-Riyazus-Salihin 21: (Onuncu bölüm)

17 Ağustos 2008 Pazar

Çağ-Çağ barajı (Nusaybin)

Hadis 21 (Onuncu bölüm)

Kâ’b (r.a.) şöyle devam etti;

-“Allah’a yemin ederim ki, Cenabi hâk beni, İlam nimetine mazhar ettikten sonra Peygamber Aleyhis-selam huzurunda doğru söylemekliğimden, yalan söyleyip helak olanlar durumuna düşmemekliğimden daha büyük bir nimeti bana vermedi,

Vahiy nazil olduğu zaman da Allah-u Teâla, yalan söyleyenler hakkında, kimseye söylemediği ağır sözü söyledi.

Ve (c.c.) şöyle buyurdu

-“Onların yanlarına döndüğünüzde kendilerine ilişmemek için size Allah adı ile yemin ederler. Onlardan yüz çevirin. Zira onlar MURDARDIRLAR. Yaptıklarının cezası olmak üzere varacakları yer de Cehennemdir. Onlara razı olmanız için size yemin ederler. Lâkin, siz razı olsanız da Allah-u Teâla fâsık kavimden razı olmaz.”

Kâ’b (r.a.) sözlerini şöyle bitirdi:

-“Biz üçümüz o kimselerden geriye bırakılmıştık ki, onlar yemin ettiklerinde Peygamber Aleyhis-selam onların yeminlerini kabûl ve onlarla bîat ve onlar için istiğfar etti ve bizim işimizi geri bıraktı ve nihayet Allah-u Teâla bu hususta yukaride söylendiği veçhile hüküm verdi.”

-“Allah’ın zikrettiği bu ayrılıştan maksat, bizim gazâdan geri kalmaklığımız değil, belki Peygamber Aleyhis-selam’ın kendisine yemin edip îtizâr ettiklerine özürlerini kabul ettiği kimselerin işlerinde bizim işimizi ayırıp geriye bırakmasıdır.”

(Hadisi, Buhari ve Müslim rivayet etmişlerdir.)

Diğer bir rivayette;

-“Peygamber Aleyhis-selam Tebük gazvesinde Perşembe günü çıktı. Yola Perşembe günü çıkmayı severdi.”

Başka bir rivayette de;

-“Ancak gündüzün, kuşluk vakti seferden evine dönerdi. Seferden döndüğünde ilk önce Mescid’e uğrar ve iki rek’at namaz kılar, sonra orada otururdu.” Denilmektedir.

DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞI YAYINEVLERİ

Devam edecek…

“-Riyazus-Salihin 21: (Onuncu bölüm)” için 11 Yorum

 1. hulos diyor ki:

  fuad amcacaım canım amcam kandillini kutluyorum ama geç oldu inan çok yoğundum mesaj atamadın sana hakkını helal et ALLAHA emanetsin amcacım selametle kal

 2. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  Sevgili Canım yeğenim…
  Olurmu canım sen benim kalbimdesin. Bunu da unutma…
  Hakkım Yok ki Şayet kazara da hakkım varsa Helal-u hoş olsun..
  Sen naslısın…
  İnşaallah çalkantılı günler geride kaldı Değilmi?
  Allah (c.c.) seni ve aileni muhafeza eylesin..Amin…
  Sevgilerimle…

 3. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  #
  Bahargüneşi ~ 18 Ağu 2008 saat 09:44

  Selamün aleyküm Fuad amca’cığım
  Evvela saygı ve hürmetlerimi sunar daha sonra ise sizzden bana hakkınızı helal etmenizi diliyorum.
  Evet mahçubum hemde çookkk siz kıymetli büyüğüm her daim ziyarette bulunup selam ve dualarınızla bizleri onure etme büyüklüğünü esirgemezken bendeniz küçüğünüz izninizle kızınız olarak üzerime düşen vazifeyi yerine getiremedim bağışlayın ve hakkınızı helal ediniz.
  Tıpkı sizinde ifade ettiğiniz gibi aradaki hukuk ve münasebetimizin vermiş olduğu baba ile evladın muhabbetinden istifade edip çok geçerli sayılabilecek sağlık sorunlarından ötürü sizleri ziyaret edemediğimi belirtmek istiyorum.
  Halen bu sorunlar devam etmekle birlikte Cenab-ı Mevlama Hamd-ü senalar olsun diyor ve Rabbim bağışlarsa büyük oğlumu bu çarşamba İst. cerrahi müdahele için götüreceğim,Mevlam cümlesinin hastası ile birlikte benim yavrumada şifalar ihsan etsin inşaALLAH.
  Yoksa sizle olan hukukumuzu unutmak ne mümkün,yıllar evvel kaybetmiş olduğum babamın yerine baba deyip manevi güç aldığım siz saygıdeğer büyüğümü her daim dualarıma dahil etmekteyim müsterih olunuz.
  Doğan ailesinin diğer tüm saygıdeğer fertlerine hürmet ve selamlarımı sunar sizleri Allah c.c. emanet etmek istiyorum…
  “Dün gitti,bugün de geçip gitmekte
  Yarın gelmedi,gelmeyecek belkide
  Rabbim tüm günlerin kadrini bilenlerden eylesin hepimizi Amiiinn ”
  (Bak yine o kadar uzun bir yazı olduki okumakla bitmez epey vaktinizi aldım hakkınızı helal ediniz babacığım,selam ve dua ile)
  İzninizle ve sizin deyiminizle biçare dua dilencisi kızınız……

 4. gocmenkizi diyor ki:

  Günaydın…çok güzel bir hafta diliyorum … http://www.gocmenkizi.blogcu.com

 5. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  Sevgili canım yeğenim…
  Yorum için sağol Allah (c.c.) senden ve ailenden razı olsun.. Amin..
  Hayatın boyunca sevgili ol… Sevgiyle kalın…
  Sevgilerimle…

 6. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  SEVGİLİ AMA ÇOK ÇOK SEVGİLİ CANIM HANIM KIZIM…Bahar güneşi;
  Evet………
  Uzun bir zamandan sonra senin gibi nazenin yeğenimden yorum almak beni çok sevindirdi Hem de çooook..
  Kurban benim sende hakkım yok Şayet varsa Bütün kalbimle şunu söyliyorum ki; Helal-u hoş olsun
  Sevgili canım yeğenim;
  Oğlunun hastalığına çok üzüldüm Ve aile efradıma da senin güzel ve temiz oğlun için dualar yapacaklar (Allah’ın sevgili kulları duasiyle)
  Ben senin yorumlarında asla rahatsız olmam Sadece sen cevab vermeyince de hep merak ettim Ya sevgili canım yeğenimin bir şeye ihtiyacı varsa da ben onun hizmetine koşsam diye hep yanına geldim…
  Evet geldim ama seve seve geldim… Çünkü sen kalbimdesin.. Bunu da asla ve asla UNUTMA….
  Kurban zaten bu fakır ‘ın duası senin ve ailenledir Ama şayet sen izin verirsen ben Madenki Çarşamba günü SEVGİLİ OĞLUN AMELİYAT OLACAK BEN DE BİR YAZIYLA ARKADAŞLARA BİLDİREYİM ONLARDAN DA DUA Taleb edeyim.. Çünkü hakikatten bu sitelerde dolaşan çok çooook Salih ve Saliha kardeşlerimiz var Onlardan birinin duası kabul olunur. İnşaallah…
  Ama senin iznin gerkir..
  Çünkü;
  Beni bilirsin Ben asla bir arkadaştan izin almadan ona ait bir sırrı veya aramızda kalmasını istediği yazıyı, heber ve yorumları ASLA ve ASLA başkalarıyla paylaşmam.. Bunu sen zaten biliyorsun…
  Onun için bana izin ver ki ben de bir yazıyla siteme taşıyayım ki Arkadaşlar gelince dua ederler Onun için hangi gün ameliyat olacak saatiyle birlikte bana acilen haber ver Zaten zanedersem sana acil durumlar için telefonumu bırakmıştım..
  Allah (c.c.) senin temiz ve salih oğluna Acil şifalar ihsan eylesin..Amin… Bu da bizim için bir İMTİHANDIR.. İnşaallah Allah(c.c.) ın izniyle bu sınavdan bizler selametle geçeceğiz.. Hiç endişen olmasın
  Çünkü Yüce Rabbımız (c.c.) merhameti bol dur… İNŞAALLAH O BÜYÜK MERHAMETİYLE BİZLERİ AFEDER..
  Zaten bizim de amacımız bu değil mi?
  Allah (c.c.) bizleri ve sizleri kendi o engin rahmetiyle afv eylesin..Amin…
  Sevgilerimle

 7. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  1.
  NASİBİM ~ 17 Ağu 2008 saat 00:07

  selam üzerinize olsun haklısınız her hafta gelip haber vermem gerekirdi .bende kabahat neyse zaten ramazan geldi.ben 2 ve 3 ü okurum diger okuduklarım 22 23 24 25 ben bu cüzlerin 23 24 ve 25 ini verdim diger gruba..ve 2 ve 3 ten sonra beni yazmayın ramazan geldi zaten..

  takip etmek zor degil aslında ama gaflet işte.nasılsa sıra ile gidiyor diye bakmamıstım..

  ALLAHA EMANET OLUNUZ. ABİM

 8. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  Sevgili Canım kardeşim… Nasibim…
  Tamam kurban Senin söylediğin şekilde yapacağım… Zaten bu 90 hatm-i şerif’e 23 .cüz’ü yazdım ve tabloya da geçirdim. San bilgi olsun diye.. Geriye kalan 24 .cüz ile 25 .cüz’ü de haftaya inşaallah haftalık tablosunda yer vereceğim
  Allah (c.c.) kendi rızası istikametinde kabul buyursun Amin..
  Dualarını bu fakir kardeşinden esirgeme
  Sevgiyle kalın..Duayla kalın…

 9. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  #
  Bahargüneşi ~ 18 Ağu 2008 saat 13:14

  Yüce Rabbimin Rahmeti,Şefkati,Merhameti ve bereketi sizin ve tüm sevdiklerinizin üzerine çarşaf çarşaf ummanlar gibi örtülsün inşaALLAH babacığım (izninizle inşaALLAH)
  İnanın söze nereden ve nasıl başlayacağımı bilemedim,aslına bakarsanız şu sözleri dahi yazarken ben bende değilim çünkü bırakmış olduğunuz o kadar duygu ve minnet yükü ağır bir mesaj kiii ben altında çook ama çookk ezildim bu nedenle gözümden akmakta olan yaşlara engel olamıyorum,Rabbim sana binlerce şükürler olsun bana bu kadar güzel,kıymetli ve kadir şinas insanların dost ve kardeşliğini bana nasib ettin,ELHAMDÜLİLLAH…
  Müsade ne demek lütfedipde tüm kardeşlerim dualarına bizide iliştirirlerse benim için bundan fevkalade bir mutluluk olabilirmi..
  Evet evladım yaşı ve ruh yapısı itibari ile epey korkuyor,tabiii ne kadar belli etmesekde bizde korkuyoruz.Evet dediğiniz gibi imtihandayız Rabbim yeter ki kaldırabileceğimizden ağırını yüklemesin inşaALLAH.
  Cenab-ı Mevlam izin verir ise bir aksilik çıkmadığı takdirde ,Çarşamba sabahı saat 11.00′ da ameliyata alınacak,Mevlam cümle şifa bekleyen kulları ile birlikte benim yavrumada şifasını ihsan edecek inanıyorum,hep ona inanıp ona sığındım dilendim,yine beni boş çevirmeyecek inşaALLAH.
  Tekrar teşekkür ediyor ve saygılarımı sunuyorum ,selam ve dua ile
  ALLAH C.C. YAR VE YARDIMCINIZ OLSUN.

 10. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  Sevgili canım yeğenim… Allah (c.c.) senin o temiz oğluna kendi şefkatiyle acil şifalar ihsan eylesin…
  Amin..
  Kurban ben gerekeni yaptım arkadaşlardan yardım taleb ettim Şafi Allah(c.c.)tır.
  Sevgiyle kalın..Duayla kalın…

 11. -Riyazus-Salihin: Hadis- 21: (Dokuzuncü bölüm) « بسم الله الرحمن الرحيم diyor ki:

  [...] Bayezid-i Bistami (Radiyallah-u anh) « -Riyazus-Salihin Hadis 21: (Sekizinci bölüm) -Riyazus-Salihin 21: (Onuncu bölüm) [...]

Yorum Yapın