

 7. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  18/7/2007 – Duamızda ısrarcıyız..
  Yazan: isimsizgül
  “Namaz nurdur.Sadaka burhandır.Sabır aydınlıktır.Kur’an senin lehine veya aleyhine hüccet olacaktır.”
  (Hadis-i Şerif)
  Canım Fuat amcacım..Ailemin sizlere bol bol selamları var.Minik Ceren henüz 8 aylık,ama her şeyin farkında olduğunu düşünüyorum..Üzülmeyelim diye nasıl gülücükler atıyor bir bilseniz.Annesi ve babası çok şükür sabırla bekliyorlar sonuçları ve de biz dualarımızı eksik etmiyeceğiz yaradanımıza inşaallah..Amcacım bu garib yiğeninizi yalnız bırakmadığınız için Allah sizden milyon kere razı olsun..Şu sıkıntılı dönemlerimizde Rabbim sizinle karşılaştırdı…Şükürler olsun…
  Kalbiniz güzel…
  Amelleriniz güzel..
  Siz güzelsiniz…
  Aileniz güzel..
  Güzeller güzeli Rabbim ve O’nun Resul’ü Muhammet (s.a.v.) şahit olaki..
  Siz bizi sıkıntılarımızla yalnız bırakmadınız…Sizde inşaallah yalnız bırakılmayacaksınız…
  Allah’a emanet olun..

 8. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  18/7/2007 – s.a.
  Yazan: mondlicht
  Fuad amcacım nasılsınız…
  Biz birkaç blogcu olarak yarın (kandil) için hatim indirmeye çalışıyoruz inş. sizinde katılımınızı bekliyoruz inş. ve katılmak isteyen arkadaşlar varsa onlarda buyursunlar şu anda elimizde 14-15-16-20-21-22-23-24-25. cüzlerimiz kaldı almak isteyen arkadaşlar varsa benim sayfama veyahut fuad amcanın bloğuna yorum bırakabilirsiniz…yalnız isimlerinizide belirtin gece 12 de hatim duasında tek tek isim isim dua edilicek inş.Şimdiden herkesin Kandili mübarek olsun inş. dualarınızda bizleride unutmayın inş. Allaha emanet olun….

 9. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  18/7/2007 – s.a.
  Yazan: mondlicht
  Allah razı olsun amcacım…Rabbim bütün günahlarınızı affetsin inş. Burda olduğu gibi cennettede bizleri komşu eylesin inş. Allaha emanet olun …..

 10. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  18/7/2007 – kandiliniz mübarek olsun
  Yazan: hulos
  fuad amcacım hayırlı kandiller diliyorum CENAB-I ALLAH bu üç ayların feyzinden hepimizi yararlandırsın inşallah ellerinden öpüyorum amcacım sevgi ve sygılar…..

 11. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  18/7/2007 – Selam…İSİMSİZ GÜL yeğenim.. Selam…
  Yazan: fuadyusufoglu
  Sevgili gül yeğenim… Yorumunu okudum… Dualarına amin …. amin ……amin diyorum…Ne güzel dualar Aman yarabbi… Acebe ben bazen düşünüyorum da hele şimdi Ben acebe bu dualara layıkmıyım… Şübheylekendime bakıyorum… İnan ki çokçook güzel dualar…
  Canım gül yeğenim… Allah(c.c.) bizleri ve sizleri bu üçaylar hürmetine ve inşaallah yarın geceki (Allah(c.c.) bizleri sağ bırakırsa ) kutlayacağımız REGAİP KANLI Hürmetine kENDİ RAHMETİYLE afv-u mağfiret eylesin…amin…
  Ceren’ e gelince Biliyorsun tasavvuf ehli olanlar(Gerçi keşke tasavvuh ehli olabilsem) bizler Allah(c.c.) kısmet ederse her gün ikindi namazından sonra HATME yapıyoruz… (içeriyini burada anlatamam) İşte o sadat hatmaelirinde ben ceren yeğenciğime dua ediyorum… Bu da böyle biline…
  Sevgiyle kalın.. Duayla kalın…

 12. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  18/7/2007 – Duacıyız…
  Yazan: isimsizgül
  Aleyküm selam Fuat amca..Allah (celle celaluhu)sizlerden razı olsun..Ne demek Fuat amcacım.Asıl ben kendime soruyorum.Dua istemekle günaha giriyormuyum.Sizin gibi güzel yürekli bir insanın zamanını alıyormuyum diye.Hakkınızı helal edin bizlere.Dua etmek ,istemek güzel bir şey tabiki…Dualarımız olmasa Rabbim ne diye değer versin bizlere..Rabbim cümlemizi af etsin.İnşaallah..Allah(c.c.) tüm dualarınızı dualarımızı kabul buyursun inşaallah.
  Tüm dostlarınıza ulaşıyor ,ihtiyacı olana dua ediyorsunuz,inşaallahta Rabbimin en sevgili kulusunuz..Bizler içinde çok değerlisiniz…İnanın bu böyle…Allah’ın rahmeti, üzerinize olsun..Allah’a emanet olun.

 13. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  18/7/2007 – Selam…İsimsiz Gül yeğenim..selam…
  Yazan: fuadyusufoglu
  Sevgili canım yeğenim…. Evet………..Allah(c.c.) gönlünüzdekini HAKKINIZDA hayırlı; Hakkınızda HAYIRLI olanı gönlünüzde kılsın..AMİN…
  sevgiyle kalın..duayla kalın…

 14. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  18/7/2007 – (:
  Yazan: isimsizgül
  Amin amcacım..Ellerinizden öpüyorum…Saygıyla…ve Sevgiyle….
  Hayırlı ve huzurlu akşamlar diliyorum..

 15. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  18/7/2007 – selamun aleykum
  Yazan: 16MUCO49
  Evet değerli amca bey cüzumu aldım.(başladım)Allah razı olsun..
  Her kim ne yaparsa,(iyi veya kötü)ahirette mutlaka karşılığını görecektir.
  Arşivdeki yorumlardan anladığım kadarıyla,zamanında zorluklarla
  karşılaşmışsınız.Ama yılmamışsınız sonuç olarak hatimler olmuş,
  faydalı yazılar yayınlamışsınız,dostluklar süregelmiş,ayrıca benim gibi
  kur’an öğrenmeyi çocukluğunda yarım bırakmış bir yeğenine, öğrenip cüz
  almaya vesile olmuşsun. Allah her daim sizden razı olsun.(amin)..
  **Bu arada konu dışı:Havalar sıcak dışardan hareretli gelip sayfanızı
  açtığımda galiba hareretim diniyor.Yani ben hala resimlere hayranım.**
  Allah’a amanet olun….

 16. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  19/7/2007 – selamun aleyküm amca
  Yazan: mevlana1
  Allah’ın nimet, rahmet ve mağfiretinin müminlere bol bol ihsan edildiği gece manasına gelen Regaib Kandili’nde, bir yıllık yaşantımızı, ibadetlerimizi ve iyiliklerimizi iyi düşünecek ve ona göre hayatımıza çekidüzen vererek samimi bir teslimiyetle nefis muhasebesine gireceğiz. Bu gece hayırlı bir gece, yüreklerimiz ibadetle çarpsın, gönüllerimiz bir olsun.. Kandiliniz mübarek olsun!

 17. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  19/7/2007 – S.A
  Yazan: subat75
  Bu günlerin feyzi üzerinize, rahmeti geçmişinize, bereketi evinize, nuru ahiretimize, sıcaklığı yuvamıza dolsun. Kandiliniz mübarek olsun..

  DUALARDAN BENİDE UNUTMAYIN İNŞ.

 18. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  19/7/2007 – s.a fuad amca
  Yazan: igra
  Gül bahçesine girenler gül olmasalar da gül kokarlar. Kainatın en güzel gülünün kokusunun üzerinizde olması temennisiyle… İyi Kandiller..Ellerinizden öpüyorum

 19. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  19/7/2007 – s.a.
  Yazan: zerirem
  tüm islam aleminin kandili mübarek olsun.rabbime emanet olun

 20. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  19/7/2007 – selamlar
  Yazan: hasret12378
  Allah’ın nimet, rahmet ve mağfiretinin müminlere bol bol ihsan edildiği gece manasına gelen Regaib Kandili’nde, bir yıllık yaşantımızı, ibadetlerimizi ve iyiliklerimizi iyi düşünecek ve ona göre hayatımıza çekidüzen vererek samimi bir teslimiyetle nefis muhasebesine gireceğiz. Bu gece hayırlı bir gece, yüreklerimiz ibadetle çarpsın, gönüllerimiz bir olsun.. Kandiliniz mübarek olsun!

 21. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  19/7/2007 – selamünaleyküm
  Yazan: bennur76
  Bu değerli kandil gecesinde kainatın yaratıcısı ve alemin Rabbi, bağışlayıcı ve acıyıcı yüce Allah tüm dualarınızı kabul etsin.

 22. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  19/7/2007 – Selamünaleyküm
  Yazan: sirad
  Semanın kapılarının sonuna kadar açılıp rahmetin sağanak sağanak yağdığı böyle bir gecede düşen rahmet damlaların sizi ve tüm Müslüman kardeşlerimizi sırılsıklam etmesi dileğiyle

  Bu mübarek günde dünyanın dört bir yanındaki müslüman kardeşlerimizi de dualarımızda unutmayalım inşALLAH.

  kandiliniz mübarek olsun.

  Selamünaleyküm.

 23. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  19/7/2007 – S.A
  Yazan: SALIHAX
  kandılınız mubarek olsun selam ve dua ıle

 24. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  19/7/2007 – KANDİL
  Yazan: EmineDantelOrgu
  Dertlerimiz kum tanesi kadar küçük, sevinçlerimiz Nisan yağmuru kadar bol olsun. Bu mübarek geceniz sevapla dolsun. Kandiliniz mübarek olsun
  Dualarımda sizlerde hep varsınız şu gariban kardeşinide dualarından eksik etmeyesiniz
  A.e.o.

 25. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  19/7/2007 – s.a.
  Yazan: SanaGeleyim
  Bu gece kulun yalvarış ve yakarışlarını Yüce Mevla’ya sunacağı ve O’nun sonsuz affından, merhametinden, iyiliğinden bol bol yararlanacağı umut, huzur ve müjde gecesidir. Kandiliniz mübarek olsun!

 26. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  19/7/2007 – Selamün Aleyküm
  Yazan: cansofi
  Bu mübarek gecenin tüm İslam Alemine refah ve mutluluk ve hayır getirmesi duası ile, Regaip Geceniz mübarek olsun,duada unutmayın inş.

 27. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  19/7/2007 – Duacıyız…
  Yazan: isimsizgül
  Sizin ,ailenizin ve tüm müslüman aleminin kandili- kandiliniz mübarek olsun Fuat amcacım.Dua ile…….

 28. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  19/7/2007 – selam
  Yazan: kamisce
  selam amca nasılsın inşallah iyisindir regaip kandilin mübarek olsun dualarınıza benide katmayı unutmayın allaha emanet olun……..

 29. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  19/7/2007 – selamun aleykum
  Yazan: 16MUCO49
  Evet amca bey,az tanıdığın birisinin kendi İmanı için attığı adımlara
  kilometrelerce uzaktan, tarifsiz bir sevinç duyuyorsun.. Aynısı da:
  bizim için geçerli.. Dertlerimize üzülmek,hüzünlenmek,
  Sevinçlerimize sevinmek.Bizi diğerlerinden ayıran şey bu olsa gerek.
  Yani:İSLAM KARDEŞLİĞİ… Mubarek REGAİP kandilinizi kutlar,
  Mevlamdan sizin ve ailenizin huzur dolu yaşamının devamını dilerim..
  Allah bu gecenin hatırı için sıkıntılı bütün müslümanların yardımcısı olsun.
  (Ondan daha büyük yardımcı varmı?)…

 30. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  19/7/2007 – selam
  Yazan:
  selam amcacım reregaip kandilin mübarek olsun

 31. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  19/7/2007 – slm.a
  Yazan: myvizyon
  GUL-I MUHAMMED-I OLANLARA SELAM OLSUN, SELAM DIYARINDAN GECENLERE BAHAR OLSUN, GONLU HAZAN OLANLARIN GONLU GULISTAN OLSUN, REGAİB KANDILINIZ KUTLU OLSUN.

 32. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  19/7/2007 – kandil gecesi…
  Yazan: sevgipenceresi
  s.a. Kandiliniz mübarek olsun.Selam ve dua ile…

 33. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  19/7/2007 – selamun aleyküm
  Yazan: nurislam
  Hocam mubarek Regaip Kandilinizi tebrik eder hayırlara vesile olmasınızı dilerim.Dua edecem size sizde unutmayın beni inşaallah selametle

 34. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  19/7/2007 – s.a.
  Yazan: bayansanem
  fuat amcacım kandiliniz mübarek olsun.bu gece dualarınızdan bizleride mahrum bırakmayın.ellerinizden öpüyorum.hayırlı kandiller.

 35. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  19/7/2007 – Duamızda ısrarcıyız…
  Yazan: isimsizgül
  Sevgili Fuat amcacım.İnşaallah bu mübarek gecede de dualarınızı bizden esirgemezsiniz.Ben size duacıyım.Güzel gönlünüz için..Allah daima sizden razı olsun inşaallah.Allah’a emanet olun

 36. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  19/7/2007 – S.A
  Yazan: eymer
  MERHABA REGAİP KANDİLİNİZ MÜBAREK OLSUN DUA EDİN SELAMLAR

 37. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  19/7/2007 – Dua ile..
  Yazan: isimsizgül
  Değerli Fuat amcacım.Minik yeğenimden haber getirdim sizlere.Önümüzdeki ayın ortalarında ameliyat olması kesinmiş.Bebeğimiz henüz küçük olduğu için ilerleme riski oldukça fazlaymış.Bu gecenin Rahmetine Rabbim Ceren’imize ve hasta olan kardeşlerimize acil şifalar nasip eder inşallah.Allah razı olsun Fuat amcacım,siz dualarınızı bizden eksik etmediniz.Rabbimden hayırlısı inşaallah.Sizi bilgilendirmek istedim.Üzgünüz ama Rabbime sığınıyoruz.Allah’a emanet olun.Ailenize çok çok selamlarımı iletin.

 38. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  19/7/2007 – hayırlı akşamlar
  Yazan: sengidince

  BÖYLE DUAYA İHTİYACIMIZ OLDUĞU GÜNLERDE ALLAH BU MÜBAREK GECEYİ TÜM İSLAM ALEMİNE HAYIRLARA VESİLE KILSIN….BÜTÜN MÜSLÜMANLARIN KANDİLİ MÜBAREK OLSUN

  hocam nasılsınız uzun zamandır uğrayamadım ama aklımda ve dualardasınız
  Selma arkadaşımında selamı var… görüşmek üzere allaha emanetsiniz.

  ess…

 39. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  19/7/2007 – Selamlar
  Yazan: kiremit
  Fuad amca Regaib kandiliniz mübarek olsun. Allah dualarınızı ve hayırlarınızı kabul etsin.
  sizin kandil tebriğiniz için ayrıca çok teşekkür ederim. Allah kabul etsin.

 40. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  20/7/2007 – kandil
  Yazan: Baharcicegi
  BORÇLARIMIZDAN,CEZA VE GÜNAHLARIMIZDAN KURTULMAK İÇİN BU GECE DUA EDELİM..ALLAH AFFEDEN VE BAĞIŞLAYANDIR,UNUTMAYALIM..ELLER SEMAYA KALKIP, YÜREKLER BİR ATINCA ,GÖZLER SEVİNÇ YAŞLARIYLA DOLACAK..

  KANDİLİMİZ MÜBAREK,DUALARIMIZ KABUL OLSUN..”
  Fuad amca birsi benim ismimi kullanarak cirkin yorumlarda bulunuyor, diger blogcu arkadaslara allah yardimcim olsun sinirden ne yapacagimi bilmiyorum

 41. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  20/7/2007 – sa
  Yazan: neslinursema2
  Mubarek regaib kandiliniz kutlu olsun amcacigim dualariniz kabul olmasi dilegiyle Allaha emanet olun..

 42. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  20/7/2007 – tüm müslüman kardeşlerimize….
  Yazan: cipis
  GUL-I MUHAMMED-I OLANLARA SELAM OLSUN, SELAM DIYARINDAN GECENLERE BAHAR OLSUN, GONLU HAZAN OLANLARIN GONLU GULISTAN OLSUN, MUBAREK KANDILINIZ KUTLU OLSUN.

 43. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  20/7/2007 – s.a fuad amcam nasılsın
  Yazan: igra
  DUA

  Biz,kısık sesleriz…minareleri,
  Sen,ezansız bırakma Allahım!
  Ya çağır şurda bal yapanlarını,
  Ya kovansız bırakma Allahım!

  Mahyasızdır minareler…göğü de,
  Kehkeşansız bırakma Allahım!
  Müslümanlıkla yoğrulan yurdu,
  Müslümansız bırakma Allahım!
  Bize güç ver…cihad meydanını,
  Pehlivansız bırakma Allahım!
  Kahraman bekleyen yığınlarını,
  Kahramansız bırakma Allah’ım!
  Bilelim hasma karşı koymasını,
  Bizi cansız bırakma Allah’ım!
  Yarının yollarında yılları da,
  Ramazansız bırakma Allah’ım!
  Ya dağıt kimsesiz kalan sürünü,
  Ya çobansız bırakma Allah’ım!
  Bizi sen sevgisiz,susuz,havasız;
  Ve vatansız bırakma Allah’ım!
  Müslümanlıkla yoğrulan yurdu,
  Müslümansız bırakma Allah’ım

  A. N. ASYA

 44. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  24/7/2007 – selamün aleyküm iyi yürekli amcam
  Yazan: eksikumut2
  merhaba … ben esra bu tarz konulara değinmekle ne büyük hayır işlediniz bi bilseniz… acaba bana babamın hidayete ermesi ve benim başörtüme karışmaması için de dua edermisiniz..?? şu mübarek aylarda bunu istemek hem de hiç tanımadan ne derece doğru olur bilemem…sizin de kızınız var mı bilemem ama bi genç kız için bu durum insana çok acı veriyor..blog unuzu beğendim…sonuçta bu dinimizin emri ve babanız karsı çıkıyor….babam için dua edin nolur…selametle kalın …

 45. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  24/7/2007 – Selam…EKSİKUMUT 2 Yeğenime Selam….
  Yazan: fuadyusufoglu
  Sevgili canım yeğenim… İnan ki yorumunuzu okuyunca Çok çok üzüldüm… Subhanallah … Subhanallah bu ne yanlış bir ebeveyn seçimi…Evet Anne baba hakları çok çoooook büyüktür… Ama buna ben şaşırıp kaldım… ALLAH(C.C.) SEVGİLİ BABAN I İSLAH EYLESİN…AMİN…Keşke ben senin nerede olduğunu bilseydım da sana daha çok yardımım dokunsaydı… SUBHANALLAH Bu zamanda ebeveynler diyor ki keşke sevgili çocuklarımız Allah(c.c.) nın yolunda yürüseler de …Durmadan dua eden kardeşlerimi tanıyorum… Maşaallah senin gibi dinini idrak edebilen bir onurlu ve vekarlı bir insan nasıl olurda bu sevgili babanız buna karşı çıkıyor… Hayret …Hayret ki ne hayret…İnan ki ben şimdi afalamışım…
  Şimdi kurban sen babanı kırmadan onu incitmeden gene başörtünü takabilirsin…İNŞAALLAH SEN BUNU BAŞARIRSIN…Ben inşaalah çok sevgili kardeşlerim var onlarada söyliyeceğim ki dua etsinler En doğru ilaç DUA dır… Allah(c.c.) bu sevgili kardeşimizi islah eylesin…amin…
  ALLAH(C.C.) ONA DA BİZLERE DE basiret gözü versin..amin…
  İşte bu işte SABIR şart …Hem de çok çok ŞART ALLAH(C.C.) TEVEKKÜL ET VE SABIRLI OL…. AMA DUDAKLARIN DUADAN EKSİLMESİN…Bizlride Duandan eksik etme……sana İNŞAALLAH (Allah(c.c.) ın salıh kulların duasiyle ) duada bulunacağız… Allah (c.c.) bu muhterem BABANIZ olan kardeşimizi islah eylesin… İNŞAALLAH …
  ALAH(C.C.) SİZLERE VE BİZLERE HUZURLU BİR AİLE ORTAMI İHSAN EYLESİN…AMİN…iNAN Kİ ÇOK …… ÇOOK ÜZÜLDÜM…
  EVET SENİ SIKMAKTAN KORKTUĞUM İÇİN KISA KESİYORUM… BENİ ARA LÜTFEN ÇOK MERAK ETTİM..Benim meillim zaten var iNŞAALLAH BU üÇ AYLAR HÜRMETİNE ALAH(C.C.) HEM BİZLERİ HEMDE DEĞERLİ MUHTEREM BABANIZI iSLAH EYLESİN…AMİN… aMİN AMİN…
  iNŞAALLAH BU SABRIN SONU SANA ALAH(C.C.) ÇOK ÇOK GÜZEL BİR MUKAFAT VERECEK SABIRLI OL… ALAH(C.C.) TEVEKKÜL ET…
  Sevgiyle kalın duayla kalın… mutlaka bana yazın… sevgilerimle…

  Düzenleyen fuadyusufoglu gün: 25/7/2007 saat: 03:35

Yorum Yapın