Kutlu doğum – 5

29 Haziran 2008 Pazar

dsc022131-bahcemden-bir-manzara-fuadyusufoglu.jpg

 

Kutlu doğum – 5

-“O Seçilmiş Peygamber, Ahır zaman peygambari olup, ondan sonra Peygamber Gelmiyecektir. O yer ve gök ehlinin emini ve çok ihsan edici Yumuşak kalbli ve ekseriye hüzünlü, çok defa oruçludur. Kalbi Hâk Teala (c.c.) nın korkusu ile doludur. O daima DUA eder. Geceleri ibadet eder. İnsanlara yakındır. Dünya’yı sevmez, sır saklayıcı ve vefalıdır.” diye medh buyurulmuştur.

İdris (a.s.) ın sahifesinde ise;

-“O halk ile ülfet eder. Onları misafir edip ağırlar. Hak Teala (c.c.) nın vaadında asla şübhe etmez. Allah-u Teala (c.c.) ya çok ibadet eder. Akrabasından sadır olan suçları Afv edicidir.” Diye medh edilmiştir.

İbrahim (a.s.) a gelen suhufta;

-“O,öyle bir kimsedir ki, şehvetleri yok eder. Akrabasından sadır olan suçları afv eder. Kötülükleri örter.” Diye medh edilmiştir.

Musa (a.s.) ın kitabında;

-“O öyle mübarek zatdır ki, himmeti yüksektir. Fakirlerin habibi, zenginlerin tabibidir. O güzellerin güzeli, temizlerin temizidir. Sohbet esnasında mülayımdır. Taksim ederken adildir. Muamelede doğrudur. Kafirlere karşı sert ve şiddetlidir. Yaşlılara hürmet eder. Küçüklere rahmet eder. Az şey’e şükreder. Esirlere acır. O, daima güler yüzlüdür. Tebessüm ederek güler. Kahkaha atmaz. O ümmidir. Hiçbir şey okumadan ve yazmadan her şey ona bildirilmiştir.” Diye medh-u sena buyurulmuştur.”

Zeburda;

-“O kimsedir ki, avuçları açıktır. Yanı çömerttir. Asla kızmaz. O çok yumuşaktır. Güzel yüzlü, tatlı sözlü, uzun boylu, nurani yüzlüdür. İnsanların tabibidir. O çok ağlar, az güler, az uyur, çok düşünür o mütebessimdir. Güzel tabiatlıdır. Sözleri gönülleri alır, ruhları celp eder.” Diye medh buyurulmuştur.

İncil’de;

-“O çok yemez, cimri değildir. Hile yapmaz. Kimseyi kötülemez. Hiç acele etmez. Kendi için intikam almaz. Kötü söz söylemez.Tembellik etmez. Kimseye gıybet etmez. Hile yapmaz az şeye kanaat eder. Çok şeyler ihsan eder.” Diye yazılıdır.

Tevrat’da;

Çok yerlerde medh edilmiştir. Mesele bir yerinde;

-“O Allah-u Teala (c.c.) nın Resulüdür. Kötü huylu değildir. Katı kalbli değildir. Çarşı ve pazarlarda yüksek sesle bağırmaz. Kötü şeylere mükafat vermez. Büyük suçları afv eder. Onun ümmeti iyi ahlak sahibidir. Yüksek yerlerde Hak teala (c.c.) nın ismini anarlar. Bileklerine kadar ÖRTÜLÜDÜRLER Abdestleri dört azalarını yıkamaktır. Yanı yüzlerini, ellerini, başlarını ve ayaklarını yıkarlar. Müezzinleri minarelerde halkı davet ederler Namaz kılarken safları düzeltir bir hizada dururlar. Geceleri onların tesbih sesleri, BAL ARISININ SESİ GİBİ DUYULUR. O (a.s.v.) Mekkede doğup Medineden Şam’a kadar onun idaresinde olur. İsmi Muhammed (a.s.v.) dır. ki benim Resulümdir. Ona MÜTEVEKKİL diye ad verdim. Onu, bozuk dinleri kaldırıp doğru olan Hak dini yayıp yerleştirmedikçe dünyadan çıkarmam. O, halkı Hakka çağırır. Onun bereketiyle görmiyen gözler açılıp görür. İşitmeyen kulaklar işitir. Kalblerden gaflet gidip kasvet perdeleri aradan kalkar.” Buyurulmuştur.

Zebur’da:

-“Benim rahmetimin gölgesi ve fadl ve ihsanım senin cevher saçan lisanın üzerindedir. Ey iyilerin efendisi Benim rahmetim ve bereketim senin lisanından kiyamete kadar aleme saçılsın. Senin sözlerin benim lütf ve inayetimle birliktedir. Birbirlerinden ayrılmazlar. Ben Azimüşan, hayır ve bereketi, sürur ve muhabbeti senin ahvalına yakın eyledim. Sen de himmet kılıcını sıyırıp, erlik kuvvetiyle kahramanlık meydanında kafirlerden intikam alasın. Fasih lisan ile benim hamd ve senamı her yerde yayasın. Zira senin hamdın, bütün hamd edicelerin hamdından üstündür.”

-”Senin senan, cümle senaların fevkindedir. Ey Peygamberim Benim yüksek ismimi her tarafa yayasın. Zira senin kuvvetin şeriatından ötürü çok fazladır. Bu bakımdan bütün kafirlerin başları senin kerametli ellerin önünde eğilecektir.” Buyuruldu.

İncil’de İsa (a.s.) a hitaben buyuruluyor ki;

-“Ey Resulümun müjdecisi; kabul edici kulakla dinle Ben seni kudretimle babasız halk ettim ve peygamberlik makamına yükseltim.” Buyuruldu.

Sen de benim ibadetime devam eyle. Benim zat sıfatlarımı itiraf eyle. İncil ahkamına hürmet et ve kabul eyle. Sana tabi olanlara benim Allahlığımı ve ortağım bulunmadığını söyle. Ve son Peygamber olarak göndereceğim Resulümun geleceğini, insanlara haber ver.

O Peygamber Arab-i Haşımi ve muttalibidir. O (Sallallahu aleyhi vesellem) Peygamberlerin sonuncusudur. Ve evliyaların tabibidir. ONUN BİR ÇOK SIFATLARI VARDIR.

İmami Sa’lebi (r.a.) tefsirinde şöyle zikretmiştir:

İsa (a.s.) ın havarileri ona inanmadan önce bir gün balık avlamaya çıkmışlar idi. İsa (a.s.) yanlarından geçti. Balık avlamakta olduklarını gördü: Buyurdu:

-“Niçin bana tabi olmiyorsunuz ki beraberce insan avlayalım?

Devam edecek….

Mearicün nübüvve (Altıparmak)

Allah-u Teala (c.c.) Hazretleri bizleri ve sizleri Bütün peygamberlere İman eden; en güzel, Son din olan İslam dini’ni bi hakken yerine getiren ve onunla amel eden kullarından eylesin. AMİN…

Fuad Yusufoğlu

“Kutlu doğum – 5” için 10 Yorum

 1. sacLariyagmurLukiz diyor ki:

  4/4/2007 – ..
  Yazan: sacLariyagmurLukiz
  abi hayırlı aksamlar buraya kadar olanı büyük bir lezzet alarak okudum.. Allah cc razı olsun inan diğer yazıyı büyük bir merakla bekliyorum.Allah cc O rasülün s.a.v ahlakıyla ahlaklananlardan olmayı nasip eylesin.. cümlemizi şefaatine nail eylesin.. [amin..]

 2. azadgulu diyor ki:

  5/4/2007 – hayırlı akşamlar
  Yazan: azadgulu
  Selamün aleyküm amcacım.ben çok üzülerek bişye söylemeye gelmiştim.Tablo hazırklanmış.Ama malesef ben bu hafta çok yoğun çalışacağım.bu hafta almayacağım diyecektim.iş yerinden geç çıkyorum ve erken gidiyorum .ben haftaya tekrar gelecektim.Çok üzgünüm amcacım ama rica ediyprum.tabloyu yeniden hazrılayabilir misin?KUSURA BAKMA.OKUMAK çok mutlu ediyor ama ben kendimce okuaybilirsem okuaycağım.bu hafta tabloda ben olmayayım.Allaha emanet olun.Affedin.Allaha emanet olun.(hayatguzeldir88)

 3. samioruc43 diyor ki:

  5/4/2007 – kuran hatmi
  Yazan: samioruc43
  Sevgili fuat amca
  Yorumların arasında AZADGÜLÜ kardeşimizin yoğun işi nedeni ile okuyamayacak olduğu cüz hangisi ise ben okuyabilirim
  bildirirseniz sevinirim
  samioruc43

 4. azadgulu diyor ki:

  5/4/2007 – Allah razı olsun.
  Yazan: azadgulu
  amcacım hayırlı akşamlar.bu hafta gerçekten yoğun olacak gibi.bir ara ilçe dışına çıkacağım.çok üzülerek söyledim alamayacağımı.kusura bakmayın.benim bloğumda biri msj bırakmış ben okuyayaım diye ama tablo hazırlanmış.o arkadaşı bilgilendirdim.Haftaya ben tekrar msj bırakırım inşallah.Ayrıca estağfirullah amcacım cahillik mi olur.Her insan hata yapabilir.önemli değil.Allah hatminizi kabul buyursun.Allaha emanet ediyorum sizi ve ailenizi.

 5. cansofi diyor ki:

  6/4/2007 – selamün aleyküm
  Yazan: cansofi
  CUMAMIZ MÜBAREK OLSUN DUA İLE…

 6. igra diyor ki:

  6/4/2007 – s.a
  Yazan: igra
  Hayırlı cumalar fuad amca dualarda unutulmamak dileği ile.

 7. sami oruc43 diyor ki:

  11/4/2007 – blog içeriği
  Yazan: sami oruc43
  sevgili fuat amca blog un içeriği hakkındaki istek ve temennilerini okudum fakat sana daha öncede yazmış olmam gerek BİZİM HASTANEDEKİ personele ait bilgisayarlardaki internet bağlantıları kesildi
  malumun kamu kuruluşu
  bu nedenle
  ben sadece sizleri ziyaret ve yorum yazmakla yetineceğim
  kusura kalmayın
  hiç istemezdim ama kural bu
  HER ŞEYE RAĞMEN EMEĞİNİZ VE GAYRETLERİNİZ İÇİN TEŞEKKÜRLER
  4, CÜZÜ OKUDUM HAFTAYA NASİP OLURSA 5, CÜZÜ OKURUM
  yengem eve dönmüş gözün aydın
  cümlenize geçmiş olsun
  samioruc43

 8. DEM HACIAHMETOĞLU diyor ki:

  16/4/2007 – HRİSTİYANLIK ve İSLAM
  Yazan: ADEM HACIAHMETOĞLU
  hocam ne olu acilen benimle irtibadata geçiniz ben trabzonun of ilçesinde yaşayan 16 yaşında asiil bir türk müslüman genciyim ve inancıma yapılan saldırılara gereken tepkiyi gösteremiyorum(ilim olarak) size yüce dinimiz islam ile iilgili sorularım olacak lütfen bana cevap yazınız MSN ADRESİM

  Düzenleyen fuadyusufoglu gün: 16/4/2007 saat: 20:01

 9. jjj diyor ki:

  mgmeksölylşoaçemmrköktkövöeşf

 10. pelin diyor ki:

  vffeğişiadsddxdf

Yorum Yapın