-Riyazus-Salihin: Hadis- 27

08 Eylül 2008 Pazartesi

Geliye Şam’e mevki-i Navale (Nusaybin)
Hadis 27:

27- وَعَنْ أبي يَحْيَى صُهَيْبِ بْنِ سِنَانٍ رَضِيَ اللَّهُ عَنْهُ قَالَ : قَالَ رَسُولُ الله صَلّى اللهُ عَلَيْهِ وسَلَّم : «عَجَباً لأمْرِ الْمُؤْمِنِ إِنَّ أَمْرَهُ كُلَّهُ لَهُ خَيْرٌ ، وَلَيْسَ ذَلِكَ لأِحَدٍ إِلاَّ للْمُؤْمِن : إِنْ أَصَابَتْهُ سَرَّاءُ شَكَرَ فَكَانَ خَيْراً لَهُ ، وَإِنْ أَصَابَتْهُ ضَرَّاءُ صَبَرَ فَكَانَ خيْراً لَهُ » رواه مسلم .

Hadis 27:

Ebu Yahyâ Suheyb b. Sinan radiyallahu- anh’ den rivayet edildiğine göre: Peygamber aleyhis-selam şöyle buyurdu, demiştir.

-“Mü’minin işi teaccübe şâyândır. Zira işinin hepsi onun için hayırlıdır. Bu meziyet yalnız mü’mine mahsustur. Zira o sevinirse şükreder. Bu ise onun için hayırdır. Başına bela gelirse sabreder. Bu da onun için hayırlıdır.”

(Hadisi, Müslim rivayet etmiştir.)

DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞI YAYINEVLERİ

Devam edecek…

“-Riyazus-Salihin: Hadis- 27” için 9 Yorum

 1. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  Raside
  selamun aleykum hocam oncelikle boyle biris yaptiginiz icin tesekkur ederim bende cuz almak istiyorum

 2. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  Selam…
  Sevgili Mustafa kardeşim…
  Evet sen Dünya da en güzel taat olan Kur’an okumak için bu fakir kardeşine başvurmuşsun.. Allah (c.c.) kendi rızası istikametinde kabul buyursun Amin…
  Ama kurban bizim çeşitli kur’an hatimlerimiz var
  Mesele Her hafta okunan hatımler
  Yalnız ramazan ayına mahsus her gün bir hatme okunan kur’an-i kerim var
  Bi de gene Ramazan ayına mahsus okunan 90 hatımlık kerim hatmesi var..
  Şimdilik Haftalık okunan kur’an-i kerim hatımleri şöyledir:

  Her katılan arkadaş istediği takdirde her hafta 1 cüz kur’an okumaya çalışır Ve bu Cuma gününden başlayıp ertesi hafta Perşembe gününe kadar okunması lazım gelen kur’an-i kerim hatmidir.(bunda da okunacak cüzler var ) ama en geç çarşamba gününe kadar “bu hafta okuyacağım veya okumayacağım” diye haber vermeniz lazım onun için dir ki ben tabloya isminiz geçireyim)
  (ama sen bu haftakı cüzlere katılmak (yanı 21 ağustos- 28 ağustos tarihleri arasında ki hatmeye katılmak istersen sana da verebiliriz ama bugünden başlamak ve en geç perşembe günü akşam saat 22-00 de okumanız lazım)

  Yalnız ramazan ‘a ait her günlük kur’an hatmi var oda her gün bir cüz okumakla devam eder. ayda 30 hatım tamamlanmış olur (Ama bakalım kalmışlar mı?)

  Gene ramazan ayına ait 90 hatımlık Kuran hatmi var o da şimdiden başlayıp ramazan bayramı arifesine kadar yalnız bir cüzle katılır. (bunda zanedersem var.)
  Şimdi değerli kardeşim sen hangisine katılmak istiyorsan bir zahmet bana bildir ona göre senin ismini tabloya ekleyelim
  NOT:
  Mutlaka bana cevab yaz…

 3. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  Yitik sevda…
  selamun aleykum ramazan hatminden 27 cüz,ü her gun mu okuyacam anlamadım allah razı olsun

 4. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  Hayır sen sadece bayram arifesi ne kadar tek bir sefer 27 cüz’ü okuayacaksın.Yani bir sefer tek okuyacaksın …
  Şayet onu okuduktan sonra da cüz sitersen bana yaz sana başka cüzler vereceğim…Zaten sen 90 hatimilk tabloya da baktığında ismini tabloda görebilirsin..
  İnşaallah
  ama haftalık cüzlerimiz de inşallah o da perşembe günün den sonra sana verebilirim…

 5. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  #
  neslihan ~ 9 Eyl 2008 saat 00:20

  esselamün aleyküm fuad abi allahın izniyle bu hafta cüzümü okumaya başladım 13, cüzümü aldım cok mutluyum.ben ramazan ayına müstesna olan 90 hatim sevabından da nasiplenmek ve bu organizasyona bir katkım olmasını istiyordum fakat geckaldım galiba eger cüz varsa verebilirmisiniz..ALLAHA emanet olun sizleri cok seviyorum dilerim Allahtan hizmetlerinizin karşılıgını alırsınız..aslında biliyorum siz bunu karsılık beklemeden yapıyorsunuz ama biliyorum ki inşallah manevi olarak karsılıgını kat kat alıyorsunuzdur..ve dilerim Allahtan benim gibi boslukta olan bir din kardesimiz de sizlerle tanısma fırsatı bulsun ve bu tarifi imkansız mutlulugu yasasın..sizlere, bu sitede emegi gecenlere ve tüm kalbi güzellikler için atan kardeslerime sevgilerimi saygılarımı sunuyorum..Allah yar ve yardımcınız olsun..

 6. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  Sevgili canım kardeşim.. NESLİHAN…
  Aleykümesselam ve rahmetüllahı ve berakatuhu…
  KURBAN ALLAH (C.C.) SENDEN VE AİLENDEN BİN KERE RAZİ OLSUN..amin…
  Asıl sizler güzelsiniz , asıl sizler muttakkısınız.. Allah(c.c.) seni ve aileni kendi rahmetiyle AFV EYLESİN..Amin…
  İnşaallah sevabımız ORTAKTIR..
  Sizler bu fakir kardeşinize dua edin… Allah(c.c.) sizleri ve bizleri FİRDEVS Cennettinde Resülullah sallallahu aleyhi ve sellem ile KOMŞU eylesin… Amin…
  Tamam m sevgili canımkardeşim.. İnşaallah sana 90 hatimlik kur’an hatimden bayram arifesine kadar okunman için sana 18.cüz’ü verdik.. Şimdiden okuyabilirsin.Allah (c.c.) kendi rızası istikametinde kabul buyursun..Amin…
  Evet.
  Sevgili canım kardeşim sen de bu fakir ve günahklar kardeşine dua et…
  Ailene selamlarımı lütfen ilet. Onlar da dua etsin..
  Sevgilerimle…

 7. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  NESLİHAN…
  Fuad abi,90 hatim için cüz vemissiniz yeni gördüm teşekkür ederim.kusura bakmayın bazen bazı seyleri tam kontrol etmeden yorumlar yazıyorum ama hoşgörün ben bu siteye girince binbir cesit cicek bulunan bir cicek bahcesine girmiş gibi oluyorum,o çiçekten bal alayım,bu çicek i koklayayayım derken bazı çiçeklere yetisemiyorum zaman yetmiyor bazen,dilerim Allahtan, Allahın rızasını kazanmamı saglayacak her çiçege ulasırım,dilerim Allah tan zaman aleyhime degil lehime işler..Tabii ki bu dualarım sadece kendime degil,Mevlamız bütün din kardeşlerimize de, bu hayr ve ebedi huzur kokan çiçekler den faydalanmayı nasip etsin insaallah..

 8. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  Sevgili kardeşim NESLİHAN..
  kURBAN DAHA EVVEL DE Söyledim mümkünse senin ismini NESLİHAN bve bir isim daha ilave edeyim ki (senin söyleyeceğin bir ek isim) o da ramızda bir parola gibi bir şey olur…
  Dualarını beklerim…
  Kurban sen asıl güzelsin sen asıl muttakkısın .Büztün güzellikler senin gibi salıha kardeşlerimindir..
  Lütfen bu fakir kardeşine dua edin…
  Ama bana mutlaka yaz ki isimler karışmasın…
  Sevgilrimle…

 9. Riyazus-Salihin: Hadis- 26 « بسم الله الرحمن الرحيم diyor ki:

  [...] – 48Abdullah bin Mes’ud (Radiyallah-u Anhu)- 12 « Riyazus-Salihin: Hadis – 25 -Riyazus-Salihin: Hadis- 27 [...]

Yorum Yapın