Kur’ani kerim’in şefaati

29 Mayıs 2008 Perşembe

Beyaz su başı -ava sipi- (Nusaybin)

Ebu Umame (r.a.) anlatıyor:

-”Hz.Peygamber (sallallahu aleyhi ve  selam) şöyle dediğini işittim.”

-“Allah geceleğin Kur’an okuyan bir kula kulak verdiği kadar hiç bir şeye kulak verip dinlemez. Allah’ın rahmeti Namazda olduğu müddetçe kulun başı üstüne saçılır. Kullar ondan çıktığı andaki kadar hiç bir zaman Allah’a yaklaşmış olmaz.” Tirmizi (sevabil kuran)

Sehl ibnİ muaz el cüheyni (r.a.) anlatıyor:

Resulullah (sallallahu aleyhi ve sellam) buyurdular kı:

-”Kim kur’an-ı okur ve onunla amel ederse, kiyamet günü babasına bir taç giydirilir. Bu tacın ışığı, güneş dünya dakı herhangi bir evde bulunduğu takdirde onun vereceği ışıktan daha güzeldir. Öyleyse Kur’anla bizzat amel edenin ışığı nasıl olacak düşünebiliyormusunuz?.” Ebu Davud. (salat.)

Hazreti Ali (r.a.) anlatıyor:

Resulullah (sallallahu aleyhi ve selam) buyurdular ki:

-”Kim kur’anı okur, ezberler, helal kıldığı şeyi helal kabul eder, Haram kıldığı şeyi de haram kabul ederse Allah (c.c.) o kimseyi cennetine koyar, ayrıca hepsine cehennem  şart olmuş bulunan ailesinden on kişiye şefatçı kılar.” Tirmizi. (sevabıl kur’an) kütüb-i sitte

Kalblerin Keşfi (İmam-i Ğazali)

Allah’u teâla hazretleri bizleri ve sizleri Kur’anı okuyan, Kur’an-i kerim le amel eden ve Kur’an-i kerimin şefaatına nail olan kullarından eylesin. AMİN

Fuad Yusufoğlu

“Kur’ani kerim’in şefaati” için 30 Yorum

 1. ferzâne diyor ki:

  “Tasavvuf, Allah ile olan muamelenin saflığıdır. Bunun aslı da dünyadan yüz çevirmedir. Cüneyd-i Bağdadi ”
  Çok güzel ve faydalı bir konuya değinmişsiniz Allah razı olsun Kuranı okuyup anlayan ve onunla amel eden kullardan olma duası ile,
  Hayırlı günler diliyorum …

 2. sengidince diyor ki:

  12/8/2006 – hayırlı sabahlar
  Yazan: sengidince

  birde şöyle bişey duymuştum sizin çevrenizda dini bilgisi yüksek insanlar çoğunlukta sanırım siz bilirsiniz. Kur-anı ezberleyip unutanlar öte dünyada kör olarakmı kalkacak, diğer bütün amellerini yapsa bile yeri cehennem olacakmış böyle bişey varmı? yoksa bu sadece eskilerin allahı sevmemiz için bize öğrettikleri yanlışlardan birimi.

  neden böyle sorduğuma gelince eskiden herşeyi korkutarak sevmeyi öğretirlerdi bize bu bana çok yanlış geliyor. mesela çocuklara allah seni yakacak diye bir sevgiyi ne derece aşılayabiliriz.
  bunun yerine keşke şunu şöyle yaparsan allah seni daha çok sever deselerdi.

  allaha emanet olunuz.
  ess…

 3. nefessizlik diyor ki:

  12/8/2006 – aminnn
  Yazan: nefessizlik
  Allah arzı olsun paylaşım için..inşllhh hatimlerimiz yerine ulaşır..Peygamber efendimizin şefaaatine de layık olabiliriz inşallah.

 4. neslinursema2 diyor ki:

  .12/8/2006 – sa
  Yazan: neslinursema2
  Kuran okumak maddi ve manevi her derde sifadir: 7003 – Hz. Ali radıyallahu anh anlatıyor: “Resûlullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki: “İlaçların en hayırlısı Kur’ân’dır.”
  7086 – Ebu Saidi’l-Hudrî radıyallahu anh anlatıyor: “Resülullah aleyhissalatu vesselâm buyurdular ki: “Kur’an ehli (yani onu okuyan, onunla amel eden) cennete girdiği vakit, kendisine: “Oku ve yüksel!” denilir. O da okur ve yükselir. Her ayet için bir derece verilir. Böylece o bildiği ayetleri sonuna kadar okur (ve her biri için bir derece alır).”
  7089 – Ebu Hureyre radıyallahu anh anlatıyor: “Resülullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki : “Aziz ve celil olan Allah buyurmuştur ki: “Kulum, beni andığı ve dudakları benim için kımıldandığı an ben kulumla beraberim.”

  Hz.Peygamber (saa) diyor ki:” Ben size iki emanet bırakıyorum.Bunlardan biri Kuran-ı Kerim, diğeri ise Ehl-i Beyt’imdir. Bu ikisine sımsıkı sarılırsanız asla sapıtmazsınız.”
  “Bir kimsenin Kur’an’dan bir harf okuması bir hasenedir. Her haseneye de on sevap vardır.
  Okumak (kıraat), Kur’an’ın ilk emridir. Bu ilk emir geneldir; neyin okunacağı gösterilmediği için, okunabilecek her şeyin okunmasının emredildiği kabul edilmelidir.Kur’an, ayetlerin okunmasını emretmektedir.Ayet, Kur’an’ın belli parçalan kadar, insan ve evrende­ki tüm şeylerin ve oluşların ortak adıdır. Ayrıca Kur’an’a göre vahiy bir kitap olduğu gibi insan ve evren de birer kitaptır ve bu üç kitap ayetlerle doludur. Sineğin kanadından Firavun’un mumyasına, Kur’an parçala­rından tarihsel kalıntılara kadar tüm varlık ve oluş ayettir. Ve Kur’an bu ayetlerin tümünün okunmasını is­temektedir.O halde “Oku!” emrinin içine tüm varlığın ve insanın okunması girmektedir.Kur’an’ın buyruklarının iniş sırasına göre 7. emri “Kur’an okuyun!” emridir. (Bu konuda bilgi için bk. Öztürk; Kur’an’ın Temel Buyrukları, 18) Kur’an okuyun emri, örneğin, namaz kılın emrinde Öncedir. Ve Kur’an okumak bağımsız bir emirdir. Ve tekrar edelim, namaz kılmaktan önceye alınmıştır.
  Şimdi, yüzyıllardır saklanan bir gerçeği tüm açıklı­ ğıyla ve Kur’an’a sadakatin bir ifadesi olarak duyura­ lım; Namaz kılmak ne ise Kur’an okumak da odur, hatta Kur’an okumak namazdan, namaz kılmaktan daha değerli ve daha erdiricidir. Şöyle de diyebiliriz: Namaz kılmamak neyse Kur’an okumamak da odur, hatta Kur’an oku­ mamak daha da yıkıcıdır.Sadece Kur’an okuyup namaz kılmayanın durumu, sadece namaz kılıp Kur’an okumaya­ nın durumundan iyidir.

 5. neslinursema2 diyor ki:

  12/8/2006 – sa
  Yazan: neslinursema2
  Sevgili amcacigim ziyaret ve yorum icin tesekkur ederim. Allah razi olsun. Gunahlarimiz okadar cok ki Allah affetsin. Elimizden geleni yapiyoruz da dememeliyiz aslinda, yapmaliyiz. Benim icinde dua cok dua ediyorsun biliyorum Allah razi olsun Rabbim hepimizin dualarini kabul etsin insaallah.

  Keci buynuzu fidanlarindan seneye tatilde hazir et gelirsem insaallah alicam:)) burda benim bahcemde incir agaci var simdiden olmaya basladilar.Cok severim meyve agaclarini. Insan eliyle kopartip yiyince daha bir lezzetli oluyor:)
  Kiraz, findik, elma, armut,kiwi, frenk uzumu ( frambuaz ) mersin uzumu (bessen), asma uzumu,( beyaz, siyah), findik,bogurlen, zeytin, bazi sebzeler, bunlarin hepsini bahcemde yetistiriyorum.yalniz seftali dikmistim kurudu yetismedi. Yeni dunya ekmistim onuda kuruttum. Iklimden olabilirmi dersin.Allaha emanet ol amcacigim cok yazdim galiba seni yordum.Kendine iyi bak olurmu ev halkina selamlarimi sunarim,gorusmek uzere yigenin sema.

  Düzenleyen neslinursema2 gün: 12/8/2006 saat: 08:19

 6. neslinursema1 diyor ki:

  13/8/2006 – as
  Yazan: neslinursema1
  Tesekkur ederim amcacigim beni dusundugun icin. Ayrica hediye icinde Allah razi olsun Annemlere selamini ilettim onlarinda sizlere cok selamlari var. Allaha emanet olun. Hayirli geceler diliyorum

 7. supriz diyor ki:

  13/8/2006 – selam
  Yazan: supriz
  haklısınız ama gözlerimi açtığımda guzel şeyler görmüyorum bnm mutluluğum gözlerim kapalı kaldığı anda…

 8. H2SO4 diyor ki:

  13/8/2006 – kuran
  Yazan: H2SO4
  İçimde sızı var okuyamama adına okunmakta ama daha güzel neden okuyamıyorum adına

  Şimdi lerde ise inşallah dahada cok okuyacagım BABAM içinde

 9. ruhlargemisi diyor ki:

  13/8/2006 – Merhaba
  Yazan: ruhlargemisi
  Akşamlarınız hayırlara vesile olsun
  Böylesine güzel inci tanelerini bizlerle paylaştığınız için çok teşekkür ederim
  Allaha emanet olunuz
  Saygılarımla…

 10. newsedat diyor ki:

  13/8/2006 – selâm
  Yazan: newsedat
  Kuran okumak: Manasını bilerek ve düşünerek, üstümüze birinci dereceden vazife olan hükümleri özellikle seçerek, vicdani bir şuurlulukla iyice konsantre olarak okumalıyız.
  Ayrıca sadece ölülerimiz için değil, Kurandaki hükümlere göre adam olmamız için okumalıyız.
  bir de Türkçe mealleri ile yetinmeyip Kuran Arapçası öğrenmek gerekir.
  Kuranın dilini anlamaya yetecek kadar Arapça öğrenmek hem çok kolaydır hem de fazla uzun sürmez. Bunun üstünde titizlikle durmak gereklidir.
  Sevgili Fuat amca, sizin avatardan sizin için banner yaptım. Yeğenlerinizden bu yazımı okuyanlar olursa inşallah bu bannerı bloglarında iyi bir köşeye koyarlar. Ben kendi bloğumda sağ üst köşede Ya Mevla yazan bannerın altına koydum. O da başka bir arkadaşın bannerı. Sizinkinin üstüne tıklayınca direkt sizin blog açılıyor. Hem güzel hem de kolaylık sağlayan bir şey banner kullanmak..
  İşte kodu aşağıda:
  Fuat Amcamız
  Yeğenleriniz bannerı bloglarına yerleştirdikten sonra baksınlar fare okunu banner üzerinde bekletince Fuat amcamız diye yazı çıkıyor.

 11. newsedat diyor ki:

  13/8/2006 – banner için cevap:
  Yazan: newsedat
  banner işte, sizin bannerın kodlarını yazdım oraya ki arkadaşlardan isteyenler alsın bloglarına koysunlar.
  benim sayfada sağ üst köşeye bakın, orada görürsünüz, sağ üst köşeden ikinci resim sizin banner oluyor. yani ona tıklatınca hemen sizin blog açılır.
  bu işe yarar. yani kestirme yoldan sizin bloga götürür. başka bir işe yaramaz. olsa olsa süs vazifesi görür.

 12. zahara diyor ki:

  14/8/2006 – s.a :)
  Yazan: zahara
  geceniz hayır olsun efendim.selam ve duayla……

 13. rindişeydanın annesi diyor ki:

  14/8/2006 – SLM
  Yazan: rindişeydanın annesi
  ALLAHIN SELAMI ÜZERİNİZE OLSUN KIYMETLİ AGABEYİM OTUZUNCU CÜZÜ OKUDUM.BUGÜN TEKRAR 29 VE 30 UBAŞLAYACAGIM ALLAH İZİN VERİRSE.İNŞAALLAH DOGRU ANLAMIŞIMDIR….BÖYLE OKUDUM.TEKRAR TEKRAR ELLERİNİZDEN ÖPERİM.SİZLERE OLAN SAYGIMIZ.YÜCE DİNİMİZE OLAN SAYGIMIZIN GEREGİDİR.BİR HADİSİ ŞERİFTE SİZLER ARANIZDAKİSALİH KİŞİLERE DEGER VERMEZSENİZ CENABI ALLAH CC ONLARI ARANIZDAN ALIR DİYORDU.BENDE NEREDE BİR ALLAHI BİLEN GÖRSEM KAYBETMEKTEN KORKARIM.RABBİM KIYMET BİLENLERDEN EYLESİN.ALLAH CC EMANET OLUNUZ.AİLENİZE KUCAK DOLUSU SELAMLAR.BU ARADA TORUNUNUZ CENNETTEN İNMİŞ BİR HURİ GİBİ MAŞAALLAH.RABBİM İSLAMİYETE BAGIŞLASIN. AMİN.

 14. hilal17 diyor ki:

  18/8/2006 – esselamu aleyküm
  Yazan: hilal17
  merhaba amcacım. sizden bir şey rica edecegim. bana mail adresinizi verirmisiniz? blogunuzda varmı bilmiyorum. ben göremedim varsa bile. bu sadece bir rica vermek istemezseniz önemli değil amcacım. birde bende size hatim yapılırken katılmak isterdim ama kur_an’ı kerim okumayı tam olarak bilmiyorum. kusura bakmayın amcacım. blogunuza gelip yorum da yazamıyorum çok fazla. herşey için Allah razı olsun. hakkınızı helal edin. hayırlı cumalar ve hayırlı akşamlar amcacım.
  Allah’a emanet olun. selametle kalın…

 15. prewar diyor ki:

  19/8/2006 – slm
  Yazan: prewar
  sevgili fuad amcacığım,sizin de mirac kandiliniz mübarek olsun
  ellerinizden öperim,dualarda buluşmak ümidiyle
  sevgi ve saygılar

 16. Gülpinarim diyor ki:

  selamun aleyküm,
  Yeni Sitenize uzun zamandir ugrama firsatim olmadi…
  Hayirli bir gün ve hafta diliyorum..
  Dua, Sevgi, Saygi ve huzur ile kalin…
  En güzele Emanetsiniz…

 17. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  Vealaykümesselam ve rahmetullahi ve berekatühü
  Sevgili canım yeğenim Gülpınarım;
  Evet doğrudur seninle görüşmeyeli uzun zaman oldu Ama mühim olan senin UĞRAMAN.
  Zaten dualarına ihtiyacım çok Bana dua edin yeter de artar ..
  Tekrar geldiğine sevindim..
  Ailene selamlarımı söyle.
  Sevgiyle kalın.. Duayla kalın…

 18. Gülpinarim diyor ki:

  Selamun aleyküm,
  Evet haklisiniz en cok Duaya ihtiyacimiz var, Dualarda bulusmak diegiyle wesselam… sevgi , saygi ve huzur il ekalin..

 19. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  Ve alaykümesselam ve rahmatüllahı ve berekatühü
  Sevgili canım yeğenim…Gülpınarım…

  Senin siteme gelip beni ziyaret etmene çok sevindim çok..

  Allah senden ve ailenden ebedden razı olsun. Amin.

  Evet kurban dualar çok kıymetlidirler Onun içindir ki bu fakir sizlerden dua taleb ediyor. Dualarınızı esirgemeyiniz.

  Allah seni ve aileni aziz eylesin.

  Sevgilerimle

 20. sevgipenceresi diyor ki:

  Çok teşekkür ederim Fuad Amca, çok vefalısınız.Allah razı olsun.Sağlıcakla kalınız.

 21. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  Sevgili canım yeğenim. Sevgi penceresi..

  Asıl vefalı sizlersiniz. Allah sizleri ve bizleri dünyanın bu kötü kaza belalarından muhafaza eylesin.

  Tekrar ramazanınız mübarek olsun. Amin.

  Dualarını beklerim. Sevgilerimle…

 22. nasmak diyor ki:

  sitenizi çok beyendim hayılı günler

 23. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  Sevgili kardeşim nasmak;
  Kurban Allah sizlerden razı olsun. Dualarınızı beklerim. Siteme her zaman beklerim.
  Sevgilerimle…

 24. Hakan diyor ki:

  ALLAH c.c. razı olsun fuat abi

  yukarda arkadaşımızın dediği dikkatimi çekti kuran vakit namazından daha mı önce geliyor ?

 25. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  Sevgili canım kardeşim Hakan;
  Kurban inan ki senin dediğini anlamadım bana biraz daha açar mısın?
  Çünkü sen diyorsun ki;
  -”yukarda arkadaşımızın dediği dikkatimi çekti kuran vakit namazından daha mı önce geliyor ?”
  Hangi arkadaş ne demiş onu da anlamadım. Kuran-i kerim’im vakit namazından önce gelmesi zaten düşünülemez kim bunu söylemiş ve sen de bana bir zahmet açıklar mısın?
  Hakikatten ben de merak ettim.
  Dualarınızı beklerim. Sevgilerimle.
  NOT;
  Bana daha detaylı bir şekilde tekrar yorum yazars mısın?
  Sevgilerimle…

 26. hakan diyor ki:

  Neslinusema; yazmış
  Şimdi, yüzyıllardır saklanan bir gerçeği tüm açıklı­ ğıyla ve Kur’an’a sadakatin bir ifadesi olarak duyura­ lım; Namaz kılmak ne ise Kur’an okumak da odur, hatta Kur’an okumak namazdan, namaz kılmaktan daha değerli ve daha erdiricidir. Şöyle de diyebiliriz: Namaz kılmamak neyse Kur’an okumamak da odur, hatta Kur’an oku­ mamak daha da yıkıcıdır.Sadece Kur’an okuyup namaz kılmayanın durumu, sadece namaz kılıp Kur’an okumaya­ nın durumundan iyidir.

  Fuat abim bahsettiğim bu yazı

 27. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  Sevgili canım kardeşim Hakan;
  Kurban sen çok güzel incelemişsin. Allah razı olsun. Amin..
  Gerçi ben yorumu okumuşum ama aradan epey zaman geçmiş olacak ki unutmuşum
  Ben ya bu sevgili arkadaşıma cevab yazarken ya yorumun tamamını kumamışım veya arada bir şeyler olmuş ki dikkat etmemişim.
  Şimdi kısaca kardeşime anlatayım. Bu sevgili arkadaşımın yazdıklarının (son bölümüne) kesinlikle katılmıyorum
  Ve bu şahsın (bahsettiği kişinin ismi olarak zikretmiş.Bu konuda bilgi için bk. Öztürk; Kur’an’ın Temel Buyrukları, 18)) ne kitablarını ne de çıkardığı Kur’an tefsirini de okumamışım ve de okumak da istemem.
  Yanı hele bu sözüne kesin kes katılmıyorum peki ne söylemiş bu şahıs;
  -”hatta Kur’an okumak namazdan, namaz kılmaktan daha değerli ve daha erdiricidir.” yanlıştır hem de çok yanlış
  Kurban Kuran okumak elbette sevabtır ve Her müslümanın okuması da lazımdır ama namazdan önce gelmez. Bu bir
  İkincisine gelince de bu şahıs bir yere bir şeyler yazar ve bu yazılarında bazı doğru şeyler de yazar ama hedefi bir başkadır.
  Ben şahsen bir kaç kez tv.de dinledim Berbat.
  Yanı itikad yönünden ben onun gibi düşünmiyorum Ve de Hiç kimseye de onun kitablarını da okumayı TAVSİYE ETMİYORUM. Çünkü insanın delalete götürü Allah muhafaz aeylesin.
  Allah bizleri korusun.
  Evet.. Namaz kılan kimse elbette Kur’anı kerimden bir sure (Fatiha) ve başka kısa sureler okuması lazım dır ki Namazı olsun Ama bu o değildir ki Kur’an namazdan önce gelir
  Hele biliyorsun Hanefi mezhebinde de Fatihayı mem’un (imama uyan) okumaz imam okur
  Yanı bir nükte bir şeyi ele almak ve kafa karıştırmak işte bu gibi etiket sahiblerin işidir.
  Zaten bunlar da zamanla Müslümanlar tarafından deşifre edilir ve de edilmiştir.
  Hülasa Bu dedikleri doğru değildir.
  Çünkü namaz dinin direğidir ama kendisi hadisleri de kabul etmiyor ki sadece elinde bu var. Her şeyi Kur’an’dan almak lazım. diyor…
  Buda diğer sözleri gibi kafa kerıştırmaktan başka bir şey değildir.
  Hele Hadis ravileri ni kabul etmiyen bir kişi
  Yanı anlayacağın bu etiket sahibi profesör de olsa insanların zihnini karıştırıyor ben alimim ve benden başka büyük alim yok gibisinden akl sıra birşeyler söyliyor
  Gene de söyliyorum bir şey söyler içinde çok güzel ve hakiki ilimler vardır ama bir ucundan mutlaka birşeyler de kendince katar ve haliyle çorbaya döner.
  Evet canım kardeşim benim niyetim hiç kimsenin hakkında dedikodu yapmak değildir.
  Ama bu da her müslümanın görevi olan bazı hakiki şeyleri de söylemek lazımdır.
  Bu kişi Hac’ın sevabından bahseder ve hakıkatten de güzel şeyler söyle ama sonunda şöyle bir şey ortaya atar ki ve delilini Kur’andan alıyormuş gibi de şunu ekler;-”Hac Her zaman ve her ayda yapılabilir diye.”.
  Şimdi bu neye benzedi
  YANI kUR’ANDAN HER ŞEYİNİ ALMIŞ GİBİ GÖRÜNÜR AMA ASLINDA HADİSLERİ KABUL ETMEZ VE HELE MEZHEB İMAMLARIN VE HADİS RAVİLERİ hiç mi hiç kabul etmez BU NEYE YARAR.
  Ya bu şahıs Hadis ravilerinden ve mezheb imamlarından daha alim ( Bu kesinlikle değildir.) veya hiç bir şey bilmeyen ve islamı sürekli karıştırmak isteğen bir şahısdır
  KLusura bakma çok uzattım ama madenki müslümanlar siteme geliyor ve yorumları dahi okuyorlarsa benim de bu açıklamamı yapmam lazım çünkü bu olanlar benim sitemde oluyor bende cevab yazmasam mes’ül duruma düşerim. (Yoksa başka sitelerden ben mes’ül değilim.)
  Dualarınzı beklerim…
  Sevgilerimle…

 28. hasan diyor ki:

  kuran-ı kerim “müminler için ŞİFA ve RAHMETtir” kuran-ı kerimi abdestli ve huşu içinde yavaş yavaş sanki manasını bilir gibi vede mümkünse gözyaşı dökerek okuyan kimseye kuran-ı kerim kabirde kabir ehline şefaat edecek ve münkir-nekir in suallerine cevab verecek.kabir ehl-i sen kimsin bana sorulanlara cevab verdin deyince.ben dünyada iken abdestli saygılı olarak okuduğun kuran-ı kerimim diyecek.kesinlikle kuranımızı abdestli ele alalım.

 29. Seval diyor ki:

  hocam yardımınızdan dolayı cok sağolun linkleri okudum ben farkında olmadan iyi birşeyler yapmışım bundan sonra daha cok yaparım linkde gece kuran okumanın faziletide anlatılıyor ben herkes uyuyo babam yalnız kalmasın korkmasın diye uyumuyorum kuran okuyordum şimdi faziletinide öğrendim cok mutlu oldum çok duygulandım ben inanç olarak biraz zayıfım meal şimdilik okumuyum sapıta bilirim kendimi hazır hissettiğimde sizden isterim hocam ben pek bilgisayardan anlamıyorum numaranızı bulamadım onun için ben size numaramı yazıyorum aldıktan sonra silerseniz sevinirim ALLAH sizden ve sizin gibi iyi insanlardan razı olsun

 30. Kur’an-i Kerim okumanın fazileti- 2 « بسم الله الرحمن الرحيم diyor ki:

  [...] Ali Fârmedi (Radiyallah-u anhu)- 2Tefekkür- 4 « Kur’an-i kerim okumanın fazileti Kur’ani kerim’in şefaati [...]

Yorum Yapın