Osman bin Maz’ûn (Radiyallah-u anhu)- 3

14 Temmuz 2009 Salı

İbrahim Aleyhis selam makamı (Kâ’be-i şerif)

Osman bin Maz’ûn (Radiyallah-u anhu)- 3

Aradan bir haylı zaman geçmişti. Habeşistan’daki Müslümanlara Kureyşliler Müslüman oldu diye YALAN bir haber ulaştı. Bunun üzerine, Müslümanlar Habeşistan’dan ayrılıp, Mekke’ye doğru yola çıktılar. Fakat Mekke’ye yaklaşınca, haberin YALAN olduğu anlaşıldı.

Mekke’ye girerlerse, durumlarının iyi olmayacağını biliyorlardı. Aralarındaki görüşmelerden sonra her biri Mekke’de bir dostunun himayesinde kalmağa karar verdiler.

Böylece Mekke’ye açıktan girme imkanını elde etmiş oldular. Bu himayeyi elde edemiyenler de vardı. Bunlar ise, Mekke’ye girişlerini gizli yapmak zorunda kaldılar.

Osman bin Maz’ûn (r.a.) Velid bin Muğire’nin himayesine girmişti. Ancak, müslümanın, bir müşriğin himayesi altında olması hazmedilir bir şey değildi.

Müşriklerin himayesine giren bütün Müslümanlar, bu durumun acısını ve ağırlığını, BÜTÜN ŞİDDETİYLE ruhlarının derinliklerinde hisediyorlardı. İmanları buna ASLA MUSAADE etmiyordu.

Zaten bütün bu sıkıntılı ve perişan durumlara onlar sebep olmuşlardı. Geçici bir rahat için, onların himayesine girmeği, imanlarından fedakarlık sayıyorlardı. Bu yüzden himaye altına girenlerin hepsinin KALBİ KIRIK VE ÜZGÜN idi. Bu üzüntüyü ençok hisedenlerden biri de Osman bin Maz’ûn (r.a.) idi.

Kendi kendine;

-“Vallahi benim arkadaşlarım, Allah yolunca çeşit çeşit eziyet ve sıkıntı çekerken, bir müşriğin himayesinde rahat ve emniyet içinde yaşamam, bu belâlardan uzak kalmam benim için büyük bir eksikliktir.” Dedi.

Doğruca Velid bin Muğire’ye gitti. O’nun, hakkındaki himayesini red ettiğini söyledi.

Velid bin Muğire, niçin himayesinden çıktığını, kendisini rahatsız eden birisi mi olduğunu, sordu.

Osman bin Maz’ûn (r.a.);

-“Böyle bir şey olmadığını ancak Bir müşriğin himayesinde olmak biz Müslümanlara yakışmaz. Üstelik bizim perişan hallere düşmemize sebep oldunuz. Ben Allah-u Teâlâ’nın himayesinden razıyım. Bize O’nun garantisi kafidir.” Cevabını verdi.

Bunun üzerine Velid;

-“Öyleyse bu reddi mescid-i haram’da açıktan Yap.” Dedi.

Beraberce Mescid-i Haram’a gittiler.

Velid orada, Osman bin Maz’’un (r.a.) un himayesini red ettiğini söyledi

Osman bin Maz’ûn (r.a.) da, onun sözünü tasdik etti.

Devam edecek….

İslam âlimleri ansiklopedisi

Allah-u Teâlâ hazretleri (c.c.) Bizleri ve sizleri Osman bin Maz’ûn (Radiyallah-u anhu) nun şefaatına nail eylesin. O’nun yüzü suyu hürmetine günahlarımızı afv eylesin. Amin

Fuad Yusufoğlu

“Osman bin Maz’ûn (Radiyallah-u anhu)- 3” için 1 Yorum

  1. Osman bin Maz’ûn (Radiyallah-u anhu)- 2 « بسم الله الرحمن الرحيم diyor ki:

    [...] Devam edecek…. [...]

Yorum Yapın