-Riyazus-Salihin: Hadis-39

23 Eylül 2008 Salı

Kasyan Dağları (Nusaybin)

Hadis: 39

39- وعنْ أَبي هُرَيرة رضيَ اللَّهُ عنه قال : قال رسولُ اللَّهِ صَلّى اللهُ عَلَيْهِ وسَلَّم : « مَنْ يُرِدِ اللَّهُ بِهِ خَيْراً يُصِبْ مِنْهُ » : رواه البخاري .
وضَبطُوا « يُصِب » : بفَتْحِ الصَّادِ وكَسْرِهَا .

Hadis: 39

Ebû Hüreyre Radiyallah-u Anh’den rivayet edildiğine göre, Resûl-i Ekrem sallallahu aleyhi ve selem:

-“Allah-u Teâlâ bir kimseye hayır dilerse, – adâlet-i İlâhiye muktezâzı o kimsenin günahlarını bağışlamak ve derecesini yükseltmek için- onu nusîbete uğratır” buyurmuştur.

(Hadisi Buhâri rivayet etmiştir.)

DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞI YAYINEVLERİ

Devam edecek…

“-Riyazus-Salihin: Hadis-39” için 5 Yorum

 1. sirad diyor ki:

  Esselamü aleyküm ve Rahmetulahi ve Berakatühü

  Efendim nasılsınız, Ramazan ayı nasıl geçer sizin için? Yanılmaz isem bir ara sıkıntılarınız hayli vardı (belki de hala devam etmektedir ) az da olsa geçti mi (azaldı mı) sıkıntılarınız? ALLAH û Teala şu mübarek ay hürmetine, şu mübarek ay içersinde mübarek olan şu on gün hürmetine sizin ve ümmet-i Muhammed in sıkıntılarını gidersin hayırlısyla. Dertlilere deva, borçlulura eda, hastalara şifa versin. (Amin)

  Efendim ben yine utanarak söylemek durumundayım ki bugünkü (pazartesi günü) günlük hatmin cüzünü 20 dk kadar geç teslim ettim :( Vallahi sizden helallik istemekten bile utanır oldum. Fakat diğer bir yandan söylemeyip, işte ben okudum deyip Cenabı ALLAH için değil de beşer için okumuş olma gafletine düşmüş olmaktan korktum. Hakkınızı helal edin. Sizi kendim gibi bir yaramazla uğraştırtığım, muhattap ettirdiğim için de ayrıca hakkınızı helal edin.

  ALLAH a emanet olun. ALLAH yar ve yardımcınız olsun.

  Esselamü aleyküm ve Rahmetullah.

 2. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  Sevgili canım Kardeşim SİRAD…
  Kurban zarar yok İnşaallah bir şey olmaz… Zaten ben de sizlerin yerine vekil olarak Her zaman yarım saat hatim duasını geciktiriyorum (Hanı belki bazı kardeşlerimin işi olabilir veya unutabilir…) internet olmadığı zamanda ben bu hatim duasını ezbere ve siz gönül kardeşlerimi ile sevdiklerinizi ve gönlünüzden geçen bütün sevdiklerinizin ismini de zikrederek hatim duasını yapıyorum…

  Dualarına amin diyorum… Alah (c.c.) senden ve ailenden EBEDDEN RAZI OLSUN… NE GÜZEL DUALAR… BU DUALARIN BANA DÜNYA VE DÜNYADAKİLERDEN DAHA KIYMETLİ GELDİ..

  Tekrar teşekkürler…

  Sevgiler…

 3. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  s a abi nasılsınız benim size bir sorum olcaktı benim ismim haftalık cüzlerin de var eylül ayının benim haberim yoktu ben onları okuyamadım şimdi okusam olurmu bir sorundan ötürü pcmiz bozulmuştuda yeni yapıldı haber verirseniz sevinirim bundan sonrada ben başka cüz felan alamıyacağım kusura bakmayın bazı ailevi sebeblerden dolayı allaha emenet olun aileniz sevgilierimle cevebınızı bekliyorum meil adresinizi de bulamadım buraya yazıyorum kusura bakmayın

 4. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  Kurban sen o cüzleri oku…
  Tamam bundan sonra sana cüz vermiyeceğiz..
  Allah (c.c.) senin ne ailevi problemin varsa gidrsin..Amin..
  Dualarını beklerim..
  Sevgilerimle…

 5. -Riyazus-Salihin: Hadis- 38 « بسم الله الرحمن الرحيم diyor ki:

  [...] 5Ebû Zer Ğıfâri (Radiyallah-u anh)- 15Makbul dua'lar – 4 « -Riyazus-Salihin: Hadis-37 -Riyazus-Salihin: Hadis-39 [...]

Yorum Yapın