Namazın dış görünüşü

04 Kasım 2008 Salı

Kasyan gölü (Navala sipi)

Namazın dışı beden gibidir. Bir de, hakikati ve özü vardır ki, buna namazın ruhu denir. Biz önce namazın zahirini, dış görünüşünü anlatacağız.

En önce yapılacak şey, bedenini ve elbisesini temizledikten, yâni abdest aldıktan ve avret yerini örtükten sonra, temiz bir yerde durmak,yüzünü kıblaya çevirmek, iki ayak arasında dört parmak kadar bir aralık bulundurmak, sırtını dik tutmak, başını önüne eğmek ve gözünü secde edeceği yerden ayırmamaktır.

Ayakta durunca, “Kul euzü birabbın-nasi… “ suresini okur. Bunu okumaktan maksad şeytanı kendinden uzaklaştırmaktır. Sonra kendisine bir kimsenin uyması mümkün olacaksa, ezan okunur. Yoksa kâmet getirir.

Kalbden niyetle hazırlanır ve kalb ile der ki;

Allah rızası için bugünün öğle namazının farzını eda ediyorum. Kalbinde bu mana hazır olunca, elini kulaklarına kadar kaldırır. Parmak uçları kulak hizsasına gelir ve baş parmağın ucunu kulağının yumuşaklığına değdirir. Avucu omuzlar hizasına getirir. Bu halde iken Allah-u Ekber der.

Sonra ellerini göğsünün altında bağlar. (Hanefi mezhebinde eller göbek altında bağlnır). Sağ eli, sol elin üzerine koyar. Şahadet ve orta parmağını, sol elin bileğinin üstüne koyup, diğer parmakları ile bileği kavrar.

Ellerini kendi halina bırakmayıp göğse, yanı göğsün altına getirir. Doğrusu da budur. Kollarını yanlara salıvermez, taşırmaz ve bir tarafa getirmez.

Allah-ü Ekber derken, mübalağa etmez.

Şöyle ki;

Allah kelimesinden sonra bir vav(u) ekber kelimesinde be’den sonra bir elif (a) söylememelidir. Yoksa Allah-u Ekber söylemiş olur. Bütün bunlar vesvese edenlerin ve cahillerin işidir. Namaz dışında, mübalağasız ve kendini sıkmadan söylediği gibi, namazda söylemelidir.

Devam edecek…

Kimyay-ı Saadet (İmam-i Ğazali)

Allah-u teâlâ hazretleri bizleri ve sizleri taharetten temizlenen ve temizliği seven ve amellerini temiz yapan kullarından eylesin. Amin.

Fuad Yusufoğlu

“Namazın dış görünüşü” için 5 Yorum

 1. Humayra diyor ki:

  Humeyra:
  ben her hafta 1 cüz okumak isterim.7 kasım itibarıyle 1. cüzden baslıyım ve daha sonra ki haftalarda 2,3,4,5 ila ahir.. devam ediyim.yani 1 den 30.cüze kadar okumus olayım.( her hafta degişik cüz okumam bir karışıklıga sebeb olmıcaksa tabi) okuyamıyacagım hafta olursa size mutlaka bildiririm.saygılar. Emanetiz.

 2. yitik sevda diyor ki:

  selamun aleykum
  dış gorunuş olarak şunu ilave etmek ıstıyorum avret sayılan yerlerı namaz esnasında açılmayacak şekılde ortmek gerekır son zamanlarda namazda açılan yerlerı örtmekle ugraşanlara daha çok şahıt oldugum için hatırlatmak ıstedım.
  namazda açılan yerlerıyle ugraşanları gordukçe çok uzuluyorum.
  rabbim bizi huşu ile namaz kılanlardan eylesın amin.

 3. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  Aleykimesselam ve rahmatullahı ve berekatühü
  Evet …
  İşte bunlardan ders almak lazım İbret almak lazım..
  Elhamdulillah sende gereken dersi zaten alıyorsun. Allah (c.c.) seni AZİZ eylesin.. Amin..
  Sevgilerimle…

 4. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  Sevgili Canım kardeşim Humeyra:
  Tamam kurban zaten sana da meil attım
  Şayet kabul edersen sana bu haftadan başlamak üzere Kur’an cüzlerini verelim..
  Allah (c.c.) kendi rızası istikametinde kabul buyursun.. Amin…
  Ama mutlaka haber ver…
  Dualarını beklerim…
  Sevgilerimle

 5. Namaz « بسم الله الرحمن الرحيم diyor ki:

  [...] bin Eret (Radiyallah-u anhu)- 4Ebû Zer Ğıfâri (Radiyallah-u anh)- 9 « Teyemmüm Namazın dış görünüşü [...]

Yorum Yapın