-Riyazus-Salihin: Hadis- 10

23 Temmuz 2008 Çarşamba

dsc08361-bore-gunduk.JPG

Çağ-Çağ dereci -BOR- (Nusaybin)

HADİS:10

10- وَعَنْ أبي هُرَيْرَةَ رَضِيَ الله عنه قال: قال رسول الله صَلّى اللهُ عَلَيْهِ وسَلَّم : «صَلاَةُ الرَّجُلِ في جماعةٍ تزيدُ عَلَى صَلاَتِهِ في سُوقِهِ وَبَيْتِهِ بضْعاً وعِشْرينَ دَرَجَةً ، وذلِكَ أَنَّ أَحَدَهُمْ إِذا تَوَضَّأَ فَأَحْسَنَ الْوُضُوءَ ، ثُمَّ أَتَى الْمَسْجِد لا يُرِيدُ إِلاَّ الصَّلاَةَ ، لا يَنْهَزُهُ إِلاَّ الصَّلاَةُ ، لَمْ يَخطُ خُطوَةً إِلاَّ رُفِعَ لَهُ بِها دَرجةٌ ، وَحُطَّ عَنْهُ بِهَا خَطيئَةٌ حتَّى يَدْخلَ الْمَسْجِدَ ، فَإِذَا دخل الْمَسْجِدَ كانَ في الصَّلاَةِ مَا كَانَتِ الصَّلاةُ هِيَ التي تحبِسُهُ ، وَالْمَلائِكَةُ يُصَلُّونَ عَلَى أَحَدكُمْ ما دام في مَجْلِسهِ الَّذي صَلَّى فِيهِ ، يقُولُونَ : اللَّهُمَّ ارْحَمْهُ ، اللَّهُمَّ اغْفِرْ لَهُ ، اللَّهُمَّ تُبْ عَلَيْهِ ، مالَمْ يُؤْذِ فِيهِ ، مَا لَمْ يُحْدِثْ فِيهِ » متفقٌ عليه ،وهَذَا لَفْظُ مُسْلمٍ . وَقَوْلُهُ صَلّى اللهُ عَلَيْهِ وسَلَّم : «ينْهَزُهُ » هُوَ بِفتحِ الْياءِ وَالْهاءِ وَبالزَّاي : أَي يُخْرِجُهُ ويُنْهِضُهُ .

Hadis:10

Ebû Hüreyre radiyallahu anh’den rivayete göre, Resûl-i Ekrem sallallahu aleyhi ve selem şöyle buyurmuştur:

-“Kişinin cemaatle (camide) kıldığı namazı, evde veya çarşıda kıldığı namazından, yirmi bu kadar derece üstündür. Zira bir kimse güzelce abdest alır, sırf namaz kılmak maksadiyle camiye gelirse, camiye girinceye kadar attığı her adımla onun derecesi yükselir ve günahı bağışlanır. Camiye girince de namaz için oturduğu müddetçe namazda gibi olur. Namazı kıldığı yerde kaldıkça kimseye eziyet etmediği ve abdesti bozmadığı (veyahud da dünyâya aid konuşmadığı) takdirde, melekler ona şöyle dua ederler: “Allâhım! Sen buna rahmet et; Allâhım! Onu yarlığa; Allâhım! Tevbesini kabul et” derler.

(Hadisi, Buhari ve Müslim rivayet etmişlerdir.)

DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞI YAYINEVLERİ

Devam edecek…

“-Riyazus-Salihin: Hadis- 10” için 5 Yorum

 1. fatma46 diyor ki:

  4/6/2008 – slm
  Yazan: fatma46
  hayırlı sabahlar abicim bereketli sağlıklı bir gün dilerim selamlar saygılar

 2. ferzane diyor ki:

  4/6/2008 – s.a
  Yazan: ferzane
  hayırlı sabahlar Fuad amca yegenim hamdolsun iyiye gidiyor biraz tehlikeli bie ameliyat olduğundan zuun süredir bizleri tedirgin ediyordu. Bilirsiniz teyzeler anne yarısıdır. Elimizde büyüdüğünden bende ister istemez çok tedirgin oldum ama çok şükür şimdi daha iyi annesi sürekli hastanede yanında görüşüyoruz ara da yegenimlede konuştum Bu benim için büyük mutluluk Skolyoz ameliyatı omurga kemiğinin eğri gelişmesinden kaynaklanan bir durum s şekline gelmiş kemikler bu durum düzeltilip aralarına dik durabilesi için kelepçeler takıldı.inş. şifasına kavuşacak Allah razı olsun ilgilendiğiniz ,için hayırla kalın dunuzda unutmayın saygı ve hürmetlerimle..

 3. fatma46 diyor ki:

  5/6/2008 – slm
  Yazan: fatma46
  önce yollar uzanır hakka yürümek için, tomurcuklar güller açar onu görmek için, dua eden biri var senin için. sende dua et ALLAH için. cumanız mübarek olsun.abicim selamlar

 4. bahargunesi diyor ki:

  6/6/2008 – CUMANIZ MÜBAREK OLSUN,ALLAH C.C. HAYIRLARA VESİLE ETSİN…
  Yazan: bahargunesi
  Selamün Aleyküm efendim,saygı ve hürmetlerimi bildirirken yüce Mevlamdan sizi ve tüm sevdiklerinizi muhafaza etmesini diler,sağlık,sıhhat,huzur ve bereket ihsan eylemesini diliyorum.Rahmeti,şefkati ve merhameti çarşaf çarşaf üzerinize serilsin inşaALLAH.Fuat amca’cığım uzun zamandır sizi ziyaret edemedim beni bağışlayın ve hakkınızı helal edin.Malum olduğu gibi OKS sınav hazırlığı içerisinde olan 2 evladım var (Allah c.c. bağışlarsa )evlatlarımın daha verimli çalışabilmeleri için evde bir takım iletişim teknolojisinden bir dönem kısıtlama kararı aldık internette buna dahil.Bundan dolayı sizleri ziyaret edemedim.Şu anda ise size bir dua dilencisinin Rabbimin aciz ve zavallı kuluna evladı için yaptığı yakarışlarda bir nebze olsa katkınızı esirgemez ve yavrularım Buğra Can ve Batuhan’ımı da bu eşsiz dualarınıza dahil ederseniz eminim ki Mevlam hayırlısı ile birlikte emeklerinin de karşılığını çocuklarıma nasib eyleyecektir inşaALLAH…
  Siz ve tüm aileniz her daim benim dualarımdasınız hiç şüpheniz olmasın,çünkü bende gerçekten hakkınız büyük.O aşılması güç olan zor zamanlarda ki manevi ve babalık desteğinizi hiç unutmadım,unutmayacağım,Hakkınızı helal ediniz,benden yana varsa kat kat helal olsun…bak gene tam sayfa gazete gibi yazdım ve vaktinizi aldım bağışlayın ne olur,selam ve dua ile
  ALLAH C.C. YAR VE YARDIMCINIZ OLSUN…

  Herkese hayır duâ etmelidir

  Ma’rûf-i Kerhî hazretleri, birgün talebeleriyle hurmalıkta oturuyordu. Bu esnada Dicle nehrinden bir kayık geliyordu. Kayıktaki birkaç genç, içip içip nârâlar atıyorlardı. Bu hoş olmayan manzara karşısında talebeleri dediler ki:
  - Efendim, duâ edin de Allahü teâlâ bu kendini bilmezleri nehrinde boğsun, insanlar da böyle zararlı kimselerden kurtulsunlar.
  Bunun üzerine kayıktakilere şöyle duâ etti:
  - Yâ Rabbî! Sen bu kullarını dünyada neş’elendirdiğin gibi âhırette de neş’elendir.
  Talebeler bu duâya bir ma’nâ veremediler. Kendisine sordular:
  - Efendim, böyle duâ etmenizin hikmetini anlayamadık. İzâh eder misiniz?
  - Bekleyiniz! Söylediklerimin sırrı şimdi ortaya çıkar.
  Talebeler dikkatle kayıktakileri takip etmeye başladılar. Kayıktakiler, kıyıya çıkınca, Ma’rûf-i Kerhî hazretlerini gördüler. Birden ne yapacaklarını şaşırdılar. Daha o, kendilerine birşey söylemeden, ellerindeki sazı kırdılar, içkileri attılar. Huzûruna gelip tevbe ettiler.
  Ma’rûf-i Kerhî hazretleri talebelerine dönüp buyurdu ki:
  - Gördüğünüz gibi, herkesin istediği oldu. Ne onlar boğuldu, ne de kimse onlardan rahatsız oldu?
  Gıyabından yapılan duâ kıymetlidir Çünkü, Mü’minin, görmeden bir kardeşine yaptığı duâda riyâ ve menfaat yoktur. Fakat hazır olan kimseye yapılan duâda, gösteriş ve çıkar söz konusu olabilir. Bir arada olmayanların birbirlerine yaptıkları duâda yalnız Allah rızâsı gözetildiği için duâları makbûl olur.
  Bir hadîs-i şerîfte, “Bir Müslümanın, din kardeşine gıyâbında yaptığı duâ kabûl olunur. Başucunda bir melek vardır. Kardeşine duâ yaptıkça, sana da o kadar der. O meleğin görevi budur” buyurulmuştur.
  Misâfirin duâsı evine, gâzînin duâsı vatanına dönünceye kadar makbûldür. Çünkü âilesinden uzak olduğu ve çeşitli zorluklarla karşılaştığı için kalbi kırıktır. Allahü teâlâya bütün kalbi ile yönelir ve duâsı da Hak teâlânın lûtuf ve ihsânı ile kabûl olur.
  Herhangi bir kâfire, Allah ömür versin demek, câiz değildir. Müslüman olması için böyle duâ etmek, câiz olur. Kâfire saygı ile selâm veren, kâfir olur. Kâfire saygı bildiren bir söz söylemek, meselâ hürmet için üstâdım demek, ölünce, “Allah rahmet etsin” demek küfür olur.

 5. - Riyazüs-Salihin: Hadis- 9 « بسم الله الرحمن الرحيم diyor ki:

  [...] esas "Zekât" – 3Abdullah bin Revâha (Radiyallah-u anhu)- 8 « -Riyazus-Salihin Hadis- 8 -Riyazus-Salihin: Hadis- 10 [...]

Yorum Yapın