Osman-i Zınnureyn (Radiyallah-u anhu);

20 Mart 2009 Cuma

DSC00050  Fuad Yusufoğlu Hazret-i Osman (Radiyallah-u anhu) nın mübarek kabirleri Baki' kabristanlığı

Osman (r.a.) nın mübarek kabri şerifleri (Baki’ mezarlığı)

Osman-i Zınnureyn (Radiyallah-u anhu);

Eshab-i Kiram (r.anhum) ın büyüklerinden ve Peygamber Efendimiz (Sallallahu alayhi ve selem) in damadı, üçüncü halifesi 577 senesinde Mekke’de doğdu. Babası Affan olup, Kureyş kabilesinin Beni Ümeyye kolundandı.

Hazret-i Osman (r.a.) ın soyu, Abdi Menafta Peygamber Efendimiz (Sallallahu aleyhi ve selem) in temiz nesebi ile birleşir.

Dünyada iken Cennetle müjdelenen on kişiden biridir. Hazret-i Rükiyye (r.a.) den Abdullah isminde bir oğlu olmuş ve bu sebeple Ebû Abdullah künyesi ile de tanınmıştır.

Hazret-i Osman (r.a.) ilk Müslüman olanların   B e ş i n c i s i d i r . Müslüman olmadan önce ticaret ile uğraşırdı. Zengin bir tüccar olup, mükemmel ve zarif bir cemiyet insanı idi.

Kabilesi arasında geniş bir çevresi ve büyük itibarı vardı. İslâmiyet gelmeden önce Hazret-i Ebû bekir (r.a.) ile yakın arkadaş ve dost idi. On’a karşı içten bir sevgi duyar, iş hususunda da görüşüp konuşurlardı. O da Hazret-i Ebû Bekir gibi cahiliyet devrinin hükümlerinden uzak durmuştur.

Hazret-i Ebû Bekir (r.a.) gibi cahiliyet devrinin kötülüklerinden uzak durmuştur. Hazret-i Ebû Bekir (r.a.) Müslüman olduktan sonra Hazret-i Osman (r.a.) da onun teşviki ile Müslüman oldu.

Müslüman oluşunu kendisi şöyle anlatır;

-“Benim kahin bir teyzem vardı. Bir gün onun evine varmıştım.”

Bana dedi ki;

-“Sana bir hatun nasib olacak ki, ne sen ondan önce bir hatun görmüş olursun, ne de o, senden önce bir erkek görmüş olur. Güzel yüzlü ve zahide bir hatun olup, bir büyük peygamber kızı olsa gerektir.” Ben teyzemin bu sözüne hayret ettim.

Yine bana dedi ki;

-“Bir peygamber geldi. O’na gökten vahy nazil oldu.”

Ben dedim ki;

-“Ey teyzem, böyle bir sır şehirde hiç duyulmadı. O halde bu sözü açık söyle.”

O Zaman teyzem dedi ki;

-“Muhammed bin Abdullah’a peygambrlik geldi. Halkı dine davet eder. Çok zaman geçmez ki, O’nun dini ile Âlem nurlanır. O’na karş gelenin başı kesilir.

Devam edecek…

İslam âlimleri ansiklopedisi

Allah-u Teâlâ hazretleri (c.c.) Bizleri ve sizleri Osman-ı Zınnureyn (Radiyallah-u anhu) nun şefaatına nail eylesin. O’nun yüzü suyu hürmetine günahlarımızı afv eylesin. Amin

Fuad Yusufoğlu

“Osman-i Zınnureyn (Radiyallah-u anhu);” için 1 Yorum

  1. Aşere-i Mübeşşere (Cennetle müjdelenen Sahabeler) | Hayat-üs Sahabe diyor ki:

    [...] Hazreti Ebû Bekr-i Sıddık (Radiayallah-u anh) -“2- Hazreti Ömerül Faruk (Radiyallah-u anh) -“3- Hazreti Osman-ı Zinureyn (Radiyallah-u anh) -“4- Hazreti Aliyy-ül Mürteza (Radiyallah-u anh) -“5- Hazreti Abdurrahman bin Avf [...]

Yorum Yapın