Oruç- 8

21 Temmuz 2008 Pazartesi

ORUÇ BOZDUKTAN SONRA LAZIM GELEN ŞEYLER:

Ramazan ayında orucu bozana kazâ, kefaret ve imsak lazımdır, fakat her birinin yeri ayrıdır.

Orucunu özürle veya özürsüz olarak bozanın, yahut hasta olmak, yolculuğa çıkmak, hayız görmek, yahut hamile olmak sebebiyle orucunu bozanın kaza etmesi farzdır. Mürted olanın da earzdır. Deli ve çocuğa farz değildir.

Kefaret yalnız cima’ etmekle, yahut bile bile meni çıkarmakla olur. Bunun kefareti, bir köle azad etmektir. Kölesi yoksa iki ay devamlı oruç tutmaktır. Eğer, hasta veya zayıf ise altmış miskina birer müd yemek yedirmelidir. Her müd bir menden üçte bir men noksandır.

İmsak, özürsüz oruç açana farzdır. Hayız görene imsak (akşama kadar yememek) farz değildir. İstrse gündüz ortasında temizlenmiş olsun.

Misafir, mukim olsa da farz değildir. Hasta iyi olsa da imsak farz değildir. Şübheli gün (Yani şabanın 29’üncü gününden sonraki gün) bir kimse ayı gördüğünü söylese, yemek yemiş olanların, duydukları andan akşama kadar yememeleri lazımdır.

Öğleyin sefere, yolculuğa çıkanın orucunu açması doğru değildir. Orucunu açmış olarak, öğle vakti şehre gelirse, tekrar yemesi doğru değildir. Eğer mümkünse yolcunun oruç tutması daha iyidir.

Fidye, miskine verilen bir müd yiyecektir. Çocuk korkusundan orucunu açan hmileye ve süt emzirene kaza ile beraber fidye de vermek farzdır.

Hasta daha fena olmak korkusuyla açarsa fidye vermez. Çok ihtiyar olup, oruç tutamayacak olan bir ihtiyara, kaza orucunun bedelini vermesi farz olur.

Bir Ramazanın kazâsını diğer ramazana kadar geciktirine kazâya kalmış her gün için bir müd yiyecek vermesi lazımdır.

Devam edecek…

Kimya-yi Saadet (İmam-i Ğazali)

Allah-u Teâla hazretleri Bizleri ve sizleri gelmekte olan Ramazan-i şerif ayı hürmetine AFV eylesin. Amin…
Fuad Yusufoğlu

“Oruç- 8” için 7 Yorum

 1. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  neriman ablanız
  http://| 85.99.78.22

  kardeşimm .hadim duasında gördümm ailemizin başına dışardan gelen bir bela var .rabbimm o beladan kurtarsın.rabbimm o k,şilere bizi unutturacak ne verecekse versin.msn mi . demişsin ekleyebilirsin hepinizden allah razı olsun.

 2. gocmenkizi diyor ki:

  merhaba..çok güzel bir gün diliyorum…sevgiler… http://www.gocmenkizi.blogcu.com

 3. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  1.
  HAZAL ~ 28 Ağu 2008 saat 14:14

  BENDE CÜZ ALMAK İSTİYORUM AMA NASIL ALACAGIMI ANLAYAMADIM.

 4. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  Selam…
  Sevgili HAZAL kardeşim…
  Evet sen Dünya da en güzel taat olan Kur’an okumak için bu fakir kardeşine başvurmuşsun.. Allah (c.c.) kendi rızası istikametinde kabul buyursun Amin…
  Ama kurban bizim çeşitli kur’an hatimlerimiz var
  Mesele Her hafta okunan hatımler
  Yalnız ramazan ayına mahsus her gün bir hatme okunan kur’an-i kerim var
  Bi de gene Ramazan ayına mahsus okunan 90 hatımlık kerim hatmesi var..
  Şimdilik Haftalık okunan kur’an-i kerim hatımleri şöyledir:

  Her katılan arkadaş istediği takdirde her hafta 1 cüz kur’an okumaya çalışır Ve bu Cuma gününden başlayıp ertesi hafta Perşembe gününe kadar okunması lazım gelen kur’an-i kerim hatmidir.(bunda da okunacak cüzler var ) ama en geç çarşamba gününe kadar “bu hafta okuyacağım veya okumayacağım” diye haber vermeniz lazım onun için dir ki ben tabloya isminiz geçireyim)
  (ama sen bu haftakı cüzlere katılmak (yanı 21 ağustos- 28 ağustos tarihleri arasında ki hatmeye katılmak istersen sana da verebiliriz ama bugünden başlamak ve en geç perşembe günü akşam saat 22-00 de okumanız lazım)

  Yalnız ramazan ‘a ait her günlük kur’an hatmi var oda her gün bir cüz okumakla devam eder. ayda 30 hatım tamamlanmış olur (Ama bakalım kalmışlar mı?)

  Gene ramazan ayına ait 90 hatımlık Kuran hatmi var o da şimdiden başlayıp ramazan bayramı arifesine kadar yalnız bir cüzle katılır. (bunda zanedersem var.)
  Şimdi değerli kardeşim sen hangisine katılmak istiyorsan bir zahmet bana bildir ona göre senin ismini tabloya ekleyelim
  Bunlar herkese bir bilgi olsun diye yazıyorum..
  Ama galibe sen Ramazan hatımlerden 90 hatımlık kur’an hatımlerine katılmak istiyorsun. Evet sana verebiliriz ama bir cüz tek verebiliriz Çünkü çok fazla kardeşimiz faydalansın diye
  Eğer sen de kabul edersen sana Ramazan ayı boyunca Arife gecesi saat 22-00 ye kadar okuman için sana 19 incü cüz’ü verebiliriz Şimdiden okuyabilirsin..

  Ama bana cevab yaz …Çünkü seni tabloya geçireyim diye.
  Sevgilrimle…

 5. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  #
  HAZAL ~ 28 Ağu 2008 saat 14:16

  RAMAZAN AYI HATMİ ŞERİFİ İÇİN 1-2,CÜZİ OKUMAK İSTİYORUM.ALLAH KABUL EYLESİN.

 6. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  Sevgili canım Hazal kardeşim …
  Sana cevab yazdım Ve senden de cevab bekliyorum
  Dualarını beklerim…
  Sevgilerimle…

 7. Oruc. 7. « بسم الله الرحمن الرحيم diyor ki:

  [...] Devam edecek… [...]

Yorum Yapın