Muhammed Resulullah (Sallallahu aleyhi ve sellem)- 57

29 Kasım 2009 Pazar

Hazret-i Süleyman Aleyhis selam tarafından inşa edilen ilk Mabed Mescid-i Aksa

Muhammed (Aleyhis selam)- 57

Ebû Bekir (r.a.) hemen giyinip, Resulullah (Sallallahu aleyhi ve sellem) ın yanına gitti. Büyük kalabalık arasında, yüksek sesle;

-“Yâ Resulallah! Mi’racınız mübarek olsun! Allah-u Teâlâ’ya sonsuz şükürler ederim ki, bizleri, senin gibi büyük Peygambere, hizmetçi yapmakla şereflendirdi. Mübarek yüzünü görmekle, kalbleri alan, ruhları çeken tatlı szölerini işitmekle nimetlendirdi. Ya Resulallah! Senin her sözün doğrudur. İnandım. Canım sana feda olsun.” Dedi.

Ebû Bekir (r.a.) in sözleri kafirleri şaşırttı. Diyecek şey bulamayıp dağıldılar. Şüpheye düşen imanı zayıf birkaç kişinin de kalbine kuvvet verdi.

Resulullah (Sallallahu aleyhi ve sellem) o gün Ebû Bekir (r.a.) e“sıddık” dedi. Bu adı almakla derecesi bir kat daha yükseldi.

Kafirler bu hâle çok kızdı. Mü’minlerin kuvvetli imanına, Peygamber (s.a.v.) in her sözüne hemen inanmalarına, O’nun çevresinde pervane gibi toplanmalarına dayanamadılar.

Resulullah (Sallallahu aleyhi ve sellem) ı mahcup, mağlup etmek için, imtihan etmeğe yeltendiler.

-“Yâ Muhammed (s.a.v.) Kudus’e gittim diyorsun. Söyle bakalım. Mescidi Aksa’nın kaç kapısı, kaç penceresi var,” gibi şeyler sordular.

Resulullah (Sallallahu aleyhi ve sellem) hepsine cevap verirken, Hazret-i Ebû Bekir (r.a.);

-“Öyledir Yâ Resulallah.” Derdi.

Halbuki, Resulullah (Sallallahu aleyhi ve sellem) edebinden, hayasından karşındakinin yüzüne bile bakmazdı.

Resulullah (Sallallahu aleyhi ve sellem) buyururdu ki,

-“Mescid-i Aksa’da etrafıma bakmamıştım. Sorduklarını görmemiştim. O anda Cebrail Aleyhis selam Mescdid-i Aksa’yı gözümün önüne getirdi, pencerelerini görüyor, sayıyordum. Sorularına hemen cevap veriyordum.”

Resulullah (Sallallahu aleyhi ve sellem) yolda, develi yolcular gördüğünü söyledi

-“İnşallah Çarşamba günü gelirler.” Buyurdu.

Çarşamba günü güneş batarken, kervan Mekke’ye geldi. Fırtına eser gibi olduğunu bir devenin yıkıldığını söyledi. Bu hal mü’minlerin imanını kuvvetlendirdi. Kafirlerin düşmanlığını arttırdı.

Hicretten bir yıl önce Receb ayının 27’sinde Cuma gecesi vuku bulan bu mucizeye Peygamber Efendimiz (Sallallahu aleyhi ve sellem) in Mi’raci denir.

Resulullah (Sallallahu aleyhi ve sellem) Mi’raca ruh ve bedeni ile uyanık iken çıktı. Peygamberimiz (s.a.v.) e mi’rac gecesinde nice İlahi hakikatler gösterildi ve Beş vakit Namazbu gecede farz kılındı. Mi’rac Kur’an-i Kerimde İsra suresinde ve Hadis-i şeriflerde bildirilmektedir.

Devam edecek…

İslam âlimleri ansiklopedisi

Allah-u Teâlâ hazretleri (c.c.) bizleri ve sizleri son Peygamber olan Habibi Muhammed (Sallallahu aleyhi ve Sellem) ın şefaatına nail eylesin. O’nun yüzü suyu hürmetine günahlarımızı aff eylesin. Amin.

Fuad Yusufoğlu

“Muhammed Resulullah (Sallallahu aleyhi ve sellem)- 57” için 1 Yorum

  1. Muhammed Resulullah (Sallallahu aleyhi ve sellem)- 56 « بسم الله الرحمن الرحيم diyor ki:

    [...] (c.c.) ın rahmeti « Muhammed Resulullah (Sallallahu aleyhi ve sellem)- 55 Muhammed Resulullah (Sallallahu aleyhi ve sellem)- 57 [...]

Yorum Yapın