Riyazus-Salihin: Hadis – 25

06 Eylül 2008 Cumartesi

Çağ-Çağ deresi (BOR)-Nusaybin

Hadis 25:

25- وعن أبي مَالِكٍ الْحَارِثِ بْنِ عَاصِم الأشْعريِّ رَضِيَ اللَّهُ عَنْهُ قَالَ : قَالَ رَسُولُ اللَّهِ صَلّى اللهُ عَلَيْهِ وسَلَّم : « الطُّهُورُ شَطْرُ الإِيمَان ، وَالْحَمْدُ للَّه تَمْلأَ الْميزانَ وسُبْحَانَ الله والحَمْدُ للَّه تَمْلآنِ أَوْ تَمْلأ مَا بَيْنَ السَّموَات وَالأَرْضِ وَالصَّلاَةِ نورٌ ، والصَّدَقَةُ بُرْهَانٌ ، وَالصَّبْرُ ضِيَاءٌ ، والْقُرْآنُ حُجَّةُ لَكَ أَوْ عَلَيْكَ . كُلُّ النَّاس يَغْدُو، فَبِائِعٌ نَفْسَهُ فمُعْتِقُها ، أَوْ مُوبِقُهَا» رواه مسلم .

Hadis 25:

Ebû Mâlik el Hâris b. Âsım el Eş’ari radiyallah-u anh’den rivayet edildiğine göre, Peygamber aleyhis-selam şöyle buyurmuştur:

-“Arınmak imanın yarısıdır. El- Hamdü li’llâh sözü, mîzânı doldurur. Sübhânâ’llah ve’l Hamdü li’llah cümleleri de yerle gök arasını doldurulur. Namaz nûrdur. Sadaka bürhândır. Sabır, aydınlıktır. Kur’an senin lehine yâhud aleyhine hüccettir. Herkes sabahlayın işine, gücüne çıkar da kendisini satar; (İnsan iyilik peşinde koşarsa kendisini kurtarır, fenalık peşinde koşarsa kendisini helâk eder.) ya kazanır, ya kaybeder.

(Hadisi, Müslim rivayet etmiştir.)

DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞI YAYINEVLERİ

Devam edecek…

“Riyazus-Salihin: Hadis – 25” için 5 Yorum

 1. Adem diyor ki:

  Adem:
  selamu aleyküm hocam bana bu hafta cüz vermemişsiniz hocam

 2. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  Sevgili Adem kardeşim…
  Haklısın…
  Ama kurban bana hr hafta en geç çerşamba gününe kadar bana bu hafta da okuyacağım veya okumayacağım diye siz sevgili kardeşlerime beyan etmedim mi?
  Tabiki sensevgili kardeşimden cevab gelmeyince de mecburen kestim. Ama madenki istiyorsun sana bu hafta 17 cüz’ü verebilirim Allah (c.c.) kendi rızası istikametinde kabul buyursun…Ama bana mutlaka ve mutlaka haber ver okuyacağım veya okumayacağım ki ona göre ismini tabloya geçireyim
  Tekrar ramazanın mubarek olsun…
  Dualarını beklerim…Sevgilrimle…

 3. Hafize diyor ki:

  Hafize
  kardeslerım ben uc gun ıcınde bı cuz okumak ısterım acıl cewap beklıorum

  Hatimlere Katılmanız İçin tarafından, 06/09/2008 22:05

 4. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  Sevgili kardeşim hafize
  benden cüz istemişsin; haftalık hatmelerimiz var ama bu hafta hepsi verilmiş olduüundan ancak istersen sana haftaya bir cüz verebilirim Bu bir
  İkincisine gelince
  Bundan başka da 90 hatımlık kur’an hatimlerimiz var bu 90 hatimden istiyorsan sana bu 90 hatimlik kur’ani kerimden 5 cüz verebilirim bayram arifesine kadar bitirmek şartiyle okuyabilirsin şayet bu 90 hatimlik kur’an-i kerimden okumak istiyorsan bana acilen cevab yaz ki ismini tabloya geçireyim.
  Dualarını bekliyorum… Sevgilrimle…

 5. -Riyazus-Salihin: Sabrın fazileti Hakkında ayet ve hadisler. « بسم الله الرحمن الرحيم diyor ki:

  [...] etmenin faziletiSırrı-yi Sekati (Radiyallah-u Anh)- 8 « Riyazus-Salihin: Hadis- 24. Riyazus-Salihin: Hadis – 25 [...]

Yorum Yapın